Senátor Valenta chce z Rakouska vrátit české korunovační klenoty, úřady zatím nepřesvědčil
„Nevzdám se,“ odpovídá senátor a podnikatel Ivo Valenta na dotaz, jak pokračuje jeho snaha vrátit do Prahy z Vídně část původních gotických korunovačních klenotů. V době, kdy Česko s Rakouskem řeší hlavně dostavbu dálnic, případně migraci, působí téma staletých klenotů kuriózně. „Vidím v tom hlavně snahu se zviditelnit,“ hodnotí Valentův plán rakouský expert na dějiny Habsburků, historik Karl Vocelka.
Vídeňským Hofburgem denně projdou tisíce lidí, většina z nich také kolem velké cedule Schatzkammer. Císařská klenotnice v někdejším sídle panovníka habsburské monarchie kromě jiných pokladů ukrývá i část původních českých korunovačních klenotů.
„Po Novém roce mám v plánu osobní návštěvu Vídně, kde bych si chtěl tyto historické předměty osobně prohlédnout,“ odepsal senátor Ivo Valenta na dotaz HlídacíPes.org, jak pokračuje jeho iniciativa vrátit část původních korunovačních klenotů z Vídně do Prahy. Jde o původní gotické jablko, žezlo a kurfiřtský plášť.
Jak to vidí Černínský palác
„Obeslal jsem řadu institucí, včetně kanceláře prezidenta České republiky a několika ministerstev. Odpověď zatím přišla jediná, a to ze strany Ministerstva zahraničních věcí ČR. V ní pan ministr mimo jiné uvádí, že pokud tato otázka nebyla vyřešena ve 20. letech minulého století, lze již v současné době podobné nároky jen těžko vznášet,“ připouští počáteční neúspěch Valenta.
Senátor se ve svém boji za návrat klenotů opírá o analýzu právníka Zdeňka Koudelky. Ten tvrdí, že na navrácení původních klenotů mělo Československo po roce 1918 nárok na základě Saint-Germainské smlouvy, jenže o ně nepožádalo.
„Je možné žádat vrácení klenotů i českého kurfiřtského pláště i 100 let po rozpadu habsburské monarchie. Jinak budeme státem, kterému nestojí za to, aby měl vlastní korunovační klenoty v jejich úplnosti,“ napsal Koudelka.
Na Hradě a „pod zámkem“
Podobně skepticky jako česká diplomacie reaguje i vídeňský historik a odborník na dějiny Habsburků Karl Vocelka.
„Jedna věc je hledání národní identity, druhá je otázka, jestli k tomu člověk potřebuje středověké korunovační klenoty. Myslím, že Česko při svém národním sebevědomí není na takové věci odkázané,“ hodnotí Valentův plán. Podle něj by navíc v Praze skončily klenoty „pod zámkem“, podobně třeba jako Svatováclavská koruna.
„Ty předměty byly v Rakousku vždy veřejně vystaveny, takže když to téma teď někdo takhle vytahuje, vidím v tom spíš snahu se zviditelnit a udělat si PR,“ říká v narážce na to, že do zmiňované klenotnice v Hofburgu si může české klenoty přijít prohlédnout každý téměř kdykoli. Otevřeno je denně kromě úterý, vstupenka stojí 11 eur.
Až do půlky ledna jsou české klenoty mimořádně k vidění jinde, jako součást výstavy ve vídeňském Umělecko-historickém muzeu.
Co by po ČR mohlo chtít Rakousko?
Historik Vocelka zná českou tradici zpřístupňování klenotů jen při zvláštních příležitostech a sám si pamatuje dlouhé fronty, které se na klenoty v minulosti stály po cestě vzhůru na Pražský hrad.
Pro ponechání původních českých gotických klenotů ve Vídni má ale i jiné argumenty než pohodlí návštěvníků. Třeba další příklad z doby třicetileté války, kdy byly z Prahy odvezeny právě i původní korunovační klenoty.
„Před časem byla třeba ve Vídni výstava, kde bylo i mnoho obrazů řekněme z původně „česko-rakouského“ vlastnictví, které se dostaly do Švédska v roce 1648 po vyplenění Malé Strany a Hradčan a těsně před uzavřením Vestfálského míru. A tyhle obrazy bychom teoreticky taky mohli požadovat zpátky,“ připomíná Vocelka, podle kterého by se tak ale donekonečna mohly objevovat starší a starší nároky různých států.
