Státní zástupci v Česku se bojí nestíhat a zahlcují soudy, tvrdí bývalý vrchní pražský žalobce Mečl

Napsal/a Robert Malecký 3. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. „Jsem naprosto přesvědčený, že v řadě případů jde o účelový manévr, jak tu odpovědnost přehodit na jiný orgán,“ říká o nechuti státních zástupců „nestíhat“ Stanislav Mečl, někdejší náměstek nejvyššího státního zástupce, v turbulentní době kolem roku 2012 dokonce vrchní státní zástupce v Praze. Práce vrchních státních zastupitelství v postihování závažné hospodářské kriminality se od té doby příliš nezlepšila, tvrdí v rozhovoru pro projekt HlídacíPes.org MAPA JUSTICE.

„Stíhat“ je podle Stanislava Mečla v současnosti domininantní strategie u českých státních zástupců. „Domnívám se, že je to určitý projev pohodlnosti, určitý projev nedostatku odvahy,“ tvrdí.

Mečl v poslední době působí jako advokát, stal se také členem komise pro přípravu nového trestního řádu a je spoluzakládajícím členem Společnosti na obranu nespravedlivě stíhaných.

Přehodit odpovědnost na soud

Pozoruje prý „rozmáhající se prvky laxnosti, rozmáhající se formalismus“. To vede podle něj k tomu, že se odpovědnost z veřejné žaloby přenáší na řízení před soudem. Soudy by přitom neměly být zahlcovány případy, které za to nestojí.

„Jsem naprosto přesvědčený, že v řadě případů jde o účelový manévr, jak tu odpovědnost přehodit na jiný orgán,“ říká Mečl s tím, že problém není jen v případech, které nakonec neskončí pravomocným rozsudkem.


Nová publikace HlídacíPes.org – Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. 

Pořízením publikace, tedy darem v hodnotě 1000 korun, podpoříte projekt HlídacíPes.org ZDE.


„Týká se to i případů, které paradoxně odsouzeny byly, nicméně podle našeho názoru ne správně, a rozhodně nebyla správně uchopena ta kauza jako taková. Naprosto typický je případ Opencard, kde to šetření bylo zcela rozbito, začínalo od konce. Původci toho stavu nebyli předmětem řízení vlastně vůbec,“ říká bývalý vrchní státní zástupce v Praze, který tento úřad zastával v turbulentní době kolem roku 2012.

Vrchní státní zastupitelství ale ani dnes podle Stanislava Mečla nepracují v oblasti postihování nejzávažnější hospodářské kriminality lépe než před šesti lety.

„Nemám pocit, že by byla znát nějaká dramatická změna k lepšímu. Že by tyto odbory generovaly a byly schopny stíhat a také pravomocně odsoudit závažnější případy hospodářské kriminality,“ konstatuje Mečl.

Jako v Rakousku

Sám je zastáncem specializace státních zástupců například pro oblast korupce a vytvoření speciálního státního zastupitelství, které ji bude řešit.

 

 

„Nepochybně by obsahová náplň práce takového státního zastupitelství dříve nebo později musela být nějakým způsobem moderována a přizpůsobována,“ připouští Mečl s tím, že intenzita korupční kriminality se časem může měnit.

„Nicméně ten základ, to, že by v něm působili státní zástupci a zástupci jiných profesí, specializovaných na ekonomiku, na finanční trhy, na velmi specializované oblasti, ke kterým těžko vychovat dostatek specialistů nižších stupňů státního zastupitelství, to by bylo nepochybně pozitivní,“ vysvětluje výhody modelu, který podle Mečla na podobné bázi funguje třeba v sousedním Rakousku.


Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Vedle Pavla Šámala třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)