Advokát Milan Hulík a jeho nová kniha. FOTO: Robert Břešťan, HlídacíPes.org

Sorry jako, česká justice. Jak známý advokát disidentů vidí vývoj tuzemské spravedlnosti

Napsal/a Robert Břešťan 10. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Kniha o české justici advokáta Milana Hulíka, muže, který před rokem 1989 pravidelně hájil disidenty a další lidi stíhané režimem v politických procesech, je na první pohled objemná. Však také zahrnuje jak (ne)spravedlnost v době nacistické i komunistické nesvobody, tak i jeho pohled na celý vývoj po roce 1989.

„V knize se věnuji justici totalitní i demokratické, není to jen kritika, ale i popis toho, že to má těžké a v čem,“ říká Milan Hulík a nijak se netají tím, že si do názvu své knihy vypůjčil zlidovělý výrok Andreje Babiše.

„Připouštím, že to „Sorry jako“ v názvu knihy je trochu marketingový tah, vychází samozřejmě z Babiše, byl to tehdy výraz jeho bezradnosti, když se jej novináři ptali na nějakou jeho kauzu – neměl co říct, takže sorry jako… Myslím, že to vystihuje i poměry v české justici – ve smyslu: Co máme o té naší justici vlastně říct?“ vysvětluje Hulík.

Střetnutí s Babišem

Kniha je z větší části složena z jeho textů, poznámek a glos k dění v tuzemské justici, které vycházely v posledních letech. „Na kauzách svých klientů vyprávím, co všechno se v ní dá zažít a jak se v ní spravedlnost potkává s nespravedlností, absurdity s normalitou a legrace nad některými rozsudky se smutkem z některých z nich. Do justice zahrnuji i státní zastupitelství, policii a všechny orgány, které v ČR hledají spravedlnost. Píši i o naději, že to bude lepší, a o zklamání, že máme mnohdy právní stát spíše jen jak,“ vysvětloval Hulík v jednom ze svých starších textů.

Známý výrok Andreje Babiše o tom, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat trestní stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení“, má podle něj na víru ve spravedlnost zhoubný vliv.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Babiš k právu podle Hulíka přistupuje velmi utilitárně. „On pochopitelně svoje stíhání považuje za objednané. Ale věřím, že justiční systém to posoudí objektivně. Osobně považuji za nemožné, že by dnes bylo možné si to takto objednat. Prochází to třemi stupni, policií, státním zastupitelstvím, soudním systémem, to je myslím dost velký filtr.“

Podobně devastující pro pocit spravedlnosti byla prezidentská milost pro čtyřnásobného vraha Jiřího Kajínka: „To považuji za naprosto absurdní. Od Zemana to byl čistě populistický politický tah.“

S Babišem mimochodem Hulík začal krátce po vzniku hnutí ANO expertně spolupracovat, brzy ale pochopil, že posloužil hlavně jako „fíkový list“. „Brzy jsem zjistil, že mne potřeboval k tomu, aby mohl říkat, že i doktor Hulík, obhájce disidentů a Havla jde se mnou. Chtěl mne jako krytí. Myslím, že jsem prohlédl docela rychle,“ vzpomíná.

Spravedlnost, osoba mytologická

Jaká je tedy podle Milana Hulíka současná česká justice? „S výjimkou nějakých úletů, k nimž ale dochází všude, je myslím v zásadě v pořádku. Jsou samozřejmě některé hluboce nespravedlivé rozsudky, namátkou mne třeba napadá případ Pavla Wonky, vlekly se i jiné kauzy z minula, ale vůči současné české justici nemám zásadních výhrad,“ konstatuje muž, který před rokem 1989 obhajoval například hudebníky ze skupiny The Plastic People of the Universe, Petra Uhla, Františka Stárka, Charlieho Soukupa a řadu dalších lidí nějakým způsobem pronásledovaných komunistickým režimem.

Advokátů, kteří podobné případy opakovaně brali, bylo tehdy jen pár, například budoucí ministr spravedlnosti Otakar Motejl či taktéž porevoluční ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová. „Bylo to ještě pár dalších, co se toho nebáli. Já byl mezi nimi výjimkou v tom, že jsem je obhajoval notoricky, nedělal jsem jen velké kauzy, ale i menší politické věci, různé demonstranty zatčené pro výtržnictví, když třeba šli s transparentem Propusťte politické vězně. Když pak na Svobodné Evropě četli moje jméno jako signatáře prohlášení Několik vět, tak se mi někteří kolegové advokáti vyloženě vyhýbali. Byla to zvláštní doba,“ vzpomíná Hulík.

Po roce 1989 se stal nejprve náměstkem kontrarozvědky, předchůdkyně dnešní BIS, ale fakticky tehdy tajnou službu řídil, později přestoupil do vedení dnešní Vězeňské služby a až poté se opět vrátil k advokacii. Současná česká justice se podle něj už svého komunistického dědictví zbavila, i když, jak Hulík říká, „zpočátku to bylo hrozné“.

V rámci Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) se sice spolu s dalšími snažil aktivně justici od komunistů očistit, dali dohromady seznam zhruba pěti desítek soudců, kteří by měli s ohledem na svou minulost odejít, ale nakonec jich na seznamu zůstalo asi čtrnáct: těch, kteří odsoudili lidi v politických kauzách k nepodmíněným trestům.

„Žádali jsme tehdejšího ministra spravedlnosti, aby byli propuštěni, vedli jsme za to těžké boje. Nakonec z nich ale v justici zůstali všichni. Tohle dědictví a tahle generace je ale už pryč. Trvalo to, ale v drtivé většině jsou v důchodu,“ konstatuje Hulík.

A dodává, že k opravdovému právnímu státu pořád ještě směřujeme: „Dovolím si ocitovat z mé knihy: Škoda jen, že spravedlnost je zatím jen osobou mytologickou, objevující se tu a tam, většinou absentující tam, kde by měla být, ale i za její pohádkové objevování dík.“


Text vychází z rozhovoru s Milanem Hulíkem, který jsme publikovali v druhém čísle tištěného Týdeníku Forum

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)