Foto: Jiří Koťátko/ CNC/ Profimedia

Škrty v národních dotacích mají být 54 miliard. Kde přesně? Najděte si na Twitteru…

Napsal/a Robert Břešťan 12. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Z národních dotačních titulů se stal byznys, který pokřivuje tržní prostředí zejména ve prospěch velkých firem, píše vláda v odůvodnění ke svému Ozdravnému balíčku, který představila včera „za pět minut dvanáct“. V příštím roce má stát na těchto dotacích ušetřit 45,6 miliardy, o rok později 8,8 miliardy Kč. Jenže kde konkrétně? To tak jasné není.

Právě škrty v národních dotacích mají tvořit nejvyšší podíl vládou představených úspor, celkem 54,4 miliardy korun v následujících dvou letech. Týkat se to má převážně dotací určených podnikatelům; největší část titulů, jež spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle vlády se mají dotace snižovat či zcela „průřezově na většině ministerstev“. A to takto:

ZDROJ: se svolením ministerstva financí

HlídacíPes.org oslovil všech pět uvedených ministerstev s dotazem, jaké konkrétní dotace se mají škrtnout, jakého množství subjektů se to bude podle odhadů či analýz týkat a na základě čeho mají být konkrétní dotační tituly rušeny či omezeny.

Konkrétně ještě uvidíme…

Drtivou většinu z dvaceti miliard, jež má na dotacích uspořit, plánuje ministerstvo průmyslu uspořit v oblasti plateb za obnovitelné zdroje energie. „Stát od příštího roku již nebude proplácet poplatky za podporované zdroje energie. Podle odhadů tím dojde k úspoře až 18 miliard korun,“ říká mluvčí MPO Marek Vošahlík.

„Pokud dojde k redukci plateb za obnovitelné zdroje energie, bude nutné se zřejmě vrátit k systému z předešlých let, kdy byly placeny jednotlivými spotřebiteli elektrické energie,“ upozornila v reakci na to Národní rozpočtová rada.

Pokud jde o zbylé dvě dotační miliardy, budou ještě věcí jednání. „Uspořené částky u těchto opatření jsou variabilní a jejich konkrétní výše vzejde z jednání s dotčenými svazy a asociacemi,“ dodává mluvčí Vošahlík. To naznačuje, že prostor pro lobbing za zájmy různých odvětví i konkrétních firem zůstává otevřen.

O celkem 10,2 miliardy má dotace snížit ministerstvo zemědělství. Kde přesně, zatím ještě neví. „Ke konsolidačnímu balíčku se dnes vyjádřil ministr zemědělství Zdeněk Nekula na svém Twitteru, na toto vyjádření Vás odkazujeme. Další podrobnosti budeme mít k dispozici příští týden,“ odepsal tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Ministr Nekula na Twitteru zmínil zatím jen to, že plánuje omezit především neinvestiční dotace.

Na ministerstvo pro místní rozvoj připadá v „koláči úspor“ dotační suma 2,8 miliardy korun.

„Jednání o konsolidačním balíčku nebylo vedeno po jednotlivých titulech s tím, že by některé byly zrušeny a jiné zachovány, ale byl dohodnut celkový objem prostředků pro národní dotace v našem resortu. Existující dotační tituly jsou nyní tomuto rozsahu přizpůsobovány tak, aby ho nepřekračovaly,“ vysvětluje mluvčí MMR Veronika Hešíková.

Úspory se podle ní určitě nebudou dotýkat prostředků určených na nedávno představený projekt Bydlení pro život. „Zásadní je pro nás také pomoc hospodářsky a sociálně ohroženým územím, jak ostatně zaznělo i na výjezdním zasedání vlády v Jeseníku. Během května zveřejníme aktualizovaný rámcový výhled národních dotačních titulů,“ doplňuje Hešíková.

Podobně to má i ministerstvo školství, které má najít dvoumiliardovou úsporu na svých dotačních titulech. „Ministerstvo nyní plán příslušných redukcí v dotčených dotačních programech připravuje a jakmile bude celý proces ukončen, budeme informovat, kterých titulů se redukce dotknou a v jaké výši,“ říká  tisková mluvčí Aneta Lednová.

Na ministerstvo dopravy v balíku škrtů v dotacích připadá šest miliard. „Úspory v oblasti dopravních dotací chceme zaměřit v rozpočtu SFDI na provozní úspory našich investorských organizací (ŘSD, SŽ) a máme v plánu vrátit dotace do krajských silnic II. a III. tříd, které nejsou ve vlastnictví státu, z dnešních šesti na původní hodnotu čtyř miliard ročně. Definitivní podobu těchto úspor nyní připravujeme. Je důležité zmínit, že tolik potřebné investice do dopravní infrastruktury tím nebudou dotčeny,“ říká mluvčí resortu František Jemelka.

Nad rámec konkrétně vyjmenovaných ministerstev je v plánu uvedena ještě položka „ostatní dotace“ se souhrnnou sumou 13,4 miliardy Kč, jež pravděpodobně připadají na všechny zbývající resorty.

Byznys kolem dotací

„Současná situace je nesystémová a nepřehledná. Vytratil se původní záměr dotací snižovat regionální či jiné nerovnosti (sociální, zdravotní, vzdělávací aj.). Postupně se z národních dotačních titulů stal byznys, který pokřivuje tržní prostředí zejména ve prospěch velkých firem. Klesá také efektivnost využívání národních dotací, které v mnoha případech udržují při životě projekty, které nejsou životaschopné a nemají reálný ekonomický smysl,“ píše ministerstvo financí v odůvodnění plánu škrtů v národních dotacích.

Na to, že by vláda mohla výrazně ušetřit právě v této oblasti, nedávno upozornil ve své výroční zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj kontroly odhalily, že pro firmy a instituce je často hlavním cílem samotné čerpání dotací a ne jejich možný přínos.

Příkladem mohou být dotace na průmyslový výzkum. „Ačkoliv na něj bylo v letech 2016–2022 vynaloženo téměř 10 miliard korun, projekty ve většině kontrolovaných případů nevedly k naplnění ekonomických přínosů v praxi,“ napsal NKÚ ve výroční zprávě. „Počet národních dotačních titulů v posledních letech neúměrně narostl. Spolu s tím i nákladná administrativa na jejich poskytování,“ konstatuje i vláda.

Kolem přidělování dotací se navíc vybudoval značný byznys firem, které dotační žádosti na zakázku píšou. „Administrativně jsou i proto žádosti a dotace v pořádku, ale nikdo nezkoumá, jestli to k něčemu je nebo není. Příjemci dotací zkrátka pochopili, že dotace jsou, peněz je dost a ruka páně je otevřená,“ popsal stav prezident NKÚ Miloslav Kala v podcastu Kecy a politika. Podle něj je cesta i ve snížení podílu dotací na konkrétní projekty, třeba na 50 % celkových nákladů nebo i jen na 30 %.

Kala naznačil i to, že konkrétní přehled o všech tuzemských dotačních titulech ve skutečnosti nemá ani sama vláda. Jednotlivých druhů dotací za posledních sedm let NKÚ spočítal na více než sedmdesát tisíc. Celkově se přes dotační tituly rozdělují ročně stovky miliard korun.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)