Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Abode of Chaos on Foter.com / CC BY, zdroj

Co dělá ruská ambasáda v Praze? Pro obyčejné Rusy v ČR nic moc, říká Anna, původem z Moskvy

Na schůzku přichází Anna T. přesně na čas, představuje se, ale hned na počátku si vymíní, že její celé jméno redakce nezveřejní. Anna je z Moskvy, čtvrtým rokem studuje ČVUT a angažuje se v týmu opozičního ruského politika Alexeje Navalného.

„Bojím se, že bych mohla ublížit sobě nebo rodičům. Tajná služba FSB to sleduje a stát by mohl získat důvod, proč mne po návštěvě u rodičů v Moskvě třeba nepustit zpět do Prahy,“ vysvětluje svou opatrnost.

Rusko se rozhodla opustit po velkých demonstracích v Moskvě před několika lety. „Aktivně jsem se jich účastnila. Byly nás tisíce a najednou jsme narazili na hradbu vojáků. Tlačili nás do řeky, pak se na nás vrhli a začali mlátit každého, koho měli na dosah. Byl to přitom povolený mítink. To byl pro mne poslední impuls, ta strašlivá nespravedlnost,“ vzpomíná.

Nyní má Anna v Česku dlouhodobý pobyt. „Kdyby se dalo v Rusku normálně žít, ráda bych tam zůstala. Ale normální to tam není. Prahu jsem si vybrala poroto, že je tu možné studovat v češtině zadarmo. Ze začátku to bylo těžké,“ říká.

Dohlédnout v Praze na volby

Na pražské ČVUT si zvolila náročný technický obor. „Strašně se každý rok bojím, že školu nezvládnu, zruší mi vízum a budu se muset vrátit do Ruska. Zpátky už nechci, stačilo mi těch 19 let, co jsem tam žila,“ říká s tím, že má v plánu usilovat o trvalý pobyt a později i o české občanství.

„Z mých ruských známých v Praze jsou všichni z opozice, ale je tu i spousta obdivovatelů Putina. Imponuje jim, že je silný prezident, že se nás ostatní státy bojí. Přijde mi to neuvěřitelné – pokud si myslí, že je v Rusku tak báječný život a Putin je skvělý prezident, proč se do Ruska nevrátí?“ ptá se.

I když se v Praze cítí dobře a bezpečně, zachovává si opatrnost. „Rodiče mám v Moskvě, táta byl taky aktivní, chodil na demonstrace, psal na web články. Pak mu začali vyhrožovat, i přes rodinu. Říkali mu, že vědí, že jeho dcera žije a studuje v Praze,“ vypráví.

Ruská ambasáda (z níž nyní musí nuceně odejít tři lidé, jež Česká republika označila za nežádoucí kvůli jejich zpravodajským aktivitám) se podle Anny asi věnuje řadě činností, konkrétně práci pro Rusy v zahraničí ale poměrně málo.

„Normální práci se lidé na ruské ambasádě moc nevěnují. Mají pro veřejnost jen dva dny v týdnu, a to ještě jen na čtyři hodiny. Když jsem potřebovala nový pas, jela jsem raději do Karlových Varů, protože na pražské ambasádě je čekací doba asi čtyři měsíce, ve Varech jsou to jen dva měsíce. Stejně to nakonec trvalo čtyři měsíce,“ shrnuje.

Anna se v ruské opoziční politice snaží být v rámci možností aktivní i v Česku. Při nedávných prezidentských volbách v Rusku proto usilovala o možnost na průběh voleb dohlížet přímo v Praze, při hlasování v Ruském středisku vědy a kultury na Praze 6.

„Byla jsem dobrovolník. Chtěla jsem pozorovat skutečné volby tady v Praze, ale vláda odmítla štábu Navalného dva tisíce pozorovatelů, včetně mě,“ říká.

Jedinou možností bylo pomáhat opozici přes internet.

Jak bohové na Olympu

V Praze bylo šest ráno, v daleké Moskvě o dvě hodiny více a právě se otevíraly volební místnosti. „Sledovala jsem volební místnost online, živě přes kameru ve volebním okrsku v Moskvě, který mi byl přidělen,“ vysvětluje s tím, že dvanáctihodinová šichta byla na pozornost dost náročná. Kameru občas někdo zatemnil nebo zakryl.

„Zapisovala jsem, kolik lidí přicházelo a v jakém čase jsem zaznamenala falzifikaci, navyšování počtu hlasů. U mne bylo vidět, jak přijel nějaký chlap a naházel tam najednou asi dvacet nebo třicet lístků, během odpoledne pak přijel ještě jiný muž a probíhalo to stejně,“ shrnuje průběh voleb, jak jej živě sledovala.

„Jim je jedno, že tam jsou kamery. Občany mají za idioty a oni jsou bohové na Olympu. Dělají to úplně veřejně,“ podotýká. Cílem opozičních pozorovatelů bylo podle Anny ukázat hlavně to, jak nadhodnocená byla volební účast. „To, že se falšuje, to se ví,“ komentuje to Anna lakonicky.

