Stát vyplatil neziskovkám 17,9 miliardy korun. Babišova vláda zprávu stále neprojednala. Přečtěte si, co v ní je
AKTUALIZOVÁNO. Premiér v demisi Andrej Babiš letos v lednu rozhodl, že vláda neprojedná každoroční zprávu o financování neziskových organizací. Požadoval, aby byl rozbor mnohem detailnější.
Podrobnou zprávu Babiš získal již v březnu, vláda ji má projednat v pondělí 30. dubna.
„Analýza byla vyhotovená do premiérem zadaného termínu (15. 3.). K dispozici bude po projednání vládou,“ odpověděla na žádost HlídacíPes.org o znění zprávy mluvčí vlády Barbora Peterová.
Klacek na neziskovky
„Pan premiér možná hledá něco, co by šlo použít jako klacek. Nějaké zelené nebo advokační neziskovky, které by pobíraly nějaké větší peníze. Možná je nervózní z toho, že tam nic takového není. Zve si k tomu na jednání úředníky z rady vlády pro nevládní neziskové organizace,“ říká pod podmínkou anonymity muž obeznámený s děním na Radě vlády pro nestátní neziskové organizace.
HlídacíPes.org zatím neveřejnou zprávu (Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů v roce 2016) získal.
Potvrzuje se, že nejvíce peněz jde do oblasti „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“, „Tělovýchovy“ a „Vzdělávání a školské služby“.
Data podobně jako každý rok zahrnují všechny dotace ze státního rozpočtu, z rozpočtů krajů a obcí a také ze státních fondů.
Ze zprávy mimo jiné plyne:
- V České republice je k 1. lednu 2016 registrováno 85 308 spolků a 25 085 pobočných spolků
- 2 672 obecně prospěšných společností; 397 ústavů, 517 nadací; 1 558 nadačních fondů,
- 252 školských právnických osob zřízených NNO, 938 zájmových sdružení právnických osob a 4 127 církevních právnických osob.
Celkem získaly vybrané neziskové organizace dotace ve výši 17,889 miliard korun.
- Nejvíce šlo přímo ze státního rozpočtu: 10,87 miliardy,
- kraje (včetně hl. m. Prahy) vydaly 2,85 miliardy,
- 3,95 miliardy šlo z rozpočtu obcí,
- 221 milionů ze státních fondů.
Oproti předchozímu roku nominální objem poskytnutých dotací z veřejných rozpočtů a státních fondů vzrostl o 8,5 %.
Zdaleka ne všechny registrované neziskové organizace však čerpají dotace z veřejných rozpočtů.
V roce 2016 nějakou dotaci obdrželo:
- 45 nadací, 4 707 spolků a 1 015 pobočných spolků
- 634 obecně prospěšných společností, 182 ústavů a 175 účelových zařízení církví
- 48 zájmových sdružení právnických osob a 135 školských právnických osob.
Deset neziskových organizací si rozdělilo hned 16 % objemu dotací. Sumu převyšující 50 milionů získalo ze státního rozpočtu 28 neziskovek (detailní přehled organizací, které inkasovaly nejvíce prostředků z veřejných dotací zveřejní HlídacíPes.org v pokračování tohoto textu ve středu, pozn. red.).
Kolik na dotace dává stát, kraje a obce (v tis. Kč, podíl v %)
Největší objem dotací poskytnutých neziskovým organizacím ze státního rozpočtu v roce 2016 směřoval do oblasti „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“, „Tělovýchovy“ a „Vzdělávání a školské služby“.
KRAJE
V roce 2016 bylo z krajských rozpočtů poskytnuto 15 547 dotací ve výši 2,85 miliardy Kč. Nejštědřejší je v absolutních číslech Praha a Jihomoravský kraj.
Největší objem dotací zde směřoval do „Tělovýchovy“, „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“ a „Kultury a ochrany památek“.
OBCE
V roce 2016 poskytly obce (mimo hl. m Prahy) dotace neziskovkám ve výši 3 948,7 mil. Kč.
