Soudy spoléhají na pochybné metody, varuje renomovaný americký právník Mark Godsey
Máte jeden velký starý dluh v oblasti forenzního vyšetřování, a tím je chybějící zákon o DNA, říká Američan Mark Godsey, jeden z nejuznávanějších světových právníků, který mapuje případy nespravedlivě odsouzených.
Česko teprve své první křiklavé příklady pochybení soudců, státních zástupců i vyšetřovatelů, které přivedly do vězení nevinné lidi, objevuje. V USA s nimi mají dlouholetou zkušenost. Ať již jde o ty, na které upozorňují lidé z projektu Innocence, mezi jehož důležité postavy patří i Godsey, nebo třeba o skandál kolem práce forenzních techniků FBI.
Čtěte také: Neomylná policie? V Ústí začal soud dokazující opak
„O problémech s analýzou důkazů uvnitř FBI jsme léta věděli a také na ně upozorňovali. Takže nás aktuální skandál, který otřásá nejmocnějším policejním sborem na světě, v ničem nepřekvapil.“ Godseyho slova ukazují širší rozměr kauzy, která se na povrchu tváří jako sice vážný, ale úzce zaměřený problém s porovnáním vzorků vlasů.
Godsey, který HlídacímuPsu poskytl v minulých dnech rozhovor, ale varuje: „Nejde jen o vlasy, nenechme se zmást. Do budoucna je třeba zvýšené ostražitosti. Vážně, je to extrémně důležité, protože po celém světě, nejen v USA, jsou ve forenzní oblasti vyžívány krajně nespolehlivé metody. Soudní systémy se budou proměňovat jen velice pomalu a bude trvat desetiletí, než se podaří všechny podobné problémy vymýtit,“ řekl Godsey.
Čtěte také: Chybné expertízy FBI poslaly na smrt až 32 lidí. A co české justiční omyly?
Zachránili již 329 neprávem odsouzených
Cílem neziskového projektu Innocence (Nevina), který tvoří řada samostatných buněk po celých Spojených státech, je na základě nových důkazů a vědeckých metod přezkum starých kriminálních případů, zpravidla těch nejzávažnějších, počínaje vraždami. Godsey a jeho kolegové mají k dnešku na kontě na české poměry těžko uvěřitelných 329 neprávem odsouzených lidí, kteří si ve věznicích odpykávali dlouholeté tresty a podařilo se je osvobodit.
Pro ilustraci – průměrná doba, kterou oběti forenzního systému strávily ve vězení za činy, které nespáchaly, činí 14 let. Vedle tří stovek osvobozených vězňů se lidem z Innocence podařilo díky moderní vědě, zejména analýze DNA, ukázat na 140 skutečných pachatelů starých zločinů. Mezi osvobozenými drtivě (99%) převažují muži, sedm z deseti lidí patřilo k některé z nemajoritních etnických skupin.
Pozor, nákaza se bude šířit
Skandál s porovnáváním mikroskopických vzorků vlasů rámují hrozivá čísla. Podle listu The Washington Post, který na aféru upozornil, bylo v důsledku neprofesionální práce techniků FBI v uplynulých desetiletích vyneseno 32 rozsudků smrti. Chyby v analýzách, které FBI předkládala soudům jako nezpochybnitelná vědecky podložená fakta, vykazovalo 95 procent přezkoumávaných vzorků.
Lidé z projektu Innocence se teď podílejí na zjišťování rozsahu škod, a to nejen u této konkrétní kriminalistické metody. „Jsme s FBI v jednání o tom, zda pro ni budeme na zakázku zpracovávat zprávu o celkovém počtu případů, v nichž došlo k pochybením. Ale celé to jde daleko nad rámec jedné konkrétní techniky. Doufáme, že nakonec budeme požádáni, abychom stejnou analýzu mohli provést i u dalších forenzních technik, z nichž některé jsou problematické a nespolehlivé,“ říká Godsey.
To, co nyní Spojené státy prožívají jako skandál, se podle profesora trestního práva na College of Law Univerzity v Cincinnati může brzy proměnit v příležitost. „Není to samozřejmě jen problém Spojených států. Naopak, tyto metody jsou používány po celém světě a USA se stávají jedním z průkopníků hledání korekcí,“ říká muž, který stojí v čele ohijské odnože projektu Innocence. Jeho právní specializací jsou techniky policejního výslechu, uznání došel i jako expert na otázky kolem nespravedlivého odsouzení.
