Autokolona na podporu Ruska, Kolín nad Rýnem, květen 2022. Foto: Profimedia

„Dítě německo-ruského přátelství“. Youtuberku vyšetřují německé úřady za schvalování války

Napsal/a Lucie Sýkorová 19. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

V pouhých 28 letech má Alina Lipp původem z Hamburku za sebou pestrou kariéru. Ještě před necelými třemi lety byla angažovanou političkou strany Zelených v Dolním Sasku. Teď je jednou z nejdůležitějších tváří ruské propagandy v Německu. Provozuje dvojjazyčný kanál na Telegramu, který má přes 180 tisíc odběratelů. A od června je v Německu také vyšetřována pro podezření ze schvalování ruské útočné války na Ukrajině.

Lipp sama o sobě říká, že je nezávislou reportérkou, někdy se nazývá také mírovou novinářkou. Na svých kanálech na sociálních sítích ale sdílí výhradně ruskou propagandu včetně řady dezinformací, v posledních měsících především z Doněcké oblasti. Nyní tvrdí, že je pronásledována za svůj názor, a že v Německu není svoboda projevu. Její tezi šíří od června ruská státní média i německé dezinformační weby.

Alina Lipp opustila Německo v minulém roce. Z jejího instagramového účtu je patrné, že už od podzimu pendlovala mezi Krymem, Moskvou, Doněckem a Petrohradem. Pracovala pro Kremlem kontrolovanou státní televizi Sputnik a loni na podzim se setkala s Marií Zacharovovou, vedoucí oddělení informací a tisku a mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

„Šťastni na Krymu“

V posledních měsících se objevuje na videích či fotografiích ve vojenské uniformě s bílou identifikační stuhou ruských a proruských bojovníků a tvrdí, že přináší nezávislé zpravodajství z fronty. Minimálně na jednom videu má také na sobě tričko s velkým „Z“ na hrudi, které se v posledních měsících stalo symbolem Putinových příznivců.

Youtuberka se narodila před 28 lety v Hamburku německé matce a ruskému otci. Jak sama říká, je dítětem německo-ruského přátelství, její rodiče se seznámili během několikatýdenní regaty v Baltském moři krátce před pádem Berlínské zdi.

Na Krym přijela Alina Lipp už v roce 2016 kvůli výzkumnému projektu na pobočce moskevské Lomonosovovy univerzity. Poté se ale vrátila do Německa, kde studovala, získala bakalářský titul v oboru ochrany životního prostředí a magisterský titul v oboru vědy o udržitelném rozvoji. Až do roku 2020 působila ve straně Zelených. Poté ze strany odešla, protože pro ni byla údajně příliš protiruská. Stala se členkou představenstva německé organizace „Přátelé Krymu“ a od roku 2019 provozuje YouTube kanál Happy in Crimea (Šťastni na Krymu). Na něm mimo jiné zveřejnila letos v lednu rozhovor se svým otcem Vladimirem, který se na Krym odstěhoval v roce 2018 a postavil si tam dům.

Svoji matku představila Alina na YouTube tento týden, kdy Petra Lipp opustila Německo a přestěhovala se za dcerou do Ruska. „Mám ráda Rusko a Německo už není mojí zemí,“ říká Petra Lipp ve videu. Stěžuje si, že jí německá banka zablokovala konto kvůli podezření z praní špinavých peněz, a to urychlilo její odjezd. „Jen jsem prodala náš majetek a peníze převedla do Ruska, a to zřejmě není povoleno,“ podivuje se Petra Lipp. Poté se podle svých slov rychle sbalila a odjela, aby se vyhnula případné domovní prohlídce.

Alina sdílela video s matkou také na svém telegramovém kanálu „News from Russia“, který má v současnosti přes 180 tisíc odběratelů. Video, ve kterém mluví Petra Lipp, převzala ihned ruská státní média i německé dezinformační weby. Příběh prezentují tak, že rodina Aliny Lipp byla v Německu pronásledována a šikanována, stejně jako v případě vyšetřování činnosti youtuberky německými úřady.

