Printscreen Russia Today
,

Ruskem kontrolovaná média: Autocenzura, slušné platy a vůle Kremlu

Napsal/a -pes- 1. června 2015

Vysílání Kremlem kontrolovaných televizí nemá s objektivním zpravodajstvím vůbec nic společného, říká moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Rozhovor na ČRo Plus s ním vedl moderátor Jan Bumba.

Do jaké míry lze u hlavních ruských médií, zejména televizí, mluvit o otevřené propagandě?

To je zcela nepokryté. S objektivním zpravodajstvím, zejména pokud jde o záležitosti týkající se Ukrajiny, to nemá vůbec nic společného. Nad tím až zůstává rozum stát, co všechno je možné odvysílat nikoli v okrajových médiích, ale v těch hlavních, mainstreamových televizních stanicích komplexu VGTRK nebo Prvního kanálu, které mají ten největší dopad a dosah na ruskou společnost.

A co přístup nezávislým informacím?

dorazin_martinJe sice pravda, že Rusové mají přístup, i když omezený, k nezávislým informacím, ale neplatí to pro ruskou provincii, kde je problém s internetem a kde lidé ani moc nechtějí alternativní informace hledat a spokojí se prostě s tím, co jim předloží hlavní státní média. To pak považují za správné, objektivní a nezamýšlejí se nad tím, že může existovat jiný názor, jiný úhel pohledu. Nejsou na to zvyklí, nemají na to čas a často na to nemají ani technické prostředky. Dá se i říct, že ten lživý přístup státních médií často konvenuje tomu, co si ti lidé kdesi v hloubi duše mysleli. Tedy především to, že Západ nenávidí Rusko a chce jej zničit.

To mluvím o ruském publiku. Ale ruská informační ofenziva míří i dále do Evropy. Na koho především? Na ruskojazyčné menšiny například v Pobaltí, nebo třeba na země jako je Maďarsko i Česká republika, kde má Rusko své zastánce v politice?

V souvislosti s ukrajinským konfliktem došlo k zásadnímu posunu. Zatímco dříve Rusové oslovovali hlavně své menšiny v zahraničí prostřednictvím tamních ruskojazyčných kanálů či tištěných rusky psaných médií, teď se to změnilo. Snaží se oslovovat v zahraničí i jiné než ruskojazyčné publikum. A to nejen v blízkém zahraničí, ale i velmi vzdáleném – zejména prostřednictvím Russia Today. Tento kanál vysílá nejen v angličtině, ale i ve španělštině, což je určeno především spřáteleným režimům a lidem v Latinské Americe. Rusko tedy stále rozšiřuje své informační pole a dělá to velmi zdatně. V těch médiích působí řada západních novinářů, kteří ruskou propagandu šíří, ale jiní záhy prohlédli a ani ty vysoké platy nestačily na to, aby to byli schopni a ochotni hlásat dál a mnozí z nich z těchto médií odešli.

(pozn. red.: takto například svůj odchod v přímém přenosu oznámila moderátorka RT Liz Wahlová)

Kontrolovat média ale není tak jednoduchá věc. Jak ten systém toku kontrolovaných informací funguje v praxi?

Žádný centrální aparát v podobě komunistického politbyra a jeho tiskových či cenzorských úřadů oficiálně neexistuje. Těch médií, které takto kontrolovaně fungují, je ale mnoho. Už jsem se zmínil i komplexu státních televizí VGTRK, kam patří zpravodajská 24 a Russia Today, pak je to První kanál, další projekty jsou spojené s bývalou agenturou RIA Novosti. Jsou tu média patřící některému z oligarchů kontrolovaná z Kremlu právě přes tyto vlastníky. I když žádný centrální orgán neexistuje, koordinace je tam jasná. Ať už ve státních či takzvaně soukromých médiích jsou lidé vysoce loajální politice Kremlu a obrovským způsobem tam funguje autocenzura. Ruští novináři v těch hlavních médiích mají velmi slušné platy a sociální zázemí a to je také drží u toho, aby říkali to, co si jejich vedení přeje slyšet.

5 komentářů

 1. Pavel Novák napsal:

  Není to tak trochu podobné u našich mainstreamových médií? Většinou mluví také jedním hlasem – že by sociální zázemí, prodělané stáže atp? Maximálně pozvou – aby se neřeklo existence jako je Vyvadil, Veleba, čímž jen utvrzují své pravdy.
  Pavel

  • LUF __ napsal:

   V našich novinách mají slovo nezávislí blogeři (kteří blogují zadara) a existuje množství alternativních webů. Kdyby se např. na iDnes začala tlačit nějaká propaganda, bylo by to poznat na základě porovnání s jinými zdroji a klesla by sledovanost a tudíž i jejich vliv

 2. Karel napsal:

  Kritizujete tady Rusko,ale v daleko horším prostředí se dnes pracuje nejen českým novinářům o amerických ani nemluvím. PRAXE NOVINÁŘE – „Víte to vy a vím to já. Není mezi námi jediný, který by se odvážil poctivě napsat svůj názor, a pokud to udělá, ví dopředu, že se nedostane do tisku. Jsem placen každý týden za to, že se můj počestný názor nedostane do novin, u nichž jsem zaměstnán. Kdybych svůj počestný názor zveřejnil v některém vydání svých novin, během čtyřiadvaceti hodin bych byl bez místa. Lhát bez obalu, pervertovat, zapírat, líbat nohy mamonu a prodávat zemi za každodenní chleba, takové je zaměstnání novináře. Víte to vy a vím to já, jsme nástroji a vazaly bohatých mužů za scénou. My jsme pajduláci, oni tahají za provázky a my tancujeme. Náš talent, naše schopnosti a celý náš život je majetkem jiných lidí. Jsme intelektuálními prostitutkami.“

 3. Karel napsal:

  Tak toto výše napsal americký novinář – Praxi novináře vyjasnil bývalý vedoucí redakce New York Times John Swinton,který pronesl před newyorským tiskovým klubem

 4. J.Němec napsal:

  Pokud je naše republika morálně zdegenerovaná komunisty tak o Rusku to platí několikanásobně a je to problém jejich občanů a naše zbytečná starost. Náš problém jsou mediální profesionálové jako je Babišova pravá ruka novinář Komárek. Nikdy bych nevěřil, že se mezi novináři vyskytne tak odporný manipulátor. Peníze a příroda prostě dělají divy a my jen bezbranně přihlížíme. Nebo se pletu.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies