Rok 89 očima esenbáka: V Palachově týdnu „bránil stát“ a zásah na Národní „nebyl jednostranný“
V neděli 15. ledna 1989 lidé přišli na Václavské náměstí v Praze uctít památku Jana Palacha. Bezpečnostní složky proti přítomným zasáhly a následovaly několikadenní početné a surově rozháněné demonstrace, známé jako Palachův týden. Jak viděl tehdejší události příslušník SNB, převelený do obležených Všetat, ukazují Příběhy 20. století.
V sobotu 21. ledna roku 1989 se lidé na výzvu opozice vydali k Palachovým ostatkům do Všetat, kde opět čelili masivní policejní protiakci. Jako by už komunistický aparát tušil, že se blíží jeho pád, jako by se po dvaceti letech začal opět bát Palachovy výzvy, snahy vytrhnout společnost z letargie.
Do Všetat, v té době vesnice obležené stovkami esenbáků, byl převelen i mladý příslušník SNB Vít Ibl (ročník 1967).
Chtěli nám zničit, co jelo, jak mělo
Nad místem posledního odpočinku Jana Palacha létal vrtulník, přístupové cesty do vesnice byly zatarasené, na nádraží i jinde probíhaly kontroly dokladů, zatýkání, deportace. V rozhovoru pro Paměť národa na to Ibl vzpomínal věcně, bez emocí, jako by mluvil o běžné policejní operaci:
„Bylo nás tam z (našeho) obvodního oddělení asi třicet. Byl jsem dislokovaný na nádraží a když přijížděly vlaky, tak jsme (cestující) prošacovali, sebrali jsme jim různé tiskoviny, letáky, transparenty, co měl kdo u sebe. Po perlustraci jsme je nasadili do autobusů a odvezli zase pryč, aby se na hřbitov a k Palachovu baráku nikdo nedostal.“
Pak konstatuje, že zásah probíhal na základě „politického rozhodnutí, tam se nic nedělo, ti lidé nic nedělali. Možná, že by to proběhlo jako tichá demonstrace, třeba by se pak provolávala nějaká hesla, ale co se týče nějakého ničení majetku, k tomu by asi nedošlo.“
V Praze Vít Ibl nasazen nebyl, ale k příčinám drsných zákroků (během Palachova týdne policie zatkla 1400 lidí) uvedl: „Tam byli kluci (z SNB) spíš naštvaní, je to nebavilo, stáli tam celé dni, třeba dvanáct hodin, a na poslední dvě hodiny přišli k demonstraci, tak ti kluci už byli znechucení.“
A o demonstrantech obecně soudí: „To bylo tak, že to bylo vystoupení proti státu, proti režimu který my jsme měli bránit. V té době to bylo tak, že my chráníme stát a tihleti nespokojenci nám to chtějí zničit, převrátit to, na co jsme byli zvyklí a co podle nás jelo, jak mělo.“
Major Zeman jako vzor
Jak se Vít Ibl vůbec dostal k SNB? Narodil se v Rakovníku, vyrůstal v malé vsi – a líčí, že už jako žák zemědělského učiliště chtěl jít k policii. Měl prý dvě inspirace: první představoval jeho otec, který nosil uniformu coby pracovník ozbrojené ochrany železnic, druhou pak propagandistický seriál Třicet případů majora Zemana.
Trochu se bál, že ho u SNB nevezmou, protože otce po roce 1968 vyškrtli z komunistické strany pro pasivitu. Obával se však zbytečně – vstoupil do svazu mládeže, stal se kandidátem a posléze členem KSČ, odešel na základní vojenskou službu k vojskům ministerstva vnitra a k 1. září 1986 nastoupil k pohotovostnímu pluku SNB v Praze. Pluk fungoval jako škola končící maturitou, Ibl vyšel jako praporčík, poté sloužil na Kladně.
