Hlaste prohřešky učitelů, vyzývají žáky němečtí populisté. Co se smí říkat nahlas, řeší i české školy
Skoro třicet let po tom, co východ Německa přestal být policejním státem prošpikovaným udavači Stasi, se v Braniborsku a v Berlíně znovu objevují výzvy typu „všímejte si svého okolí“. Tentokrát ve školách. Kauza z bývalé NDR v něčem připomíná i případ ředitele teplického gymnázia, který se nechal slyšet, že obrazy vulgárního prezidenta Zemana patří na kompost. A sklidil kritiku prezidentových příznivců.
Protiimigrační a euroskeptická Alternativa pro Německo, která má i své krajně pravicové křídlo, chce po žácích, aby jí hlásili, když některý z učitelů „poruší princip neutrality“.
Na něm se (tehdy ještě Západní Německo) shodlo v 70. letech minulého století jako na jednom z pilířů občanské výchovy na školách.
Stručně řečeno, učitelé nesmí žákům vnucovat svůj politický názor, ale naopak je mají podporovat v tom, aby si udělali názor vlastní.
Neutralita neznamená nemít názor
Alternativa pro Německo (AfD) ale tvrdí, že tento princip neutrality učitelé často porušují, před žáky jejich stranu otevřeně pomlouvají a obviňují z xenofobie či nacismu. AfD tvrdí, že má zdokumentované i případy, kdy byl učitel ve třídě oblečen do trička s nápisy urážejícími AfD nebo kdy na školách visely výzvy k účasti na demonstracích proti AfD.
Ve spolkových zemích Hamburk na západě Německa, v Braniborsku na východě a v metropoli Berlíně proto nedávno AfD spustila webové stránky s formuláři, skrz které můžou žáci podobné „prohřešky“ učitelů straně hlásit.
Sama strana už se pak prý postará, aby stížnost neskončila někde pod stolem, ale opravdu se řešila a případně byl i někdo potrestán.
Například podle berlínské senátorky pro vzdělávání Sandry Scheeresové ale AfD pochopila pojem „neutralita“ špatně.
„Úkolem školy je předávat hodnoty formulované v ústavě, jako jsou demokracie, tolerance a právní stát. Neznamená to, že se ve školách nebudou zprostředkovávat žádné postoje,“ řekla sociálně-demokratická politička s tím, že AfD jde hlavně o to, „postavit na pranýř politicky nepohodlné učitele“.
Jako denunciaci odmítl projekt AfD zástupce křesťanských demokratů CDU v Braniborsku Gordon Hoffmann. Zemská braniborská vláda také oznámila, že pokud by učitelé měli kvůli internetovým udáním mít problémy, nabídne jim právní pomoc.
Přiznáváme: migrace nemůže za všechno
Několik berlínských škol se už na protest proti akci AfD dokonce „udalo“ samo a učitelé posílají straně také otevřený dopis. Stojí v něm například:
„Přiznáváme se, že jsme ve vyučování nepoužili migraci jako vysvětlení všech problémů v Německu.“ Nebo: „Přiznáváme se, že jsme ve vyučování mluvili o verbálních excesech AfD, protože rasistické a diskriminační výroky v naší zemi musí být pojmenovány.“
Přesně proti tomu se AfD brání – její vedení nepovažuje stranu ani za xenofobní, natož pak za krajně pravicovou. Jak blízko ale někteří poslanci strany v Bundestagu nebo jejich asistenti ke krajní pravici mají, už dávno německá média zmapovala. Tématu se opakovaně věnoval i HlídacíPes.org.
Jeden z takových slovních přešlapů letos v červnu předvedl spolupředseda AfD Alexander Gauland, když řekl, že Hitler a éra nacismu jsou jen „ptačím trusem“ na „skoro tisíciletých německých dějinách“.
Hlavním vchodem do Lán
AfD má řadu sympatizantů i v Česku. Otevřeně se k ní hlásí třeba exprezident Václav Klaus, který vystupoval i na předvolebních akcích strany v Německu.
Někdejšího šéfa bavorské větve AfD, českého emigranta Petra Bystroně, zase nedávno v Lánech přijal prezident Miloš Zeman spolu s exporadcem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Bannonem.
Jak zjistil HlídacíPes.org, jako doprovod delegace se do Lán dostali i zástupci tvrdého jádra českých antiislamistů kolem Martina Konvičky.
Také v Česku je škola „bojištěm“ o názorovou otevřenost. Ukazuje se to třeba na mediální výchově, která má stále velké mezery a učitelé často postrádají podporu, jak téma uchopit a vyučovat.
Na nedávném sněmovním semináři SPD „Svoboda projevu a právo občana na pravdu“ v Poslanecké sněmovně seděla i část školní třídy s učitelkou, a poslouchali třeba slova o tom, že právo na pravdu se dá nahradit právem na informace (mediální analytik Petr Žantovský) či přednášku Jana Jiráka (vysokoškolský pedagog z FSV UK), který tvrdí, že lidé mají stejné právo na pravdu i na lež.