„Já jsem skutečně počítala každého člověka, který přišel hlasovat. Bolely mne z toho už oči, ale dělala jsem poctivě čárky a v mém okrsku přišlo něco přes šest tisíc lidí. To je na volební okrsek v Moskvě velmi málo.“

V Praze se podle ní ruské volby nefalšovaly, na to je česká metropole příliš malý okrsek. Mimochodem – Putin v Praze získal 61,24 % hlasů, v Brně 54,49 % a v Karlových Varech 76,22 % hlasů.

Podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu v Česku trvale žije zhruba 35 tisíc Rusů. Volební účast se mezi nimi podle serveru TaPolitika pohybovala kolem 20 %.

„Volit bych tu normálně mohla, ale nešla jsem. Rozhodla jsem se připojit k bojkotu voleb. Nemá smysl svým hlasem podporovat tu falzifikaci,“ říká Anna.

Českou politiku ani prokremelské postoje některých českých politiků už podle svých slov nestíhá sledovat: „Stačí mi ta ruská,“ dodává.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

26 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Obdivovatelka Navalného? No samozřejmě co největší fůru keců na Putina.Jak dopadl ve volbách? Navalný byl byl jistě vůči západu vstřícnější.Možná, že by to byl druhý Jelcin.Na Krymu by se už budovala základna NATO a západní těžaři by drancovali nerostné bohatství.Občané Ruska mohou být jedině rádi,že mají Putina.Čím více na něj útočí,tím více dokazují,že to Putin dělá správně.

  • Robert Břešťan napsal:

   Jak dopadl Navalnyj ve volbách se ptáte? Opravdu?

   • Kain Václav napsal:

    Já se neptám,vím to.Velice špatně.

    • Pavel Hruška napsal:

     Šmarjá-panno…. To je materiál 🙂
     Přál bych Vám alespoň pár týdnů v tom hrdém Rusku. Já, s dovolením, zůstanu na tom zahnívajícím západě.

    • Tomáš napsal:

     Ještě jedna věc Kain. Vy víte, jak dopadl Navalnyj??? Já si myslím, že vy nevíte vůbec nic. A jestli ano, tak máte možnost to dokázat. Odpovězte jednou větou!

     • Kain Václav napsal:

      Tomáši a víte,že mi je úpně jedno co vy si myslíte?

    • Robert Břešťan napsal:

     No to je moc zajímavé, to by mne zajímalo, co víte. On totiž kandidovat nesměl, že…

     • Tomáš napsal:

      Škoda pane Břešťane, že jste Kainovi napověděl. Čekám jeho reakci ???

  • Tondach napsal:

   Neuvěřitelné!

 2. Kain Václav napsal:

  Obdivovatelka Navalného.Dál nemá cenu ty bláboly ani číst.

  • Tondach napsal:

   Obdivovatel Putina. Dál nemá cenu ty bláboly ani číst.

 3. Nemec napsal:

  V České republice chybí morální a odvážní lidé jako madam Anna. Kdyby takových lidí bylo víc, nemohla by nám vládnou prokremelská loutka, nemohl by vládnout trestně stíhaný člověk , který dokonce rozvrací policii. Možná v budoucnu budou mít tito oblíbenci tolik procent voličů jako mají Putin nebo Severokorejc. Ale to nejdříve musí FSB ovládnout náš stát ne za pomocí svých agentů ale za pomoci našich kolaborantů. Docela se jim to začíná dařit.

  • nováček napsal:

   A že se ta madam Anna neodstěhuje přímo do USA a spokojí se „jen“ s ČR a studiem v češtině zadarmo.

   • Tomáš napsal:

    Nováček Nováček…….že se vy neodstěhujete do Ruska, abyste poznal ten „blahobyt“. Plácale.

    • nováček napsal:

     Nikterakolivěk. V Moskvě jsem byl, Lenina jsem viděl. A taky jsem viděl Regana v Moskvě, když obelhával Gorbačova. To mně stačí. Byl jsem i v Americe u zazobaných známých a protože jsem nemusel nic dělat, tak jsem se, když jsem sjezdil zajímavosti, jako Grand Canyon, Niagara Falls a několik dalších, dost nudil a byl jsem rád, když jsem byl zase doma. Od té doby nikam nejezdím, snad jen na Karlštejn.

     • Ales Ponec napsal:

      Ve Statech jste se asi nudil, protoze jste znamym visel na krku a cekal co pro vas udelaji. To znam a takovyhle „navstevy“ si potom vetsinou stezuji. Pribuzny nevyjimaje.

   • Tondach napsal:

    Zlí jazykové tvrdí, že agenti rusácké ambasády mají za úkol v diskuzích okamžitě otočit cokoliv proti USA, ale to nebude pravda, že ne, soudruhu!

