Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (vpravo), ministryně kultury Martina Šimkovičová (uprostřed). Foto: Jozef Jakubčo/SME/Profimedia

Slovenská vláda bojkotuje Českou televizi i rozhlas. „Začali se nám ve velkém vyhýbat.“

Napsal/a Vojtěch Berger 5. června 2024
FacebookXPocketE-mail

Tvrdý postup nové slovenské vlády vůči kritickým médiím má své zjevné dopady i v Česku. Veřejnoprávní Český rozhlas přiznává, že se mu respondenti ze slovenské vládní koalice začali „ve velkém vyhýbat“ a něco podobného je, zatím neoficiálně, slyšet i z televizního zpravodajství na Kavčích horách. Zástupci kabinetu Roberta Fica prý většinu žádostí o rozhovor odmítají nebo ignorují.

Ještě loni v létě si Robert Fico čas na rozhovor pro Český rozhlas udělal. Bylo to v ranním vysílání stanice ČRo Plus a Fico byl tehdy se svou stranou Smer v opozici.

Interview trvalo pět minut a ani pro matadora Fica nebylo příjemné. Moderátorka veřejnoprávního rádia ho usměrňovala, nenechala ho utéct z otázky a Fico se několikrát ohradil, že mluví stejně „jako slovenská liberální média“.

Podobné problémy s nezájmem slovenských politických respondentů blízkých vládě řeší i zpravodajství České televize. „Žádáme často a velmi často bez odezvy,“ říká pro HlídacíPes.org zdroj z ČT.

O pár týdnů později vyhrála Ficova strana Smer na Slovensku parlamentní volby a brzy bylo jasné, že podobná setkání s kritickou novinařinou jako bylo to v ČRo si už staronový premiér napříště odpustí.

Ficův kabinet po volbách splnil, co v kampani sliboval. Začal bojkotovat seriózní média a dávat exkluzivní informace i přístup k politikům naopak alternativním webům a youtubovým kanálům.

Několik redakcí prohlásili Ficovi lidé vyloženě za „nepřátelské“, veřejnoprávní média brzy ve stávající podobě skončí a nahradí je jiný telerozhlas, ze zákona podstatně víc připoutaný ke státní moci.

Hard talk? Raději příjemné povídání

Tento vztah k médiím se však přelil i do sousedního Česka. To, že odteď slovenská vláda preferuje rozhovory bez kritických otázek, naznačilo i loňské Ficovo interview s Alexandrou Mynářovou pro český videoportál XTV nebo letošní rozhovor slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové pro český podcast Radio Universum s Martinou Kociánovou.

Představitelé stran Směr, Hlas nebo SNS se začali našemu vysílání ve velkém vyhýbat,“ napsal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka v odpovědi na jednu z posluchačských stížností.

Pro úplnost dodejme, že rozhovory Fico poskytl také magazínu Echo nebo Deníku. Nápadně se však zástupci slovenské koalice vytratili z éteru tuzemských veřejnoprávních médií. Jak se ukazuje, je to spíš strategie než náhoda. Naznačilo to i poslední květnové zasedání Rady Českého rozhlasu.

„Výsledek nedávných slovenských parlamentních voleb a kampaň před hlasováním prezidentským tamtéž vytvořil pro nás velmi nepříjemnou realitu, kterou bohužel známe i z některých dalších kontextů. Představitelé stran Smer, Hlas nebo SNS se začali našemu vysílání ve velkém vyhýbat,“ napsal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka v odpovědi na jednu z posluchačských stížností, kterou radní projednali.

„Nevím, co všechno kromě sporů s tamní veřejnoprávní RTVS v tom hraje roli, pro nás je to ale skutečnost, se kterou se musíme složitě vyrovnávat,“ dodal v písemném stanovisku Pazderka.

Příliš vybíravý ministr

Dotyčný posluchač si stěžoval na to, že interview se slovenským ministrem zahraničí Jurajem Blanárem, které v březnu odvysílal ČRo Plus, bylo příliš „měkké“ a moderátorka Blanárovi dostatečně neoponovala, například v pohledu na válku na Ukrajině.

