Ruský velvyslanec se „na koberečku“ u Zaorálka za nic neomlouval
Předvolání velvyslance „na ministerský kobereček“ je v diplomacii vyjádřením rozladění nad vzájemnými vztahy. Ruský velvyslanec byl ale zjevně nad věcí.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si pozval do Černínského paláce ruského velvyslance Sergeje Borisoviče Kiseleva. Řeč byla především o dvou tématech: o propagandistickém dokumentu ruské státní televize o srpnových událostech roku 1968 v Československu a o ruském seznam nežádoucích osob z Evropské unie.
Na seznamu jsou jak známo i čtyři Češi: Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle.
Kdo dodal jména?
Český ministr zahraničí se podle svých slov velvyslance ptal na důvody, proč jsou na seznamu nežádoucích osob i Češi. Kiselev odtušil, že na seznamu jsou „ti, kteří aktivně podporovali převrat na Ukrajině“ a že jde v podstatě o odvetu za „nezdůvodněné kroky států Evropské unie proti Rusku.“
Seznam podle Rusů vznikal rok a půl a nebyl určen ke zveřejnění. Rusko jej ale zveřejnilo „jako ukázku dobré vůle“ „Ten seznam, to byl akt důvěry, nebylo na tom nic špatného,“ vysvětlil prý Zaorálkovi (jak ministr řekl v ČT) velvyslanec.
Kdo ale na seznam jména Čechů dodal? Z veřejných zdrojů se odpověď nedozvíme, ale je nasnadě – pracovníci ruské ambasády. Od toho tu také jsou.
„Činnost ruské ambasády je v rozporu s kvalitou a důvěryhodností vzájemných vztahů. Je zřejmé, že se věnují vměšování do našeho vnitřního politického života daleko víc než kvalifikovanému reportování,“ říká poslanec Ivan Gabal.
HlídacíPes.org už upozornil na to, že počet zaměstnanců ruské ambasády je nebývale vysoký.
O neúměrně vysokém počtu zaměstnanců ruské ambasády se ve svých zprávách opakovaně zmiňují i české tajné služby.
Téma počtu ruských diplomatů a dalších zaměstnanců v Česku a možné redukce ale Zaorálek podle všeho v rozhovoru s velvyslancem Kiselevem nezvedl.
Tragická událost. I pro nás
„To hlavní, co jsem říkal panu velvyslanci, bylo, jak to o nás proboha v tom Rusku mluvíte? Ten film, který líčí černobílý svět, tady je ten zlý Západ a my jsme se pouze celou dobu bránili, my jsme ti bílí, oni jsou ti černí. A shodou okolností do toho spadne i to Československo v roce 1968,“ vzpomínal na rozhovor v České televizi Zaorálek.
Zde je film o tom, jak dnešní Rusko vidí srpen 1968 v Československu
Odpověď velvyslance Kiseleva, kterou sám Zaorálek reprodukoval, zněla následovně: „On říkal, nevšímejte si toho, to je jenom nějaký film v televizi. Vy to přeceňujete, tohle není přece tak důležité.“
Film prý není oficiální pozicí ruské politiky. „Ruští představitelé si uvědomují odpovědnost za rok 1968, byla to událost tragická pro nás, stejně jako pro vás,“ prohlásil u Zaorálka velvyslanec.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
7 komentářů
Jaromíru Štětinovi osobně nevěřím ani slovo.
Jaromír Štětina o národu, který byl staletí ponižován a trhá si košili na prsou.
V Česku byste stěží hledali člověka, který by měl k Rusku „intimnější“ vztah než Jaromír Štětina. Na Sibiř jezdil s kamarády již v 60. letech minulého století, po pádu komunismu pracoval v Rusku jako novinář a válečný reportér, zblízka se dotkl válek v Čečensku i Náhorním Karabachu. Jaromír Štětina se svěřil, že se mu po Rusku stýská a chybí mu také novinařina http://jdem.cz/bsdf69
Vynikajici clanek, diky. V cem vidite rozpor?
Víte, ono ale v civilizovaných státech si ministr zahraničí zve „na kobereček“ velvyslance cizího státu kvůli skutečně, ale skutečně závažnému problému ve vzájemných vztazích. A nikoliv kvůli tomu co u nich dávají v televizi..
A pokud se týká zmíněného seznamu, jaksi jsme zapomněli že v podobném vztahu jsme i s USA,i ty mají podobné seznamy lidí kterým mohou nepovolit vstup do země..
Naprosto souhlasím, že v civilizovaných státech si ministr zahraničí zve velvyslance v závažných případech.
Právě proto si Zaorálek ruského velvyslance pozval. Nebo vnímáte překroucení tohoto citlivého bodu vzájemné historie jako marginální záležitost?
Samozřejmě že považuju za naprosto marginální záležitost co si dávají Rusové na své televizi.
Protože kdyby se měli naopak Rusové starat o to co se říkalo za posledních čtvrt století na našich televizí o nich, a co je muselo bezpochyby urážet, tak by nám snad museli dávno vyhlásit válku.
Mimochodem a pro srovnání uvádím citaci z naší společné deklarace s Německem:
„.každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor. Obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti.“…
To je rozdíl, co?Ale jak se říká Quod licet Iovi, non licet bovi
Pardon, ale ruska statni televize se prima propaganda Kremlu. To, ze pak tady jejich ambasador rika Zaoralkovi neco jinyho je jen ji a forma lhani. Kdyby ruske vysilani nebylo jedna velka propaganda, tak by se nad tim nikdo nepozastavil. Pitomosti se objevi vsude. Tohle je ale oficialni nazor Ruska.
I tak patří panu Zaorálkovi díky, když řezal do ODS jistě nečekal, že narazí na velkého Ruského medvěda. .A to je jiný kalibr. Nemá to lehké ani ve své straně. Dnes je Ruská propaganda stejně účinná jako dříve jejich kaťuše. Navíc mají naši kolaborantskou munici a ti dodávají seznamy.