Pomoc od poslanců AfD

Informace o vyšetřování Aliny Lipp uvedla na začátku srpna na pravou míru německá tisková agentura DPA. „Je pravda, že Alina Lipp je vyšetřována. Nejde však o pouhé vyjádření názoru, ale státní zastupitelství ji viní ze schvalování trestných činů podle § 140 odst. 2 trestního zákoníku. Lipp údajně ve velkém počtu případů schvalovala ruskou útočnou válku proti Ukrajině, která podle státního zastupitelství představuje trestný čin agrese podle § 13 odst. 1 Mezinárodního trestního zákoníku,“ píše agentura.

Pokud by byla Alina Lipp nakonec odsouzena za schvalování zmíněných trestných činů, hrozí jí trest odnětí svobody až na tři roky nebo pokuta, potvrzuje DPA. Nad Alinou Lipp však v souvislosti s vyšetřováním zatím žádný rozsudek nepadl. I pro ni tedy platí presumpce neviny dle § 6 odst. 2 Evropské úmluvy o lidských právech, doplňuje agentura.

Vyšetřování zahájilo státní zastupitelství v Lüneburgu, protože v tomto okrese byla Lipp naposledy registrována před svým odjezdem z Německa. Případu se poté ujalo státní zastupitelství v Göttingenu, kde sídlí Ústřední úřad pro boj proti zločinu z nenávisti na internetu, který je odpovědný za celé Dolní Sasko.

S nabídkou pomoci Alině Lipp přispěchalo několik současných i bývalých poslanců strany Alternativa pro Německo (AfD), kteří založili v červnu „Spolek pro prevenci diskriminace a vyloučení německo-ruských a rusky mluvících spoluobčanů v Německu“. AfD se snažila kontakty s v Rusku udržovat dlouho před vypuknutím války na Ukrajině a pravidelně také vystupovala proti ekonomickým sankcím vůči Kremlu.

Hned tři dny po založení spolku, 24. června, Lipp na Telegramu napsala, že byla spolkem kontaktována, a že její zájmy bude v Německu zastupovat právník spolku pro bono.

Spolek tuto informaci potvrdil. Lipp bude zastupovat berlínský právník Michael Adam, který je místopředsedou spolku, a zároveň jedním ze dvou místopředsedů skupiny „Křesťané v AfD“. Ve volbách pětkrát neuspěl v městské části Marzahn-Hellersdorf, kde kandidoval na post uvolněného člena městské rady.

Podle not Kremlu

Úřady uvedly jako příklady vyšetřovaných skutků dva činy: Jednak to, že Lipp 24. února zveřejnila titulek „Denacifikace začala“ a 12. března na videu tvrdila, že ruské jednotky „osvobozují“ region postižený „genocidou Ukrajinců“.

Kromě toho německá média prokázala, že Lipp publikuje na svých kanálech pravidelně řadu fake-news. Například na konci března sdílela příběh, který vyvolal pozdvižení v celém Německu: V Euskirchenu u Kolína nad Rýnem měl být údajně ukrajinskými uprchlíky zbit 16letý mladík, protože mluvil rusky. Zemřel na následky zranění v nemocnici. Policie v Bonnu ale vydala 20. března prohlášení, že o takovém případu nemá žádné informace.

Dalším příspěvkem, který Lipp sdílela, bylo video ukazující muže, jak řádí v supermarketu a vyhazuje zboží z regálů. Scéna se měla odehrát v Řezně v obchodě s ruským zbožím a měla dokázat, že v Německu panuje protiruská nálada. Ukázalo se ale, že video pocházelo z roku 2019 a zachycovalo incident v ruském městě Uljanovsk.