Josef Pazderka v odpovědi vysvětluje, že tento rozhovor s ministrem byl pouze jakési nouzové řešení. Rozhlas prý mnohokrát nabízel rozhovor všem čelným představitelům slovenských vládních stran, ti však až na výjimky buď odmítli, nebo na nabídku vůbec nereagovali.

„Naše spolupracovnice Kamila Schusterová, spolupracující s pořadem Stretnutie pro slovenskou menšinu v ČR, nakonec získala souhlas Juraje Blanára k delšímu rozhovoru, vázaný nicméně výhradně na tuto platformu,“ vysvětluje šéfredaktor.

Mezi řádky zde tedy čteme zhruba toto: slovenský ministr zahraničí si záměrně z vysílání Českého rozhlasu vybral takový pořad, kde mu příliš nehrozily kritické dotazy a tvrdší oponentura či faktické poznámky, které jsou pro moderátory hlavních diskusních pořadů běžnou součástí práce.

Žádáme často a často bez odezvy.“

Dobře se to ukázalo v březnovém díle pořadu Pro a proti na ČRo Plus o zásazích do veřejnoprávních médií chystaných slovenskou vládou. Diskutovali v něm právník a novinář Tomáš Němeček a poslanec SNS Roman Michelko, šéf mediálního výboru slovenského parlamentu. Ve vysílání nechyběla konfrontace a protiargumenty.

Český rozhlas má jako veřejnoprávní médium ještě mnohem důsledněji než média komerční zprostředkovávat názory všech relevantních stran. U slovenské vlády však momentálně prakticky nemá jak tyto argumenty získat. I proto se ČRo nakonec rozhodl zmíněný rozhovor s ministrem zahraničí Blanárem odvysílat.

„Za normálních okolností bychom interview odmítli. V tomto případě jsme to při absenci jiných variant považovali za důležitou službu posluchači i s vědomím toho, že rozhovor by náš obvyklý moderátor/moderátorka provedli na vyšší úrovni. Tuto možnost jsme ale bohužel k dispozici neměli,“ píše šéfredaktor Pazderka.

Podobné problémy s nezájmem slovenských politických respondentů blízkých vládě řeší i zpravodajství České televize. „Žádáme často a velmi často bez odezvy,“ říká pro HlídacíPes.org zdroj ze zpravodajství ČT.

Do české veřejnoprávní televize se kvůli kritickým reportážím o Ficově vládě opakovaně opřel na svých sociálních sítích i místopředseda vládního Smeru Ľuboš Blaha.

Odpočítávání pro RTVS

Kroky slovenské vlády by mohly do budoucna ovlivnit i vzájemný vztah českých a slovenských veřejnoprávních médií. Zejména v případě Českého rozhlasu, kde současný ředitel René Zavoral dlouhodobě deklaruje blízkost k RTVS, ať už pod stávajícím nebo předcházejícím managementem.

Zavoral se letos v březnu zastal RTVS vůči zásahům slovenské vlády v poměrně ostrém prohlášení : „Jde nepochybně o počáteční krok směřující k zestátnění média veřejné služby na Slovensku a k potlačení jeho svobodného a objektivního vysílání, které je jednou z podmínek pro zachování demokracie a názorové plurality v této zemi,“ napsal šéf ČRo.

A pevné vazby na Český rozhlas zatím potvrzuje i slovenský veřejnoprávní telerozhlas: „RTVS a Český rozhlas mají dlouhodobě nadstandardní vztahy a realizují množství společných projektů, vysílání a koncertů. Spolupráce pokračuje i v tomto roce, přičemž mnoho aktivit už bylo realizovaných a další se připravují pro následující období,“ říká pro HlídacíPes.org vedoucí komunikace a marketingu RTVS Zuzana Vicelová.

To však může být brzy jinak. Slovenská vláda plánuje vedení RTVS do několika měsíců vyměnit. Zákon, který to umožní, už prošel v parlamentu v Bratislavě do druhého čtení.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)