Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Ještě před pár lety se část veřejnosti obávala zdravotních rizik a tajemných spiknutí spojených s rozvojem 5G sítí; dnes už je jimi pokryté prakticky celé území Česka a pozornost se přesouvá spíše k otázkám kybernetické bezpečnosti. Konspirace vystřídaly o dost reálnější obavy z možného zneužití těchto pokročilých technologií zahraničními aktéry.
Vlna konspirací spojená s budováním 5G sítí již do značné míry pominula, ujišťuje Český telekomunikační úřad. Podobně odpovídají i všichni tři tuzemští mobilní operátoři.
Konspirace a poplašné zprávy spojené s novou technologií byly na vrcholu v době covidové krize. Dnes už 5G sítě pokrývají 96,8 procenta území ČR a „zaručené zprávy“ o tom, že jsou jedním z nástrojů k ovládnutí lidstva, přežívají jen na okraji.
Třeba web Stop5G, který svou „slávu“ postavil na odporu k 5G sítím a „odhalování“ spiknutí s nimi spojených, je stále v provozu. Nejlepší časy má už ale zjevně za sebou.
V době, kdy se i jeho prostřednictvím dostávaly do veřejného prostoru informace o tom, že „5G se podílí na covid-19“, či že jde o snahu „s vakcínou očipovat lidstvo“ a že „5G instalace jsou jasně součástí projektu totální války“, však on i jemu podobné svůj vliv měly.
Vodafone: „Naše aktuální 5G pokrytí v ČR zahrnuje 94 % populace a 93 % území.“
T-Mobile: „Podle aktuálních dat ČTU pokrývá T-Mobile 89 % populace. Do konce letošního roku jsme měli v plánu pokrýt 90 % populace a předpokládáme, že náš cíl přesáhneme.“
O2: „Aktuální pokrytí 5G sítí je 93,6 % populace a 70,2 % území ČR.“
Půjčíme si váš kabel
Důsledkem byl pak i fyzický útok na infrastrukturu mobilního operátora Vodafone. Jednatřicetiletý muž v září 2021 poškodil devět vysílačů v okolí Jihlavy.
„Zaznamenali jsme jeden případ člověka, který vyřazoval z provozu vysílače ve svém okolí z obavy, že jej ozařují a negativně ovlivňují. Pachatel byl chycen a ukázalo se, že se jedná o duševně narušenou osobu,“ říká Anna Houdková, mluvčí Vodafone.
Jiné útoky na svou infrastrukturu zaměřené specificky na 5G prý firma neeviduje. „Registrujeme spíš ojedinělé případy, které jsou většinou motivované snahou o vlastní obohacení, nejčastější bývají krádeže kabelů a oplocení. Nevnímáme ale, že by šlo o snahy poškodit celkovou infrastrukturu, nebo cíleně vyřadit vysílání v určité oblasti,“ upřesňuje Houdková.
„Fyzické útoky explicitně související s 5G jsme nezaznamenali. Čas od času se ale obecně stane nějaký incident, např. vandalismus spojený s poškozením sítě – třeba odcizení kabelů a podobě,“ říká za T-Mobile mluvčí Patricie Šedivá.
A podobně stav komentuje i firma CETIN, která zajišťuje infrastrukturu sítě O2. „Nejsme si vědomi žádného útoku na naši infrastrukturu, který by byl motivovaný fámami o 5G zařízeních,“ konstatuje mluvčí Ctibor Jappel.
Související články
Bezpečnostní šéf Huawei pro HlídacíPes.org: Když nás vyloučíte, 5G sítě přijdou později
Aleš Rozehnal: Huawei je bezpečnostním rizikem zejména proto, že ohrožuje západní dominanci
I nadále se čas od času zejména na sociálních sítích objeví jedinci (například tzv. živé bytost ze sekty Čechoslováků), kteří podle svých tvrzení disponují informacemi, jež mají být veřejnosti skryty a kteří poukazují právě na údajná rizika 5G sítí.
„Vlna hoaxů vrcholila v časech propagace sítě okolo roku 2019. My jsme se soustředili na edukaci, pořádali jsme lokální akce, na kterých jsme vysvětlovali fyzikální principy sítí nebo třeba odlišnosti mezi 5G a 4G sítí. Slábnout pak hoaxy začaly hlavně s příchodem nových celospolečenských témat, jako byla například pandemie a válečný konflikt na Ukrajině,“ říká mluvčí Vodafone Anna Houdková.
