Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Ivo Valenta, zdroj

Senátor Valenta chce z Rakouska vrátit české korunovační klenoty, úřady zatím nepřesvědčil

„Nevzdám se,“ odpovídá senátor a podnikatel Ivo Valenta na dotaz, jak pokračuje jeho snaha vrátit do Prahy z Vídně část původních gotických korunovačních klenotů. V době, kdy Česko s Rakouskem řeší hlavně dostavbu dálnic, případně migraci, působí téma staletých klenotů kuriózně. „Vidím v tom hlavně snahu se zviditelnit,“ hodnotí Valentův plán rakouský expert na dějiny Habsburků, historik Karl Vocelka.

Vídeňským Hofburgem denně projdou tisíce lidí, většina z nich také kolem velké cedule Schatzkammer. Císařská klenotnice v někdejším sídle panovníka habsburské monarchie kromě jiných pokladů ukrývá i část původních českých korunovačních klenotů.

„Po Novém roce mám v plánu osobní návštěvu Vídně, kde bych si chtěl tyto historické předměty osobně prohlédnout,“ odepsal senátor Ivo Valenta na dotaz HlídacíPes.org, jak pokračuje jeho iniciativa vrátit část původních korunovačních klenotů z Vídně do Prahy. Jde o původní gotické jablko, žezlo a kurfiřtský plášť.

Jak to vidí Černínský palác

Císařská klenotnice v Hofburgu

„Obeslal jsem řadu institucí, včetně kanceláře prezidenta České republiky a několika ministerstev. Odpověď zatím přišla jediná, a to ze strany Ministerstva zahraničních věcí ČR. V ní pan ministr mimo jiné uvádí, že pokud tato otázka nebyla vyřešena ve 20. letech minulého století, lze již v současné době podobné nároky jen těžko vznášet,“ připouští počáteční neúspěch Valenta.

Senátor se ve svém boji za návrat klenotů opírá o analýzu právníka Zdeňka Koudelky. Ten tvrdí, že na navrácení původních klenotů mělo Československo po roce 1918 nárok na základě Saint-Germainské smlouvy, jenže o ně nepožádalo.

„Je možné žádat vrácení klenotů i českého kurfiřtského pláště i 100 let po rozpadu habsburské monarchie. Jinak budeme státem, kterému nestojí za to, aby měl vlastní korunovační klenoty v jejich úplnosti,“ napsal Koudelka.

Na Hradě a „pod zámkem“

Podobně skepticky jako česká diplomacie reaguje i vídeňský historik a odborník na dějiny Habsburků Karl Vocelka.

„Jedna věc je hledání národní identity, druhá je otázka, jestli k tomu člověk potřebuje středověké korunovační klenoty. Myslím, že Česko při svém národním sebevědomí není na takové věci odkázané,“ hodnotí Valentův plán. Podle něj by navíc v Praze skončily klenoty „pod zámkem“, podobně třeba jako Svatováclavská koruna.

 

 

„Ty předměty byly v Rakousku vždy veřejně vystaveny, takže když to téma teď někdo takhle vytahuje, vidím v tom spíš snahu se zviditelnit a udělat si PR,“ říká v narážce na to, že do zmiňované klenotnice v Hofburgu si může české klenoty přijít prohlédnout každý téměř kdykoli. Otevřeno je denně kromě úterý, vstupenka stojí 11 eur.

Až do půlky ledna jsou české klenoty mimořádně k vidění jinde, jako součást výstavy ve vídeňském Umělecko-historickém muzeu.

Co by po ČR mohlo chtít Rakousko?

Historik Vocelka zná českou tradici zpřístupňování klenotů jen při zvláštních příležitostech a sám si pamatuje dlouhé fronty, které se na klenoty v minulosti stály po cestě vzhůru na Pražský hrad.

Pro ponechání původních českých gotických klenotů ve Vídni má ale i jiné argumenty než pohodlí návštěvníků. Třeba další příklad z doby třicetileté války, kdy byly z Prahy odvezeny právě i původní korunovační klenoty.

„Před časem byla třeba ve Vídni výstava, kde bylo i mnoho obrazů řekněme z původně „česko-rakouského“ vlastnictví, které se dostaly do Švédska v roce 1648 po vyplenění Malé Strany a Hradčan a těsně před uzavřením Vestfálského míru. A tyhle obrazy bychom teoreticky taky mohli požadovat zpátky,“ připomíná Vocelka, podle kterého by se tak ale donekonečna mohly objevovat starší a starší nároky různých států.

