Slovenský podnikatel vyzval k bojkotu Privatbanky ze skupiny Penta. Ta se chce právně bránit

Napsal/a Tomáš Lemešani 16. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. „Dokud Penta Investments nevysvětlí své obchody s kontroverzním slovenským podnikatelem Mariánem Kočnerem, s Privatbankou patřící této skupině neobchodujte.“ Toto prohlášení podepsané jménem Kanadské obchodní komory na Slovensku vzbudilo značnou pozornost. Penta zareagovala kritikou hlavní tváře komory, i právními hrozbami.

Prohlášení formuloval prezident Kanadské obchodní komory na Slovensku Joseph Burza: „Privatbanka, která je spojena s Pentou, napomáhala nelegálním obchodům Mariána Kočnera. Myslíme si, že tato banka je namočená ve více věcech mimo jiné souvisejících s Gorilou.“ 

Kauza Gorila vycházela z údajného spisu Slovenské informační služby. Odposlechy z jednoho bratislavského bytu mají dokazovat, že Penta za vlády Mikuláše Dzurindy korumpovala na Slovensku některé politiky a státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a chod některých podniků.

Sama Penta však existenci spisu popírá a za celou kauzou vidí snahu poškodit skupinu konkurenty v politice i byznysu.

Finanční skupina Penta Investments aktuální postup Kanadské obchodní komory odmítá. Upozorňuje právě na to, že jde v podstatě o sólo akci představitele komory Josepha Burzy.

„Prohlášení považujeme za absolutně nepřiměřený zásah do pověsti banky. Nerozumíme, jaké motivy vedou Josepha Burzu k takto formulovanému prohlášení. I proto se Privatbanka bude vůči takovému útoku bránit dostupnými právními prostředky. Připravuje podání žaloby vůči autorovi vyhlášení za náhradu případné škody a v důsledku poškozování práv banky,“ ohradila se na dotaz HlídacíPes.org Privatbanka.

Připomněla i vyjádření kanadské ambasády v Bratislavě, která potvrdila, že Komora je soukromou aktivitou, jež nemá žádnou oficiální spojitost s Kanadou. Pravdou však je, že většina obchodních komor cizích zemí funguje jako soukromé subjekty.

Faktem však také je, že Joseph Burza podle zkušeností slovenských médií nepatří zrovna mezi důvěryhodné zdroje. Kupříkladu stránky slovenské Kanadské obchodní komory v odkazech VIP klienti, byznys partneři či v sekci prezident komory hlásí, že jsou „under construction“.

Zajímavá je v celém sporu zmíněná osoba Mariána Kočnera. Právě v jeho trezoru se v prosinci 2018 podle slovenských médií našly nahrávky odposlechů z kauzy Gorila. Informaci nepopřela ani policie a prokuratura.

Kočner si aktuálně vyslechl obvinění z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka a na Slovensku známý z řady jiných kauz.

Muž na seznamu

Kočnerova firma Inkasný servis je například podezřelá z krácení daně během převodů pozemků v Donovalech, úřady také rozplétají podezřelé daňové mechanismy u převodu bytů Five Stars Residence v Bratislavě.

Inkasný servis v developerském projektu nakoupila 17 bytů za jedno euro. Tím měla obejít povinnost platit z transakce vysoké daně.

Marián Kočner je veden také na takzvaných mafiánských seznamech. Dokument, který údajně vypracovala policie, měl shromáždit seznam lidí aktivních v organizovaném zločinu. V roce 2011 ho vynesla elitní policistka.

Podnikatel společně s podsvětím organizoval také násilné obsazení televize Markíza v roce 1998. S touto televizi je spojené i další obvinění. Kočner měl zfalšovat podpis na směnkách, kterými se po televizi domáhá zaplacení více než 26 milionů eur. Podobných živých, nebo starších kauz, které řeší i policie, má Kočner zhruba dvě desítky.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Ve stínu Gorily

Jméno Privatbanky ze skupiny Penta se s Mariánem Kočnerem spojovalo poprvé v roce 2006. Banka tehdy dostala pokutu 55 tisíc eur za to, že neohlásila podezřelé finanční transakce svých klientů.

Privatbanka údajně nedodržela zákon o boji proti praní špinavých peněz, když nenahlásila například neobvyklé převody peněz z Malty na Slovensko, které uskutečnil právě Kočner.

Na podezřelý převod reagovaly až maltské úřady. Podobná pokuta byla bance podle slovenských médií udělena v roce 2012, kdy měla přijmout podezřelou Kočnerovou platbu ve výši tří milionů eur.

Penta jakoukoliv spolupráci s Kočnerem vždy odmítala. Trvala na tom i po zveřejnění přepisů odposlechů z kauzy Gorila, kde se jména představitelů Penty opakovaně spojovala s obchody Mariána Kočnera. Média loni opakovaně informovala o tom, že Privatbanka financuje obchodní projekty Kočnera i v době, kdy byl vazebně stíhán.

Policie měla kromě jiného během domovních prohlídek v Kočnerových nemovitostech zajistit třicet směnek v souhrnné hodnotě 10,7 milionu eur. Směnky Mariánu Kočnerovi vystavila firma Penta Funding ze skupiny Penta.

„Odmítáme všechny nepodložené mediální konstrukce a spekulace, které by skupinu Penta spojovaly s jakýmikoli aktivitami Mariána K. K medializovaným informacím o směnkách týkajícím se osoby podezřelé z trestné činnosti chce Privatbanka informovat, že v současnosti aktivně koordinuje svůj postup s dohlížející prokurátorkou. Zároveň přijala rozhodnutí, že v případě předložení zajištěných směnek je nepřijme k plnění,“ prohlásila na podzim 2018 společnost.

Privatbanka je i v Česku

To, že s Kočnerem obchodoval, přiznala Penta až během posledních dnů, tedy po několika měsících vazebního Kočnerova stíhání. Svůj vztah k podnikateli vysvětloval v rozhovoru pro Aktuality.sk partner Penty Jaroslav Haščák. Musel v něm třeba vysvětlovat, proč se s Mariánem Kočnerem pravidelně potkával.

K podobnému obratu a přiznání řadu let popíraných informací dochází i v případě vyjádření k tomuto článku. S Kočnerem prý Penta obchodovala, ale nevěděla, do čeho je zapleten.

„Banka plní všechny zákonné povinnosti. V době, kdy banka poskytovala své služby klientovi, který je dnes podezřelý a obviněný ze spáchání závažné trestné činnosti, banka nedisponovala žádnou informaci, a už vůbec ne informací od orgánů činných v trestním řízení, o tom, že by se tato osoba dopouštěla protizákonných aktivit. Banka přesto lituje, že jeden z klientů banky (jakož i jiných bank), je v současnosti obviněn z páchání vážné trestné činnosti,“ uvedla v stanovisku pro HlídacíPes.org Privatbanka.

Privatbanka působí také v České republice. Zaměřuje se na korporátní klienty a je propojena  s projekty skupiny Penta. Ta v Česku působí ve zdravotnictví či realitách. Kromě jiného však vlastní také letiště ve Vodochodech a několik médií. Česká národní banka nechtěla komentovat, zda k podnikání Privatbanky eviduje v tuzemsku nějaké stížnosti.


Text byl oproti původní verzi doplněn a upřesněn. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)