Jeho názor na protikomunistickou opozici byl prý tehdy jednoduchý: „Nespokojení lidé, kteří dělají voloviny.“ Názory a argumenty disentu neznal a ani se o ně moc nezajímal, neboť komunistické zřízení podporoval: „Mohu říct, že v dětství ani v mládí jsem nepociťoval žádné politické tlaky, ani na mě, ani na rodinu. Nikdy se nikdo nezmínil o nějaké Státní bezpečnosti, o té jsem se dozvěděl až u policie během výuky.“
Později jako uniformovaný policista neměl StB příliš v lásce: „My jsme se neměli moc rádi, protože oni byli nafoukaní a donášeli na nás. Z jejich strany to byla taková arogance a nadřazenost. Většina okresních příslušníků StB byli z našeho pohledu takoví hospodští povaleči, že by třeba odvedli nějakou práci, to moc ne.“
Lidi nestrádali jako dnes
Když mluví o komunistickém režimu, zohledňuje Vít Ibl především sociální jistoty (v podobě ovšem dosti zidealizované), nezmiňuje širokou a všeobecnou nesvobodu, kulturní úpadek nebo třeba devastaci krajiny, nýbrž zdůrazňuje:
„Taky se mi nelíbily různé první máje a takové voloviny, ale myšlenka, že pracující si vládnou sami, se mi zdála dobrá. Asi to (ve skutečnosti) bylo jinak, ale my jsme viděli jen to základní, co se děje mezi lidmi. Na vesnici, kde jsem žil, si lidi pomáhali navzájem, v různých akcích stavěli třeba kulturní střediska a měli se celkem dobře. Každý měl chatu, auto, nepozoroval jsem, že by někdo strádal, že by neměl práci nebo se mu nedostávalo lékařského ošetření, jako to vidíme v současné době.“
Z rozhovoru záhy vyplyne, že dílčí kritické výhrady v druhé půli 80. let přeci jenom měl:
„Nelíbilo se mi, že se třeba nemohlo jezdit do zahraničí. Hodně se mluvilo o Gorbačovovi, o perestrojce a tak, ale že by se to nějak konkrétně u nás projevilo, to ne. Bylo to spíš takové zkostnatělé, člověk to viděl i v televizi, že to tvrdé jádro komunistů nechtělo povolit, že to tu chtěli udržet, jak to je. Kdyby třeba dovolili drobné soukromé podnikání nebo drobné zemědělství, tak lidé by byli spokojení. My jsme si třeba říkali, proč nechtějí pustit za hranice ty, kdo chtěli utéct. Říkali jsme si, tak co tady budou dělat, máme je tady živit? Tak když se jim chce pryč, ať zaplatí za školy, které tu vystudovali, a ať si cestují třeba na severní pól.“
Pálili jim tkaničky
Policejní zákrok proti demonstrantům, k němuž došlo 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě a od něhož se odvíjelo zhroucení komunistické vlády, má většina účastníků v paměti jako brutální. Vít Ibl však soudí, že „to nebylo až tak jednostranné“.
„Jestli si pamatujete ten kordón na Národní třídě, tak jsem tam měl hodně známých kluků a ti vyprávěli, že jim tam (demonstranti) zapalovali tkaničky u bot a kalhoty těmi svíčkami, mlátili je tam do nohou, tam bylo hodně zraněných i z naší strany, o kterých se pak moc nemluvilo, spíš o těch študácích. Ale že by tam byli nějaké až brutální zásahy… No, došlo asi k flákání obuškem, to asi ve větším měřítku tam proběhlo, ale že by tam byla nějaká těžká zranění nebo taková extempore, to muselo být jenom ve výjimečných případech.“
Dodává, že v prvních dnech převratu v jeho kladenském okolí „drtivá většina lidí nesouhlasila s tím, co se děje v Praze, i se mezi čtyřma očima ptali, proč nic neděláme, proč ti Pražáci do všeho rejou, proč je tam necháme dělat voloviny. Tak jsme jim vysvětlovali, že my nemůžeme dělat nic, protože shora nechodí žádné příkazy a rozkazy.“
Současně však zmiňuje, že v období demonstrací dostali příslušníci SNB pokyn, že si v autobuse mají „nechat čepici na hlavě, protože na nás lidi plivali, to jsem vylezl a měl jsem deset plivanců na čepici a na zádech. Cítil jsem to jako takovou křivdu, že jsem těm lidem chtěl pomoct, ne jim ubližovat.“
Místo kriminálu stačila pokuta
V pozdějších letech se pohled Víta Ibla na komunistické zřízení změnil, ale nikoli zásadně.
