Sobecké Česko. Přístup „sám mám málo“ aplikuje Babiš i u světového boje proti covidu
Nebýt evropské solidarity, byla by na tom Česká republika se svým bojem proti covidu ještě hůře než nyní. Do Česka putují ze zahraničí darované vakcíny, okolní státy nabízejí příjem pacientů z přetížených nemocnic a náklady na převoz hradí EU. Je to ve značném kontrastu s tím, jak solidaritu s ostatními chápe Babišova vláda.
Vloni v květnu cítil Andrej Babiš hrdost. Bylo to po dárcovské konferenci ve prospěch boje proti covidu v rozvojových zemích a český premiér se na svém Twitteru pochlubil: „Jsem hrdý, že se ČR zapojí do globální iniciativy, která chce na vývoj vakcíny a lepší léčebné metody dostupné pro všechny nalézt 8 miliard eur. Jako předseda V4 mám čest říct, že společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem přispějeme 3 miliony eur.“
Za Česko tehdy na virtuální konferenci pořádané Evropskou komisí a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) přislíbil příspěvek ve výši 750 tisíc euro. Nebyla to sice žádná ohromující částka (celkem se státy zavázaly zaplatit 7,4 miliardy eur), ale bylo to aspoň nějaké gesto sounáležitosti.
Jenže s odstupem času se ukazuje, že zůstalo jen u onoho prchavého pocitu Babišovy hrdosti. Jak jako první upozornil server Euractiv.cz, peníze z Česka navzdory slibu na účet nedorazily.
Raději nic neslibovat
Česko v tom není úplně samo. Ze zemí Visegrádské čtyřky, které se dohromady měly složit na tři miliony euro na podporu „ACT-Akcelerátoru“ (nástroje vytvořeného WHO, který měl usnadnit a urychlit vývoj dostupné vakcíny a její zajištění i pro rozvojové země), peníze nakonec poslalo jen Maďarsko. Potvrzují to data WHO.
Z české strany se k potvrzení faktu nikdo nemá. „Do této aktivity nebylo Ministerstvo zahraničí zapojeno, své dotazy proto směřujte, prosím, na Úřad vlády,“ odkázala na Strakovu akademii mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Tiskový odbor Úřadu vlády na dotaz HlídacíPes.org nijak nereagoval.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Další dárcovská konference se konala 27. června 2020, tam už Česko pro jistotu neslíbilo nic. Celkem se podařilo vybrat téměř 10 miliard eur. Největšími dárci jsou Německo, Spojené státy americké a Velká Británie.
Smysl obou konferencí byl přitom jasný: koronavirus lze porazit pouze vakcínou, která bude dostupná pro všechny státy světa, včetně těch nejchudších. To nyní chápe i Česká republika, kde po původní čínské variantě covid-19 dominuje mnohem nakažlivější takzvaná britská mutace. S obavami se pak pohlíží na jihoafrickou a brazilskou mutaci.
Experti navíc „vyhlížejí“ i další nové a nebezpečnější varianty koronaviru. Zdůrazňují také to, že je v zájmu všech, tedy i České republiky, aby se boj proti covidu vedl všude; i v rozvojových zemích.
„Nové varianty se rozvíjejí tam, kde je dostatek nechráněné populace. Ve vyspělých zemích se už očkují miliony lidí, v těch chudších mají problém sehnat byť jen jednu lahvičku. Podobná nerovnost je nejen nespravedlivá, ale i nebezpečná. Vakcinační nacionalismus bohaté země neuchrání před novými variantami nemoci. Nutná je kolektivní akce a celosvětová imunizace,“ shrnul to ve svém nedávném článku magazín Foreign Affairs.
V této souvislosti text připomněl, že „žádná země není ostrov“. Jenže Česko se tak v mnohém chová. Jednak na covidových mapách jako ostrov vizuálně působí – množstvím viru v populaci a počtem úmrtí na 100 tisíc obyvatel – a také opakovaně dokazuje, že řeší primárně samo sebe.
Půjčte nám prosím doktory
Potvrdilo to už vloni na jaře, kdy Česko skutečně bylo „best in covid“ a o pomoc žádala tehdy těžce zkoušená Itálie.