„Říkám si, co by to přineslo? Pak by přišel někdo jiný a řekl, že o dvě stě let dříve se ještě stalo něco dalšího a tak dál,“ konstatuje historik s tím, že lepší je „nechat věci tak, jak jsou“.

S tím se Valenta smířit nehodlá. „Nevzdám se, pokračuji v tomto směru v dalších aktivitách. Snažím se mobilizovat kompetentní instituce, aby toto téma nezapadlo,“ říká.

Na rakouské straně by takovými kompetentními institucemi byly zřejmě Ministerstvo zahraničí a kancléřský úřad. HlídacíPes.org obě instituce oslovil s dotazem na Valentovu iniciativu, odpověď ale do vydání tohoto textu nepřišla.


Rozhovor s historikem Karlem Vocelkou přinese HlídacíPes.org v pondělí 10. prosince.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. petrph napsal:

  Pravda je to naprostý nesmysl. Dle současného pojetí národní identity, tak jak jí hlásají evropští politici, by bylo správné ty korunovační klenoty přeposlat z Vídně do Brusele 🙂

 2. monarchista napsal:

  Je úsměvné, že pan senátor se teprve pojede do Vídně na ony exponáty Klenotnice podívat. Na svém zřejmě oblíbeném médiu zvaném Parlamentní listy sděluje i jiné své nápady. Jinak nelze než souhlasit s dr. Vocelkou (jenž je nesporně velkým znalcem historie panování Habsburků, např. jeho kniha na toto téma vyšla nedávno v českém překladu). V době, kdy můžeme vidět historické předměty na vlastní oči kdykoli a kdekoli, je jejich stěhování pod „národní“ křídla zcela nesmyslné. Ostatně v muzeu našeho bývalého hlavního města je jim nepochybně dobře. Panu senátorovi poradím: až toto vzrušení nad tímto jeho nápadem utichne a on se bude potřebovat zase dostat do médií, doporučuji mu větší sousto, na které jej upozornil dr. Vocelka: švédští žoldnéři na objednávku tehdejší jejich královny Kristýny ukradli a do Švédska odvezli nadživotní bronzová sousoší Adriana da Vries v roce 1648 ze zahrady Valdštejnského paláce. Nuže pane senátore, hurá na Švédy. Pan dr. Vocelka hovoří správně, nikoli pan senátor.

 3. monarchista napsal:

  Pan dr. Vocelka, velký znalec dějin Habsburské monarchie a tedy i naší české historie ( spojené s Habsburky od třináctého století), samozřejmě má pravdu. Všechny artefakty (snad s výjimkou těch, odvezených v období koloniálního panství některých evropských zemí, jako např. egyptské obelisky v Paříži či Římě), jsou veřejně přístupné a v dnešním světě tedy na svém místě. Naopak pan senátor si pro své PR našel téma zapáchající nacionalismem. Samozřejmě, umělecká díla musí zůstat kde jsou. O tom se přesvědčí jistě i pan senátor, když se konečně vypraví do Hofburgu a uvidí je tam, kam nesporně patří.

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Nejlepsi by bylo, kdyby se ceske korunovacni klenoty presunuly do Rakouska. Tak bychom se na ne mohli denne jezdit divat. Ted si s nima hraje Eman a urcite ho pri tom foti Ovcacek. 2) Proc zrovna Koudelka? Vybral si ho Valenta? V tandemu spolu s PaBl-bem Blazkem jsou spoluautory oposmluvnich hruz v Brne. Navic ma podil i na prutazich kolem kolem arbitraze s Diag Human, ktere CR budou stat spoustu penez.

  • Magda napsal:

   Kaminský dejte se vyšetřit a nastudujte si,kolik lidí a za jakých podmínek může ke koruno ačním klenotům.Lidi typu jako vy fakt nesnáším.Píšete jen úplné kraviny a umíze jen urážet.Kobliha,eman,podbradek,rudý šváb,jste jak přes kopírák,čím větší hlupák,tím víc nadávek.

 5. Jarda a napsal:

  V tom případě máme nárok na část vstupného. Proč má Rakousko vydělávat na České státnosti?

Přidávání komentářů není povoleno