Sputniková diplomacie. Rusko svou vakcínu hlavně exportuje, doma naočkovalo jen dva miliony lidí
Široce debatovanou ruskou vakcínu Sputnik V, kterou otevřeně prosazuje například i český prezident Miloš Zeman, si zatím od Moskvy objednalo 50 států světě. Celkem 100 miliónů dávek již prodalo Rusko do Indie, která se s Moskvou dohodla i na výrobě vakcíny na svém území. V kontrastu s tím jsou informace, že ruských občanů bylo dosud domácí vakcínou naočkováno jen dva miliony.
Mezi zákazníky s největším počtem objednávek patří Indie (100 miliónů dávek), Palestina (100 milionů), Nepál, Argentina a Egypt (vždy po 25 miliónech dávek) nebo Venezuela (10 miliónů). Plyne to z dat agentury Statista. Ta zpracovala přehled zemí, které Sputnik V z Ruska nakoupily a nebo se dohodly na jeho vlastní výrobě.
Ruskou vakcínu chce na svém území během tohoto roku začít vyrábět v Indii, Brazílii nebo Jižní Korey. Na svém území chce Sputnik V začít vyrábět také Itálie (respektive soukromá společnost v Lombardii).
Z evropských zemí Sputnik odebralo zatím jen šest států: Maďarsko, které stejně jako Slovensko a Srbsko obdrželo dva miliony vakcín Sputniku V, dále Severní Makedonie (200 000) , Bělorusko (170 000) Bosna a Hercegovina (400 000).
Ruská vakcína není schválená Evropskou lékovou agenturou, nicméně členské státy Evropské unie mají právo si nezávisle na Bruselu pořizovat ruské nebo čínské vakcíny proti koronaviru, potvrdil mluvčí Evropské komise Éric Mamer. „Samy si ale musejí nést zodpovědnost za případné následky jejich používání,“ upozornil.
Výrobce Sputniku V si o registraci u Evropské lékové agentury zažádal teprve v minulém týdnu a prochází tzv. rolling review, tedy průběžným přezkumem. V jeho rámci Evropská léková agentura EMA posuzuje, jestli data, která výrobce dodal k registraci stačí nebo nikoliv. Předběžný přezkum může trvat několik týdnů a poté je výrobci doporučena buď samotná registrace nebo doplnění potřebných dat a dokumentace.
Drtivá většina ruské vakcíny jde na export. Počátkem března ruský prezident Vladimir Putin připustil, že Rusko zatím oběma dávkami své vakcíny naočkovalo jen přes dva miliony lidí. To odpovídá necelému jednomu a půl procenta obyvatel. Přibližně další dva miliony Rusů podle něj už dostali aspoň první dávku vakcíny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
22 komentářů
„……členské státy Evropské unie mají právo si nezávisle na Bruselu pořizovat ruské nebo čínské vakcíny proti koronaviru, potvrdil mluvčí Evropské komise Éric Mamer“.
Hmmm … tak konečně to někdo přiznal. Náš SÚKL se na EK vymlouval, že bez schválení EMA nelze.
Jinak je jasné, že Rusko hraje se Sputnikem politickou hru. To nevidí jen slepý. Pro Rusko je Sputnik dar z nebes. Konečně mají vedle ropy a plynu taky něco jiného, za co můžou získat tvrdou měnu. A když je možné získat současně i politické body….. tak tím lépe. Chovají se podle toho. Je to čirý pragmatismus a oportunismus.
Nicméně… pandemie zuří. Lidé umírají. Západní vakcíny mají výpadky v dodávkách. Vakcíny byly EU nasmlouvané pozdě.
I to umožnilo se Rusům takto chovat. A je opravdu lepší Sputnik z politických důvodů zavrhnout a tím nechat zbytečně zemřít stovky nebo tisíce lidí ?
Zapad vyrabi 10x tolik vakcin nez rusaci.
staty, ktere se spolehly jen na sputnik jsou v proockovanosti na spodnich prickach zebricku, naopak staty co se spolehly na Zapadni vakciny jsou premianti, a to i tolik zatracovana EU.
svet zachrani pred cinskym virem Zapad, rusaci budou jen pricmrndovat.
meli be se starat o to, aby meli proockovano aspon pulku toho co EU
Spíš platí opak: Státy, které se spolehly na EU a jsou neschopností jejího vedení na konci žebříčku v proočkovanosti, v zoufalství sahají po Sputniku, případně čínských vakcínách.
A to jste si vycucal z kterýho prstu? Na konci v proočkovanosti je právě neschopné rusácko. Po „sputniku sahají“ političtí žvanilové, kteří doufají, že tak získají politické body u ostalgických důchodců. Při tom je evidentní, že se absolutně nedostatkovým sputnikem očkování neurychlí. Jediné v co mohou doufat teď, je indická kopie sputniku o jejíž kvalitě nikdo nic neví, nebo čínská vakcína, jejíž používání bylo třeba v Brazílii kvůli nízké účinnosti zastaveno.
