S údaji z EET problémy nemáme, reaguje Finanční správa na kritiku kvality svých dat
HlídacíPes.org přinesl tento týden nezávislou analýzu dat z elektronické evidence tržeb, jež ukázala na řadu chyb, výkyvů a propadů. Finanční správa však tyto závěry odmítá.
Kompletní datové podklady k výběru EET od samotného počátku (od 1. 12. 2016 pro ubytovací a stravovací služby) až ke dni podání žádosti o informace, do listopadu 2017 si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od Finanční správy ČR vyžádal programátor Marek Sušický.
A nezůstalo zdaleka jen u hrubých dat. Sušický spustil webové stránky datazeet.cz, kde přehledně zpracovaná data dává k dispozici všem.
Ve své analýze pak upozornil například na podivné datové „zuby“ ve vybraných odvětvích.
Například u DPH ve výši 10 % a u odvětví Maloobchod mimo prodejny, stánky a trhy se ukazuje, že je v datech nějaký problém:
V tomto případě se jedná o oblast maloobchodu s ostatními výrobky převážně pro domácnost za 80 milionů korun, což by ale jen v listopadu 2017 a v tomto oboru znamenalo odběr zboží za 800 milionů. To jistě neodpovídá realitě.
Poslední příklad je z Moravskoslezského kraje, z 8. října:
Hlavním problémem poskytnutých dat je podle Marka Sušického datová kvalita.
HlídacíPes.org požádal o reakci Finanční správu, respektive Generální finanční ředitelství.
Související články
Tvrdá data o fungování EET: výběr DPH v pohostinství setrvale klesá. Nejvíce na severu Moravy
První nezávislá analýza dopadů EET: data vykazují řadu chyb, výkyvů a propadů
Formální chyby podle ní vznikají především na straně provozovatelů, tedy při zadávání dat do systému.
„Finanční správa jednotlivé subjekty na evidentní formální chyby upozorňuje, přestože se jedná o případy, které by mohla řešit sankcí. Kvalita přijatých dat se postupně zlepšuje tak, jak se poplatníci učí systém používat,“ tlumočí stanovisko Generálního finančního ředitelství mluvčí Lukáš Heřtus.
Trendy a anomálie, které jsou vyjádřeny některými přiloženými grafy, jsou podle Finanční správy „často způsobeny snahou subjektů nepřiznávat tržby“.
„Finanční správa tyto výkyvy analyzuje a následně prošetřuje,“ říká Heřtus.
Ani graf ukazující setrvalý pokles výběru DPH Finanční správa nepovažuje za problém.
V následujícím grafu je trend výběru DPH v pohostinstvích v ČR od dubna 2017 do listopadu 2017 (data za první čtyři měsíce 2017 jsou totiž podle Sušického zatížena extrémní chybovostí).
Graf jednoznačně ukazuje pokles, hlavně v září 2017. Příčina neznámá.
Finanční správa argumentuje tím, že datové zprávy posílané prostřednictvím EET nevypovídají o skutečném výběru DPH.
„Tyto položky nemohou být rovny skutečnému výběru DPH, neboť se z pohledu DPH jedná o pouhá uskutečněná zdanitelná plnění. Skutečný výpočet výše DPH k odvodu je poněkud sofistikovanější, minimálně je třeba počítat s tím, že se k dodání zboží či poskytnutí služby váží určité náklady, tedy přijatá zdanitelná plnění, která mají vliv na výslednou daňovou povinnost,“ říká za Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus.
„V datových zprávách nejsou obsaženy například platby uskutečněné bankovním převodem, které jistě budou mít na výsledné hodnoty odvedené DPH nezanedbatelný vliv,“ dodává.
Výrazně se na propadu v oblasti pohostinství – podle analýzy Marka Sušického z dat EET – podílí Moravskoslezský kraj.
Vysvětlení Finanční správy?