„Pořád si myslím, že to nebyl špatný režim. Docházelo určitě k excesům proti některým lidem, ale oni věděli, co dělají, že jdou proti režimu. To se trestá. Jak u nás to bylo před revolucí, tak se to dělalo v Americe a po celém světě. Když člověk šel proti svému státu, tak stát se samozřejmě bránil,“ tvrdí.
„Ale změnil se mi později postoj v tom, že jsem viděl různé věci, které třeba komunisté dělali v 50. letech, různé perzekuce sportovců nebo válečných pilotů z Anglie, o kterých jsme třeba moc nevěděli, stejně jako o pracovních táborech. Tak to si člověk potom říkal, proč to dělali, proč je hned zavřeli, třeba za nadávání na režim. Mohli jim dát třeba stovku pokuty,“ připouští.
Vít Ibl pokračoval v kariéře u policie i po převratu, v demokratických poměrech. V roce 1996 nastoupil v Kladně ke kriminálce, o čtyři roky později přestoupil na Krajskou policejní správu na Zbraslav, rovněž ke kriminální policii. Roku 2007 z vlastního rozhodnutí odešel do civilu jako vrchní komisař v hodnosti kapitána.
Autor textu Adam Drda působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou patnáct let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
82 komentářů
Vzdycky, kdyz nekoho podobneho slysim, premyslim, jak by se podobny typek choval za protektoratu. Jsem si celkem jist, ze by nevahal ani vterinu udat souseda za nelegalni zabijacku, poslech Londyna nebo za schovavani Zidu. Vzdyt takovy byly tehda zakony, no ne?
Palachova týdne využili ti co do strany vlezli po jeho upálení.
Já byl v době palachova týdne v Praze a když kvůli těm demonstracím nejezdila přes Václavák tramvaj měli ty hoši u Václava štěstí že mezi nima a normálníma lidma který čekali na tramvaj byli příslušníci VB protože to by neskončilo sprchou a pár ranama pendrekem!
soudruhu Jaroslave, tebe asi v dětství řezali pořád a zanechalo to následky
Nezažil jsi, nepindej.
hlavně dnes když policie někde něco koná tak těm co stávkují naleje kakao a dá tepléj rohlík a na kolenou prosí aby nedělali nic ,viz zásahy městské policie v Praze jak policajtka jenom trošku kope bodlem,,kopem“ do ležícího občana a ,,Pomáhej a chránit “ jenom civěla,to je také demokracie a asi stejná jak kdys,
Co to meleš,má pravdu,svatou pravdu
Podobný týpek by samozřejmě pracoval v bezpečnostních složkách a byl by na sebe hrdý. Jiní týpci by udávali sousedy. Třeba ti, kteří nyní nahlašují závadný článek na facebooku, ti, kteří mají pocit, že někdo vychovává své děti špatně jen proto, že je okřikne v obchodě. Prostě ti, kteří vědí, jak máte žít svůj život. je jich kolem nás dost a dost.
Přesně tak. Bezmozkové! Proč přemýšlet, přemýšlení bolí. Ať si přemýšlí ti nahoře, my je budeme tupě poslouchat. Vždyť mít svůj názor proti vrchnosti, to se trestá!!
A další komunistická mlátička dřepí ve sněmovně a do televize vykládá, CO to je spravedlnost …. bože, jak hluboko jsme to klesli!
Dotaz – viděl někdo z vás video či fotografii jednoho jediného příslušníka v červených baretech ? Při tom všude se píše, že patřili k nejbrutálnějším.
Jeden můj nejbližší příbuzný je viděl a prohlásil, že jeho nejhorší zážitek byl, když je lisovali radlicí a za volantem seděl muž s červeným baretem, který se SMÁL.
Video jsem neviděl, ale viděl jsem 17. listopadu 89, jak červené barety v maskáčích vytahovali lidi procházející kordonem z pendreků ven a tam je mlátili do hlavy a když spadli na zem, tak do nich kopali. Byl jsem tam a velmi dobře si to pamatuji. Hořící tkaničky od bot je nesmysl.
