Co dělá ruská ambasáda v Praze? Pro obyčejné Rusy v ČR nic moc, říká Anna, původem z Moskvy

Napsal/a Robert Břešťan 28. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Na schůzku přichází Anna T. přesně na čas, představuje se, ale hned na počátku si vymíní, že její celé jméno redakce nezveřejní. Anna je z Moskvy, čtvrtým rokem studuje ČVUT a angažuje se v týmu opozičního ruského politika Alexeje Navalného.

„Bojím se, že bych mohla ublížit sobě nebo rodičům. Tajná služba FSB to sleduje a stát by mohl získat důvod, proč mne po návštěvě u rodičů v Moskvě třeba nepustit zpět do Prahy,“ vysvětluje svou opatrnost.

Rusko se rozhodla opustit po velkých demonstracích v Moskvě před několika lety. „Aktivně jsem se jich účastnila. Byly nás tisíce a najednou jsme narazili na hradbu vojáků. Tlačili nás do řeky, pak se na nás vrhli a začali mlátit každého, koho měli na dosah. Byl to přitom povolený mítink. To byl pro mne poslední impuls, ta strašlivá nespravedlnost,“ vzpomíná.

Nyní má Anna v Česku dlouhodobý pobyt. „Kdyby se dalo v Rusku normálně žít, ráda bych tam zůstala. Ale normální to tam není. Prahu jsem si vybrala poroto, že je tu možné studovat v češtině zadarmo. Ze začátku to bylo těžké,“ říká.

Dohlédnout v Praze na volby

Na pražské ČVUT si zvolila náročný technický obor. „Strašně se každý rok bojím, že školu nezvládnu, zruší mi vízum a budu se muset vrátit do Ruska. Zpátky už nechci, stačilo mi těch 19 let, co jsem tam žila,“ říká s tím, že má v plánu usilovat o trvalý pobyt a později i o české občanství.

„Z mých ruských známých v Praze jsou všichni z opozice, ale je tu i spousta obdivovatelů Putina. Imponuje jim, že je silný prezident, že se nás ostatní státy bojí. Přijde mi to neuvěřitelné – pokud si myslí, že je v Rusku tak báječný život a Putin je skvělý prezident, proč se do Ruska nevrátí?“ ptá se.

I když se v Praze cítí dobře a bezpečně, zachovává si opatrnost. „Rodiče mám v Moskvě, táta byl taky aktivní, chodil na demonstrace, psal na web články. Pak mu začali vyhrožovat, i přes rodinu. Říkali mu, že vědí, že jeho dcera žije a studuje v Praze,“ vypráví.

Ruská ambasáda (z níž nyní musí nuceně odejít tři lidé, jež Česká republika označila za nežádoucí kvůli jejich zpravodajským aktivitám) se podle Anny asi věnuje řadě činností, konkrétně práci pro Rusy v zahraničí ale poměrně málo.

„Normální práci se lidé na ruské ambasádě moc nevěnují. Mají pro veřejnost jen dva dny v týdnu, a to ještě jen na čtyři hodiny. Když jsem potřebovala nový pas, jela jsem raději do Karlových Varů, protože na pražské ambasádě je čekací doba asi čtyři měsíce, ve Varech jsou to jen dva měsíce. Stejně to nakonec trvalo čtyři měsíce,“ shrnuje.

Anna se v ruské opoziční politice snaží být v rámci možností aktivní i v Česku. Při nedávných prezidentských volbách v Rusku proto usilovala o možnost na průběh voleb dohlížet přímo v Praze, při hlasování v Ruském středisku vědy a kultury na Praze 6.

„Byla jsem dobrovolník. Chtěla jsem pozorovat skutečné volby tady v Praze, ale vláda odmítla štábu Navalného dva tisíce pozorovatelů, včetně mě,“ říká.

Jedinou možností bylo pomáhat opozici přes internet.

Jak bohové na Olympu

V Praze bylo šest ráno, v daleké Moskvě o dvě hodiny více a právě se otevíraly volební místnosti. „Sledovala jsem volební místnost online, živě přes kameru ve volebním okrsku v Moskvě, který mi byl přidělen,“ vysvětluje s tím, že dvanáctihodinová šichta byla na pozornost dost náročná. Kameru občas někdo zatemnil nebo zakryl.

„Zapisovala jsem, kolik lidí přicházelo a v jakém čase jsem zaznamenala falzifikaci, navyšování počtu hlasů. U mne bylo vidět, jak přijel nějaký chlap a naházel tam najednou asi dvacet nebo třicet lístků, během odpoledne pak přijel ještě jiný muž a probíhalo to stejně,“ shrnuje průběh voleb, jak jej živě sledovala.

„Jim je jedno, že tam jsou kamery. Občany mají za idioty a oni jsou bohové na Olympu. Dělají to úplně veřejně,“ podotýká. Cílem opozičních pozorovatelů bylo podle Anny ukázat hlavně to, jak nadhodnocená byla volební účast. „To, že se falšuje, to se ví,“ komentuje to Anna lakonicky.

„Já jsem skutečně počítala každého člověka, který přišel hlasovat. Bolely mne z toho už oči, ale dělala jsem poctivě čárky a v mém okrsku přišlo něco přes šest tisíc lidí. To je na volební okrsek v Moskvě velmi málo.“

V Praze se podle ní ruské volby nefalšovaly, na to je česká metropole příliš malý okrsek. Mimochodem – Putin v Praze získal 61,24 % hlasů, v Brně 54,49 % a v Karlových Varech 76,22 % hlasů.

Podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu v Česku trvale žije zhruba 35 tisíc Rusů. Volební účast se mezi nimi podle serveru TaPolitika pohybovala kolem 20 %.

„Volit bych tu normálně mohla, ale nešla jsem. Rozhodla jsem se připojit k bojkotu voleb. Nemá smysl svým hlasem podporovat tu falzifikaci,“ říká Anna.

Českou politiku ani prokremelské postoje některých českých politiků už podle svých slov nestíhá sledovat: „Stačí mi ta ruská,“ dodává.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)