David Soukup, předseda Rady ČTK. Foto: MICHAL Šula / MAFRA / Profimedia

Statisíce zpráv, minimum stížností. „Četka je podceňovaná,“ říká předseda Rady ČTK

Napsal/a Vojtěch Berger 21. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada ČTK je oproti televizní a rozhlasové radě poněkud „v závětří“, i tak o ní ale v posledních letech bylo dost slyšet. Můžou za to především radní Petr Žantovský a Pavel Foltán, kterým za pár dní končí mandát. Žantovský se třeba podivoval, proč ČTK nepíše o Krameriových cenách, které sám organizuje, Foltán zase agenturu zažaloval o náhrady cestovného, na něž přitom nemá nárok. „K ničemu nepřispěli,“ hodnotí jejich pětileté účinkování předseda rady David Soukup v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Tento týden vyprší lhůta pro podávání přihlášek do výběrového řízení na ředitele ČTK, které jste jako radní vypsali v lednu. Kolik se zatím přihlásilo zájemců ?

K dnešnímu dni (úterý 21.2.) zatím jeden. Při minulé volbě se přihlásili tuším jen čtyři uchazeči. Finančně to není tak lukrativní funkce jako v případě ředitele České televize. Co jsme v tomhle výběrovém řízení trochu zlehčili, je to, že původně tam měl být projekt rozvoje vizí ČTK minimálně na třicet stran. To jsme odstranili, ať si každý ty vize dá klidně na dvě strany, když to bude mít hlavu a patu. Plus jsme doplnili, že novinářská zkušenost je výhodou.

ČTK letos plánuje, po deseti letech ziskového rozpočtu, hospodařit se ztrátou, kterou zdůvodňuje mimo jiné zvýšením cen energií a dalších vstupů. Jak je podle vás financování agentury udržitelné do budoucna?

Nemyslím, že energie budou nějaký velký problém. Jednak má četka vytvořený docela slušný finanční polštář za těch deset let, zadruhé by jí k zisku mělo pomoci to, že koupila fotobanku Profimedia. Četka musí přemýšlet dopředu, proto už má třeba službu Protext, začala dělat videozprávy, začala dávat PR na svůj server České noviny. Myslím, že bude potřeba, aby se ČTK ještě víc zmodernizovala, zdigitalizovala.

Například v čem?

Třeba v tom, že se objeví na YouTube, že začne vydělávat prostřednictvím sociálních sítí a různých kanálů, TikToku, prostřednictvím reklamy. To je moje vize, ale tohle musí být vize generálního ředitele. ČTK má také vizi mít zpravodajství ve více jazycích, než je jenom čeština a angličtina. Měla by se orientovat i víc do světa, nabídnout svůj zpravodajský servis nejen výměnou, ale třeba i za peníze, třeba do Asie nebo na Střední východ.

Bude četka umět slovensky?

V jakých jazycích by tedy četka ještě měla umět „mluvit“?

Slovensky určitě, protože dnes už jsou programy na překládání zpravodajství tak dokonalé, že se to dá lehce podchytit. Vím od vedení, že se další jazyky plánují.

ČTK má dnes tři zahraniční zpravodaje – v Berlíně, Bruselu a v Bratislavě. Vidíte reálně, že by se tahle síť mohla rozšířit?

Já si myslím, že ano, proč ne? Myslím, že třeba chybí Londýn a za mě třeba Spojené státy. Ale třeba zrovna to zpravodajství z Bruselu by mohla ČTK na klíč prodávat třeba do Asie nebo na Střední východ.

Mimochodem, vy jste byl nedávno ve Spojených arabských emirátech, v tamní tiskové agentuře WAM. V čem tahle instituce může být inspirací pro ČTK?

Oni budou expandovat i do Evropy, budou dělat pobočku v Bruselu. Bavili jsme se o fotografiích, říkal jsem jim, že ČTK má asi pět milionů fotografií, z toho dva miliony digitalizovaných. Měli by zájem navázat spolupráci v nějaké výměně zpravodajství.

