PSÍ UŠI. Čau lidi, teda soudruzi a soudružky. Máme konečně hentú vládu, takže bude klid na práci a k Vánocům pomeranče. Dost se kolem toho nažvanilo, zejména Andrej Babiš naštval zaprodance imperialismu větou, že KSČM je demokratická strana. Šlo přitom jen o nepochopení, vytržení z kontextu neboli účelovku, Babiš chtěl ve skutečnosti říct, že bolševická partaj je veskrze demokratická strana ve srovnání s hnutím ANO. Teď k detailům.
- Náš laskavý čtenář má rád historické kvízy, tak tu jeden hned na úvod máme. Kdo je autorem následujícího výroku?
„Potřeboval jsem někoho, když já odejdu z baráku, abych tu měl někoho, na kterého se mohu spolehnout.“
a) prezident Hindenburg se rozhodl jmenovat Adolfa Hitlera říšským kancléřem, 30. ledna 1933
b) prezident Beneš přijímá všechny návrhy Klementa Gottwalda, přesně tak jak byly podány, 25. února 1948
c) předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček jmenuje svým prvním zástupcem komunistu Vojtěcha Filipa, 11. července 2018.
Správnou odpověď jistě tušíte, tím spíš, jak jsou ty dvě předchozí záměrně historicky přepjaté. Vylosovaní výherci obdrží poukazy na cestu do jáchymovských dolů, zatím ještě výletní. Na obálku nezapomeňte napsat soutěžní heslo „Historie se opakuje jako fraška“.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Co mezitím dělal prezident Zeman? Jmenoval nové soudce, byl ve sněmovně a na sedánku v Bruselu. Řekl při těch příležitostech několik věcí, jejichž jediným smyslem bylo rozeštvat lidi a ráno si o sobě přečíst v novinách. Proto je zde nebudeme zmiňovat a půjdeme dál. ČSSD dál rozvíjela hru na obecního blázna, kdy nám nejprve coby národního hrdinu nabídla Miroslava Pocheho, teď přibyl i Milan Chovanec. Škoda, že už nežije takový Roman Houska.
„Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych dnes umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu.”
(svědomí národa Milan Chovanec v den hlasování o důvěře, Novinky.cz, 11. července)
Nakonec byli stateční dva, u komunistů ještě Zdeněk Ondráček. Vidíme v tom v obou případech sázku na budoucnost, kdy delegáti sjezdů obou partají (případně sjezdu slučovacího) pochopí, že je Babiš zneužil a zadupal do země. Pak přijde pro Chovance i Ondráčka čas kandidovat na předsedy strany.
- Sociální demokracii zatím ve vládě i navenek vede Jan Hamáček a my si s trochou škodolibosti představujeme, co tak asi povídá, když se po náročných dnech vrací domů. „Tak, mámo, zabránili jsme tomu trestně stíhanýmu Babišovi, aby byl ve vládě. Teď už je jenom premiér a ministr spravedlnosti.“ Například. Na zmíněnou variantu nakonec nedošlo, protože si Andrej Babiš uvědomil ten kolosální střet zájmů a nepřípustnost faktu, aby stíhaný člověk vedl ministerstvo spravedlnosti.
„Víte dobře, co mě k tomu vedlo. Abych nemusel poslouchat ty blbé kecy od opozice a twitterové bubliny.“
(Andrej Babiš oznamuje, že nebude ministrem spravedlnosti, iRozhlas.cz, 10. července)
No dobře, tak neuvědomil, no.
MAPA ČESKÉ JUSTICE – nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org
Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost
- Jan Hamáček se naopak ve vládě ve dvojjediné úloze vyskytuje, a to jako ministr vnitra a zahraničí. Zejména v druhém případě je to dobře, máme konečně na postu šéfa diplomacie člověka, který vládne brilantní angličtinou ve všech jejích aspektech.
(Ministr zahraničí na Twitteru oslavuje osvobození thajského chlapeckého fotbalového týmu ze zatopených jeskyní)
Méně je někdy více. Stačilo napsat happy end. On má totiž zejména v asijských reáliích termín happy ending takový řekněme lechtivější význam, který – no jak to napsat? – svěřme téma raději slangovému výkladovému slovníku.
Prostě jde o okamžik, v němž hrají svou roli masérčiny šikovné ruce a dvacet dolarů bokem, zbytek ponecháme čtenářově fantazii.
- O tématu by se dalo jistě napsat ještě mnoho, my se ale už raději rozloučíme s klasikem.
„Argumentů bychom mohli zmínit ještě mnoho. Ale to už nebudu zmiňovat.“
(poslanec SPD Radek Rozvoral hovoří ke sněmovně, 11. července)
Však má pravdu, klidnou mysl.
Follow @malecak
3 komentáře
Příliš zmínek o Hamáčkovi a prakticky žádná o příčině jeho dvojité situace, prezidentovi Zemanovi… když ono svádět všechen ten sajrajt na socany je tak IN, že ano….
V mém sdružení ODS byl jeden člen typické Sládkův republikán, druhy komunista a třetí byl vůl úplně. Byla to převratná doba a velmi se nám dařilo. Všichni si mysleli včetně voličů . Že budujeme lepší zítřky. To ještě Okomura za sebou tahal kačera ,Zeman byl duševně zdráv a Klaus nebyl zdegenerovaný politikou. Jen já tušil, aby jsme jako ODS mohli budovat lepší zítřky, že by nás muselo být v ODS 300 tisíc a né tři blbečci , kteří dnes volí miliardáře s jeho spolkem stejných dacanů. Takže dnešní hnus v politice mne nepřekvapuje. Nejsou lidi. Proto si vážím každého nebojácného člena ODS.
K polovině názoru naprostý souhlas, – jen krátce k nebojácným členům ODS. Zkuste si prosím mezi modrými budovateli lepší zítřků jmenovitě vyhledat ty udatné modráky, – kteří po vzniku ODS zabránili přijetí střetu zájmů před privatizací. Pro zákon tehdy ze 47 hlasovali jen 4, a chybělo 6 hlasů! Ke které éře ODS vyjadřujete spokojenost? Kupř. jak vnímáte éru tzv. Opoziční smlouvy, z níž kupř. v Praze vzešla ODS jako strana s vedoucí úlohou a zasloužila se za dosud děsivé kauzy – kupř. Opencard a mnoho dalších. Užijete li zdravý mozek možná tak jako já pochopíte proč na podzim v Praze vyhrají volby mladí ( kluci a holky) Piráti.