Nejvíce byla i zde podpořena oblast „Tělovýchova“, „Sociální věci a politika zaměstnanosti“ a „Kultura a ochrana památek“.
STÁTNÍ FONDY
Ze státních fondů byly v roce 2016 poskytnuty nestátním neziskovým organizacím dotace ve výši 221 milionů Kč.
Oproti roku 2015 došlo v roce 2016 k výraznému nominálnímu propadu objemu poskytnutých dotací ze státních fondů o více než 70 %.
Největší objem dotací v roce 2016 poskytl Státní zemědělský intervenční fond.
Konkrétním příjemcům dotací (z řad nevládních neziskových organizací) se bude HlídacíPes.org věnovat v zítřejším pokračování tohoto textu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Škoda, že se nepíše, kolik z 18 miliard jde na platy zaměstnanců a kolik na skutečnou pomoc potřebným?! Dosud to byly cca 2/3, které šly na platy! Proto je detailní kontrola nutná. Konference na toto téma proběhla loni v Senátu s dost otřesnými informacemi i mimo ČR, kdy vystoupil představitel Izraele. Upozornil na masové zneužívání podpory neziskových organizací ve světě bez jakékoliv kontroly. Norsko i Švýcarsko následně zavedlo opatření, aby měly jistotu, že jejich finanční podpora není zneužívána.
možná vám uniká, že skutečnou pomoc potřebným poskytují právě ti zaměstnanci neziskovek, které je potřeba z něčeho zaplatit…
To je správná poznámka, ale jen pro ty zaměstnance.
No právě, proto to chce důkladnou kontrolu, kolik z těch placených pracovníků neziskovek vůbec kdy nějakému potřebnému pomoc poskytli :)))
Jistě. Vůbec nezpochyňuji ty, co skutečně pomáhají, často zdarma, zatímco ti placení se jim v efektivitě skutečné pomoci nemohou vyrovnat. Někdo koná z přesvědčení, někdo bohužel jen za peníze….
Tak to je fakt srandovni. Babisovi vadi 10 mld. z rozpoctu pro neziskovky (ktere potrebujeme, protoze stat nemuze delat vsechno). Ale ze nalije skoro 6 mld. do nesmyslne slevy jizdneho ve vlacich (kterou nikdo nepotrebuje), je naprosto v poradku. Jako vzdy – PR, populismus. Neziskovky mu hlasy ve volbach nejspis nedaji, duchodci ano. Nebo je v tom i takova ta Zemanovska nenavist k „darmozroutum“?
Zvláštní je, že ti komouši se obešli i bez 99% současných neziskovek. Je pravda, že jsme si nemohli, tedy absolutní většina obyvatel, moc vyskakovat, trávit dovolené v Karibiku a podobně, ale žít se dalo docela dobře a bez obavy, že nebude na chleba, na obědy dětem ve školní družině, většina dětí trávila 3 týdny prázdnin na táborech v přírodě za, z dnešního hlediska směšný poplatek, atd.
A nikdo dokonce nebydlel a ani nemusel, bydlet pod mostem, žebrat a v zimě umírat mrazem na ulici.
Komouši měli podobné neziskovky rovněž – ale v tom čistém slova smyslu, lidé v nich pracovali skutečně „nezištně“ tedy zadarmo. Nevím zda pamatujete třeba akce Z, nebo ekologické hnutí Brontosaurus to nepřežil, byla toho spousta. Taky se párkrát za rok vyhlašovaly pracovní soboty navíc,, atd..
Jinak samozřejmě klame pořád ten rozdíl, že za socialismu bylo všechno státní. Tudíž, to co dneska vyplácí buď neziskovkám, a nebo a hlavně komerčním podnikům za státní zakázky si tehdy pouze přesypával sám stát z jedné kapsy do druhé :)))
Je mi vás velice líto, nováčku. Víc se na to ani říct nedá.