Alina Lipp také rozšířila falešnou informaci Kremlu, že na východní Ukrajině byli zabiti tři američtí vojáci, včetně jmen údajně zabitých vojáků. Jak ale vyšlo najevo, dotyční vojáci ani nebyli na Ukrajině a rozhodně nebyli mrtví.

Konference pro Putinovy prominenty

Mezi největší fanoušky Aliny Lipp patří příslušníci tzv. hnutí Querdenker. S nimi je Lipp propojená už minimálně od doby pandemie, upozorňuje německý web t-online. Na největší demonstraci proti proticovidovým opatřením v Berlíně 29. srpna 2020 se Alina Lipp pohybovala v zákulisí spolu se zakladatelem Querdenker Michaelem Ballwegem a mistrem světa ve fotbale Thomasem Bertholdem. Pořídila si selfie s ikonou boje proti očkování Robertem F. Kennedym mladším, který byl hlavním hostem demonstrace.

Na „proticovidové“ demonstraci také začal další německo-ruský projekt Aliny Lipp. Potkala se zde se Sergejem Filbertem, který už v té době provozoval YouTube kanál „Voice of Germany“. Filbert má kolem 500 tisíc odběratelů a překládá do ruštiny především proruské projevy německých politiků. Filbert a Lipp poté spustili rádio Družba FM, které poskytovalo rozhovory především kritikům NATO a zastáncům proruských názorů.

15. února, několik dní před začátkem invaze, odcestovala Lipp do Moskvy na konferenci „Geopolitická válka Západu proti Rusku: případ Ukrajiny“. Na akci, kterou pořádala Ruská veřejná komora (OPRF), byly jen asi dvě desítky pečlivě vybraných účastníků. Mezi nimi šéf petrohradské televize Alexandr Malkevič, který je zároveň vedoucím pracovní skupiny OPRF pro boj proti šíření nepravdivých informací, veřejnou kontrolu a kybernetickou bezpečnost. Malkevič byl v USA zatčen za práci na falešném zpravodajském webu „USA Really“ pro sankcionovanou ruskou „továrnu trollů“ Internet Research Agency, připomíná web t-online.

„Alina je na naší straně“

Po pravici Aliny Lipp seděl na akci Johan Bäckman, Fin v ruských službách, který vyznamenal berlínského poslance AfD Gunnara Lindemanna medailí za zásluhy o Donbas. Na konferenci označil NATO za „teroristickou organizaci“. Místo po její levici zaujal Thomas Röper z ruského vydavatelství anti-spiegel.ru, které vydává Putinovy projevy v němčině a je autorem nové knihy Vladimír Putin: vidíte, co jste způsobili?, v níž ruský prezident prezentuje své názory na současný svět.

Dalším hostem konference byl Maxim Grigorjev, který byl ruským agentem v syrské válce, a také hrál hlavní roli při vyvracení použití jedovatého plynu Ruskem v syrské Dumě v roce 2018.

Akce se účastnili také členové Euroasijského hnutí ideologa Alexandra Dugina, včetně jeho dcery Darji Platonovové. Dugin je známý ruský publicista, politolog, sociolog, filosof, a bývalý profesor Lomonosovy univerzity v Moskvě, který býval nazýván Putinovým dvorním filosofem a usiloval o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku.

Podle Wikipedie je Duginova ideologie založena na idejích konzervativní revoluce, ruském nacionalismu, militarismu, tradicionalismu (včetně podpory Ruské pravoslavné církve), antiliberalismu, antiamerikanismu ve smíšení s marxismem a s vlivy mnoha dalších směrů. Často je označována i za fašistickou.

V Donbasu se Alina Lipp pohybuje již od listopadu 2021, kdy zde založila telegramový kanál Neues aus Russland (Novinky z Ruska). Mimo jiné se zde vyfotografovala s Američanem, kterého proruští separatisté oslavují jako válečného hrdinu, a který byl v USA odsouzen jako drogový dealer a již léta sám sebe otevřeně považuje za propagandistického bojovníka. „Alina je na naší straně,“ cituje ho web t-online.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)