Sto let Československa ve tmě pod Stalinem. Hledá se místo pro muzeum totality
Přejít z plného světla do temného podzemí někdejšího Stalinova památníku na pražské Letné není nic příjemného. Dlouho nevyužívané prostory mají charakteristický pach, na vysokém betonovém stropě se za desítky let působením vlhkosti postupně vytvářejí krápníky, tmu rozbíjí jen několik světel a na návštěvníka chtě nechtě padne tíseň. Ideální místo pro výstavu o československých moderních dějinách.
Tu zde chce příští rok otevřít sdružení Post Bellum, které shromažďuje autentické vzpomínky pamětníků zejména z období komunistické a nacistické totality.
Svou ideu sdružení představilo krátce před 99. výročím vzniku Československa. Až přijde příští rok kulatá stovka, mělo by podzemí „pod Stalinem“ ožít multimediální výstavou plnou vzpomínek na klíčové události 20. století.
Související články
Člověk jako věc, kterou totalita odhodila. Chystá se identifikace obětí odboje z masových hrobů
Jan Urban: Osvobození od nacismu jako začátek komunistické okupace
Majitel prostor, pražský magistrát, vznik dočasné expozice podpořil. „Je to záslužný čin. Prostor je spjatý s našimi dějinami a magistrát poskytne veškerou součinnost, aby zde výstava ke 100 letům od vzniku Československa byla,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Výstava je plánována od října 2018 do léta 2019, v ideálním případě by se později měla stát základem nového muzea totalitních režimů.
Návštěvník by měl – na jindy veřejnosti nepřístupném místě – zažít prostřednictvím různých efektů dramata 20. století. Ocitne se například mezi československými legionáři na Sibiři, na frontách 2. světové války, stane se účastníkem politických procesů 50. let, zažije kus normalizace i listopad 1989.
„Bude to moderní expozice s video-mappingem, zvukovými efekty, audio záznamy ze vzpomínek pamětníků, s unikátními fotografiemi, historickými objekty,“ přibližuje ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.
Prohlédněte si galerii z podzemí „pod Stalinem“
„Prostory pod bývalým pomníkem Stalina mají velmi jedinečnou atmosféru s úžasnou akustikou, je to prostor, který nejde srovnat s čímkoliv jiným v Praze. Věříme, že výstava lidmi otřese a uvědomí si, jak cenná je naše svoboda,“ říká Kroupa.
Post Bellum na vznik výstavy vyhlásilo veřejnou celonárodní sbírku, zřídilo proto i speciální web www.nastalina.cz.
Cílovou částkou je 10 milionů korun, zhruba 3,5 milionu už sdružení získalo od dárců, sponzorů i z grantu Evropské komise.
„Vyhlašujeme vlastně druhou sbírku „Národ sobě“ jako kdysi na záchranu Národního divadla. Věřím, že výstava otevře diskuzi, že tento národ si kvalitní a moderní muzeum totalitních režimů zaslouží,“ říká Kroupa.
Podle Krnáčové by bylo možné dočasnou výstavu v místě bývalého Stalinova pomníku přetvořit právě na stálé muzeum. „Udělám pro to vše, aby tu to muzeum mohlo být,“ říká na dotaz HlídacíPes.org primátorka.
Ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa si však s ohledem na technický stav místa drží odstup. „Kde by muzeum, Institut paměti národa, mohlo stát, je stále otázkou. Pod Stalinem to technicky možné asi není. Ale v Praze je nemalé množství zchátralých budov v majetku města, které hledají svoji náplň. Uděláme vše pro to, abychom takové moderní muzeum vybudovali,“ říká Kroupa.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Plátno ztratilo rám a obraz se stal mapou. Miloš Šejn nenašel u komunistů pochopení
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Cílová částka 10 milionů korun? Když vezmeme do úvahy jak na začátku popsaný stav zdevastovaného objektu, tak i potřebné technické vybavení pro ono multimediální show, tak bych to odhadoval aspoň na destinásobek.