Staré vazby CEFC a CITIC. Převzetí aktiv zkrachovalé čínské firmy mohlo být plánováno předem
V Česku dobře známou firmu CEFC China Energy a státní čínskou agenturu CITIC spojovaly nestandardní vazby už dávno předtím, než CEFC zkrachovala a CITIC převzal její aktiva. Ukazuje se, že přinejmenším převzetí některých zahraničních aktiv mohlo být do jisté míry plánováno s předstihem.
Agentura Bloomberg letos v březnu informovala o kauze, v níž bývalá vysoká manažerka hongkongské kapitálové a investiční skupiny CLSA obvinila CLSA a její mateřskou společnost, čínskou investiční banku CITIC Securities, že oklamala investory a zatajila střet zájmů, když uzavřela nekalou dohodu s CEFC v souvislosti s úpisem jejích dluhopisů v roce 2016.
Na milost Pekingu
The Wire China nedávno přinesl ucelenější obrázek zmíněné machinace a popsal, jak CLSA zorganizovala v roce 2016 v Singapuru okázalou propagační akci na podporu emise dluhopisů CEFC China Energy v hodnotě 250 milionů dolarů na dobu tří let.
Podle soukromých zjištění někdejší investiční bankéřky Kathy Liu údajně CLSA sama nakoupila asi čtyřicetiprocentní podíl dluhopisů, a díky tomu umožnila před krachem CEFC převod majetku firmy na svou matku CITIC. Na drobnější soukromé investory tak nezbylo nic a o své peníze přišli.
Podle Liu zde šlo o jednoznačný střet zájmů a exbankéřka CLSA nyní žádá hongkongskou Komisi pro cenné papíry a futures (SFC) o vyšetření případu, nejen proto, že na dluhopisech sama prodělala milion dolarů, ale také proto, aby si „Hongkong zachoval důvěryhodnost coby globální finanční centrum“.
CITIC Securities koupil brokerskou společnost CLSA v roce 2013 a velká část managementu pak postupně odešla kvůli neshodám ohledně dalšího směřování firmy, kterou nyní přímo ovládá čínský stát. Podle mnohých odborníků osud makléřské firmy svědčí o tom, že hongkongský finanční sektor je stále více vydán na milost Pekingu.
Právě státní investiční agentura CITIC Group, jejíž součástí je i CITIC Securities, převzala po pádu CEFC její aktiva v ČR i jinde ve světě, čímž došlo de facto ke znárodnění majetku (a dluhů) CEFC. Stížnost insiderky z finančních kruhů ilustruje nejen nekalé obchody čínských státem řízených firem, ale také naznačuje, jak velký vliv má Peking i ve společnostech, které se navenek jeví jako soukromé.
CEFC: Raketový vzestup a strmý pád
Společnost CEFC v době dluhopisové kauzy byla na vrcholu svého rozvoje: právě koupila většinový podíl v kazašské petrochemické společnosti a uzavřela sérii obchodů v České republice, kde mimo jiné získala podíl v J&T Finance Group, Invii a Travel Servisu a dále většinové podíly v pivovaru Lobkowicz či fotbalové Slavii.
Podobně postupovala např. v Gruzii, Čadu či Spojených arabských emirátech, kde skupovala podíly ve firmách a v rámci čínské státní iniciativy Pás a cesta investovala do infrastrukturních projektů. CLSA tehdy úpis dluhopisů vyšperkovala pohádkami o celosvětovém rozmachu CEFC, která v té době vykazovala roční tržby ve výši 40 miliard dolarů, měla třicet tisíc zaměstnanců a sbírala ocenění jako „nejvlivnější čínská firma“ či „excelentní asijská značka“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Spolehlivost a trvalý rozvoj společnosti měly zaručit také prominentní vztahy s čínskou politickou elitou, jejichž důkazem měl být mimo jiné i podíl na projektech v rámci iniciativy Pás a cesta v Africe, Střední Asii a na Blízkém východě.
