Sudetští Němci se stále snaží získat své majetky, bojí se většina Čechů
Sedmdesát let po válce je už poměrně dost dlouhá doba na smíření se s vlastní minulostí. I když jak pro koho…
„Město Brno upřímně lituje událostí z 30. května 1945 a dní následujících, kdy byly přinuceny k odchodu z města tisíce lidí na základě uplatnění principu kolektivní viny či užívaného jazyka,“ uvádí se v Deklaraci smíření a společné budoucnosti, kterou schválili brněnští zastupitelé.
Zastupitelé ODS a ČSSD o deklaraci nehlasovali, politici KSČM byli vesměs proti.
(Autorem grafiky je Kamil Gregor, sdružení KohoVolit.eu)
Při živelném poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva muselo z Brna odejít zhruba 20 tisíc lidí, při pochodu do Rakouska jich zemřelo téměř 1700. Německé zdroje hovoří i o více než 5000 obětech.
Odsun se týkal především žen, dětí a starých lidí, protože dospělí a práceschopní muži byli v Brně nasazeni na odklízení trosek.
Brno letos při 70. výročí konce druhé světové války vyhlásilo „Rok smíření“ – připomenout chce události let 1939 až 1945 a uctít památku všech brněnských obětí tohoto období, včetně německy mluvících obyvatel.
Podle sčítání lidu z roku 1930 žilo v Brně celkem 257 tisíc lidí, z nichž se k německé národnosti hlásilo 52 tisíc osob, zhruba jedna pětina.
Poválečným odsunem Němců (starým 70 let) se zabýval i čerstvý výzkum agentury NMS Market Research a sbírky Paměť národa
Výsledek? Většina obyvatel ČR považuje poválečný odsun Němců za spravedlivou odplatu, ale odsuzuje násilnosti s ním spojené.
Hlavní zjištění výzkumu:
Odsun byl spravedlivý, nechceme se omlouvat ani vracet majetek
- většina dotázaných považuje odsun za nevyhnutelný (70%) a spravedlivý (61%)
- 82% dotázaných nepovažuje za nutné vracet odsunutým jejich majetek a takřka dvě třetiny z nich (67%) také nepovažují za nutné, omlouvat se za odsun
Odsuzujeme násilí při odsunu
- většina respondentů vyjádřila nesouhlas s násilnostmi, které odsun provázely, za nespravedlivé je označilo 78% dotázaných
Odsun je pro nás stále živé téma
- 67% respondentů si myslí, že sudetští Němci se stále snaží získat své majetky v ČR a že v této aktivitě budou pokračovat i v budoucnu (68%)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Nechápu, proč se někdo snaží neustále přehodnocovat a rozmazávat události staré 70 let. Někdy mám dojem, že političtí manipulátoři hledají cesty, jak rozhádat veřejnost, která má stejně k dispozici jen písemná či obrazová svědectví a vedle převzatých vzpomínek rodičů a prarodičů se musí smířit s bádáním historiků, kteří jsou rozděleni stejně jako veřejné mínění.
Na jedné straně se na nás valí pořady v TV související se sedmdesátiletým výročím konce války včetně rozebíráním úlohy Vlasovců a domácího odboje na osvobozování Prahy, s hrůzami holocoustu a nacistickými koncentráky, mstou okupantů v době Heydrichiády, záběry ze zabírání Sudet a okupací zbytku vlasti včetně vítacích ceremonií ze strany německého obyvatelstva s česoslovenským občanstvím, na druhé straně se donekonečna připomínají hrůzy tzv. divokého odsunu a řádění domácí lůzy, která zneužila rozjitřené nálady ibyvatelstva k rabování a vraždění mnohdy nevinných (?) civilistů.
Doufám, že při vzpomínkových akcích při dalších kulatých výročích ukončení válečného konfliktu už bude veřejnost střízlivěji pohlížet na nedávnou historii snad i díky tomu, že nebude nikdo z tehdejších aktérů na živu. Otázkou zůstává, jestli se další generace poučí a předejde dalším možným hrůzám, které každá válka přináší. Pokud ne, byla by asi na území střední Evropy poslední.
Mimochodem, je zvláštní že to co dnes označuje jako žhavá novinka nějakého vyzkumu ,jsme věděli a uznali už před 22 lety, cituji z Česko-německou deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1993:
„Česká strana lituje,že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami.
Mimochodem naposled to opakoval jako omluvu českého státu v Německu premiér Nečas před 2 lety..
