S babičkou neprobírejte politiku, raději podvodné reklamy. Jak řešit dezinformace mezi generacemi

Napsal/a Jan Žabka 13. července 2020
FacebookXPocketE-mail

Jen polovina mladých Čechů mluví pravidelně o dezinformacích se staršími příbuznými, konkrétně častěji než jednou za dva měsíce. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro organizaci Transitions, který má HlídacíPes.org k dispozici. „Netlačte na ně, nenuťte jim svůj pohled na svět, ať nemají pocit, že jim znovu někdo říká, co si mají myslet. To už zažili,“ shrnují téma seniorů a dezinformací experti.

„Nejhorší je, když člověk jednou za dva měsíce navštíví své rodiče nebo prarodiče a když najednou zjistí, co sledují, tak jim začne vysvětlovat, že to jsou všechno lži a výmysly,“ říká ředitel organizace Elpida a šéfredaktor časopisu pro seniory Vital Jiří Hrabě. 

Aby debaty o společensko-politických problémech nebo dezinformacích a mediální gramotnosti mohly mít pozitivní efekt, je podle něj nejdříve potřeba mít mezi jednotlivými členy rodiny vybudovaný vzájemný respekt a dlouhodobý zájem o téma. 

Trpělivě a bez nátlaku

Mladí lidé, kteří se o společensko-politických tématech v rodině baví pravidelně alespoň jednou za dva měsíce, také v téměř 70 % případů uvádí, že mají nějakého staršího příbuzného, který používá nedůvěryhodné zdroje informací. Zhruba stejný počet pak zároveň tvrdí, že s nimi o relevanci online informací přímo diskutuje. 

Třetina z těch, kteří se s tímto problémem u svých starších příbuzných setkali, také tvrdí, že jim v orientaci ve světě internetu, sociálních sítí a médií přímo pomáhá. Dalších 48 % o to podle průzkumu má zájem, ale ještě pro to nepodnikli žádné kroky.

Takové diskuze přitom nemusí být vůbec jednoduché. Aby mohly mít nějaký edukační přínos, je nutné se obrnit trpělivostí a nediskutovat se svými staršími příbuznými jen o citlivých tématech. „Je potřeba se nesnažit působit silově a nenutit náš vlastní pohled na svět,“ říká vedoucí projektu E-Bezpečí při Univerzitě Palackého v Olomouci Kamil Kopecký.

V opačném případě může totiž dojít k tomu, že členové starší generace začnou přemýšlet o tom, že jim někdo říká, co si mají myslet a co je pravda nebo není. „To si přitom už prožili a nechtějí to opakovat,“ dodává Hrabě. 

Pokud vnuk nebo vnučka chce svého prarodiče odradit od dezinformací, musí s nimi o tom podle Hraběte mluvit takovým způsobem, který jim umožní, aby sami zjistili, že s nimi někdo manipuluje. Lepší je tedy vybavit je nástroji, které jim umožní pochopit, že vše na internetu nemusí být a není pravda. 

Vysvětlovat řetězové maily

Svůj smysl může mít však i diskuze nad konkrétním dezinformačním textem. „U konkrétní zprávy můžeme společně zjišťovat, kdy a proč vznikla, jak byla šířena nebo jestli byla již ověřena,“ vysvětluje Kopecký. V situaci, kdy tedy například vnuk nebo vnučka dostane od svých prarodičů řetězový mail s nepravdivou informací, je dobré mu na něj odpovědět s ověřenou informací a relevantním zdrojem.

Srovnání průměrné mediální gramotnosti dospělé populace se třemi věkovými kategoriemi nad 50 let v jednotlivých zkoumaných oblastech. Zdroj: Výzkumná zpráva agentury STEM/MARK

Dobrým začátkem pro mediální vzdělávání starších příbuzných je neřešit politiku. „Místo toho diskutovat o tématech, která jsou dezinformační, ale apolitická – internetové podvody nebo podvodné reklamy a e-shopy,“ dodává Kopecký. Podle něj lze právě na těchto příkladech efektivně demonstrovat, jak moc je možné člověka ovlivnit a přinutit ho k neuvážené reakci – například ke zbytečnému nákupu.

Aby byl ale mladý člověk schopen pomoci starším generacím s životem v online světě, musí se v něm umět pohybovat sám. „Musí si umět informace ověřit, musí být jazykově vybaven, musí umět argumentovat a musí mít nadšení,“ říká Kopecký. 