„Říkám si, co by to přineslo? Pak by přišel někdo jiný a řekl, že o dvě stě let dříve se ještě stalo něco dalšího a tak dál,“ konstatuje historik s tím, že lepší je „nechat věci tak, jak jsou“.
S tím se Valenta smířit nehodlá. „Nevzdám se, pokračuji v tomto směru v dalších aktivitách. Snažím se mobilizovat kompetentní instituce, aby toto téma nezapadlo,“ říká.
Na rakouské straně by takovými kompetentními institucemi byly zřejmě Ministerstvo zahraničí a kancléřský úřad. HlídacíPes.org obě instituce oslovil s dotazem na Valentovu iniciativu, odpověď ale do vydání tohoto textu nepřišla.
Rozhovor s historikem Karlem Vocelkou přinese HlídacíPes.org v pondělí 10. prosince.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Pravda je to naprostý nesmysl. Dle současného pojetí národní identity, tak jak jí hlásají evropští politici, by bylo správné ty korunovační klenoty přeposlat z Vídně do Brusele 🙂
Je úsměvné, že pan senátor se teprve pojede do Vídně na ony exponáty Klenotnice podívat. Na svém zřejmě oblíbeném médiu zvaném Parlamentní listy sděluje i jiné své nápady. Jinak nelze než souhlasit s dr. Vocelkou (jenž je nesporně velkým znalcem historie panování Habsburků, např. jeho kniha na toto téma vyšla nedávno v českém překladu). V době, kdy můžeme vidět historické předměty na vlastní oči kdykoli a kdekoli, je jejich stěhování pod „národní“ křídla zcela nesmyslné. Ostatně v muzeu našeho bývalého hlavního města je jim nepochybně dobře. Panu senátorovi poradím: až toto vzrušení nad tímto jeho nápadem utichne a on se bude potřebovat zase dostat do médií, doporučuji mu větší sousto, na které jej upozornil dr. Vocelka: švédští žoldnéři na objednávku tehdejší jejich královny Kristýny ukradli a do Švédska odvezli nadživotní bronzová sousoší Adriana da Vries v roce 1648 ze zahrady Valdštejnského paláce. Nuže pane senátore, hurá na Švédy. Pan dr. Vocelka hovoří správně, nikoli pan senátor.
Pan dr. Vocelka, velký znalec dějin Habsburské monarchie a tedy i naší české historie ( spojené s Habsburky od třináctého století), samozřejmě má pravdu. Všechny artefakty (snad s výjimkou těch, odvezených v období koloniálního panství některých evropských zemí, jako např. egyptské obelisky v Paříži či Římě), jsou veřejně přístupné a v dnešním světě tedy na svém místě. Naopak pan senátor si pro své PR našel téma zapáchající nacionalismem. Samozřejmě, umělecká díla musí zůstat kde jsou. O tom se přesvědčí jistě i pan senátor, když se konečně vypraví do Hofburgu a uvidí je tam, kam nesporně patří.
1) Nejlepsi by bylo, kdyby se ceske korunovacni klenoty presunuly do Rakouska. Tak bychom se na ne mohli denne jezdit divat. Ted si s nima hraje Eman a urcite ho pri tom foti Ovcacek. 2) Proc zrovna Koudelka? Vybral si ho Valenta? V tandemu spolu s PaBl-bem Blazkem jsou spoluautory oposmluvnich hruz v Brne. Navic ma podil i na prutazich kolem kolem arbitraze s Diag Human, ktere CR budou stat spoustu penez.
Kaminský dejte se vyšetřit a nastudujte si,kolik lidí a za jakých podmínek může ke koruno ačním klenotům.Lidi typu jako vy fakt nesnáším.Píšete jen úplné kraviny a umíze jen urážet.Kobliha,eman,podbradek,rudý šváb,jste jak přes kopírák,čím větší hlupák,tím víc nadávek.
V tom případě máme nárok na část vstupného. Proč má Rakousko vydělávat na České státnosti?