CEFC China Energy byla ještě před pár lety jednou z nejdravějších čínských energetických firem a podnikala kromě vlajkového petrochemického průmyslu i v celé škále dalších odvětví. Po dramatickém zmizení svého zakladatele Jie Ťien-minga, který by i poradcem Miloše Zemana, však od února 2018 mířila k nevyhnutelnému pádu; před rokem šanghajský soud vyhlásil její definitivní bankrot.
Liu svá obvinění poprvé vznesla 13. ledna 2021 v neveřejném dopise adresovaném hongkongskému regulačnímu orgánu SFC (Securities and Futures Commission) s žádostí o vyšetření celé záležitosti. Podobné stížnosti ze strany dalších investorů vlastnících dluhopisy zkrachovalé CEFC začaly prosakovat do médií již na podzim loňského roku.
Když zmizel Jie Ťien-ming
Hvězdou CEFC a hlavní tváří jejího někdejšího úspěšného PR, jež pomohlo nafouknout bublinu o expanzi firmy, byl její zmiňovaný zakladatel Jie Ťien-ming. Ten se v čele konglomerátu, který se v té době řadil mezi deset největších soukromých firem v Číně, zjevil prakticky z ničeho nic.
Jeho strmý vzestup měly podle narážek v promo kampani vysvětlit údajné příbuzenské vazby na maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z Maových souputníků – zakladatelů Čínské lidové republiky, který se za života mohl chlubit styky s rodinou současného prezidenta Si Ťin-pchinga.
Těsně před svým pádem v roce 2017 pak CEFC ohlásila akvizici podílu v ruské společnosti Rosněfť. Transakce v hodnotě přesahující devět miliard dolarů však byla údajně na žádost čínské ratingové agentury odložena a obchod se nakonec po Jie Ťien-mingově zmizení již neuskutečnil.
Nafouknutá bublina PR obrazu firmy i jejího zakladatele pomohly na podzim 2016 CLSA zlákat investory k nákupu dluhopisů, které by jinak byly v případě soukromě vlastněné firmy sídlící v Číně a podnikající primárně v petrochemickém průmyslu poměrně riskantní, jak pro The Wire uvedl profesor Čchen Č‘-wu z Asia Global Institute při Hongkongské univerzitě.
To se nakonec i potvrdilo, když v roce 2018 Jie Ťien-ming zmizel stejně náhle, jako se předtím objevil. CEFC krátce nato začala mít veliké problémy a většinu jejích hodnotných aktiv v zahraničí, včetně ČR, převzal právě CITIC, jehož dceřiná firma je zároveň vlastníkem CLSA.
CLSA se k celé záležitosti s dluhopisy odmítla jakkoli vyjádřit a není ani jasné, zda SFC vůbec začala s nezávislým vyšetřováním. Mnozí analytici citovaní The Wire se však domnívají, že tento regulační orgán nijak nezasáhne, protože má sám vazby na pevninskou Čínu a do takto závažného sporu s mohutnou státní agenturou CITIC se pravděpodobně nepustí.
Celá kauza je tak dalším střípkem do mozaiky aktivit čínské firmy, která téměř po tři roky dominovala česko-čínským vztahům a dokázala ve své době zmást i velkou část českých politických i ekonomických elit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Kde jsou ty stovky miliard čínských investic a Praha jako evropský přístav nové čínské hedvábné stezky, pane prezidente? No? Kde?
…jasně provokativní otázka! Zkuste si pro sebe spočítat, kolik pětitisícových bankovek budete schopen vměstnat do středně velkého příručního zavazadla, které nemá budit nežádoucí pozornost, a pak si prostým dělením zjistit, kolik cest s takovýmto zavazadlem z Číny do Česka budete potřebovat.
No a začít s tím můžete hned, jakmile bude železnice pás/stezka otevřena pro osobní přepravu. Tím pak dostanete jasnou a nezpochybnitelnou odpověď na svůj dotaz! (ps: na úhranu cestovních nákladů můžete žádat nějaký ten grant, ale tím by jste celý proces zcela logicky dost protáhl, že…)
No, lze využít i diplomatické pošty, takže ty čínské miliardové investice realizované zásluhou nejedlého a luftjardy, si může soudruh zeman nechat posílat i v balících. Alespoň budou mít piloti zbytků luftjardou zkrachovalé čsa co dělat.