Nevím, proč bych měl dávat hlas Babišovi, když jako důchodce můžu už teď jezdit za polovic na IN kartu. Jestli si pan Babiš myslí, že důchodci, protože to mají zadarmo, nebudou dělat nic jiného než jezdit veřejnou dopravou, tak se mýlí. Když už chce udrobit nějaký peníz pro důchodce, tak funkčnější by byly investice do příspěvků na bydlení, které zejména ve městech je už pro důchodce jen obtížně zvládnutelné (nebo se snad budeme vracet k vlhkým a plesnivým suterénním bytům IV. kategorie? Příspěvek na doplatek za léky by jistě také přišel vhod. A našlo by se jistě pár dalších smysluplných příkladů. A študáci by asi taky raději získali příspěvek na zaplacení kolejí nebo slevu na knihy a jiné pomůcky. Cestují většinou tak jednou za čtrnáct dní domů a zpět (a to ne všichni). A chtějí-li cestovat o prázdninách na větší vzdálenosti, tak si většinou na cestu vydělají na brigádě. Ostatně sami ústy svých představitelů se vyjádřili, že tato forma příspěvku pro ně není nezbytná. Myslím, že kdybychom porovnali výši uvažovaného příspěvku a výši příspěvku potřebného, zjistili bychom, jak je snadné být populistou. I takový Škromach se svého času rozmáchl a chtěl léky pro důchodce zdarma. Samozřejmě, že posléze tiše a nenápadně z této perspektivy vycouval.
Jak jste přišel na to, že slevy jízdného nikdo nepotřebuje? Ztrátová veřejná doprava a ČD zvlášť je už tak hodně dotovaná ze státních peněz.
Kdyby vláda a kraje prostě daly dopravcům o 6 miliard navíc,, tak by si té drobnosti asi nikdo nevšiml, a žádné slevy by ani nemusely být.. :)))))
Do které kategorie patří Romea a Konexe ?
Tyto organizace se zaměřují především na pomoc sociálně vyloučeným skupinám obyvatel, tak se jejich zařazení dá lehce odvodit…
A kde je schovaný Člověk v tísni a Organizace pro pomoc uprchlíkům ?
Člověk v tísni se nezaměřuje jen na rozvojovou a humanitární pomoc – stačí se podívat na jejich webové stránky. Jejich zařazení proto bude asi sporné…
Organizace pro pomoc uprchlíkům bude pravděpodobně už se své podstaty zařazena do kategorie Zahraniční pomoc a mezinárodní spolupráce…
To ví ředitel ČT1 Dvořák a naše poplatky veřejnoprávní televizi
Stát nemůže zůstat bez odpovědnosti. Za to, na co se tyto prostředky „utratí“. Proč by měli pobírat tyto tučné prostředky všichni, kteří si o ně řeknou? Tak ať stát sníží nezaměstnanost, zoficiálněním a výběrem činností a současně zprůhlední celou tuto lumpárnu.
To by mne zajímalo, kam byste chtěl aktuálně snižovat nezaměstnanost. Do mínusu?
Zpráva o nezaměstnanosti za 3/18 – 264 000 osob, t.j. 3.5 % nezaměstnaných.
Volných míst – 240 000. Prostoru pro snížení nezaměstnanosti je, jak patrno ještě pro 240 000 tisíc osob, jen je přimět k tomu, aby se rozhodli rezignovat na „dáfky“ a pro těch zbylých 24 000 tisíc by se jistě našlo dost veřejně prospěšné práce – údržba obecních trávníkůr, chodníků a pod. A to bychom byli teprve na nule, takže co je to za blábol s tou mínusovou nezaměstnaností?
Frenki, vy jste už zase, a pořád, hodně mimo!!!! Začínám pochybovat o vaší střízlivosti, intelektu i všeobecném přehledu. Přečtěte si po sobě, co pouštíte do světa. Pan Břešťan se vás na to taky ptá. I já čekám na vaší odpověď!!!!!
Tak to vypadá, že zase budou spoluvládnout komunisti, tak asi neziskovky nahradí Brigády socialistické práce a každá obec si zadarmo postaví starobinec v akci zet , tedy zadarmo.