Tomio Okamura a Radim Fiala na setkání partnerských stran z frakce Identita a demokracie v Praze (květen 2024). Foto: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

SPD v boji o Brusel sázela i na svůj think-tank. Po volebním fiasku řeší, co s ním

Napsal/a Vojtěch Berger 21. června 2024
FacebookXPocketE-mail

Hubený výsledek SPD ve volbách do Evropského parlamentu je i fiaskem zahraničních kontaktů strany. Právě do nich přitom Okamurovci v posledním roce investovali výrazné úsilí a podle všeho i finanční prostředky. Klíčovou institucí, která měla posilovat pozici SPD v Evropě v očekávání úspěchu krajně pravicových stran, byl stranický think-tank s miliony ze státního rozpočtu. K jeho výdajům i aktivitám však strana mlčí.

Na provoz stranického think-tanku Institut Svobody a přímé demokracie vynaložilo hnutí v letech 2022 a 2023 celkem téměř sedm milionů korun. Vyplývá to z výročních finančních zpráv SPD zveřejněných na webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).

Úřad má v popisu práce také kontrolu hospodaření stranických think-tanků, neboli politických institutů. SPD milionové státní příspěvky na svůj think-tank čerpá od voleb v roce 2021, kdy hnutí splnilo příslušné zákonné podmínky.

Zatímco o příjmech institutu je tedy poměrně jasno, výdaje drží strana pod pokličkou. Narozdíl od jiných politických stran nezveřejnil zatím Institut SPD žádnou souhrnnou zprávu o činnosti. Ostatně, ze zákona ani nemusel. Povinností institutů je pouze „způsobem umožňujícím dálkový přístup“ zveřejňovat výsledky své činnosti.

Dohledový úřad: Nemáme páky

„Zákon nepožaduje předkládání výročních finančních zpráv, jako je tomu u politických stran a hnutí. Toto zmocnění Úřad k politickým institutům explicitně nemá. Je tak tedy na samotném politickém institutu, jaké informace a v jaké podobě bude zveřejňovat,“ shrnuje člen ÚDHPSH Petr Vymětal.

Dálkový přístup znamená například zveřejnění činnosti institutu na internetu. Háček je v tom, že zrovna Institut SPD toho na svém webu příliš ke čtení nenabízí. Ještě do tohoto týdne měly nejnovější příspěvky datum z loňského podzimu, v posledních dnech se pak obsah webu ještě ztenčil na pouhé základní informace a kontaktní údaje.

Tyto zahraniční cesty a networking měly především vyvolávat dojem, že evropská krajní pravice a zmíněné „vlastenecké“ strany posilují, a to zejména u mladých voličů.

Jak málo je web aktualizovaný, dokládá i jméno a fotka Jaroslava Bašty coby jednoho z členů správní rady institutu. Někdejší poslanec SPD a kandidát na prezidenta Bašta však letos po delší nemoci zemřel. V obchodním rejstříku už jeho jméno mezi členy správní rady institutu není, na webu však zůstal.

Hlavní aktivitou Institutu SPD je pořádání veřejných debat a seminářů. Většina akcí je komorních a odehrává se ve vinotéce na pražských Vinohradech. Ve stejném domě má kancelář i europoslanec za SPD Ivan David. Další prostory si v domě pronajímá i samotný institut, řekl už dříve na dotaz HlídacíPes.org ředitel Institutu SPD Josef Nerušil.

„Jedná se o zcela samostatné prostory od kanceláře Ivana Davida, plně hrazené z prostředků institutu s vlastní nájemní smlouvou,“ říká Nerušil, jinak též asistent poslance SPD Jiřího Kobzy.

Zákonnou podmínku zveřejňovat výsledky své činnosti institut zřejmě splňuje tím, že debaty z vinotéky živě přenáší na facebookový profil SPD Praha, kde jsou následně k dispozici ke zpětnému přehrání. Otevřená však zůstává otázka, za co institut utrácí miliony, které má ročně k dispozici, kromě komorních debat ve vinotéce pro zhruba dvacet lidí v publiku. Josef Nerušil navíc ujišťuje, že na těchto akcích si „svou útratu hradí každý sám“.

Ve sněmovně bez nájmu

Z transparentního účtu institutu od loňského listopadu odchází měsíčně zhruba 200 tisíc až 250 tisíc korun. Předtím byly měsíční převody na běžný účet ve výší zhruba 150 tisíc korun za měsíc.

Za co tyto peníze institut kromě zmíněného pronájmu utrácí, však není jasné. Ani v případě seminářů v prostorách Poslanecké sněmovny, které institut SPD občas pořádá, totiž nemusí řešit klíčovou položku – tedy právě nájemné.

