Soudce jako detektiv. Často neví, kdo před ním v soudní síni stojí
Soudci už tak přetížených českých soudů si stěžují, že nemají nástroj, který by jim jednoduše umožňoval zjistit, zda obžalovaný nebyl nedávno odsouzen v jiném okrese nebo kraji v republice.
Důsledkem je řada nesprávně uložených trestů, jejichž náprava není vůbec jednoduchá. Jedinou možností, jak problému předejít, je často vysloveně detektivní práce soudců, kteří se před vynesením rozsudku snaží zjistit, kdo před nimi vlastně stojí.
„Dá se s tím vypořádat, pokud chcete. Ale je to mravenčí práce,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org předseda Okresního soudu v Ústí nad Labem Lubomír Hrbek.
- Narážíte na popsaný problém ve své praxi?
Dnes a denně. Mám na to samozřejmě recept, musím si s tím poradit. Ale neděláme to všichni, a to je komplikace. Pak jsou tresty špatně uložené. Je to velice palčivý problém, aktuální věc. Zejména na prvních stupních nám chybí, abychom byli propojeni, protože pachatelé nepáchají jen u jednoho soudu. Páchají po celém kraji, ne-li po celé republice. Vy musíte vědět, zda není stíhán jinde, zda nebyl někde již uložen trest před vámi.
- Jak to řešíte vy?
Já, a spousta mých kolegů to řeší stejně, si před každým hlavním líčením kontroluji v našem rejstříku ISAS (informační systém pro okresní soudy – pozn. red.), zda zde dotyčný není stíhán v nějaké jiné věci, u jiného kolegy. A to není problém, to si vylustruji. Ale pokud jde o jiné soudy, nezbývá než se dostat do Centrální evidence stíhaných osob, tzv. evidence CESO, a tu projíždět a kontrolovat si, u kterých jiných soudů je stíhán, jaké jiné státní zastupitelství na něho podalo obžalobu. Ovšem to nejsou finální informace. Potom musíte vzít telefon a na ty soudy volat.
Psali jsme: Soudci špatně ukládají tresty. Nevědí, zda byl dotyčný odsouzen i jinde
- To musí být příšerně zdlouhavé…
Ano, zdržuje to vás, zdržuje to pracovnice trestních kanceláří, nedejbože když to vědět potřebujete mimo pracovní dobu, to nezjistíte vůbec nic. Pak to různě honíte dál, abyste než jdete do jednačky tu informaci měl. Když už tu informaci dostanete, tak současně musíte žádat, aby vám rozsudek poslali, abyste to mohli zohlednit.
- Ministerstvo spravedlnosti aktuálně představilo projekt elektronizace spisu, který má být plně funkční do tří let. Na mě to ale působí dojmem, že jde o zbytečně široký nástroj, který váš problém přímo neřeší, a že byste uvítali nějakou drobnější, ale přímo cílenou změnu.
Ano, rozhodně. Úplně by stačilo, kdyby jednotlivé rejstříky ISAS u okresních soudů byly mezi sebou propojeny navzájem. A zejména potom, aby odvolačka, tedy vyšší soudy, se do těch rejstříků mohla rovněž podívat. Neskonale by to soudcům pomohlo.
- Proč to nejde?
Když jsem působil ještě jako soudce krajského soudu a neúspěšně o to žádal, bylo mi vysvětleno, že to nejde z následujícího důvodu: Kdyby se rejstříky en bloc otevřely, hrozí, že by do nich každý koukal a třeba i nevědomky něco špatně zavřel ve změněné podobě. To by přitom šlo jednoduše řešit tím, že by rejstříky byly pro externí přístup otevřené jen pro čtení. Z hlediska přístupu by šlo o jiný typ práv, a to by úplně stačilo. Razantně by se zlepšila kvalita rozhodnutí na prvním stupni, neboť by nedocházelo k chybám.
- Jak se takové chyby vůbec napravují?
Cesty nápravy jsou různé. Buď to napraví odvolací soud, aspoň já jsem to tak vždy dělal. Pokud to ovšem na okrese nabude právní moci, pokud jsou třeba dva tresty vedle sebe a měl by přitom být jeden souhrnný, pak nezbývá než udělat obnovu řízení, což tedy není úplně ono, ale dělá se to tak. Jediný správný postup je ovšem stížnost pro porušení zákona, ale tu ministr nemusí podat. Čili my to někdy děláme obnovou řízení, státní zástupce návrh podá, my původní rozhodnutí zrušíme, obnovíme a uložíme správně.
- Kdy jste se s takovou situací setkal naposledy?
To řeším dnes a denně. Na každé jednání si procházím i evidenci CESO a velice často nacházím stíhání i v jiných věcech. Příklad: dnes. Právě jdu z jednačky, celé dopoledne jsem soudil loupež a ukázalo se, že dotyčný byl mezitím odsouzen ještě v Karlových Varech a v Teplicích. Dá se s tím vypořádat, pokud chcete. Ale je to mravenčí práce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)