To, že někdejší vlna hoaxů a fám spojených s 5G sítí pominula, potvrzuj i zástupci O2 a T-Mobile. Když ale byly konspirační teorie o zhoubném vlivu 5G sítí – v letech 2019 až 2021 – na vrcholu, ČTÚ zřídil speciální emailovou adresu, kam lidé mohli posílat jak dotazy, tak různé zprávy, na něž v této souvislosti narazili.
„V současné době se na nás veřejnost již s podobnými dotazy až na naprosté výjimky neobrací. Schránka je nicméně stále funkční. Jednalo se o desítky dotazů spjatých převážně s obavami o domnělé neblahé zdravotní účinky, které ovšem nikdy nebyly prokázány, a v tomto duchu bylo na dotazy odpovídáno,“ říká mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.
Čína jako bezpečnostní hrozba
Technologicky 5G sítě zaručují vyšší přenosové rychlosti dat a spolehlivé spojení. „Pochybnosti nebo fámy jsou již jednoznačně minulostí. Nová generace mobilní sítě 5G totiž nabízí až desetinásobné rychlosti připojení než předchozí běžně dostupná síť 4G,“ shrnuje mluvčí O2 Blanka Vokounová.
Ministerstvo průmyslu nechalo už v roce 2019 připravit studii Rizika expozice člověka elektromagnetickému poli v telekomunikační síti páté generace, jež je nadále veřejně dostupná ZDE.
Web Aktuálně.cz se v době vrcholící hysterie kolem 5G sítí vydal ve spolupráci s vědcem vybaveným příslušným zařízením měřit vliv 5G vysílače článek se závěrem, že z hlediska záření je „násobně rizikovější vyjít na slunce“.
Související články
BIS a NÚKIB opět důrazně varují před Čínou. Obchod používá jako zbraň
5G sítě se však mnohem vážněji řeší ne z hlediska zdravotního, ale z pohledu kybernetické bezpečnosti.
Český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) už v roce 2018 označil používání softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozbu.
„Čínská společnost Huawei je v současnosti nejvíce kontroverzním výrobcem 5G komponent. Zdrojem problému je čínské právní a politické prostředí a potenciální riziko tak představují všichni čínští výrobci,“ napsal NÚKIB později například v tomto dokumentu o bezpečnosti mobilních sítí páté generace.
Síť 5G by podle NÚKIB v případě kompromitace mohla sloužit „jako nástroj k velmi obtížně zjistitelným a prokazatelným sabotážím a špionáži“ a v případě, že by ji útočník dokázal vyřadit z provozu, „paralyzoval by na ni navázané služby“. 5G sítě v plně rozvinuté podobě mají totiž kromě přínosu pro běžné zákazníky mobilních operátorů potenciál hrát klíčovou roli v průmyslu, telemedicíně či třeba autonomní dopravě.
Varování před Čínou a konkrétně Huawei zopakovali zástupci NÚKIB i Bezpečnostní informační služby i na nedávné konferenci pořádané na půdě Poslanecké sněmovny.
Téma je nyní aktuální i v souvislosti se vznikajícím zákonem o kybernetické bezpečnosti. Ten by měl dát státu možnost omezit mimo jiné i u mobilních operátorů využívání technologií od konkrétních rizikových dodavatelů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Nakupujete v čínských e-shopech? Žádná sleva není zadarmo, varuje NÚKIB
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Problém je, že ve smyslu možnosti čínských prvků v síti odposlouchávat nebo dokonce síť nějak sabotovat píší i odborníci na IT techniku.
Tyto technologie nemusí zneužívat nutně zahraniční agenti. Tyto technologie může zneužít naprosto kdokoliv vláda systém nebo-li samozvané elity kdokoliv a za jakým koliv účelem. A jisté zájmy na tom mají.
Nepochybuji o zvrácenosti a odhodlanosti na zotročení lidstva těmito individui.
Taktika. Když budete remcat, že to bude odposlouchávat soudruh Rakušan, tak na vás půlka populace (možná necelá) bude řvát, že jste ruský troll. Pokud budete remcat, že to budou dělat Číňané a ještě výsledky prodají Putinovi, tak tahle reakce nenastane.