Na české diplomaty se tehdy v polovině března obrátili zástupci lombardské vlády, z regionu, který byl koronavirem nejvíce zasažen. Prostřednictvím generálního konzulátu ČR v Miláně požádali Česko o vyslání vojenských zdravotníků, kteří by alespoň na čas posílili přetížený místní personál. Neúspěšně. Česká vláda vyslání odmítla s tím, že by vojáky musela stahovat z nasazení v Česku.
Pro srovnání: Albánie, i když je nejchudší zemí Evropy, do Itálie v té době poslala třicet svých zdravotníků, například Poláci alespoň pět lékařů a deset sester.
Nelze samozřejmě tvrdit, že by se Česko za svými hranicemi ve věci covidu vůbec neangažovalo. K dobru lze přičíst loňskou – byť nakonec nevyužitou – nabídku na šest míst v brněnské nemocnici pro francouzské pacienty ve vážném stavu vyžadující napojení na plicní ventilaci.
Vloni na jaře také pomáhala letadla vypravená z Česka v návratu ze světa do Evropy stovkám občanů Evropské unie; náklady mimochodem Česku zpětně zaplatil Brusel.
I některé aktuální covidové náklady Česku proplatí ze speciálního fondu Evropská komise: konkrétně ty na převozy pacientů s covidem-19 z přetížených tuzemských nemocnic do zahraničí. Podle Ministerstva zdravotnictví by suma neměla přesáhnout 100 milionů korun. Není to až tak obrovská částka, i když vedle ní konkrétní česká finanční pomoc zaslaná zatím do zahraničí představuje drobné.
Ministerstvo zahraničí vloni v únoru poslalo na boj s covidem Světové zdravotnické organizaci šest milionů korun; v řádech jednotek milionů je i další pomoc.
„Co se týká aktivit MZV v rámci zahraniční spolupráce, od loňského jara pomáháme průběžně, a to včetně příspěvku na distribuci vakcín rozvojovým zemím prostřednictvím globální platformy Covax (např. 10 mil Kč pro Unicef). Mimo jiné naším jménem byla odeslána aktuálně dodávka vakcín do jedné z prioritních zemí naší pomoci, do Kambodži,“ říká mluvčí MZV Zuzana Štíchová.
Česko na straně příjemců
Přehled vzájemné pomoci a evropské solidarity ukazuje například tato stránka Evropské komise. Česko tam jako dárce figuruje u již zmíněných repatriačních letů z loňského jara a dále u těchto položek:
- dodávka 10 tisíc ochranných pomůcek do Itálie
- dodávka 10 tisíc ochranných pomůcek do Španělska
- dodávka sanitárního vybavení a stanů do řeckých uprchlických táborů postižených covidem
- dodávka 126 000 respirátorů a 5 000 ochranných obleků do Severní Makedonie v lednu 2021
Jinak v seznamu Česká republika vystupuje hlavně jako příjemce pomoci. Jen telegraficky:
- Státy Evropské unie počátkem března souhlasily s tím, že Česku přenechají přednostně navíc 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech
- Francie slíbila dalších 100 tisíc dávek ze svého
- Sasko věnovalo postiženému Chebsku svých 15 tisíc dávek
- Švýcarsko nabídlo 20 lůžek v nemocnicích,
- Slovinsko 20 lůžek,
- Rakousko a Německo další lůžka, jen samotné Bavorsko může přijmout zhruba 100 pacientů
- Zatím volné kapacity ve svých nemocnicích nabídlo i Polsko
- Izrael dodal Česku 5 000 dávek vakcíny společnosti Moderna
- Už vloni na podzim Česko získalo z evropských zásob 150 ventilátorů (105 z Nizozemska)
O to více vyniká český přístup ve stylu „sám mám málo“.
Tento redakční text serveru HlídacíPes.org vyšel dnes v rámci spolupráce exkluzivně i na webu Forum 24.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
kdyz mame pomoct, rucicky dame za zada
kdyz nekdo pomaha, jsme prvni co natahuje ruce
stydim se za tuhle vladu
stydim se za presidenta
stydim se za ty, co je voli
A je to vůbec pravda ? Kde berete jistotu , že zo nebylo jinak ? Informace jste nabral z medií ?? Cha cha………..
Stydím se za presidenta České republiky, stydím se za premiéra České republiky, stydím se za vládu České republiky.
