Šimon Reich: Ve stínu koronaviru se likviduje svobodná republika, není daleko k Únoru ’48
KOMENTÁŘ. Pandemie koronaviru vedla vlády v celé řadě zemí k zavedení restriktivních opatření, která nemají v historii daných států obdoby. Takový postup byl správný a získal nám čas, protože koronavirus není běžná chřipka. Všechno to má ale velký háček, kterým je zneužití moci podobné komunistickému puči, píše lékař Šimon Reich.
Míru nebezpečnosti viru „čínské chřipky“ pochopíme nejlépe při srovnání s běžnou chřipkou. Nemoc COVID-19 je bezesporu mnohem nebezpečnější, neboť se mnohem snadněji a rychleji šíří.
To je dáno zaprvé nesrovnatelně delší inkubační dobou (může být až 12 či 14 dní, zatímco u běžné chřipky se jedná o 1 až 3 dny) a zadruhé relativně častým asymptomatickým či pouze velmi mírným průběhem (toto u běžné chřipky není).
Připočtěme fakt, že nemáme očkovací látku (kterou u běžné chřipky k dispozici každý rok máme) ani účinnou cílenou terapii (u léku remdesivir bude potřeba ještě dalších studií, abychom byli schopni správně určit, zda a jak moc zabírá), a máme celkem jasno.
Bude to stačit?
Jedná se o onemocnění, které, i přes svou relativně nízkou smrtnost a úmrtnost, může způsobit kolaps zdravotnického systému a spolu s ním zaplnit márnice, pitevny a hroby zbytečně vysokými čísly obětí. Tento scénář nastal v severní Itálii a probíhá toho času ve městě New York.
Zavedení velmi přísných a plošných opatření bylo správné. Je však třeba si uvědomit pravou podstatu těchto opatření. Není to způsob, jakým virus „čínské chřipky“ porazíme. Pouze jsme zpomalili jeho šíření a koupili si nesmírně drahý čas.
Během tohoto času jsme se měli na boj s virem co nejlépe připravit. Ušili jsme si roušky, vláda koupila od Čínské lidové republiky předražené ochranné pomůcky (které nám předtím dle BIS z našeho trhu vykoupila) a nemocnice na příslušných odděleních uzpůsobily pracovní režim tak, aby problémy potenciálně spojené s tímto onemocněním byly pokud možno minimalizovány.
Do pomoci se zapojila armáda, která má toho času nasazeno v terénu přibližně 3500 našich vojáků. Byla otevřena polní nemocnice v Těchoníně. Bude to stačit? To ukáže až čas. Nezbývá než doufat, že všechna opatření v kombinaci s tzv. chytrou karanténou stačit budou.
Důležité je, že už nemůžeme čekat. Pokud bychom zůstali zavření všichni doma, tak se ekonomicky udusíme a obětí (byť nepřímých) bude mnohem více. Krom toho, očkovací látka stále není k dispozici a proto nám nezbývá se s onemocněním vypořádat jinak než postupnou imunizací celé populace s maximální snahou ochránit rizikové osoby.
Destrukce republiky
Toto všechno si vláda dobře uvědomuje, protože se nakonec podařilo zapojit do jejích poradních orgánů odborníky, kteří své věci rozumí. Všechno to však má jeden velký háček – jsme svědky zneužití moci, které nemá daleko k puči v roce 1948. Jsme svědky cílené destrukce živnostníků, malých a středních podniků, tzn. destrukce těch nejschopnějších a nejsvobodomyslnějších. Jsme svědky bezprecedentní likvidace naší svobodné republiky.
Je zde celá řada dalších kritických problémů, které musíme dořešit. Ministr zdravotnictví 28. ledna lhal na půdě sněmovny, když tvrdil, že ochranných pomůcek má miliony a je na epidemii připraven.
Premiér opakovaně odmítal aktivaci ústředního krizového štábu pouze kvůli svému despotismu. Vláda zcela ignorovala varování našich bezpečnostních složek o výkupu ochranných pomůcek z našeho trhu Čínskou lidovou republikou. Vláda zavřela nejdříve hranice směrem na západ a až později směrem na východ (odkud nákaza přišla).
Nyní, když se vláda rozhodla opatření povolovat, tak zcela nesmyslně otevírá nejdříve velké podniky a ty malé nechá dál se dusit pod hladinou. To všechno za naše peníze a zřejmě i za peníze našich dětí (ministryně financí chce schodek 300 miliard).