Rusko doma neočkuje právě proto, že je pro něj výhodnější Sputnik vyvážet a dělat s ním politiku, když jim za něj jsou někteří skutečně schopni utrhnout ruce. Možná je to kruté vůči ruským mužikům, ale to jsou tvrďáci, ti jsou na podobné zacházení zvyklí. Ti jsou schopní se ve jménu úspěchu ruské vakcíny a politiky, toho naočkování sami vzdát. A Putin to ví…. On zná své lidi.
Já jsem zatím neslyšel a neviděl, že by se na očkování v Rusku stály fronty… To výroba „ampulí“ má určitě plynulý průběh a je (zřejmě) jisté, že na požadavky očkování doma to stačí. Proč tak nevyužít zájmu ze světa? Uvádět teď tedy „proočkovanost“ jako něco průkazného je zavádějící. Počkejme si až bude zcela proočkován Vatikán ( a možná i Monaco) jestli se budou prsit (já si tedy myslím, že ne)…
Velká Británie má proočkovanost cca trojnásobnou oproti průměru EU. IMHO důsledek brexitu. Z EU má momentálně nejvyšší proočkovanost Maďarsko, které se vykašlalo na EUrobyrokraty a očkuje Sputnikem. Následuje Polsko, které také nakupuje Sputnik.
Pavel Liška.
Jediné co se „vyváží“ je indická kopie sputnika o jejíž kvalitě či nekvalitě nikdo nic neví a licence do dalších zemí, které jsou výrobu rozběhnout tak za rok a půl. Z ruska se „vyváží“ tak maximálně tisícové zásilky, které v zemi určení stačí leda tak nějaké interní testování. Viz maďarsko. Stamilionové objednávky sputnika není vývoz. Jsou to právě jen objednávky dle hesla papír snese všechno.
Že tys, josef? něco neviděl nebo neslyšel opravdu ale opravdu není relevatnní argument. Ruska neočkuje protože nemá, to je celé. „Zájem světa“ se momentálně uspokojují mediálními bláboly. Že k realizaci OBJEDNÁVEK na sputnik nedošlo a ještě pár měsíců nedojde, je fakt, o kterém místní lidoví rusáci raději nechtějí nic vědět.
celo zebricku vypichanych vakcin/100 obyv staty nebo unie>10mil obyv:
35.0 UK
28.0 USA
26.6 chile
12.1 turkey
9.8 EU
6.7 canada
.
.
5.3 brazil
4.6 rusko
3.6 cina
kdy z nich ockuje tim ruskym novicokem?
mozna trochu chile, mozna trochu turecka a plne brazil na rusko
V rámci EU je na jedné z nejlepších pozic Maďarsko. Patrně kvůli Sputniku.
MMCH v Rusku je spousta obyvatel přirozeně „izolovaná“ bydlením na vesnicích a v malých městech, kde se covid tak dobře nešíří.
Rozhodně kvůlli Pfizeru.
Ty některé údaje článku jsou zmatečné, Palestinci nepotřebují 100 milionů dávek vakcíny, takže je to asi jinak. Rusové zatím doma opravdu málo očkují, ale to číslo něco přes dva miliony neodpovídá, už je to něco kolem 5 milionů. Hlavní problém všech včetně Rusů je ale v tom, že vlastníci licencí na výrobu zatím neuvolnili licence pro rozšíření výroby vakcín, takže miliony lidí mohou zemřít dříve, než se monopolním výrobcům uráčí něco vyrobit a dodat. Problémem je snaha vydělat i na tak životně důležité věci za každou cenu. Zvýšení a rozšíření výroby by mohlo snížit ceny. Takže se přednostně dodává těm svým, viz USA a Velká Británie, a těm, kdo mastněji zaplatí, viz Izrael
Nějak tak, Sputniková diplomacie, kterou Rusko hrát umí, ale EU už nějak dochází dech.
Ono, když už se píše že “ Rusko doma naočkovalo jen dva miliony lidí, tak se taky dá v závěru odkazovaného článku dočíst že „Souběžně ale roste i počet těch, kteří uvádějí, že se nebojí nákazy.“ Rusové mají zkrátka jinou povahu než změkčilí Evropané, a s tím je nutné počítat. Takže svou vyrobenou vakcínu můžou exportovat (stejně jako plyn)-
Ale EU se chytila do vlastní diplomatické pasti. když vnutila svým občanům řešení , že masově se (skoro) všichni očkovat musí,. Ale protože sama pro všechny ty vakcíny rychle dodat nedokázala , tak potom těžko bude diplomaticky rozporovat názor, že si je ty státy nemohou samotné objednat z Ruska..
