BIS a NÚKIB opět důrazně varují před Čínou. Obchod používá jako zbraň
I když se Čína snaží tvářit jako přátelská země, splnění svého cíle „Make China great again“ podřizuje všechno, včetně špionáže v nejrůznějších formách. „Každý čínský občan, instituce i firma má ze zákona povinnost spolupracovat s čínskými tajnými službami, pokud o to požádají,“ připomíná ředitel české kontrarozvědky BIS Michal Koudelka. Před čínskými technologiemi opět varuje i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.
Své kontakty si Peking vytváří a kultivuje nejčastěji přes byznys, přísliby investic a skrze politiku.
„Typické je, že cíle svých operací zve do Číny, hostí je, zahrnuje dary. Poté je pro ně obtížné spolupráci odmítat. Je nutné to mít na mysli i při navazování vědeckých, akademických či firemních vztahů,“ řekl ředitel BIS Koudelka na konferenci Rizika ekonomické a technologické závislosti na Číně, kterou v Poslanecké sněmovně pořádala poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) ve spolupráci s projektem Sinopsis.
Podle Koudelky Čína používá obchod jako zbraň a je si dobře vědoma závislosti, kterou si na ní Evropa v mnoha ohledech vybudovala.
Sinolog Marina Hála, ředitel projektu Sinopsis, upozorňuje, že bodem zlomu je rok 2001, kdy byla Čína přijata do Světové obchodní organizace (WTO): „Šlo o vstup země, která využívá všechny výhody volného obchodu, ale ve skutečnosti sama nehodlá pravidla respektovat. Důsledky v plné síle začínáme pociťovat až nyní.“
Žádná sleva není zadarmo
Jak varuje BIS, Čína pro svůj úspěch usiluje o úpadek a oslabení demokratických zemí všemi prostředky. „Propaganda zdůrazňuje rozdíl mezi úžasnou Čínou a zlým Západem. Tažení proti EU, NATO a Západu má společné s Ruskem,“ říká Koudelka.
Čína je podle něj „trvalou hrozbou, kterou nelze eliminovat“, proto musí Česko a Evropa pracovat na své odolnosti: „Musíme stavět systémové bariéry, důkladně prověřovat zahraniční investice i přicházející čínské vědce, ale i postgraduální a běžné studenty.“
Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr poukazuje na rostoucí závislost na moderních technologiích. Za alarmující označuje fakt, že „složitým systémům a propojeným řešením už ani nerozumíme“ – i kvůli tomu se cílený kybernetický útok může rychle propsat do běžného života a do oblastí klíčových pro život společnosti.
„Vidíme také kontrast mezi tím, před čím my varujeme a snahami o hlubší propojování s Čínou. Dá se to nazvat až jako ignorantství. A sledujeme to i tady na půdě parlamentu, ve výborech, aktuálně při projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti,“ říká Kintr.
Svůj přístup k Číně by prý měli přehodnotit i běžní zákazníci a uživatelé internetu. Kupříkladu populární sociální síť Tik Tok či nákupní web Temu, který svou reklamou zaplavuje i český internet, Peking zneužívá k získávání osobních dat o uživatelích.
„Jsme národ slevových maniaků. Myslíme si, jak ušetříme, ale dlouhodobě nám zadarmo nikdo nic nedá, a tak je třeba pohlížet i na čínská tržiště,“ říká ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
„Paradoxní je i to, že čeští provozovatelé e-shopů si na konkurenci Temu stěžují a sami prodávají produkty z Číny. Máme i obchodní komory, které mají často tendenci bagatelizovat rizikový profil technologií, které využívají,“ dodává.
Druhá vlna Huawei
Klíčové v přístupu k čínským technologiím bylo varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE, jež NÚKIB vydal již koncem roku 2018. To je nadále platné.
„V oblasti kritické infrastruktury má to varování a doporučení sílu zákona. Soukromý sektor v dalších oblastech k tomu přihlížet nemusí, ale měl by. Měnit zisk za bezpečnost se dlouhodobě nevyplatí,“ říká Koudelka.
Svůj dopad varování mělo: podle výročních zpráv české pobočce čínské technologické firmy Huawei klesly (jak kvůli bezpečnostnímu varování NÚKIB, tak kvůli americkým sankcím) v posledních letech tuzemské tržby na polovinu.
Nyní ale podle Koudelky probíhá nová vlna snah dostávat zařízení Huawei do českých nemocnic a škol, kdy existuje riziko, že Čína své technologie na dálku vypne.
„Stačí si vzpomenout na situaci za covidu. Měli jsme přeplněné nemocnice a do toho na některé z nich zaútočili hackeři. Teprve pak se věci daly do pohybu a nemocnice budou součástí nového zákona o kyberbezpečnosti,“ doplňuje náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
„Obchod používá jako zbraň“
A kdo ho nevyužívá? Podívejte se na „sankce“.
„Nyní ale podle Koudelky probíhá nová vlna snah dostávat zařízení Huawei do českých nemocnic a škol, kdy existuje riziko, že Čína své technologie na dálku vypne.“
A u těch od dodavatelů z jiných stran to nehrozí? A nehrozí něco horšího?
Ano hrozí.
BIS dnes věří kdo ? Málokdo jen tito sami sobě. Nic se nezměnilo u takových … Pořád jen poslouchají nastolený režim, to ať je jakýkoliv
BIS věřím já. Základem každé demokracie je důvěra v demokratické instituce a fungující kontrolní mechnismy.
Vy komunisté a Rusomilové jste nikdy nevěřili ani sami sobě, ani svým heslům, ani socialismu ani Sovětskému svazu, ani Rusku a vašim ruským soudruhům,…😂
Nikdo z vás se po roce 1989, neodstěhoval před tou hrůzou, před zlým „Západem“, zlými kapitalisty do té vaší země zaslíbené, kterou jste milovali a opěvovali 44 let a chtěli s nimi navždy žít podle hesla: „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!“ 🤮😂
To, že ty věříš víc masovému vrahovi puťkovi nebo soudruhovi si než faktům a vlasním lidem, neznamená že naprostá většina lidí je stejně postižená.
Přesně tak to je.
Koudelka i s tou jeho trapnou propagandou NARUBY ( made by USA) zapomněl sdělit, že západ čile obchoduje s Čínou a zejména Německo. Tato vláda i s Koudelkou patří do fabriky a ani tam by se neuplatnili. Však umí jen americkou propagandu tedy říkat věci naruby. Ano to mluví o sobě logicky. Říkají nám o sobě kdo jsou a co dělají a zbabělí Češi stále jen sedí a čumí. Jsme nejhorší národ Evropy. 🙁
Už nemají ropu tedy papání do aut a Rusko i Arabové na ně kašlou, tak se snaží lhát a naordinovat elektroauta. A m.j to západ zničil celý svět. Vše vykácel a zamořil včetně oceánů. Kéž by se severní Amerika do rána celá potopila a byl by na světě klid a tito skuteční eurobolševici by ujížděli strachy na lodičkách. Bez USA by si to co dělají nikdy nedovolili.