V plném rozsahu souhlasím a Babiše zbavit imunity a vydat evropskému dvoru a bude jisté že dostane to co zaslouží kriminál a plnou náhradu škod. Tohle není protbabišovské politikaření ale probabišovský hyenismus. Krátkodobé tvrdé opatření by bylo lepší než 5 měsíců nouzového stavu . A strujci za své přehnaty dostávaji lukrativní funkce s pohádkovým platem viz Prymula , Vojtěch. Stydím se za to kde žijua celou politickou reprezentaci. Žižka na hrad
Je to celé o to smutnější, že takhle podané to vypadá, že Češi nejsou schopni/ochotni se v nouzi podělit. Když to navíc doplníte mnohými historickými výkřiky, kdy Češi nechtěli pomoci zadluženému Řecku, zoufalcům v přeplněných imigrantských táborech atd., atd., tak to pro nás opravdu nevyznívá nijak příznivě. Výkřiky však byly slyšet především v mediálním a kybernetickém prostoru.
Ve skutečnosti taková pravda rozhodně není, vidím okolo sebe mnoho příkladů, kdy Češi pomáhají a ukazují svou přirozenou solidaritu stejně, jako i jiné národy. Co je však pravdou je to, že tato pomoc bývá největší v rovině individuální pomoci, každý, kdo chce pomoci, se sám rozhodne, kdy, kam a komu jí nasměruje. Potud je to vlastně ideální stav. Bohužel jen do chvíle, kdy je pomoc zapotřebí na jakémsi vyšším levelu. Kdy je její efekt závislý na rychlosti a logistice, kterou může (nebo spíše mohl by) zajistit pouze stát. A tady často opravdu selháváme a vymlouváme se na byrokratické problémy, lhůty a mnoho dalších nesmyslů.
Je to o to smutnější, že když se pomoc někde nabízí, často běžíme s nataženou rukou mezi prvními. Viz. například peníze z EU, kde se předháníme v tom, která vláda jich vyčerpá více, byť třeba na nesmyslné projekty. Obávám se však, že ve chvíli, kdy přestaneme být čistými příjemci, bude tento fakt úspěšně použit pro hlasování v referendu o vystoupení. A to ani tak ne proto, že by Češi nechtěli pomoci méně rozvinutým zemím, ale spíš proto, že tento fakt bude opět umně využit k politické prezentaci.
Z mého pohledu tedy Češi dovedou a jsou ochotni pomáhat, pověst jim však může v očích ostatních národů kazit stát s jeho neochotou, pomalostí a sobeckostí.
Hezký den všem 🙂
Taky ještě nezapomeňte na skutečnost, že tahle státem organizovaná solidarita je u nás silně diskreditovaná ještě z časů komunuismu – viz např. „dobrovolně povinné“ přispívání na „Fond solidarity“, z něhož šly peníze především na výkrm různých teroristů.
—-jo,jo máte pravdu, já jsem vždycky dodal je to na polskou solidaritu a bylo, dali všichni …….siola
Lůžka, nebo extra vakcíny z Německa a Francie je hezká ukázka sousedské pomoci v rámci EU, bohužel nedostatek vakcín není už víc než měsíc našim problémem. Vakcín máme na skladech dostatek, bohužel celý očkovací systém drhne, proto je neumíme vyočkovat. Ani kdybychom teď dostali třeba od Marťanů 20 milionů dávek, v řešení pandemie nás to neposune, protože úzké hrdlo je jinde. Kde? Na to se musíte ptát hlavního očkovacího manažera s tahem na branku a s instikty, které ve státní správě nenajdete.
