Somaliland – nikým neuznaný stát, kde se běžně platí mobilem
Fotograf a cestovatel Jan Otýpka vyrazil do afrického Somalilandu, státu vyhlášeného již v roce 1991, jehož nezávislost žádná země světa zatím oficiálně neuznala.
Přesto má Somaliland vlastní měnu i pasy, s nimiž lze vycestovat například do zemí Britského společenství národů, do Spojených arabských emirátů, Džibutska či Etiopie.
Na fotografiích zachytil mimo jiné výstupy na nejvyšší horu Somalilandu Shibiris či výraznou horu Wagar.
„Zajímavostí jsou unikátní platby pomocí telefonu. I v jídelně na venkově se běžně platí mobilem…. Jídlo dobré a je ho dost, žádný hlad a bída jako v Somálsku,“ říká Jan Otýpka.
„Navíc je to poměrně stabilní stát se solidní demokracií, pravý opak rozvratu v Somálsku. Země je velmi bezpečná, zase pravý opak Somálska…. Mezinárodní uznání je stále projednáváno, ale zatím bezúspěšně,“ doplňuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Ale, no tak, fotograf? To je turista, který si vzal sebou foťák nebo mobil.
Nebo jste mu ty fotky pokazili vy na webu?
Podle t.zv. fotografií to vypadá opravdu spíše na toho cestovatele – turistu.
Tak jsem se podíval co to vlastně Somaliland, dosud nikým neuznaný africký stát, vyhlášený v roce 1991 a přesto, nebo právě proto, neuznání stabilní, zatím „pouhých“ 26 let. Druhá varianta – proto – je asi správná, jak vyplývá z citace z Wikipedie: „Průzkumy ukazují, že Somaliland má rozsáhlé pobřežní zásoby ropy a zemního plynu. Během posledních let zde bylo provedeno několik vrtů, ale díky neuznanému statusu země z nich nemohou těžařské společnosti plně profitovat“.
Není dobré zaměňovat příčinu a následek. Somaliland není mezinárodně uznávám z jediného důvodu: svět podporuje jednotné Somálsko a bojí se, že uznání by spustilo úplný rozpad a další války (s Puntalandem atd.). Že tam kvůli nestabilitě nikdo neinvestuje a tudíž se tam nemůže těžit ropa je až důsledek …