Současný ředitel Moravia Industry má blízko k odsouzenému podnikateli Zaorálkovi. Jde o dědictví padlé kampeličky
Podivný nákup závodu Hard firmou Moravia Industry v Jeseníku už vyšetřuje policie a státní zastupitelství. Jak zjistil HlídacíPes.org, současný ředitel Moravia Industry Michal Lieb má navíc blízko k dříve odsouzenému podnikateli Vítu Zaorálkovi. Aktuální kauza tak má souvislost s pádem jedné z největších českých záložen před několika lety.
Michal Lieb vystřídal v ředitelském křesla Stanislava Lepku. Majitel a ředitel společnosti Moravia Industry, která patří mezi hlavní aktéry v kauze jesenického závodu Hard, opustil ředitelskou pozici loni v prosinci.
Podle mluvčího Moravia Industry Pavla Kočiše zůstává Lepka majitelem firmy, která oficiálně sídlí ve Velké Británii. Podle informací, které má HlídacíPes.org k dispozici od bývalých zaměstnanců, to byl právě Lieb, který od vstupu MI do Hardu loni na podzim koordinoval většinu akcí společnosti.
Při zkoumání minulosti ředitele Lieba se objevuje jeho propojení s podnikáním Víta Zaorálka, jehož firma DAGAZ CZ sídlí v prostorách závodu Hard a kterého soud poslal na 4 a půl roku do vězení za vytunelování více než 800 firem.
Dědictví padlé kampeličky
Lieb se dostal do kontaktu s byznysem Víta Zaorálka v roce 2015, kdy Liebova firma Ralt company podala návrh na insolvenci řady Zaorálkových firem. Lieb předtím skrze Ralt Company půjčil Zaorálkovu holdingu přes milion korun.
Zároveň se podle informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku zdá, že celý následný návrh na insolvenci mohl být koordinovanou akcí.
Pro pochopení celé situace je třeba se vrátit k pádu Metropolitního spořitelního družstva (MSD) – kdysi jedné z největších českých kampeliček – v roce 2013.
Metropolitní spořitelní družstvo vzniklo v srpnu roku 1999 jako malá regionální záložna se sídlem v Brně. Postupem času rozšířilo svou aktivitu i do regionů a založilo pobočky v Praze, Olomouci, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě, Jihlavě a Zlíně. Původní kapitál navýšilo z původních 120 tisíc korun na více než miliardu. Počet jeho členů postupně stoupal ze 30 zakládajících až na 14 tisíc.
19. září 2013 bylo Českou národní bankou odňato Metropolitnímu spořitelnímu družstvu povolení působit jako družstevní záložna.
ČNB svůj krok zdůvodnila tím, že družstvo „poskytovalo úvěry ve výši desítek i stovek miliónů korun k financování nekonkrétních, neověřených i nereálných podnikatelských záměrů, neprověřovalo při tom řádně bonitu žadatele o úvěr, jeho předpoklady pro řádné a včasné splacení úvěru, ignorovalo vazby svědčící o možném propojení jednotlivých žadatelů o úvěr a nezabývalo se dalšími riziky spjatými s úvěrovými obchody.“
Družstvo na sebe podalo insolvenční návrh a následoval konkurz.
Peníze do Hongkongu
V roce 2014 bylo v souvislosti s MSD zahájeno trestní stíhání 17 osob pro různé zločiny a trestné činy. Obviněni byli členové představenstva záložny, 13 „bílých koní“ a jejich šéf. Členové představenstva měli vyvést do anonymních firem v Hongkongu přes miliardu korun.
V srpnu 2015 navrhla protikorupční policie obžalovat 20 osob. Jeden muž byl v červnu 2016 obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti v hodnotě 354 miliónů korun, neboť údajně organizoval a v letech 2012 až 2014 prováděl převody peněz z MSD do tří společností v Hongkongu, za účelem jejich zpronevěry a vyvedení z MSD.