Měl bych jen takovou faktografickou připomínku. Ty tzv. červené barety, o kterých je řeč, byly speciální složkou přímo podřízenou (federálnímu) ministerstvu vnitra. Ale mám tedy aspoň pocit, že se vůbec nejednalo o příslušníky SNB, že ti prostě stáli úplně mimo jeho organizaci…
Nějaké fotografie bareťáků ještě doma u rodičů ve sklepě v kufru s memoráliemi z let 88-89-90 mám. Jistě se najdou i v nějakých historických publikacích. Ale ovce a jateční berani, stejné jako soudruh Ibl, budou vyšlapovat jak robot i kdyby mu platný zákon nařídil zabít vlastní rodiče.
Vygumovanec. Typicky predstavitel tehdejsi „vladnouci delnicke tridy“. Nejhorsi je, kdyz clovek veri pohadkam a nema snahu/moznost overit si fakta. Predpokladam, ze vetsina policistu v predduchodovem veku je podobneho razeni. Iblovi bych pral par ran pendrekem (bez helmy a ochranne vesty), aby si uvedomil, jestli tehdy ty zasahy treba nebyly opravdu neprimerene brutalni.
Tak ty si tam vůbec nebyl
Koho zajímá co bylo před 30 lety. Nás zajímá kde zmizel náš majetek po roce 1989, proč nemámejedinou českou banku, proč jsou všechny větší fabriky v zahraničních rukách a proč jsme prodali doly i hutě i všechny pivovary.
„Nás zajímá….?“ A za koho píšete? Mně to třeba nezajímá, protože to vím! Pište příště jen za sebe….. a když už, tak ne KDE zmizel majetek, ale KAM zmizel majetek…..
Od pana Sováka první smysluplný komentář.
To se musíš zeptat komunistů,ti nám tady zůstali pořád!
Souhlasím s Tebou ve všem co píšeš, jsem z toho zhnusen co se tady děje. Státní úřednická namyšlenost a zákony, které jdou vykládat mnoha způsoby, aby vždy očistili, tuhle nenažranou, nic nedělající a za státní peníze si užívající verbež.
Pane Václav svatá pravda. Kalousek vyčítá že Babiš rozdává lidem prachy, kde na to vezme, ale když si zvedali poslanci plat o 9000 Kč tak zvedal určitě obě hnáty prase nenažrané, ožralé.
Českou banku máme a mám v ní účet. Jmenuje se FIO Banka. Banky byly prodány očištěné od dluhů /zaplacené námi/ za vlády premiéra Zemana. Dvě vlády jsou naprosto odpovědné za rozprodání státního majetku do zahraničí. Vláda Václava Klause a Miloše Zemana. A přesto, že jsou OBA za to odpovědní, je lidé zvolili za prezidenta a to hned dvakrát. Připadá Vám to normální?
Je mi líto dnešních vygumovaných lidí a vlastně všech vygumovaných lidí v jakémkoliv režimu. Nic není jednostranné a vždy je hrdina ten co „vyhrál“. Po každém převratu dostanou ukřivdění chudáci režimu do ruky zbraně a za pár let dělají přesně to, proti čemu se potichu bojovalo. V každám režimu jsou v bezpečnostních složkách slušní lidé, kteří bojují za to co věří. Možná by nám slušelo méně poslouchat propagandu, která neustále maže med kolem huby a více přemýšlet mozkem.
Přeji vám, aby se vám o přemýšlení mozkem jednou podařilo.
…škoda, že se zmiňujete o tom přemýšlení mozkem!
Další komunistické prase,..
Takže shrnuto
vzorem mu byl fotr s pistolkou a Zeman
maturitu získal za mlácení lidí
aby se měl dobře, byl svědomitým svazakem a mladým komunistou
jako fízl v hodnosti kapitána si užívá rentu a penzi…..jistě zaslouženou,když odešel do výslužby v cca 40 letech
Shrnuto… typický vychcanek bez svědomí, ma výčitky z toho,že nestihl vstoupit do ozbrojené pěsti dělnické třídy LM, pak by mohl mít doma i nabitý samopal….
Tělesně se cítí skvěle, duševne zdráv nebude,jinak by šel s provazem k lesu už ve dvaceti
Slovo hanba si najde na googlu, nezná
Na první pohled vzdělanec, maturitní vysvědčení má za práci s obuškem, k jeho zálibám patří i v penzi studium ruštiny a díla Marxe a Engelse, historie… vznik SSM a KSČ má v malíku…
Dneškem znechucen, chybí mu Žena za pultem a Okres na severu o Majoru Zemanovi ani nemluvě.