Právo občanů na odpor
Musíme se k tomu všichni jasně politicky postavit. Požadujme proto po opozici nejenom její propojení napravo od středu, ale také hromadnou ústavní žalobu na vládu. Požadujme vytvoření vyšetřovací komise. A konečně požadujme otevření hranic s jasnými pravidly (není problém vymyslet systém chytré karantény i v rámci přechodu hranic jedním či druhým směrem).
Pokud se nepostavíme za naší věc a za naše práva, zažijeme druhé pseudo-znárodnění a nástup nové pseudo-totality. Jsme bezesporu svědky nového geopolitického rozdělení světa. Právě teď se rozhoduje, zda zůstaneme svobodnou republikou nebo se staneme pouhou rusko-čínskou provincií. V kontextu těchto událostí nezapomínejme ani na článek č. 23 Listiny základních práv a svobod, která je součástí našeho ústavního pořádku:
„Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod… jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.“
Autor je lékař.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Jak začnou mluvit doktoři do politiky, tak to je tragedie – vzpomeňte: Bartáci, ten z toho Vrchlabí, pražští primátoři, ministři a ministryně zdravotnictví- doktoři a dokonce zdravotní sestra a ten s těma Kulichama. Prostě doktor v politice , ve sněmovně nebo v senátu, to je tragedie.
Doktoři v politice to je jakMilan mid:DOUFÁM ŽE TAKTO ???!!!Dánsko a Polsko odmítají podporovat společnosti registrované v daňových rájích
Ve všech evropských zemích zasažených epidemií jednají vlády o finanční pomoci podnikatelům. V Polsku a Dánsku na ni však nedosáhnou ti, kteří zisk nedaní v zemi, kde podnikají.
LPF 20.04.20
Foto News Oresund (CC BY 2.0)
Sdílej
Sociálnědemokratická vláda v Dánsku prodloužila období, ve kterém bude podporovat domácí podnikatele, až do 8. července a navýšila objem podpory o dalších 100 miliard dánských korun na současných 400 miliard (tedy cca 1,5 bilionu korun). Parlament napříč politickým spektrem schválil například možnost získat zpět loňské odvody daně z přidané hodnoty. Pomoc však dánská vláda neposkytne firmám, které vyplácejí dividendy, nakupují vlastní akcie nebo jsou registrovány v daňových rájích. Dánské ministerstvo financí v prohlášení k této věci mimo jiné uvedlo: „Firmy usilující o odškodnění musí platit daně tak, jak je mají platit podle mezinárodních dohod a vnitrostátních předpisů.“
Podobná opatření, zamezující čerpat pomoc firmám, které nedaní v Polsku, schválila již 8. dubna polská vláda, která na záchranu velkých firem uvolnila 25 miliard polských złotých (cca 150 miliard korun). Polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí komentoval slovy: „Pojďme ukončit daňové ráje, které jsou prokletím moderních ekonomik.“
Podle deníku Bussines Insider s tímto přístupem k firmám registrovaným v daňových rájích, jako jsou například Kypr, Gibraltar, Bahamy, Andorra, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy či Panama, souhlasí například i Robert Palmer, britský daňový aktivista a ředitel organizace Tax Justice UK, usilující o progresivnější a efektivnější daňový systém ve Velké Británii. „Společnosti, které usilují o snížení svých daní, by neměly očekávat, že získají pomoc, když se něco pokazí. Vláda Velké Británie by se měla vážně zabývat přijetím dánského přístupu. Jakákoli pomoc musí přijít s podmínkami.“ Podle webu Tax Justice umožňují havíř který operuje tomu doktorovi srdce !!!
mně stačilo působení Julínka s věrným Cikrtem…
Tyhle úvahy o konci demokracie v Česku jsou nekonečným seriálem. Schvalování vlády, rozpočty, střet Babiše, vyjádření presidenta, uprchlíci, postoj k EU atd. Tady neplatí Goebblsův citát, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Autoři považují Čechy za primitivní stádo, které bez poučování neví jak dál. Nechme to na občanstvu při demokratických volbách.
potíž je, že Češi jsou primitivní stádo… S článkem úplně nesouhlasím, na mě je malovaný scénář černější než si myslím, ale to že Babiš demontuje tento stát (svobodná média, střet zájmu, neskutečné mediální PR ve stylu Ládi Hrušky, úpadek morálky, dosazování jeho lidí do řídících struktur, atd, atd) to je prostý fakt
….ale Češi jsou primitivní stádo! Výsledky posledního volebního průzkumu to přesvědčivě dokazují!