Související články
Návrh na insolvenci Moravia Industry. Bývalí zaměstnanci reagují na obdržené výpovědi, přidal se k nim i vítkovický holding
Na jaře 2015 insolvenční správce Ivo Hala postoupil pohledávky MSD společnosti AB-Credit, která za ně v tendru nabídla 1,4 miliardy korun. Za společností stojí miliardář Karel Pražák, dříve úzce spojený s PPF Petra Kellnera.
Ten však hned o měsíc a půl později přeprodal podstatnou část pohledávek jiné společnosti jménem Glory Daze Associated z Britských Panenských ostrovů zastoupené advokátem Karlem Somolem.
Půjčím ti, abys mi zaplatil
Právě Glory Daze vstupuje i do vazeb mezi současným ředitelem Moravia Industry Michalem Liebem a odsouzeným podnikatelem Vítem Zaorálkem.
Jak jsme zmínili, v roce 2015 Michal Lieb skrze svou firmu Ralt Company podal návrh na insolvenci na zhruba 20 firem Víta Zaorálka, které byly součástí obřího holdingu C.M.B. Vít Zaorálek většinu firem ovládl po pádu Metropolitního spořitelního družstva, které firmám před tím dalo mnohamilionové úvěry.
V jednotlivých případech přihlásil Lieb pohledávku k Zaorálkovým společnostem ve výši 50 000 korun, v konečném součtu dosáhla částka 1 250 000 korun.
Související články
Budoucnost jesenického Hardu zůstává nejistá. Zaměstnanci vidí za kauzou kontroverzní bratry
Za pozornost stojí důvod, na základě kterého Lieb pohledávky přihlásil.
„Navrhovatel (Ralt Company) na osobním jednání dne 5. 6. 2015 v souvislosti se službami poskytovanými koncernu C.M.B. uzavřel sadu smluv o zápůjčce, na základě kterých půjčil každé ze společností částku 50 000 Kč. Zápůjčka byla poskytnuta na úhradu odměny za služby, které Navrhovatel koncernu, resp. jednotlivým společnostem, poskytoval. Služby Navrhovatele tak byly společnostmi v koncernu C.M.B. uhrazeny, ale z prostředků získaných z přijaté zápůjčky, která splacena doposud nebyla. Splatnost zápůjčky byla dohodou stanovena na 5. 9. 2015,“ píše se v dokumentech k insolvenčnímu řízení.
Lieb tak půjčil Zaorálkovi peníze, aby mu mohly být Zaorálkem vyplaceny odměny za služby, které Lieb pro Zaorálkovy společnosti předtím prováděl. Ve smlouvách není nikde uvedeno, o jaké služby šlo.
Vzhledem k tomu, že Lieb uplatňoval pohledávky u více Zaorálkových firem, navrhl Lieb jako řešení koncernovou insolvenci.
Do ní se pak přihlásila i firma Glory Daze. Zároveň se svým vstupem Glory Daze obvinila Ralt Company a Zaorálkovy firmy z účelového přihlášení případu k brněnskému soudu, ačkoliv Zaorálkovy firmy mají adresy psané v Praze a některé insolvence s nimi již probíhaly u pražských soudů. Podle Glory Daze mohlo jít o účelový krok k tomu, aby se o insolvenci staral jeden konkrétní insolvenční správce a soud.
Do insolvenčních řízení se přihlásilo kromě věřitelů i Krajské státní zastupitelství v Brně. To mělo „vytěžit“ informace pro Vrchní státní zastupitelství v Olomouci kvůli vyšetřování insolvencí po pádu družstva. VSZ Olomouc však nemůže konkrétní jména a vazby komentovat.
HlídacíPes.org oslovil s otázkami pro ředitele Lieba mluvčího Moravia Industry Kočiše, ten však nemůže komentovat jiné záležitosti než ty, které se týkají Moravie.
Michal Lieb na opakované telefonáty ani sms zprávu nereagoval.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)