Ono to tak bohužel není. Těch dávek pořád dostatek není pro všechny, takže proto ta rvačka o ty co jsou. A proto občas vázne rozvoz, když se politici na hoře hádají jak si je rozdělit–
Samozřejmě, kdyby jich rychle sem navezli 20 milionů, tak by v tom problém nebyl a dostalo by se na každého. A testovalo by se všude. Jenomže, 20, ani 10, dokonce ani 6 mega sem do léta nenavezou…Jak jsem se tak díval na plány dovážek, tak maximum bude tak 1,5 milionu dávek za měsíc, ale obvyle mnohem méně..A každý člověk potřebuje dvě dávky. Tohle bude rvačka o vakcíny . až do podzimu…
Nesouhlasím. Žádná rvačka bohužel moc neprobíhá, nejdříve problém s výběrem distributora, teď upřímně nevím, kde je problém. Tempo očkování je ale pomalejší než dodávky vakcín, v dole se nám tak hromadí horníci. Bitva o vakcíny tak jak ji popisujete neprobíhá, to bychom viděli rvačky ve zprávách a v tenčící se zásoby na skladech. Nic takového zde není. To co určitě existuje jsou rozdíly v připravenosti jednotlivých krajů, kde schopní hejtmani (např. Jižní Čechy, Brno) se zařídili po svém, defacto vládě navzdory a připravili očkovací centra že mohou jet podle plánu. Problém mají ale na vstupu (nedostávají vakcíny ze skladu), dokonce jsem zaslechl, že přidělování krajům řeší Babiš podle nějakého svého politického klíče 🙁 Očkovací systém má spoustu úzkých hrdel, ale ta se nepřekvapivě zjevují na místech, které má pod palcem vláda. Musíme zrychlit!
Zase řada těch „úzkých hrdel“ (třeba nutnost dlouhou dobu se táhnoucího výběrového řízení na distributora) je dána přejatou legislativou z EU, kterou jsme museli přijmout v podstatě „na befél“. Ještě v 90. letech se takto šaškovat nemuselo. A Velká Británie je po brexitu za vodou.
Sam jste to napsal v závěru „. Problém mají ale na vstupu (nedostávají vakcíny ze skladu), dokonce jsem zaslechl, že přidělování krajům řeší Babiš podle nějakého svého politického klíče“..
O to totiž právě jde.a to je ta rvačka co jsem popisoval. Bohužel, zprávy o „..tenčících se zásobách v tenčících se skladech“ se nedočtete, protože, jak se dá i v médiích dočíst, ani se nemohou politici shodnout, ve jakých to skladech vlastně mají ležet, když si je takto „přidělují “ mezi sebou.
Každopádně ale těch vakcín pořád není dost. Co se píše, tak někde ve skladech (možná) a někde leží až 180 000 vakcín, což by – při plném očkován (100 000 za den) í stačilo na necelé dva dny, při současném
tempu (ca 30 000 za den) na necelý týden. A pak se zase musí čekat, než příjdou další – až v dubnu..A ani ten očekávaný počet v dubnu by na celý měsíc očkování na plný výkon nestačil.
Jest to bohužel tak. Což, kromě na Babiše, ukazuje na prachmizerný stav naší státní správy. Člověk by řekl, že když už něco pan premiér takto veřejně (na mezinárodní konferenci) slíbí, tak nějací vysocí úředníci
,jeho oficiální projevy monitorují – a i sliby v nich ihned začnou rozpracovávat .
Jenomže, jestli si zvykli na Babišův mikromnagement, tedy uděláme jen to, co nám pan Babiš osobně nařídí, a jinak nic , tak pak to takhle dopadá…
Pokud někomu pomůžeme , tak se jen zvýší náš státní dluh , proč si nepůjčí rovnou státy , které ty peníze potřebují ?
Vubec se nedivim ,když to čtuchováme se nemožně
1. Historicky patříme k nejvíce pomáhajícím zemím (např. pomoc Izraeli po válce)-.
2. Západní země nám pošlou pár desítek tisíc vakcín, ale mnohasetmiliardové dluhy např. Itálie, Španělska teď budeme platit i my díky přistoupení k Fondu obnovy…
3. Jaktože nám mohly některé státy EU poslat tolik vakcín, když díky „spravedlivému“ rozdělování nedostatkových vakcín mají přece všichni nedostatek vakcín ?..a nechtějte mne přesvědčovat, že si chudáčci sami odtrhují od úst (upírají vakcíny svým občanům..)
spravna cesta je schopny mikromanagement,protože tim se otvira idealni cesta ke splneni i makromanagementu. premier jde tou spravnou cestou.dale ony nešdostatky nejdou na vrub premiéra a vlády jako takove,ale na stupne , které jsou nize jak to popsal i pertphMichal
Souhlasím.
To už platí roky, že (na vládní úrovni) první natahujeme ruku pokud se něco rozdává (dotace) a máme plno námitek pokud se má někde přispět nebo pomoct…
Umím si živě představit jak se na nás dívají ze západu a v takových chvílích se stydím, že jsem čech.