„Výraznější výkyv v hodnotách přijatých datových zpráv mohl být způsoben například chybným odesláním údajů do systému EET, či pochybením při nastavení pokladního zařízení. Jedná se o situace, vzhledem k zavádění nového nástroje do praxe, zcela pochopitelné, na jejichž nápravě finanční správa s poplatníky spolupracuje.“
Data za delší časové období po listopadu 2017, která by trend potvrdila nebo vyvrátila, zatím nejsou veřejné dostupná.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Tak. Myslim, ze je to jasne. Data z EET nemaji zadnou vypovidajici hodnotu, FS to potvrdila a nikomu to nevadi. Tak proc to tady teda mame, Andreji? Jako odstrasujici „klacek“ na nepoctivce, na ktere sis konecne posvitil?
Nesmysly.
Lžou jako když si to tisknou. Každej kdo ví něco o velkých datových celcích to musí vědět, ne tedy ministerstvo. Avšak tím, že upozorňujete na „chyby v datech“ jen stupňujete represe proti podnikatelům, protože ministerstvo nakonec bude muset najmout někoho, kdo to zanalyzuje a řekne, na koho se má kleknout dřív…
„..„Finanční správa jednotlivé subjekty na evidentní formální chyby upozorňuje, přestože se jedná o případy, které by mohla řešit sankcí“?
Mám tomu rozumět tak, že pokud by se lidé v těhle datech moc hrabali, tak FS může za případné nalezené chyby obchodům začít sekat pokuty kolem 50 000 nebo je i zavírat?
Tak to by byla hezká služba veřejnosti:(
A zároveň taky pěkná ukázka parlamentní demokracie..Nedá se s tím dělat nic..
MF evidentne kvalita dat nezajima. To je dulezita informace, protoze to demonstruje pohnutky, ktere vedly k zavedeni EET. Lepsi porozumneni spotrebiteli, navykum a trendum, nasledne pak kvalitnejsi predikce to tedy nebyly. Ciste teoreticky by mohla byt EET soucasti vetsiho systemu, kdy vymenou za transparentnost stat poskytne softwarove nastroje a vypocetni kapacitu zivnostnikum a firmam s mensim az strednim obratem, kteri si budou moci na jedne integrovane platforme (na naklady statu) resit od prijmu po mzdy a dane, coz by jim pohlo usetrit cas a administrativni naklady. Tato predstava je je naivni, nepocitam, ze v dohledne dobe se najde osviceny politik s dostatkem moci, ktery by podporoval projevy samostatnosti a nezavislosti, jako je drobne podnikani. Deklarovanym duvodem zavedeni EET bylo zlepseni vyberu dani. Jasna cisla ocistena od zmen zapricinenych jinymi faktory (hospodarsky rust, spotrebitelska duvera) zatim nejsou prilis znama, popripade vzbuzuji pochybnosti nebo zklamani. Jinym, konspiracni teorii zavanejicim duvodem k zavedeni EET by mohla byt snaha dal pritizit malym a strednim podnikatelum, protoze soucasna vlada podporuje zejmena velke firmy, ktere se s podobnymi zmenami dokazi vyrovnat efektivne. Jistou roli by mohl hrat i politicky kalkul na zavist dnesniho volice ANO, ktere se posunulo silne doleva. Takovy signal vyslany proste mysli, ktera si ted konecne muze byt jista, ze hospodsky, kteremu pravidelne odevzdava cast sve vyplaty, odevzda statu co nejvic, stejne jako prakticky lekar, kteremu zaplati dve stovky za razitko, si je ted uz nemuze nechat pro sebe a statu to zatajit. At je to tak ci onak, na soucasnem nastaveni EET nevidim mnoho kladu a doufam, ze dojde k jeji zasadni transformaci.
Naprostý souhlas – jenže o to právě jde, jak se říká v tom vtipu „na tom jsme se přece dohodli předem“.
Samozřejmě že jediným oficiálně deklarovaným cílem EET bylo zlepšení výběru daní. Jestli se toto nedaří – nese si za to politickou zodpovědnost Babiš, který EEZ navrhl a prosadil.
Ty všechny další účely které uvádíte byly tehdy spíše alibistickými výmluvami lidí, kteří s EET z různých důvodů kolaborovali. Ať šlo o ministry a poslance ČSSD a KDU ČSL, úředníci z MF , určití zastupci různých svazů podnikatelů, někteří novináři, a podobně.. Ať si každý z nich zamete před svým prahem a přizná svůj omyl, i jen za tu naivitu.