Státní čínský CITIC „polyká“ akvizice ztroskotalé skupiny CEFC. Dojde i na Česko
Podle ruského listu Vědomosti nejnověji převezme čínská státní agentura CITIC podíl společnosti CEFC v ruské státní ropné společnosti Rosněfť. CITIC postupně přebírá konglomerát CEFC v celé jeho složité organizační struktuře. Převzít by měl i akvizice CEFC v ČR.
Vědomosti citují dva na sobě nezávislé zdroje. Podle prvního by měl CITIC převzít podíl CEFC v Rosněfti – včetně pětiletého závazku dodávek 10 milionů tun ropy ročně – přímo, tedy bez účasti CEFC, prostřednictvím své divize CITIC Resources.
Druhý zdroj uvádí, že podle alternativního plánu by měl CITIC převzít podíl v Rosněfti prostřednictvím singapurské pobočky CEFC, která přejde do portfolia CITICu.
Jde to i bez předsedy
Některé z českých akvizic CEFC, jako fotbalový klub SK Slavia Praha nebo pivovary Lobkowicz, možná CITIC přenechá dalším čínským společnostem.
České vedení společnosti CEFC Europe v čele s bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a bývalým eurokomsařem Štefanem Fülem již také plynule přešlo do nově založené společnosti CITIC Europe.
Tvrdík a Füle současně stojí v čele Smíšené česko-čínské komory, soukromého subjektu pověřeného ministerstvem práce a průmyslu mimo jiné koordinací hospodářské spolupráce s ČLR v rámci Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka.
Toto centrum funguje při čínské Státní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC, bývalá Plánovací komise).
V soukromé společnosti CEFC dochází k de facto znárodnění čínským státem v nepřítomnosti jejího nominálního zakladatele a předsedy Jie Ťien-minga. Ten je od února zadržován na neznámém místě blíže neurčenými orgány KS Číny.
Soud, který nebude
I po svém zmizení zůstává nadále poradcem českého prezidenta Zemana, a to oficiálně až do rozhodnutí soudu. Žádný soud s Jie Ťien-mingem se ovšem neplánuje; dosud nebyl z ničeho ani formálně obviněn.
Čínská státní televize pouze nedávno mimoděk zmínila, že měl uplácet provinčního tajemníka KS Číny za účelem přístupu k milardovým půjčkám od státní Čínské rozvojové banky.
V nejbližší době by se nicméně měl konat soud s jiným představitelem CEFC, generálním tajemníkem jejího stejnojmenného neziskového křídla Patrickem Ho.
Ten je v USA obviněn rovněž z korupce, a sice z uplácení předsedy Valného shromáždění OSN a vysokých afrických představitelů, včetně prezidentů Čadu a Ugandy.
Předsedovi VS OSN Samu Kutesovi měl Patrick Ho v roce 2015 převést na soukromý účet půl milionu dolarů poté, co se stal Jie Ťien-ming Kutesovým čestným poradcem. Téhož roku jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Zeman.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Takže jsem to odhadl už dávno poměrně dobře, což mne až mrzí. Společnost CEFC se zhroutí, ale její akvizice převezme Čína jako stát.
Možná docela podstatná otázka zní, zda to tak nebylo naplánováno předem. A co teď s tím Západ (nebo i my) bude dělat..
Co s tím budeme dělat? To je otázka na voliče Miloše Zemana, kteří nebetyčné diletanství a fanatickou servilitu Česka směrem k Číně podporují.
Ovšem je třeba ocenit kvalitu čínskýcj diplomatů: za pár prázdných slibů přinutili ten malý národ v Evropě panáčkovat jak Říše středu píská.
On sice Zeman rád mluví, někdy i žvaní, na což jak známo média i elity upozorňují. Takže jedna věc jsou jeho řeči o spolupráci s Východem, leč věc druhá jsou ty konkrétní transfery. A pokud vím, Zeman Číňanům osobně neprodal ani Slávii, ani ty pivovary Lobkowicz, že ne?
Takže, kdo jim je za pár chechtáků prodal, a taky pokud mu k tomu z nějakého úřadu dali souhlas, tak ať si za to nese zodpovědnost..
Ať už tu Slávii zruší. Vždyť je to hrozná špýna.