S českým koltem u pasu. Jak miliardář Holeček dobývá Ameriku
Je to rovný měsíc od chvíle, kdy Česká zbrojovka oznámila, že kupuje slavnou americkou značku Colt – jak její závod v USA, tak ten v Kanadě. Už mnohem dříve si do portfolia pořídila jinou roky prověřenou americkou značku zbraní Dan Wesson a chystá svou novou továrnu v arkansaském Little Rocku, která jí umožní usilovat i o zakázky u americké armády a dalších bezpečnostních složek.
Když Samuel Colt získal svůj první patent na svůj originální revolver, neboli „zbraň s otáčivým válcem“, byl zrovna v Praze Ferdinand I. Dobrotivý korunován na českého krále. To se psal rok 1836. O 185 let později firmu Colt Holding Company kupuje Česká zbrojovka poměrně nenápadného tuzemského miliardáře Radka Holečka.
Oznámila to právě před měsícem. Kupní cena je 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) v hotovosti a dále za 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG. Obchod ale ještě zcela uzavřený není.
Nenápadný český miliardář
Čeká se na posvěcení ze strany amerického i kanadského regulátora a také na to, až na obchod takzvaně dá palec valná hromada Česká zbrojovka Group SE. S ohledem na pandemii koronaviru se hlasování odehrává poněkud zdlouhavě na dálku. Žádné zádrhele ale česká firma nepředpokládá.
„Proces schválení regulačních orgánů běží, vypořádání transakce očekáváme v první polovině letošního roku,“ říká mluvčí České zbrojovky Eva Svobodová.
Česká zbrojovka vloni v září na pražské burze vydala primární emisi svých akcií. Většinovým akcionářem (90 %) byla do té doby společnost European Holding Company (EHC), jejímž jediným vlastníkem je René Holeček. Zbývajících 10 % akcií měl prezident a předseda představenstva České zbrojovky Lubomír Kovařík (5 %), jako fyzická osoba René Holeček (2,5 %) a zbylých 2,5 % místopředseda představenstva Jan Drahota.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
René Holeček je podle tradičního žebříčku časopisu Forbes 25. nejbohatším Čechem. Jeho odhadovaný majetek je 8,5 miliardy korun. Původně pracoval v bankovnictví, působil například v Komerční bance a v Pragobance, podnikat začal v roce 1994, podílel se na privatizaci Třineckých železáren. Společnost Česká zbrojovka koupil v době, kdy byla na pokraji bankrotu, od roku 2014 je jejím majoritním vlastníkem.
Vstup na burzu odhadl tržní kapitalizaci společnosti na 9,5 miliardy korun. Česká zbrojovka původně odhadovala, že z nabídky vyčleněných akcií získá ideálně až 4,3 miliardy korun. Z veřejné nabídky akcií na pražské burze si ale nakonec počátkem října odnesla jen 812 milionů korun; na trh se dostalo necelých deset procent akcií společnosti.
I to, spolu s chystanou emisí dluhopisů, ale znamená alespoň část kapitálu pro americkou expanzi: jak k akvizici Coltu, tak k financování projektu výrobního závodu ve městě Little Rock v Arkansasu.
Od něj si zbrojovka slibuje hlavně to, že jí umožní ucházet se o zakázky od americké armády a bezpečnostních složek, které jsou teď podmíněné právě výrobou na území USA.
Prodeji zbraní se daří
Součástí obchodu je i Colt Canada, tamní hlavní výrobce malých střelných zbraní a výhradní dodavatel kanadských ozbrojených složek. Předpokládá se, že kanadský regulátor se k obchodu vyjádří nejpozději do letošního léta.
Česká zbrojovka Group patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce ručních palných zbraní, ale i taktického vybavení pro ozbrojené složky, pro lov či sportovní střelbu. Do portfolia patří zbraně prodávané pod značkami Česká zbrojovka, CZ-USA, Dan Wesson, Zbrojovka Brno a 4M Systems. Menšinový podíl má například ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně Spuhr i Dalby.
V rok vstupu na burzu oznámila Česká zbrojovka také skvělé finanční (neauditované) výsledky. Za první tři čtvrtletí roku 2020 šlo o rekordní tržby ve výši pěti miliard korun (meziročně nárůst o 10,2 %). V prodeji zbraní se daří zejména ve Spojených státech; za první pololetí loňského roku tam výnosy dosáhly přes 2,3 miliardy korun.
Česká zbrojovka patří mezi největší tuzemské exportéry (vloni se v tradiční soutěži Exportér roku umístila v objemu exportu na 22. místě). Jen za prvních devět měsíců roku 2020 firma celosvětově prodala 337 489 kusů zbraní: 70 % z toho v USA, do Evropy 9,7 %, Asie 6,2 % a do Afriky 4,4 %. Tržby z prodejů v České republice představovaly 6,8 % celku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Nebojte,oni vám američané ukáží,jak se likviduje konkurence,smlouva nesmlouva…………..
