Rubl jako vzpruha pro Egypt. Země láká ruské turisty, potřebuje i ruskou pšenici a hnojiva
Egypt se plánuje přidat k zemím, kde budou moct ruští turisté platit prostřednictvím platebního systému Mir. Od konce září by měl být ruský rubl na seznamu měn používaných egyptskými bankami. Egyptská vláda si od tohoto kroku slibuje zvýšení turistického ruchu. Z podobných důvodů Mir nedávno přijalo také Turecko, uvažuje o něm Thajsko. Vstup ruských turistů naopak plánují významně omezit Litva, Lotyšsko a Estonsko.
Zatímco Evropská unie je jednotná ohledně bankovních sankcí a sankcí vůči rublu, kolem udělování víz ruským občanům se členské státy na společném postupu neshodly. Některé evropské země víza pro Rusy zdraží, jiné, jako například Litva, Lotyšsko nebo Estonsko, se rozhodly vstup většině ruských občanů na svá území zakázat.
Z úbytku ruských turistů v Evropě se teď snaží vytěžit maximum některé mimoevropské státy. Postupně mezi nimi přibývá zemí, které se ruskou klientelu snaží nalákat na to, že bez problémů zaplatí svými bankovními kartami. Banky v těchto státech proto začínají přijímat ruský platební systém Mir.
V srpnu oznámil přijetí Miru turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, do konce září se podle informací serveru Al Monitor chystá k podobnému kroku také Egypt. Podle jeho redaktorů se už na přijímání rublu připravují místní cestovní kanceláře:
„Očekáváme prudký nárůst počtu ruských turistů přijíždějících do Egypta během nadcházející zimní sezóny. Nemají teď, pokud jde o cestovní destinace, moc možností. Když budou moct v Egyptě platit v rublech, bude pro ně cestování sem mnohem atraktivnější,“ řekl redaktorům Al Monitoru Ehab Wahdan, ředitel egyptské turistické společnosti, která se zaměřuje na ruskou klientelu.
Rubly welcome
Podle mezinárodní datové společnosti Forward Keys, která se zaměřuje na sledování trendů v turistickém ruchu, se počty rezervací ruských turistů do Egypta zvýšily během letních měsíců o 30%. Egypt jako druhou nejpopulárnější destinaci ruských turistů vyhodnotila také zpráva ruské agentury Interfax-Tourism. Podle ní uskutečnili ruští občané v první polovině letošního roku 8,5 milionu cest do zahraničí.
Podle počtu letů byly nejnavštěvovanější Abcházie, Turecko a Kazachstán. Z turistických destinací pak vedlo Turecko, Egypt a Spojené arabské emiráty. Všechny tři zmiňované země se rozhodly ve svých bankách zavést platby přes ruský systém Mir, což jim otevírá i nové možnosti v rámci hospodářské spolupráce.
Například Egypt dováží z Ruska pšenici a zemědělská hnojiva. Podle serveru Statista.com v roce 2020 pocházelo 96,7 % zásob pšenice v Egyptě z pěti zemí. Dvěma hlavními importéry bylo Rusko (61 % zásob) a Ukrajina (24 % zásob). Egypt je spolu s Tureckem nejvíce závislou zemí světa na dovozu pšenice. Podle Rashada Abdo, egyptského ekonoma a předsedy Egyptského fóra pro ekonomická a strategická studia, by tak přijetí systému Mir a platby v rublech mohly významně pomoct egyptské ekonomice, která není v nejlepším stavu.
„Nákup ruské pšenice bez nutnosti utrácet za ni v dolarech zmírní tlak na egyptské devizové rezervy. Egypt potřebuje získat novou půjčku od Mezinárodního měnového fondu a platby v rublech ušetří dolarové hotovostní rezervy,“ uvedl Abdo pro Al-Monitor.
Obchod s agresorem
Egyptská ekonomika se dostala do krize před pěti lety, kdy se prudce zvýšila míra inflace egyptské libry. Z 10,2 % vzrostla na více než 23 %. V poslední době se sice inflace opět pohybuje okolo deseti procent, ale Egypťané trpí vysokým státním dluhem a nezaměstnaností. To má ostatně Egypt podobné s Tureckem, které ovšem trápí mnohem vyšší inflace. Ta se nově vyšplhala až na 80 %. Ceny energií se v Turecku zvýšily od 1. září o 20 % pro domácnosti a o 50 % pro podniky.
I to je důvod, proč jsou obě země navzdory západním sankcím uvaleným na Rusko ochotné s agresorem obchodovat i v rublech. Kromě Turecka a Egypta ruský platební systém přijalo ještě dalších deset zemí. Mezi nimi například Írán, Venezuela, Kuba, Bělorusko, Kazachstán nebo Vietnam. Jeho přijetí zvažuje také Indie nebo Jižní Korea.
Rusové vlastní platební systém vyvinuli po invazi na Krym v roce 2014 v reakci na první balíčky západních sankcí. Systém spustili v prosinci 2015. Po začátku války na Ukrajině a západních sankcích na systém Mir přešla většina Rusů, kteří byli držiteli platebních karet společností Mastercard a Visa. Ty začátkem března po ruské invazi na Ukrajinu odpojily Rusko od svých systémů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
pan autor by měl raději číst chartu OSN doporučují poválečné ustanovení a to ohledně článků 106 a 107 kde je hodně něco o podpoře a glorifikaci německého nacismu a fašismu dále bych doporučil článek 51 a ono toho je více co zavazuje členy OSN a zvláště radu obrany ale vy raději vše smažete
Turecko jako člen NATO je závislé na dovozu obilí z Ruska. EU zase dotuje ruský Rubl přes energie. Toto je možné proto, protože Západ vede zakomplexované Německo, které není schopné odvážné , nekompromisní politiky. Co tam ta Jourová dělá ?
Egypt tímto krokem nic dobrého nezíská.Za prvé, počet Rusů pro zavedené sankce ,nebude tak velký, jak z důvodů nedostatků letadel , tak s nastávající ekonomickou situaci v Rusku. Za druhé příjde o těch 23 % dovážené pšenice z Ukrajiny Rusko ukrajínskou pšenici nenahradí.Za třetí se naopak zmenší počet turistů ze zemí, které válku Ruska proti Ukrajině odsuzují, a budou odsuzovat za servilnost Egypt, který si svou hloupostí kope hrob. Letos jsme v Egyptě potkali i na pláži rusy, kteři nepřekvapili.Už do Egypta za jeho bezpáteřnost nikdy neletíme a byli jsme tam asi 25 x.