Mozna by mohl nekdo rudemu policajtovi Hamackovi konecne vysvetlit, jaky je rozdil mezi uplnym zakazem opustit republiku se specifickymi vyjimkami a volnym pohybem s omezenimi pri navratu. Myslim, ze spousta lidi chape, ze tento Czech-Titanik bude treba co nejdriv opustit a zacit novy zivot v nejake normalni zemi. Babisovi a Zemanovi tady zbude armada duchodcu a statnich zamestnancu. Pak muze konecne predvest, jak ridi svoje firmy.
Petre mate pravdu ,mam obavy z toho,jak se to u nas vyviji-bolsevici pokoj narodu nedaji
Svoboda nade vše i kdybych měl pohřbít tátu a mámu. Kdyby jste si dal práci a nastudoval ekonomické poměry a životní úroveň a postup demostran v roce 48 pochopil by jste,že do sedla prosadily právě tyto strany. Stejně jako dnes po marasmu ekonomickém,právním posadily k moci Ano. Když útočili muslimové a bylo pár stovek mrtvých a kazdy se sprchacem byl podezřelý z terorismu a zhusta se okrajovali práva a svoboda nikdo z vas nekřičel. Teď nás omezí v řádu týdnů tak to vadí. Vyšel článek o tom jaká je únosná cena života, kterou je schopná společnost akceptovat jelikož není nekonečná,byl autor označován za fašistů. Opatření nám získávají čas neboť se ukazuje, že virus je velkou neznámou a vládne demokraticky zvolená vláda aje v kompetenci vlády činit rozhodnutí. Před lety ODS ovlivnila volby Kubiceho vylhanou zprávou a též bylo vše v pořádku. A snad máme dvou komorovy parlament a právě existence senátu měla být dle dem.stran zárukou demokracie. Účet můžete vystavit ve volbách. A není problém pro vzdáleného člověka spočítat odhad dle poměrů nemocní, mrtví v Itálii.Španělsku.120Kmrtvych cca300K invalidů pak výpadky v ekonomice činily v příštích 6 až 10 letech 3biliony korun.Vyplaty důchodů,nevybrané pojištění,daně a chybějící pracovní síla.Tech 400 tisíc lidí představuje celý automobilový průmysl. Nemusíte souhlasit,ale toto je můj názor.
Ano hranice otevřít.Když podepíšeš že veškerou péči zdravotní popřípadě návrat domu letecky a jinak si zaplatíš tak si opusť republiku.Když se otevřeli hranice tak jsem prohlásil že se sem natáhnou nemoce o kterých se nám nezdálo.
To je tak kdyš se dostane k moci mafie.
To vam mafiansky kmotr stal u voleb s pistoli u spanku a nedal vam moznost svobodne volby? Dik dobre jste mne pobavil. Jiz 30 let tu jsou vlady demokraticky zvolene.Pes je zakopany ve volebnim systemu,ktery je nastaven pro co nejednodusi složení vetsinove vlady a hlasovani v parlamentu.
No a v tom je právě ta potíž, pan doktor sice na začátku píše „Pouze jsme zpomalili jeho šíření a koupili si nesmírně drahý čas. ..Během tohoto času jsme se měli na boj s virem co nejlépe připravit.“..ovšem později v článku už se dožaduje „nezbývá se s onemocněním vypořádat jinak než postupnou imunizací celé populace s maximální snahou ochránit rizikové osoby.“
Přitom už i v médiích se citují vědecké informace , že to s onou hromadnou získanou imunitou nebude v případě koronaviru tak úplně růžové, že se zkrátka nemusí konat, takže ty masové vlny nakažení (a rizikových) onemocnění se mohou rychle po sobě opakovat.
