„Toto je dalším důkazem hybridní strategie, kterou Rusko uplatňuje,“ komentovala odhalení dezinformační kampaně francouzská ministryně zahraničí Catherine Collonová. Foto: Profimedia

Rusko ukradlo identitu části evropských médií. Hybridní válka pokračuje

Napsal/a Lucie Sýkorová 23. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Francie odhalila v polovině června rozsáhlou ruskou dezinformační kampaň, do níž mají být zapojeny i ruské ambasády a kulturní instituce. Kampaň byla založena na šíření falešných zpráv zaměřených především proti Ukrajině a využila repliky tradičních zpravodajských médií především ve Francii a v Německu. Francouzská vláda následně konstatovala, že Rusko vede hybridní válku v Evropě.

Kampaň odhalila 13. června francouzská státní instituce VIGINUM (Vigilance and Protection against Foreign Interference), která byla založena před dvěma lety na ochranu před cizími digitálními hrozbami. „Cílem této informační kampaně je zdiskreditovat západní podporu Ukrajině. Kampaň je nazvaná RRN kvůli ústřední roli, kterou v ní hraje dezinformační médium Reliable Recent News,“ informoval francouzský Generální sekretariát pro obranu a národní bezpečnost (SGDSN).

Podle úřadů se kampaň opírá o řadu narativů založených na čtyřech hlavních tématech, jejichž cílem je rozdělit občanskou společnost a snížit její důvěru ve vládnoucí orgány. Jsou to údajná neúčinnost sankcí proti Rusku, rusofobie západních států, údajné barbarství ukrajinských ozbrojených sil a neonacistická ideologie ukrajinského vedení a negativní dopady přijímání ukrajinských uprchlíků.

Francie: Je to hybridní válka

Desítky falešných zpráv se rozšířily, aniž by si čtenáři podvodu všimli. „Použitá technika, známá jako typosquatting, spočívá v klamání uživatelů internetu tím, že je přesměruje na webovou stránku s mírně odlišným názvem domény, která však vypadá přesně jako ta, na kterou se mají dostat, přičemž všechny ostatní hypertextové odkazy jsou totožné se skutečnou webovou stránkou.

Například ve Francii falešné webové stránky často končí „.ldt“ místo „.fr“,“ vysvětluje Evropská federace novinářů (EFJ) ve zprávě, v níž ruskou kampaň odsoudila.

Zneužita měla být kromě zpravodajských webů také identita stránek francouzského ministerstva Evropy a zahraničních věcí. To se ale podařilo včas odhalit a k odcizení identity tak nedošlo.

VIGINUM uvádí, že identifikoval řadu ruských nebo rusky mluvících osob, několik ruských společností i ruských kulturních center a velvyslanectví, která se aktivně podílela na šíření této dezinformační kampaně, a to i prostřednictvím svých oficiálních účtů na sociálních sítích.

„Toto je dalším důkazem hybridní strategie, kterou Rusko uplatňuje s cílem podkopat podmínky pro pokojnou demokratickou diskusi, a tím poškodit naše demokratické instituce. Francie tyto činy, které nejsou hodny stálého člena Rady bezpečnosti OSN, odsuzuje. Žádný pokus o manipulaci neodradí Francii od podpory Ukrajiny tváří v tvář ruské agresivní válce. Francouzské orgány úzce spolupracují se svými partnery, aby zajistily neúspěch ruské hybridní války,“ prohlásila v tiskové zprávě francouzská ministryně pro Evropu a zahraniční věci Catherine Colonna.

Evropská spojka ruských propagandistů

Současná kampaň má navazovat na ruskou dezinformační operaci „Doppelgänger“, kterou na konci prosince loňského roku odhalila organizace EU Disinfolab a firma Meta, mateřská společnost Facebooku. V rámci této operace byla například ve Francii vysílána reklama, která lživě tvrdila, že ukrajinské jednotky od roku 2014 zabily více než 13 tisíc civilistů.

Součástí kampaně byl také web Tribunal Ukraine, který zveřejnil v několika jazycích údajný seznam válečných zločinů ukrajinské armády, a také stránka TrueMaps. Šlo o interaktivní mapu světa, která ukazovala údajný počet mrtvých nebo zraněných dětí v Donbasu jako důsledek dodávek zbraní ze Západu. Projekt TrueMaps zpopularizovala především rusko-německá influencerka Alina Lipp, která měla už před ruským vpádem na Ukrajinu úzké vazby jak na prominentní ruské propagandisty, tak na německé konspirační hnutí Querdenker. HlídacíPes.org o jejích aktivitách informoval loni zde.