A úplně groteskní je potom nyní urychlovaně projednávaný návrh EU ohledně kovidových pasů. Kteréžto, ale a to vědí dobře budou moci používat letos v létě leda tak.. přednostně naočkovaní důchodci.
tohle je asi nejdemagogictejsi clanek na psoj co sem cet.
indie – naockovano 25mil davek a je otazka cim. v clanku se pise, ze indie koupila 100mil davek sputniku – fyzicky asi tezko, nejspis licenci na 100mil davek.
palestina – 100milionu davek?? – palestina ma cca 5mil lidi, k cemu by jim bylo 100mil davek ???
nejspis myslen pakistan s 220mil obyvateli – tam podle dostupnych udaju naockovano necelych 100tis lidi
venezuela spolehajici na rusko – naockovano cca 10tis lidi
atd…
rusko neni schopny ockovat ani svoje lidi, navic jen 30% lidi v rusku se chce nechat ockovat sputnikem, navic se neockuji lide 60+, to same v cine neockuji 60+.
kritizovana EU ma ma naockovano 9.6davek na 100 obyvatel (celkem 42.7mil davek), rusko 4.6davek na sto (celkem 6.7mil davek), china 3.7davek na sto (53mil davek).
celkem vypichano cca 320mil davek, z toho sputnik cca 20mil, cina max 100mil, zbytek Zapad, tedy minimalne 200mil.
Jenže, jak i v článku napsáno „.. přehled zemí, které Sputnik V z Ruska nakoupily a nebo se dohodly na jeho vlastní výrobě.“ + což se tedy netýká jen té Indie, ale i řady těch dalších. Jak i v odkazovaném článku , kde je u té tabulky uvedeno „..Imports from Russia or partners producing Sputnik V!. ..Tam je to pak rozlišené ve vysvětlivkách, kde se píše „..** Plans to produce Sputnik V on its territory.“. . Stejně jako se teš píše navíc že fabirika na Sputnik bude i v Německu.
O co go, ona jedna věc je, co se stačí vyrobit a prodat, teď rychle a druhá, jak se píše, že přeočkovávat se bude muset každej rok. Takže, proč se nepřidat, když penízky šustí..
Podstatné je, že NEnakoupily a jen si OBJEDNALY – podle hesla papír snese všechno. Licenční výroba se třeba v Maďarsku má připravovat rok a půl. Penízky mohou šustit, to je normální. Co normální není, jsou dojmy místních lidových rusáků (a politických žvanilů, kteří jejich hloupost využívají) o tom jak nás před neschopnou EU zachrání ruský sputnik. Větší fantasmagorii jsem už dlouho neslyšel.
Zatím jde taky pouze o propagandu, ty potřebné počty vakcín (v milionech) – nám nedodává, ani EU, ani Rusko. Tož uvidíme až v dubnu, odkud příjdou dřív. No a kdyby náhodou přišly z Ruska dřív, tak je bude Zeman vítat na letišti i s kapelou..
Ale bojím se, že kdyby přišli z Brusele, tak je naši politici zamknou do skladů a budou se hádat, jak si je rozdělit..
mas to u vodnim odstavci
„Celkem 100 miliónů dávek již prodalo Rusko do Indie, která se s Moskvou dohodla i na výrobě vakcíny na svém území…“
coz budi dojem, ze indie uz ma z ruska 100mil vakcin a dalsi bude vyrabet primo indie. pritom vypichano indie ma 25mil a silne pochybuju ze v tom sputnik hraje zasadni roli.
zacatkem unora probehla informace, ze do konce unora jsou rusaci schopni vyrobit max 11mil vakcin
A co čínská vakcína? Třeba: „Distribuci čínské očkovací látky plánují MOV a čínská strana zajistit prostřednictvím mezinárodních agentur nebo přímo v zemích, které čínskou vakcínu používají nebo o ní jednají. Čína, kde pandemie na konci roku 2019 začala, vyváží vakcíny Sinovac a Sinopharm. Nedávný průzkum agentury AP ukázal, že už prodala půl miliardy dávek do více než 45 zemí.“ Na tu jste jaksi zapomněl, i v Číně není údajně, podle západních médií, moc proočkováno.
honziku, s cinskym sinovacem a sinopharmem to je podobny jako s ruskym sputnikem. 500mil je objem sjednanych davek, fyzicky dodano max 100 mega.
EU ma dojednano 2mld davek, zatim dodano do EU cca 50mil
Tak i ta Merkel už je agentem Ruska, kdo by to do ní řekl ? Viz :
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/ruska-vakcina-sputnik-v-se-bude-vyrabet-i-v-nemecku-40354005#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=ALD9aMVnwp0-202103151501&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Jasně, chápu, že výroba v DE bude pod kontrolou, takže asi splní dříve ty standardy EMA než ten Sputnik z Indie a kdoví odkud… To je jasný. Já jen, že tady se nesmí ani nadhodit možnost, že bychom Sputnik vyráběli u nás. To bychom při tom asi museli spolupracovat s Rusy a to je fujky fujky….. že ?