„Nájemné se v případě seminářů a obdobných akcí v Poslanecké sněmovně nehradí,“ potvrzuje vedoucí sněmovního oddělení médií a PR Martina Lustigová.

Semináře, konference nebo kulaté stoly, které se konají ve sněmovně, nesmějí mít komerční charakter. Jejich pořadateli mohou být funkcionáři sněmovny, orgány sněmovny jako výbory a komise, poslanecké kluby nebo jednotliví poslanci.

Na dotazy HlídacíPes.org ohledně výdajů institutu nereagoval ani jeho ředitel Nerušil, ani mluvčí strany Barbora Šťastná.

Cestovní kancelář Okamura

Při pohledu na dlouhodobé aktivity stranického think-tanku SPD je však zjevné, že zejména v uplynulých dvanácti měsících se institut kromě domácí politiky soustředil i na tu zahraniční.

Zástupci institutu objížděli akce partnerských stran SPD všude po Evropě, navazovali kontakty a podepisovali memoranda. Cílem byly letošní eurovolby, snaha o co nejlepší společný výsledek takzvaných vlasteneckých stran – a posílení jejich pozice v novém europarlamentu.

Děčínský zastupitel za Okamurovce Daniel Valko po volebním fiasku zveřejnil na svém facebookovém profilu komentář s titulkem „Kdybych vedl SPD“. V jednom z bodů apeluje právě na větší využití politického institutu.

Kromě ředitele institutu Josefa Nerušila cestovala pod hlavičkou SPD do zahraničí často také Nikola Zbořilová, spolupracovnice Ivana Davida v Evropském parlamentu, která také figurovala na kandidátce SPD a Trikolóry v eurovolbách.

Tyto zahraniční cesty a networking měly především vyvolávat dojem, že evropská krajní pravice a zmíněné „vlastenecké“ strany posilují, a to zejména u mladých voličů. Delegace SPD v zahraničí tak doprovázeli i členové mládežnického hnutí strany „Mladí espéďáci“ nebo se akce konaly pod hlavičkou neformální skupiny Patriots Network, která sdružuje mládežníky ze zmíněných stran z Evropy i mimo ni.

Nikola Zbořilová se v březnu za SPD účastnila akce nazvané Frauenkongress (ženský kongres) poblíž německého Kolína nad Rýnem. Tu opakovaně pořádá kontroverzní europoslanec německé AfD Maximilian Krah. Přes jeho europoslaneckou kancelář probíhalo přihlašování a Krah na akci také osobně vystoupil.

Právě Kraha nicméně hned po volbách europarlamentní skupina AfD ze svých řad vyloučila kvůli jeho podezřelým kontaktům s Ruskem a Čínou i kvůli výrokům zlehčujícím zločiny jednotek SS.

Kvůli tomu se od AfD krátce před volbami také odvrátila francouzská strana Národní sdružení Marine le Penové následovaná vzápětí i českou SPD. K lepšímu výsledku to však Okamurovcům nepomohlo a s jedním europoslaneckým mandátem a ziskem hlasů pod šest procent zůstali daleko za svými očekáváními.

„Kdybych vedl SPD“

Kolik peněz ze státem dotovaného institutu v této „zahraniční spolupráci“ skončilo, však SPD nekomentuje. Dotazy na to, kdo hradil účast delegací Okamurovců na akcích jako byla orbánovská konference CPAC v Budapešti či podobné letošní setkání Make Europe Great Again v Bukurešti, nechala strana znovu bez odpovědi.

„Nejde nám jen o vzájemnou výměnu zkušeností jak politicky posílit, ale i o navázání kontaktů, které se nám jednou podaří zúročit i na vládní úrovni,“ komentoval ještě loni intenzivní zahraniční aktivity Josef Nerušil. Výsledek SPD v eurovolbách však tato očekávání ani zdaleka nenaplnil.

Uvnitř SPD nicméně podle všeho roste počet těch, kdo vidí ve stranickém think-tanku zajímavý zdroj vlivu i peněz.

Děčínský zastupitel za Okamurovce Daniel Valko po volebním fiasku zveřejnil na svém facebookovém profilu komentář s titulkem „Kdybych vedl SPD“. V jednom z bodů apeluje právě na větší využití politického institutu.

„Obrovský potenciál s celkem zajímavou finanční injekcí, který je potřeba začít využívat naplno. Jak jinak chcete konkurovat médii tlačeným stranám? V kombinaci třeba také s novou sortou podcastů apod. je třeba být násobně víc vidět. Prezentace u petičních stánků dnes již nezastoupí média, které jsou pro lidi dostupnější, pohodlnější,“ píše Valko.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)