S tím už se ale i naše zdravotnictví potýkalo těžko – pokud by se zrušila ouplně všechna ochranná opatření i proti jejímu šíření Takže spíše počítejme s tím, že určitá část těch opatření bude střednědobě fungovat dál a budou to právě ti lékaři kdo budou křičet aby se dodržovala co nejvíc a nejdýl. S tím že dokonce už dnes opatrně říkají „musíme chránit ohrožené skupiny“ což ale nejsou jen senioři ale ti ohrožení (s rizikovými typy chronických onemocnění) jsou rozprostřeni po všech věkových kategoriích. Takže co s tím? To jako stát bude od všech občanů vyžadovat posudky od doktorů o tom zda a jak jsou „rizikoví“ a podle toho je bude řadit do nějakých kategorií s různými podmínkami a právy? To už zní nikoliv absurdně, to už samo o sobě upomíná nástup fašismu.
Ehm,, jaký je result? Od toho je prostě vláda, aby zejména v krizi převzala politickou a zejména politickou zodpovědnost a navrhovala různá restriktivní opatření, s tím že některá z nich nebudou čistě „demo“ (mimochodem, jak si asi každý vzpomene, Ústavní soud rušil některá vládní opatření i pravicovým vládám, takže to samo o sobě neni zločin).. A výtka že by to správně měl odsouhlasit parlament je správná, leč čistě formální, protože od toho právě existují vládní koalice aby to její „věrní poslanci“ odhlasovali rukama nohama, i když opozice protestuje jak chce. Ovšem – jak říká pointa mojí oblíbené vulgární anekdoty „na tom jsme se dohodli předem“, už dávno než přišel nějaký Babiš“…
Jen díky bolševickému Sovětskému Svazu mohl vzniknout takzv. Únor 1948 a vláda tehdejší KSČ, kterou bolševici násilím zde drželi.Dnes již takový bolševický stát tady není který by podpořil ten zbytek komunistů takže obavy pana doktora jsou zbytečné.
Obavy zbytečné nejsou ,historie se s různými obměnami stále opakuje nemusíme jít daleko do minulosti v minulém století -válka-bída-dvacátá leta– hospodářská krize- vzestup nacionalistů-válka-zase bída vše na lístky -vzestup komunistů, kterých jsme se sotva zbavili tak nastupují populisti ,likvidují veškerou konkurenci a ty , z kterých nemají zisk a.t.d.
Stručně řečeno: Komunisté tuto zemi ZDEVASTOVALI za 40 let jejich řádění a za dalších 30 let to jejich pohrobci už jen-DORAZILI !! Nic víc,nic míň !!
Bez podílu cizího kapitálu, jen z domácích zdrojů a s omezenou zahraniční pomocí, při úplném vypořádání se se znárodněnými zahraničními majiteli po Únoru´48, při spuštěné Železné oponě a mezinárodní blokádě, bez vrácení celého zlatého pokladu a nesplacených válečných reparacích se československým dělníkům, zemědělcům, vědcům, inženýrům, zaměstnancům i intelektuálům podařilo při udržení slušné životní úrovně a životních jistot naprosté většiny občanů vybudovat: 4 atomové, 23 tepelných a 26 vodních elektráren, téměř 400 km dálnic, elektrifikovat železniční tratě, postavit hutní, strojírenské, chemické, potravinářské a jiné podniky a továrny, zmodernizovat zemědělská družstva a dosáhnou téměř 100% soběstačnosti v základních komoditách, provozovat flotilu námořních lodí, položit stovky a tisíce kilometrů energovodů, plynovodů a ropovodů, zavést zcela nové výroby niklu, hliníku a umělých hmot, postavit a provozovat jesle, školky, školy, odborná učiliště, polikliniky, nemocnice, kulturní a společenské domy, sportovní stadiony, rekreační střediska. Od základu bylo území republiky pokryto TV signálem, ne sice ideálně, ale přesto se udržovaly kulturní a historické památky, podporovaly se divadelní a umělecké soubory a soubory lidové tvořivosti. Vybudovala se podstatná část pražského metra s 38 stanicemi, obrovské prostředky se vynakládaly na industrializaci zaostalého Slovenska. Postavily se stovky obytných sídlišť s 200.000 panelových domů a 1.200.000 byty, což představuje 55% všech bytů a 30% veškerého bytového fondu. Dekrety na tyto byty se předávaly rodinám bezplatně. Ve zbrani byla udržována 200 tisícová armáda v mnoha desítkách vojenských útvarů, 16 výcvikových prostorech s 407 bojovými letadly, 101 vrtulníkem, 4.585 tanky, 4.900 obrněnými transportéry a BVP, 3.445 děly a raketomety a 77 zařízeními odpalovaní raket. Pro případ války a v rámci Civilní obrany byly vybudovány objekty, které by dnes bylo naprosto nemožné postavit. A ještě zbylo dost prostředků pro zahraniční pomoc rozvojovým zemím. Nízké platy byly vyváženy dotovanými cenami potravin, bydlení, hromadné dopravy, lékařské péče, kultury, umění, sportu a mnoha jiného. V roce 1989 měla SBČs k dispozici 105 tun měnového zlata v hodnotě 15 – 17 miliard Kčs, hotovost ve výši 85 mld. Kčs a žádné vnitřní dluhy. Státní dluh činil pouhých 24,2 mld. Kčs, v roce 1993 již 158,8 miliard a nyní nyní se jedná již o biliony !Ani za tisíc let se nepodaří ho splatit.