Tomu ale vždy nemusí odpovídat realita. Svědčí o tom i výsledky průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televize z roku 2018. Vyplývá z něj totiž, že mediální gramotnost lidí nad 50 let a seniorů není zásadně odlišná od mediální gramotnosti celé populace, tedy ani mladých lidí. Mladí totiž sice mají lepší technické dovednosti, ale starší lidé zase lépe rozumí vlastnickým strukturám. Celá čtvrtina Čechů je pak navíc podle průzkumu zcela mediálně negramotná. 

Nejen problém starší generace

Dezinformace a jejich šíření tedy nejsou problémem jen starší generace. Také Kopecký upozorňuje, že je aktivně šíří i mladí lidé. „Přestože se mladí lidé umí v kyberprostoru pohybovat snadno a rychle, neznamená to, že dokáží informace kriticky posuzovat,“ vysvětluje s tím, že jde například o vzdělání, rodinné zázemí, hodnoty, které zastává rodina nebo kolektiv přátel a kolegů, ve kterém se daný jedinec pohybuje.

Obdobný názor má i Jiří Hrabě. Podle něj například vztah žáků a absolventů učňovských oborů k dezinformacím je srovnatelný se vztahem seniorů k dezinformacím. Informace si ani jedna skupina neověřuje a obecně je toto téma spíše nezajímá. „Mnoho z nich nezajímají ani téměř žádná společensko-politická témata a je s nimi těžké je potom vůbec rozebírat,“ dodává.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ze zmiňovaného průzkumu STEM však vyplývá, že 70 % mladých lidí, kteří se svými příbuznými řeší společenská a politická témata, zároveň tvrdí, že bez větších problémů dokáží rozpoznat důvěryhodné informace na internetu a v médiích. Tito lidé se pak také v rodinném kruhu o tématech spojených s dezinformacemi baví spíše než ti, kteří si tolik nevěří.

Zde může jít o dopad takzvaného Dunning-Krugerova efektu. Podle něj totiž mají lidé o svých schopnostech v dané oblasti zpravidla dvakrát lepší mínění, než jaká je jejich skutečně naměřená hodnota.

Jiným vysvětlením může být, že lidé, kteří mají pocit, že médiím nerozumí, se v této oblasti prostě neangažují. „Bude se tady spojovat oboje. Do jaké míry však nevíme,“ říká výzkumník agentury STEM Nikola Horejš.

Zaměřit se na váhající

Jiří Hrabě navíc upozorňuje, že se snahy o zvyšování mediální gramotnosti seniorů většiny z nich vůbec nedotknou. „To je iluzorní představa, protože třeba z našich průzkumů vychází, že třetina lidí je nepřesvědčitelná. Oni mají pocit, že svět řídí úzká skupina vyvolených a všechny informace v tradičních a veřejnoprávních médiích podléhají takovému tlaku, že se jejich zpravodajství nedá věřit,“ vysvětluje. Proto prý také hledají na internetových stránkách, kde není uveden žádný zdroj zveřejněných informací nebo ani autoři daných článků.

Přesto si podle něj nelze představovat starší lidi jako pány a dámy s hůlkami, protože je mezi nimi spousta aktivních lidí. Zároveň všichni nepodléhají dezinformacím. „Zhruba třetina je v otázce dezinformací nepřesvědčitelná, další třetina dezinformacím nepodléhá, a pak je tam ten zbytek, který váhá. Podle mě je dobré cílit na tuto váhavou skupinu,“ říká. 

Navíc i starší generace může v oblasti médií a dezinformací jistým způsobem obohatit své mladší rodinné příslušníky. Může jít například o osobní zkušenosti s komunistickou propagandou. Velká část seniorů zažila dobu, kdy existovaly jen oficiální zpravodajské kanály jako státní televize či rozhlas, které podléhaly cenzuře. 

„Jedním z témat, které může starší generace té mladší přiblížit, je právě onen rozpor mezi informacemi z oficiálních médií o tom, jak se máme dobře a jaký máme nadbytek, a realitou všedního života, ve které byly běžné fronty na nedostatkové zboží a úplatky vedoucím provozoven jeho přirozenou součástí,“ myslí si Kamil Kopecký.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)