Tak teď už ví jeho okolí,proč se od čtyřiceti let válí doma a jak se v práci nadřel. Chudák .. duševní
Jako mladík jsem pracoval v jednom podniku v pohraničí. S námi na dílně pracovala jako pomocná dělnice i jistá paní Vlasáková. Sudetská Němka provdaná za Čecha, ale tehdy už byla myslím vdovou. Nosila svačiny, uklízela. Přišlo památné jaro 1968 a s ním i politické uvolnění. Lidé, kteří do té doby noviny vůbec nečetli, si začali noviny kupovat. O přestávce na svačinu probíhaly rozsáhlé politické diskuze, byla probírána politická situace. Jednou se do diskuze zapojila i paní Vlasáková, ovšem v trochu jiném směru. Začala s nostalgií vzpomínat na dobu vlády Adolfa Hitlera a tvrdila, že ono tehdy nebylo všechno tak špatné, jak se nyní povídá. Po počátečním překvapení a konsternaci byla okřiknuta a bylo jí kolegy vyčiněno. Při čtení článku a vzpomínek pana Ibla na dobu před listopadem 1989 jsem si vzpomněl na paní Vlasákovou a napadlo mě, jak by asi na dobu vlády Adolfa Hitlera vzpomínal pan Ibl, kdyby tuto dobu prožil. Asi by si s paní Vlasákovou dobře rozuměli.
Znal jsem dva přímé účastníky tzv. Palachova týdne. Oba nezávisle na sobě tvrdili, že kdyby jen tušili jak se situace bude vyvíjet a kdo následně usedne ke korytům, tak by tam v životě nešli. Co se výpovědi dotyčného pana Íbla týče, nevidím v tom absolutně nic špatného, popisuje situaci přesně takovou, jaká byla. Žádná doba není a nebude ideální pro všechny, ale ta minulá byla tak nějak spravedlnější a sametová revoluce? Vždyť se mají jako prasata v žitě ti největší bývalí komunisti a jejich potomci. Takže, pane Íbl, za mě souhlas.
Dobrý den, každý systém si platí tyto lidi, kteří vám naklepou hlavu když se vám nebude něco líbit, vždyť za zold zbiji i kamaráda, zdravím s přáním krásného slunečného dne
Co bránily španělské kapitalistické mlátičky v Katalánsku ??
Španělsko.
A ten pán u nás chránil zase ČSSR !!
Ten pán chránil sovětskou okupaci ČSSR a komunisticko-kolaborantskou vládu. A vám se po tomto stavu věcí nejspíše velmi stýská.
Už brzy se vám bude stýskat hlavně vám nebo nevidíte, kam kapitalistická EU směřuje ??!!
Právě že vidím, kam ta kapitalistická EU směřuje bolku.valo, proto se na to „stýskání“ moc těším.
Jednotu Španělska!
Nechápu, proč mu nadáváte!!!!! Dělal pouze svou práci!!! Kdyby jí takto tehdy dělali všichni a nenechali studenty, aby dělali bordel a určovali pravidla, byl by klid. Měli jich pár zavřít až zčernají, pár nahnat do Vltavy a byl by klid. Sametová revoluce byl pouhý podraz na lidi!!! Havel zde uděla bordel ožrala jeden a doplácíme na to všichni. Rozehnat všechny měli. Škoda! Věčná škoda!!!
Dělal pouze svou práci!!! Konec citátu. Tak on si dělal pouze svou práci, Kamile? Tak tu „svou práci“ si Kamile dělali i příslušníci SS v Osvětimi.
Ty doplácíš jen na svou dutou palici, ne na Havla!