 4. Jos napsal:

  Tohle je přímo ukázkový příklad článku, pro jaké už mediím prakticky nikdo nevěří ani nos mezi očima. Jednostrannost, manipulace a také trochu prolhanosti. Tenhle článek jste mohl dodat pane Břešťane jako ukázkový příklad k vašemu spisku o chemtrails. Jenže tam jste měl jiné cíle.
  Přesně takováhle žurnalistika vede lidi k volbě všelijakých Babišů, Okamurů a podobných exotů. Asi jste jako skupina nepoučitelní.

 5. ČERT napsal:

  Já bych jen takovou všeobecnou poznámku k tomu, že je v článku také zmínka o Rusech, kteří trvale pobývají v ČR a přesto uznávají Putina, jsou jeho přívrženci… Tak jistě, že to zdaleka všichni nebudou nějací političtí migranti, ale prostě tady jsou, že se jim tu z nějakých důvodů může líbit nebo co, ale… Vždyť víme, jak to ve světě chodí. Je přece známo, že u nás taky dlouhodobě či trvale pobývá nebo aspoň donedávna pobývalo velké množství Američanů, občanů USA…
  A proboha, aby si snad někdo náhodou nemyslel, že tím chci nějak úplně bagatelizovat Putinovo Rusko, tak uvedu jiné příklady, které s Putinem asi nesouvisí… USA – Mexiko – tak je známo, že Mexičané rádi migrují do USA kvůli práci, jenže zase ne tak málo Američanů žije trvale v Mexiku, prostě třeba jen proto, že je tam levněji nebo tepleji než v USA…
  A jak je to jednoduché v rámci EU – kolik takových Němců, Britů atd. je usazeno třeba na Mallorce (Baleáry, součást Španělska)…
  Prostě může to být otázka také toho, že takhle různě prakticky migrovat nemusí jen chudí a politicky pronásledování a nespokojení, ale třeba i právě všelijací zbohatlíci prakticky jen z nějakého rozmaru…

 6. Zdenek napsal:

  Myslim, ze bychom meli podporovat tuto imigraci z politickych duvodu, dluzime to Zapadu za ctyricet let, kdy od nas odesly stovky tisic lidi, bohuzel casto tech vzdelanych, schopnych, podnikavych. Jedna-li se u imigrantu o predstavitele pro-demokraticke opozice z autoritarskych rezimu, je pravdepodobne, ze jejich zacleneni do nasi spolecnosti nebude nijak obtizne. Par Rusu znam a nekolik generaci prezivani ve strachu o zivot je dokonale ohnul a naucil, ze vycnivajici hlava bude setnuta a ze car nema rad, pokud za nim lide nestoji. Kdo toho ma plne zuby, vetsinou z Ruska odejde. Ac je mi to lito, tak se nemohu ubranit dojmu, ze zeme, ktera ma surovinovy potencial jako zadna jina na svete, je odsouzena k nesvobode a vecnemu pokulhavani za civilizovanym svetem, kdy stale vice a vice statu s efektivnejsim rizenim ji nechava daleko za sebou v mnoha parametrech kvality zivota.

 7. Marie napsal:

  Pri letosnich volbach zridila opozice v Moskve sledovaci stredisko, kam byly svedeny vsechny webkamery. To stredisko ridilo opozicni radio Echo Moskvy, jsou to hodne tvrdi kritici Putina. Ucastnilo se hafo dalsich opozicnich organizaci. Podle jejich sdeleni sledovali vice nez 97 % okrsku, ve sledovaci centrale pracovaly stovky dobrovolniku. Toto stredisko zaznamenalo v cele Moskve dve chyby, kdy nekdo vhodil do urny dva listky. Tyhle okrsky byly vyrazeny a nebyly scitane. Sefredaktor Venediktov se pote vyjadril, ze podvody nezaznamenali a je nacase, aby si opozice priznala, ze Putin zkratka vyhral a opozice by se z toho mela poucit.
  Takze povidani nejake udajne slecny od Navalneho, ze videla jak dvakrat vhazuji desitky buletinu, je proste velmi neverohodne, pokud nepouzijeme rovnou vyraz VYMYSL

  • PM napsal:

   Ono to bude trochu složitější. Co třeba ta svobodná média v Rusku. Už dávno jsem poznal, že strach funguje. Nevím kolik, je vám let, zažila jste budování socialismu? Takže ano, zvolili si ho museli. Navalný byl odstaven, tak ti odvážní neměli koho volit, ale to vy určitě víte.

 8. Fredy Mára napsal:

  Když jsem přečetl celou diskuzi, tak mi z toho vyplývá jedna zajímavost. Příspěvky, které obdivují Rusko a Putina jsou psané jako přes kopírák i když vždy pod jiným nickem. Může redakce vyvrátit podezření, že to vše nepřišlo z jedné IP adresy?

Přidávání komentářů není povoleno