Chybí vám zákon o DNA, jste pozadu
Mark Godsey opakovaně přednášel v Česku a mezi zdejšími odborníky na analýzu DNA našel řadu přátel. Při znalosti zdejších reálií a s možností srovnání – v čem vidí pro Česko největší hrozba? „Řekl bych, že vážný nedostatek je neexistence samostatného zákona o DNA. To řadí Českou republiku na chvost v pokroku v aplikaci forenzních věd,“ soudí.
Pochvalu naopak vyslovil záměru komise vedené nynějším předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem, která chce do připravovaného trestního řádu zakotvit revoluční změnu v povolování obnovy řízení. Ta se týká případů, kdy se ve věci s odstupem objeví zcela nové skutečnosti, které soudu nebyly v době projednávání známé. Typicky půjde právě o aplikaci moderních vědeckých metod. Záměrem Šámalovy skupiny je, aby o povolení obnovy řízení už nerozhodoval stejný soudce, který vedl i původní řízení. V úvahách je například přesun povolovací agendy na vyšší stupně nebo aspoň povinné přidělení věci jinému soudci téhož soudu.
„To by byl velký pokrok a řadilo by vás to naopak k progresivním zemím. Chce to nového soudce, který bude schopen nezaujatě nové důkazy posoudit,“ říká Mark Godsey. Neschopnost nebo neochota nahlédnout vlastní chyby patří podle profesora k lidské přirozenosti. „Přiznat chybu je pro soudce často velice obtížné. A v USA to představuje ohromný problém, protože takovou úpravu nemáme a posouzení nových důkazů je stále v rukou lidí, kteří věc rozhodovali původně. A opravdu jsme jen lidé,“ říká Mark Godsey.
Profesor Mark Godsey
Je jednou z nejvýraznějších postav celoamerického hnutí Innocence. Profesí učitel trestního práva, specialista na techniky vedení výslechu a otázky spojené s nespravedlivým odsouzením.
Godsey je spoluzakladatelem odnože projektu Innocence ve státě Ohio. Tato buňka patří z hlediska počtu osvobozených k nejúspěšnějším, za znovunabytou svobodu jí vděčí 16 lidí.
Aktivní je i na poli související legislativy, na národní úrovni v Ohiu byl například u prosazení senátního zákona č. 77, který guvernér Ted Strickland podepsal v roce 2010. Zákon śtanovil povinné odběry vzorků DNA u osob obviněných ze závažných zločinů a zavedl třicetiletou lhůtu pro uchovávání biologického materiálu pro pozdější přezkum v případech vražd a znásilnění.
Profesor Godsey patří ke zvaným popularizátorům forenzních věd ve velkých médiích. Byl hostem v talk-show Larryho Kinga, v Dateline NBC, na CNN, ESPN nebo v BBC. Je editorem serveru Wrongful Convictions Blog a přispěvatelem Huffington Post.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
„Česko teprve své první křiklavé příklady pochybení soudců, státních zástupců i vyšetřovatelů, která přivedli do vězení nevinné lidi, objevuje.“
Pane Malecký,
zkuste si vyjasnit, co chcete sdělit.
Kdo či co přivedlo lidi do vězení?
Příklady … přivedli…?
Pochybení … přivedli…?
Soudci atd., … která přivedli…?
Ani jedno se jazykově nehodí a není to jasné.
Možná by stačilo sepsané si po sobě před odesláním POŘÁDNĚ (ano, ze zkušenosti zdůrazňuju POŘÁDNĚ!!!) přečíst. Nás to před odevzdáním písemky učili už na základní škole.
Děkujeme za upozornění na chybu. Snažíme se je samozřejmě nedělat, ale stane se. Opravíme.
Nikdo nevytýkal Spojeným státům, že obsadil intervencí svých vojsk například v roce 1983 Grenadu. Grenada nikdy historicky nepatřila Spojeným státům. Nikdo nevyčítal Anglii, že dobyla Falklandské ostrovy. Falklandské ostrovy historicky i geograficky patřily Argentině.