Tak jestli by ta dotyčná agentura nemohla udělat nějaký aktuálnější výzkum mínění obyvatel, třeba o současné české politické scéně:), třeba by se pak taky mohli politici svého národu omluvit
Pozoruhodné, jak je ve vědomí lidí zabetonováno přesvědčení, že potomci českých Němců nadále usilí (a budou silovat) o zabrané (ukradené) majetky. To přesto, že již ani Sudetoněmecké krajanské sdružení o vrácení majetků usilovat nechce.
Milý Pse hlídací, já bych ten výzkum ale četla trochu jinak, totiž poměrně optimisticky.
22% rozhodně vyjadřuje svůj souhlas s odsunem a necítí potřebu jej jakkoli odčinit či se za něj omluvit. Překvapující, jde o hodnotu velmi nízkou, podobný názor byl ve společnosti dříve nezměrně častější.
32% s odsunem naopak nesouhlasí a pochybuje o jeho nevyhnutelnosti. Podporuje vrácení majetku a omluvu německému obyvatelstvu. To je, rovněž překvapivě, naopak vysoké číslo, které znamená nárůst tohoto názoru ve společnosti (srovnávám s dřívějšími daty SÚ AV ČR).
46% se k problematice se staví opatrně, nemají tolik vyhraněné názory. Když mají vyjádřit názor, s odsunem spíše souhlasí. Nejsem si zcela jista, zda se tato skupina našich spoluobčanů dá automaticky zahrnout k první skupině.
„Zároveň zde evidentně dospívá generace, pro kterou je odsun nepřijatelný,“ poznamenává Mikuláš Kroupa. Jinými slovy, čísla se i nadále mění a měnit budou.
Summary, jde to pomalu, ale jde to.
Pokud jde o hlasování v Brně, za pozornost stojí chování ČSSD a ODS, stran, které se zašťitují slovem demokracie již v samotném názvu. Ne že by mě jejich postoj překvapil. Bude ale dobré si jej pamatovat.
Díky za vaši práci, milí Psové (nejen tuto, pochopitelně).
Víte, možná doplnit pár faktů. Za prvé tedy mezi Čechy zůstává přesvědčení, že potomci českých Němců nadále usilí (a budou silovat) o zabrané (ukradené) majetky.Ono totiž i zmíněné „Sudetoněmecké krajanské sdružení “ zrušilo (až ted) tento požadavek ze svého progamu-ale zároven prohlásilo že individuální požadavky v tomto směru nijak nezpochybnuje, a naprosto stejně se k tomu vyjadřuje i německá vláda.
Ovšem, druhá věc..je naprostá demagogie tvrdit a prokazovat to průzkumem že „..xx % dotázaných rozhodně vyjadřuje svůj souhlas s odsunem“..Proboha nikdo z těch lidí vůbec nevyjadřuje souhlas s odsunem-když se ten odsun konal, tak jich ještě ani většina nebyla na světě.Tihle lidé pouze vyjadřují podle podle svých znalostí a podle dnešních etických norem názor na dávnou historickou událost.To se jich můžete ptát třeba na oslavy 1.máje 1886 v Chicagu a dojdete -možná- k ještě horšímu výsledku. A to -možná- záleží na tom jak velkou medialní kampan předem spustíte aby jste ze svého postoje těm lidem vysvětlila co se tehdy stalo…Bez to by Vám asi většina řekla že neví vo co go. Ona média mají strašnou moc…
Děkujeme též, za optimističtější pohled i za každého čtenáře.
Vážený Hlídací pse,
uvedli jste,že:
67 % dotázaných si myslí,že sudetští Němci se stále snaží získat své majetky
68 % si myslí,že sudet.Němci v této aktivitě budou pokračovat i v budoucnu.
Vnímáte rozdíl mezi slovy „myslet si “ a „bát se“,které jste dali do nadpisu svého textu?Je to klasická manipulace.Kdo bude hlídat Hlídacího psa?
Jsem rád,že mohu být taky někdy hrdý -coby Brňák-na brněnské zastupitelstvo.Ano,je pravda,že je třeba si pamatovat na postoje jednotlivých politických stran.Nevyřešený postoj k „dávné“ minulosti nese a ponese i dál své plody.Svalnatá slova nic nevyřeší.Jan Sláma,Brno
Od zítřka můžeme očekávat další poselství vic v adrese
http://www.sudeten.de/cms/