Alina Lipp se mimo jiné v polovině února 2022, několik dní před začátkem ruské invaze, zúčastnila v Moskvě konference s názvem Geopolitická válka Západu proti Rusku: případ Ukrajiny. Na akci, kterou pořádala Občanská komora Ruské federace (OPRF), byly jen asi dvě desítky pečlivě vybraných účastníků. Mezi nimi například šéf petrohradské televize Alexandr Malkevič, který byl v USA zatčen za práci na falešném zpravodajském webu „USA Really“ pro sankcionovanou ruskou „továrnu trollů“ Internet Research Agency.

Dalšími hosty konference byli Thomas Röper z ruského vydavatelství anti-spiegel.ru, které vydává Putinovy projevy v němčině a je autorem knihy „Vladimir Putin: vidíte, co jste způsobili?“, a také Maxim Grigorjev, ruský agent v syrské válce, který hrál hlavní roli při vyvracení použití jedovatého plynu Ruskem v syrském městě Dúmá v roce 2018.

Padělky médií od Ukrajiny po Itálii

VIGINUM zjistilo celkem 355 doménových jmen uzurpujících si identitu a grafiku médií, mezi nimiž jsou francouzské deníky 20 Minutes, Le Monde, Le Parisien a Le Figaro. Prostřednictvím těcho falešných webů a účtů na sociálních sítích byly šířeny desítky nepravdivých zpráv. Již dříve měly být stejným způsobem napadeny také německé zpravodajské weby Süddeutsche Zeitung, Spiegel či Bild. Podobné padělky se měly objevit také na Ukrajině, v Itálii, Lotyšsku či ve Spojeném království.

Podle Evropské federace novinářů oznámila 16. června nejméně tři média – francouzské 20 Minutes a Le Parisien a německý deník Süddeutsche Zeitung, že podala žalobu za zneužití identity.

„Kvalitní, profesionální a pravdivá žurnalistika je pilířem každé demokratické společnosti a obranou svobody každého jednotlivce. Dezinformační kampaně ovlivňují důvěru veřejnosti a důvěryhodnost napadených médií a my věříme, že orgány činné v trestním řízení takové aktivity ukončí. A tato situace také ukazuje, jak důležité je, aby všechny evropské a národní instituce braly vážně význam ochrany žurnalistiky,“ podotýká Maja Sever, prezidentka EFJ.

Investigace nepohodlná Kremlu

Řada ze zpravodajských webů, které byly nyní napadeny v rámci zmiňované kampaně RRN, se podílela od loňského roku na analýze dokumentů uniklých v rámci takzvaných Vulkan files. Šlo o novináře listu Süddeutsche Zeitung, magazínu Der Spiegel, deníků The Guardian, Le Monde a Washington Post a z několika dalších médií v rámci konsorcia vedeného Paper Trail Media. Konsorcium zveřejnilo první podrobnosti svého vyšetřování letos 30. března.

Vulkan files je uniklý soubor e-mailů a dalších dokumentů, které usvědčují ruskou společnost NTC Vulkan z kybernetické kriminality, politického vměšování do zahraničních záležitostí (například do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016) prostřednictvím sociálních médií, cenzury domácích sociálních médií a špionáže ve spojení s ruskou Federální bezpečnostní službou (FSB), jejími ozbrojenými silami (GOU a GRU) a Službou zahraniční rozvědky (SVR).

Tisíce dokumentů poskytl německému listu Süddeutsche Zeitung jen několik dní po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 whistleblower, který s válkou nesouhlasil. Pět západních zpravodajských agentur a několik nezávislých odborníků na kybernetickou bezpečnost ověřilo pravost souborů.

Návod, jak vyškolit hackery

Mezi dokumenty jsou instrukce a manuály, smlouvy a interní e-maily. „Softwarové a hardwarové systémy v nich popsané mají ve velkém měřítku shromažďovat zranitelná místa v počítačových sítích, pravděpodobně proto, aby bylo možné následně efektivněji provádět hackerské útoky.

Převzetí kontroly nad železničními sítěmi, letišti a elektrárnami je také součástí výcvikového semináře společnosti Vulkan, který má vyškolit hackery,“ popisuje Süddeutsche Zeitung.

Mezi hypotetickými cíli uvedenými v dokumentech jsou podle deníku švýcarská jaderná elektrárna, satelity v Norsku a servery v USA a Evropě. Kybernetické útoky má doprovázet šíření zmanipulovaných informací na sociálních sítích. Systémy vyvinuté společností Vulkan by to mohly výrazně automatizovat. Společnost zřejmě také naprogramovala špionážní software pro sledování odpůrců režimu v Rusku.

Zda a kde byly programy použity, nelze dohledat. Dokumenty však dokazují, že systémy byly objednány, testovány a zaplaceny. Na ruských dezinformačních kampaních se také podílela řada falešných účtů na Twitteru, které lze přímo či nepřímo přiřadit ke společnosti Vulkan.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)