Lékaři v ruské nemocnici zkoumající rentgen plic.

Roman Máca: Když EU nic nedělá, nechte se ošetřit v libovolné ruské nemocnici

Napsal/a Roman Máca 8. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Kritika Evropské unie v době koronavirové se dá pracovně popsat jako Okamurův uzavřený cyklus: „Když EU nedělá nic, je to špatně a je neschopná. Když EU něco dělá, je to diktát Bruselu a nemá dělat nic.“ Jinými slovy, ať udělá EU cokoliv, je to špatně, chceme Czexit!

S názory, že EU selhala a že ti, kdo ve skutečnosti pomáhají, jsou Rusko a Čína, se ve vztahu k pandemii koronaviru v Evropě nyní setkáváme poměrně často. Zatímco na unii se dští síra, oslavována je Čína, která „nám jako jediná země pomohla“ tím, že nám za naše peníze u ní dovolila nakoupit.

Poněkud se při tom zapomíná, že unie může dělat pouze to, co jí členské státy dovolí. Ty ale nad evropskou solidaritou samy v poslední době častěji nadřazovaly národní zájmy.

Tajemstvím není ani to, že kvalitní zdravotnictví, moderní a dobře vybavené nemocnice a připravený personál jsou zásadní předpoklady pro to, abychom ve střetu s touto pandemií uspěli.

Žádané plicní ventilátory

Při kritice EU je dobré zkusit si dohledat, kolik projektů v oblasti zdravotnictví bylo v České republice za dobu jejího členství v EU realizováno. Nelze dojít k jinému závěru, než že unie českému zdravotnictví jednoznačně pomohla.

Není nutné uvádět kompletní výčet projektů. Stačí si vybavit, kolikrát každý z nás při návštěvě takřka libovolné nemocnice viděl cedule s informací, že „tento pavilon byl opraven z prostředků Evropské unie“. Jen za loňský rok české zdravotnictví získalo z EU přes čtyři miliardy korun.

Peníze z evropských fondů v roce 2019 pomohly kupříkladu i olomoucké fakultní nemocnici. Nemocnice mohla za bezmála 100 milionů korun pořídit moderní technologické a přístrojové vybavení včetně dnes tolik žádaných plicních ventilátorů.

Jiný příběh nás zavede do havířovské nemocnice. Ta za 68 milionů korun zrekonstruovala infekční pavilon a nakoupila do něj nové vybavení. V Praze EU finančně podpořila například výzkum infekčních nemocí ve fakultní nemocnici Na Bulovce. I to se nyní docela hodí, ne?

Ne, raději do Havířova

Na faktech a argumentech postavená kritika je žádoucí a legitimní – ať jde o EU nebo cokoli jiného. Zaslepenost je naopak na škodu. Jen si vzpomeňme na to, jak naše zdravotnictví a nemocnice vypadaly dříve. Tedy v době, kdy tuto zemi spravoval nedemokratický režim upínající se právě směrem na východ – především k Moskvě.

Vzpomínky snad pomohou oživit slova českého lékaře internisty, profesora Michala Anděla: „Byli jsme strašně technologicky zaostalí. Měli jsme sice kvalifikované doktory, kteří by pacientovi dokázali pomoci, ale neměli jsme k tomu patřičný materiál. A ten, co byl, se schovával pro funkcionáře a komunistické vedení.“

Po tomhle se nám jistě nestýská. A ruku na srdce: každý by se dnes chtěl nechat léčit raději ve výše zmíněném Havířově než v nějaké regionální nemocnici kdekoli v Rusku.


Autor je analytikem Institutu pro politiku a společnost

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)