To celé, nákup Coltu, je zcela bezvýmná záležitost. Stačí si přečíst poslední válečnické prohlášení Bidena (Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden /Novinky.cz a Seznam.cz/) a každý kdo zažil Drang nach Osten německých nacistů, ví co může následovat.
Ručními zbraněmi „vyráběnými pod značkami Česká zbrojovka, CZ-USA, Dan Wesson, Zbrojovka Brno a 4M Systems“, se bojovat nebude, ty se budou skutečně tentokrát jen nosit u pasu.
Příjde na řadu jiný kalibr a první kdo to odnese bude Evropa. Hirošima, Nagasaki, ale i celá 2. světová válka, byly proti tomu, co chystá tento senilní stařec Biden lidstvu, jen pohádkou na dobrou noc.
Na Trumpa budou lidé vzpomínat se slzou v oku, pokud nějací přežijí.
4 světová válka se povede mlaty a kameny ( jestli tu zůstanou ) ,světové mocnosti by si měli uvědomit, že atomová válka je likvidační pro celé lidstvo.
Josef Panáček
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
O historikovi pojednává článek Josef Panáček (historik).
Josef Panáček
Narození8. září 1937 (83 let)
Staré Město
Povolánísportovní střelec a trenér
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní střelba na LOH
zlatoLOH 1976střelba – skeet
Josef Panáček (* 8. září 1937, Staré Město) je bývalý československý střelec a olympionik, který získal zlatou medaili ve skeetu na olympiádě v Montrealu v roce 1976. V roce 1980 vyhrál také mistrovství Evropy ve sportovní střelbě ve španělské Zaragoze. Kariéru ukončil před olympiádou v roce 1984 a poté trénoval mládež. Jako trenér se zúčastnil OH 1992 v Barceloně.
…pamatuji jak komunistický tisk a Televize ukázali a natočili šéfa Montrealské policie, který přijal našeho zlatého olympionika pana Panáčka a ukázal mu svůj revolver u pasu jehož výrobcem byla BOLŠEVICKÁ ZBROJOVKA BRNO…dnešní sametový tupouni zapomínají a chlubí se rádi cizím peřím…Ameriku před miliardářem Holečkem už dávno dobyli KOMUNISTI
To je pravda, Zbrojovka Uh. Brod vyráběla krátké zbraně pro policii v mnoha městech v USA a Kanadě. Byl to snad největší objem výroby zbrojovky a nezapomeňme také na samopal Škorpion.
Bože,vy jste genius.To jste myslel USA?Montreál je v Kanadě předsedo.Oskarovi ze Slovácka to došlo,tak tam tu Kanadu přidal.Jsem sice fanda Trumpa,ale Biden to řekl na rovinu.Stačí vzpomenout Litviněnka,Skripalovi,Němcova,Politovské a pokus o vraždu Navalného.Jinak si soudruhu s komunistickou zbrojovkou moc fandíte.
Že jsem měl pravdu s tím Bidenem, je patrné ze zprávy, že „Rusko povolalo svého velvyslance v USA do Moskvy ke konzultacím na ČTK, České noviny (Aktualizace: 17.03.2021 19:07 Vydáno: 17.03.2021, 18:44): Informace o povolání Antonova do Moskvy přišla nedlouho poté, co americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro televizi ABC připustil, že považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za „zabijáka“ a obvinil ho, že se snažil zasáhnout do loňských prezidentských voleb v USA“.
Povolání velvyslance do domovské země je velmi silným diplomatickým gestem, před možným odvoláním velvyslance a přerušením diplomatických styků.
Prohlášení Bidena o Putinovi, také jakoby potvrzovalo spekulaci, že násilný vpád Trumpovýchpříznivců do Kongresu v době jeho jednání, byl akcí tajných služeb, které ho mohly vyprovokovat. Také náhlá neschopnost ochrany účinně zasáhnout proti příznivcům amerického prezidenta Donalda Trumpa v areálu washingtonského Kapitolu, je dost podezřelá. Celé to vzdáleně připomíná způsob, jakým byla spuštěna česká „sametová revoluce“ v listopadu 1989 pomocí smyšlené smrti studenta Martina Šmída, která se ale, na rozdíl od vpádu do Kongresu USA, obešla bez těch 4 mrtvých a několika zraněných (inu jiný kraj, jiný mrav).
V každém případě, Trump se účast USA ve konfliktech po světě snažil omezit, Biden ji naopak evidentně hodlá zesílit.
Firma Colt se stala bezvýznamnou, proto není drahá