Hlavně být v titulku
Že si tuhle agendu v Česku berou za svou podobně jako v Německu právě populisté, ukázal i případ portrétů prezidenta Zemana, které podle ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana patří (po opakovaně pronášených prezidentových vulgaritách) na kompost.
Nejdříve ředitelovo odvolání navrhla poslankyně SPD Tereza Hyťhová, a pak si ho na kobereček pozval náměstek hejtmana Ústeckého kraje za SPD-SPO (Zemanovce) Petr Šmíd.
Německá AfD chce svou iniciativu za „politicky neutrální školu“ poprvé vyhodnotit po podzimních prázdninách začátkem listopadu.
Jak upozornil server německé veřejnoprávní stanice Deutsche Welle, svůj cíl už kampaň splnila. O AfD se zase píše v palcových titulcích, a o to jde stranám podobného typu všude na světě – i v Česku – především.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
14 komentářů
Tohle je svet pomylenych predstav podobnych nacku/Hitleru. Vyvazenost: 5 minut Zid, 5 minut Hitler. Demokracie: nicim neomezena svoboda delat/rikat, co se komu zlibi.
Jistě… a o tom co je správné a špatné bude rozhodovat nějaké „ministerstvo pravdy“. O tom jaké názory jsou a nejsou přijatelné bude rozhodovat nějaká moderní inkvizice.
Učitelé budou kázat povinně vědecké poznatky „marxismu- leninismu“ – tedy pardon – novější ideologií… S tím že nikdo nemá nárok protestovat – ale hlavně děti je třeba ideologií naprogramovat ve chvílích kdy jsou ještě tvárné a proti indoktrinaci ještě jejich mozek nemá obranu.
Je absolutně irelevantní jakou ideologií jsou děti manipulovány – problém je už to že jsou jakýmkoliv způsobem manipulovány.¨
Cenzuru dneska neprovádí stát, ale má na to soukromé firmy kterým prostě zákonem řekne co nepohodlného musí zcenzurovat jinak je bude pokutovat… ani Německo už nemá dost cti aby si při dělání špinavé práce cenzury přímo a veřejně ušpinilo vlastní ruce.
Na skolach by se predevsim mela prednaset fakta a ne detem vymyvat hlavy jakoukoliv ideologii. Krasne je to napriklad dnes videt v USA a Kanade, kde ve skolskem systemu vladne levicova ideologie, kde ucitele vyhazuji z prace za to, kdyz prohlasi ze muz a zena nejsou stejni, kdyz zmini, ze cernosske obyvatelsto pacha vic tresnych cinu, … Pritom jde o fakta, ktera se bohuzel nehodi progresivni levici. Krasne to je videt i na jejich slovniku “toxic climate”, “unsafe learning environment”, “safe space”, … ktery pouzivaji ve chvili, kdy ma napriklad na univerzitu prijet prednaset nekdo s opacnym nazorem, nez je ten jejich.
Pokud pochopíte proč bylo špatné, když Hitler nazýval árijskou rasu nadřazenou, jste v půli cesty pochopit, proč je špatné lidi posuzovat podle barvy pleti ať už je to pravda či ne. Ono Hitlr mohl mít v mnohém pravdu, ale k ničemu dobrému to nevedlo. 🙂
Mimochodem vyváženost „. 5 minut Žid, 5 minut Hitler. “ se doporučuje (navíc nepřesnou formulací) veřejnoprávním médií, které mají nějakou roli ve společnosti.
Patlat to do škol, nebo do jiných institucí, nemá smysl, ty mají zcela jiné role..
Mimochodem, tady přece nejde o udání, tady jde o přešetření toho udání. A dokonce i gestapo za protektorátu u nás si dalo tu práci, přešetřit zda se dotyčný závažného zakázaného jednání skutečně dopustil, nebo zda ho mstivý soused udal naprosto bezdůvodně.
Smůla je, že ani toto málo řada současných demo institucí neumí, a řeší to zcela ideologicky – podle toho zda s názorem dotyčného (ať udavače, nebo udaného) souhlasí a nebo ne..
Mimochodem, ale o tom už jsem tu psal včera, současné demo režimy, ovlivňované současně oligarchií a současně neomarxistickými elitami, se ani se svými občany nedokáží v konsenzu shodnout které aktivity jsou trestné a protispolečenské a které legitimní.
Popravit netřeba propustit.
Kde má být v té větě čárka a hlavně kdo o tom má rozhodovat?
Jsem rád, že si někdo z AfD všiml, že probíhá nacistická indoktrinace islámem a dalšími multukulturními a glabalizačními agendami Bilderbergu. Je třeba na podobné nacistické praktiky upozorňovat!
Bouzek, vy to máte pěkně pomotaný v tý hlavě. Ani písmenka už neumíte poskládat správně.