Foltán a Žantovský? Inspirovali etický kodex

Mediální rady v Česku se v posledních několika letech staly pro část médií i veřejnosti neúmyslnou telenovelou, kvůli verbálním přestřelkám některých radních nebo kvůli jejich výpadům směrem k managementu veřejnoprávních médií. Týkalo se to hlavně rady České televize, částečně i Českého rozhlasu. V Radě ČTK v tomhle vynikal dlouhodobě radní Pavel Foltán, který se s ČTK soudí o náhradu cestovného z Brna, odkud na zasedání rady dojíždí. Jak také na minulém jednání rady připomněla místopředsedkyně Wenigerová, nikdy v radě nehlasoval pro výroční zprávu ČTK ani pro rozpočet ČTK…

On jednou řekl, že nemůže hlasovat pro rozpočet, protože kdyby s ním souhlasil, popřel by svůj nárok na to cestovné. Aspoň to tedy bylo jeho vysvětlení.

Jeho nároky nicméně soud loni na podzim prvoinstančně zamítl. Otevírá ještě tohle téma na radě?

On už vůbec na radu nechodí. Jeho specialita je, že půl hodiny před radou pošle zprávu, že nepřijde.

Celkem nerozlučnou dvojici v radě tvořil Pavel Foltán v radě s Petrem Žantovským, oběma teď téměř současně končí mandát. Jak byste zhodnotil jejich účinkování v radě?

Za tu dobu, co jsem tam byl já, k ničemu nepřispěli. Inspirovali mě ale k tomu vytvořit etický kodex Rady ČTK a udělat nějaké změny ve statutu rady a upřesnit některé věci, hlavně volbu místopředsedů.

Vy sám jste během svého mandátu v radě přišel s myšlenkou, že by se ČTK měla víc věnovat fact-checkingu po vzoru velkých světových agentur. Měla tahle iniciativa nějaký výsledek?

Můj nápad byl, několikrát jsem to veřejně navrhl na schůzi, aby ČTK udělala totéž, co má Reuters nebo AFP. Bylo mi řečeno, že je problém s financemi a že na to nejsou lidi. Podle mě by přitom nevadilo jenom překlopit věci, které už ostatní odhalili, a dát si to k sobě na web. Ale neprošlo to.

V porovnání s ostatními mediálními radami se na Radě ČTK jen málo probírají stížnosti, v roce 2021 jich bylo jen osm, o rok dříve sedm. Generální ředitel četky Jiří Majstr přitom před rokem například připomněl, že jen do té doby agentura vydala zhruba 100 tisíc zpráv věnovaných pandemii. Asi budete souhlasit, že to je pro ČTK velmi dobrá vizitka.

Já si myslím, že obecně je četka podceňovaná. Přitom je hlavním zdrojem informací pro ostatní, nejen veřejnoprávní média. Četka něco vydá a ostatní udělají ctrl+c a ctrl+v. V tom je četka unikátní.

S vedením ČTK si netykám

Rada ČTK je ze všech „malých“ mediálních rad jedinou, jejíž členy nominují přímo poslanci, a ne společenské organizace jako v případě Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Dává to ještě smysl? Současná vládní koalice chce naopak volbu do rad co nejvíc odpolitizovat, nebo to přinejmenším tvrdí…

I radní ČT a ČRo ale stejně volí sněmovna. Takže stejně, kdo má ve sněmovně nějaký vliv, tak bude volit toho, kdo je mu nejblíž, a je jedno, jestli ho nominuje třeba římskokatolická církev nebo svaz včelařů. Myslím, že by bylo možná čistší, kdyby rovnou nominovaly strany. Zaprvé budete rovnou vědět, a ten člověk si sám dá víc pozor, že jestliže je nominovaný za ANO, za SPD nebo ODS, že se nemůže tak „provařit“, aby říkal, že to médium špatně informuje třeba o panu Okamurovi. Když bude mluvit za stranu, tak to říct nemůže, protože to všem bude divné. Když bude nominovaný za včelaře, tak to říct může, a nikdo nemůže říct ani popel.

Rada má především kontrolovat generálního ředitele, zároveň je jasné, že nemá jít o apriori nepřátelský vztah, ale spíš o jakousi konstruktivní kritiku. HlídacíPes.org ale opakovaně popsal, že třeba rozhlasoví radní se v minulých letech dostali k řediteli až příliš blízko a svou kontrolní roli mírně řečeno oslabili. Jak tenhle vztah s vedením máte nastavený v Radě ČTK?

S nikým v ČTK, v managementu, si netykám, nestýkám se nimi v soukromí, nemám nastavené kamarádské vztahy. Mám nastavené korektní vztahy, že když je potřeba něco řešit, tak se objednám u generálního ředitele. Jinak je tam ale distanc a myslím, že když jsou neveřejná jednání, třeba o ekonomice, tak mívám i dost „ošklivé“ otázky vůči managementu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)