Valo, pokud se vám těsně po listopadu 1989 podařilo překročit hranice mezi Československem a Německou spolkovou republikou nebo hranice mezi Československem a Rakouskem, pak jste dostal takovou ránu do nosu tím obrovským rozdílem, kam jsme to pod vedením komunistů dotáhli my a kam oni. Ono totiž nejde o to, co jsme postavili, ale o to, co jsme mohli postavit, kdyby u nás komunisté nevládli a o to, jakou jsme mohli mít životní úroveň kdyby nebylo komunistů. Pro ilustraci přidávám úryvek z knihy Zdeňka Mlynáře Mráz přichází z Kremlu:
Zdeněk Mlynář: Mráz přichází z Kremlu, strana 143, vydalo Nakladatelství Zeď, Preslova 2213/5, Praha 5 – Smíchov, v roce 2018
Jako vedoucí jakési delegace KSČ přijel Kolder ještě v dobách Novotného vlády do Paříže. Největší dojem na něho udělal veliký obchodní dům, který pozorně prošel zdola nahoru. Večer pak v rezidenci československého velvyslance léčil svůj šok jednou sklenkou koňaku za druhou a nakonec docela upřímně prohlásil: „To je hrozný, o co všechno jsme my ty naše lidi připravili! Copak si to taky nezasloužejí?“ Myslel to jistě upřímně a doopravdy a snad právě takové podněty hrály větší roli při jeho podpoře ekonomické reformy než teoretické úvahy Oty Šika.
je to hrůza……závidím desetitisícům Italů, Španělů, Belgičanů , USAmanů … že můžou tak svobodně a demokraticky bez omezení umírat na koronavirus….
Tajemná tvář, ano je to on LÉKAŘ a mluví o nemocech, o pandemii, o virech óóó …
Tak, teď trošku střízlivěji:
Zaprvé, ne každá lékař je specialistou na virová onemocnění, potažmo pandemie virových onemocnění, je sice faktem, že mívají větší znalosti této problematiky než běžné obyvatelstvo, ale osobně bych to s jejich prognózami moc nepřeháněl. Já jsem technik, stavař, it technik a elektrotechnik ap. mám na to i školy i praxi, ale nebudu kecat strojařovi do jeho práce, byť často tomu strojovému parku rozumím velmi dobře a MOŽNÁ i stejně dobře jako on. Takže za mě, já se raději spolehnu na názor epidemiologů, a teď nemyslím jen těch přizvaných vládou.
Zadruhé, nevím čím to je, ale lékaři mají v posledních letech čím dál větší potřebu se politicky angažovat. Nevím, zda jde o božský komplex, ale pokud vezmeme v potaz jejich výsledky tak bych si, nefundovaně, tipnul na tak 70% NEúspěšnost navrhovaných řešení.
Historie patří historikům, právo právníkům a volba, volba patří nám všem. Proto bych k závěrečnému přirovnání řekl pouze následující, na mě jde o populismus dost těžkého kalibru a byť je obrácen proti jiným populistům, tak i přesto by měl být vymýcen, vždy, všude a všemi za každých okolností.
Chcete zachránit tuto zemi před populisty? Volte, provádějte osvětu tím, že budete šířit ověřená a pravdivá fakta, ale nepiště bláboly líbivého typu a neburcujte davy k povstání, je to nedůstojné lidí Vaší, předpokládané, inteligence. Obzvláště jsou-li stále k dispozici i jiné, demokratické, metody.
Isaac Asimov
„Násilí je posledním útočištěm neschopných.“ – Salvor Hardin, imaginární postava z knihy Nadace