No to jsme to dopracovali! Chybí mi totiž zmínka, kdy se nebudou učitelé bát říkat rodičům, jaké dítě to vychovali. Na učitele chcete bič a ti spratkové jsou nepostižitelní? Je učitelova osobnost vůbec chráněna? Kým?
To je na tom to nejabsurdnější, a je vidět jak to v té demogracii chodí. Protože, lze samozřejmě diskutovat o tom, jaký vliv má mít škola na mladé generace , jak se má chovat učitel, jak má jednat se žáky s rodiči, že škola má být apolitická, atd.. Jenže – když už se ptáte „..Je učitelova osobnost vůbec chráněna? Kým?“, tak je nutno si uvědomit že jeho nadřízený, ředitel školy je defakto politicky jmenován, politicky hodnocen, a taky může být politicky vyhozen.. Protože, zřizovatelem ZŠ je obec, zřizovatelem SŠ je kraj, a jeho vedení (politicky zvolené) pak o řediteli rozhoduje. A to právě dost často když si rodiče právě u těch politiků stěžují že něco ta škola dělá špatně…
Ale můžou být i jiné důvody těch politiků pro zásah proti řediteli a jeho škole, které s reakcí rodičů, ani s kvalitou nesouvisí..
Žel, pořád si musíme uvědomovat, že ani ta demokracie není ideální režim, leč jak řekl pan Churchill, pouze všechny ostatní které jsme dosud vyzkoušeli, byly ještě horší
Že : „Ve spolkových zemích Hamburk na západě Německa, v Braniborsku na východě a v metropoli Berlíně proto nedávno AfD spustila webové stránky s formuláři, skrz které můžou žáci podobné „prohřešky“ učitelů straně hlásit“, co se tím míní? Toto : „Alternativa pro Německo (AfD) ale tvrdí, že tento princip neutrality učitelé často porušují, před žáky jejich stranu otevřeně pomlouvají a obviňují z xenofobie či nacismu. AfD tvrdí, že má zdokumentované i případy, kdy byl učitel ve třídě oblečen do trička s nápisy urážejícími AfD nebo kdy na školách visely výzvy k účasti na demonstracích proti AfD“.Tato zpráva opravdu „hýbe světem“ a je svědectvím o mnohem hrůznějších skutečností, než to , že Generální prokurátor Saudské Arábie konstatoval veřejně, že vražda novináře Džamála Chášakdžíkiho na saudskoarabském konzulátě v Istambulu byla naplánována a dokumentární video si dokonce jela shlédnout i šéfka CIA přímo na místo, většina civilizovaných států protestuje proti středověkým sunnitským způsobům „zacházením“ s kritiky vládnoucích Saudů, Europarlament odhlasuje odsuzující usnesení, Německo dokonce ruší zbrojní dodávky, Česko odvolává svého diplomata z Rijádu atd.
Pan Vojtěch Berger, je o tom, že smrt kolegy novináře a hlavně její okolnosti – vražda po „sunnitsku“ (likvidace mrtvoly rozřezáním) je proti hrůze zvané AfD, nicotná zprávička, která nestojí za zmínku na věhlasném HP.org.
Ještě poznámka: Vážený pane, tím osmisetnásobným diskutujícím mě označil Váš kolega Robert Břešťan; nechlubil jsem se tím, nemám ani jak něco takového spočítat.
„Úkolem školy je předávat hodnoty formulované v ústavě, jako jsou demokracie, tolerance a právní stát. Neznamená to, že se ve školách nebudou zprostředkovávat žádné postoje,“ . Konec citátu . Takže, ano….
Chce to myslet správně soudruzi, tak nějak pokrokově, že Jasánek . A ne tak nějak zpátečnicky Kefalín !
Otázka zní:“Co je příčina a co je důsledek“. Proč vznikla AfD? V důsdledku čeho? Co se děje v Německu? Tím se autor článku vůbec nezabývá. Proč ve 30.tých letech minulého století vznikl a prosadil německý nacismus? Protože to německý kapitál a především kapitál finanční podporoval. A co se děje v Německu nyní? Kdo se potřebuje zbavit problémů s neposlušnými odbory a zaměstnanci? Stačí dovézt problém, který je ohrozí a zaměstnanci budou mít jiné problémy, než boj za mzdy. No a toho se chybí jako bobek košile různá hnutí a vyčůraní politici. Němci už zase poslouchají svou vůdkyni. Ke článku autor přilepil problém se statečným ředitelem gymnázia. To, že se prezident vyjádří o velkozlodějích sprostě, neznamená, že ředitel gymnázia se o funkci prezidenta vyjadřuje jako poslední podomek. Ať dá na protest k dispozici svou funkci. Pak bude statečný. Takhle ví, že jeho gesto je pouhé čůrání po větru.
První stupeň je hnusné udávaní , druhý lynč a třetí rozvrácená EU. Skvělá perspektiva pro učitele . Jak se asi mládež vyučuje v Číně nebo Rusku ?