Kamile, svoji práci dělali i esesmani v koncentračních táborech. Viděno vaší komunistickou logikou. Vy jste přesně člověk, proti kterému bylo potřeba bojovat. Slova nahnat do Vltavy, zavřít a podobně nepotřebují dalšího komentáře. Ještě že je pryč doba, kdy lidé jako Vy mohli rozhodovat, koho zavřít, zmlátit a nahnat do Vltavy. Odpovědí od někoho podobného bude předpokládám nenávistný plivanec, že bych si za svůj komentář zasloužil zmlátit až bych zčernal, nebo bych měl být nahnán do Vltavy.😀
Souhlasím
NO TO VÍTE TAKOVÁ BILA DOBA NEJLÍP SE MNĚLI ZEMNĚDĚLCI HOSPODŠTI UZENAŘÍ ZELINÁŘI VEKSLÁCI TI SE NEZAJIMALY O POLITIKU A Z REŽIMEM S POLUPRACOVALY TAK MNĚLY KLID
Tak hochu, Ty se nejdřív nauč psát pořádně česky….
V té době mi bylo 18 let a na celou tu situaci jsem neměl nějak zvlášť vyhraněný názor. Hodně věcí se mi nelíbilo, štvalo mě, že se nemohlo jezdit ven, že tu spousta věcí nebyla k dostání, na Západ jsme hleděli se závistí. Chtěl jsem nějaké změny, ale pamatuji si, že socialismus jsem úplně odstranit nechtěl, měl jsem obavy z toho, že tu budou věci, kterými nás strašili, jako nezaměstnanost, bezdomovci. Na demonstrace jsem chodil, ale že by tam lidi chtěli nějaký kapitalismus, to tedy ne. Spíš se mluvilo o demokracii a konci vlády jedné strany, myslím, že kdyby se mohl někdo podívat dvacet let do budoucnosti, tak by to viděl trochu jinak. Tomu klukovi se nedivím, že to viděl tak jak to viděl, moc možností jinak neměl, kdyby odmítl plnit rozkazy, tak by s ním asi zatočili, spíš mi vadí, že v té době vstoupil k SNB, tam asi někdo, kdo nebyl otevřeně loajální k režimu, moc dveře otevřené neměl. Ale za vinu mu to nedávám, nemyslím, že tam šel proto, aby mlátil lidi, na to byli jiní.
Taky mám pocit, že kdyby někdo z těch tribun nebo jinde v listopadu 1989 prohlásil, že tu chce doslova „restaurovat kapitalismus“, tak by tedy rozhodně žádný aplaus nesklidil. Ale zase, takové ty pojmy jako „tržní hospodářství“, „tržní ekonomika“, zájem o jejich zavedení, s tím už se tehdy nebo jen prakticky záhy poté veřejně operovalo – jako Václav Klaus starší jako jeden z předáků OF, atd.
Čerte, pocity jsou jedna stránka věci, ale já nepochybuji, že drtivá většina těch, co cinkali klíči měla na mysli při cinkání to, aby se měli tak dobře, jako ti na západ od nás, cesty k tomu je nezajímaly, ani o ní neměli páru, o tom, že tou důležitou cestou je sounáležitost a sdílení demokracie s oním Západem už vůbec ne. Důkazem je to, že i dnes mnoho těch cinkačů nemá páru o čem ta demokracie vlastně je. Pokud byste prohlásil na tom balkóně, že chcete něco restaurovat, tak by ta většina měla pocit, že je chcete pozvat do restaurace a to by jste aplaus určitě sklidil.
Tak asi máte kus pravdy. Že se chtěli mít tak dobře jako na západ od nás, to zcela nepochybně – nevím, do až jaké míry se to muselo spojovat vyloženě s kapitalismem (který tedy byl ale už dost sociální, a možná by se dalo říct, že i na tomhle ten Západ v Evropě vlastně vyhrál tu tzv. studenou válku)… Tady jde taky třeba o to, že ten pojem „kapitalismus“ mohl být v takovém širším povědomí pořád spojován třeba s bídou a nezaměstnaností v dobách světové hospodářské krize (což komunistická propaganda ještě zveličila)… Prvotní impuls byla prostě „špatná vláda“, už to, že KSČ měla mocenský monopol, to také nebylo v pořádku… Ale tak třeba i nějaké ekonomické reformy, aspoň ti, kteří tomu trochu rozuměli nebo věděli, co zhruba chtějí, byly žádoucí, protože ten socialismus u nás byl zase opravdu dost extrémní (jako, že opravdu skoro všechno bylo státní, příp. družstevní)… Ale na samém počátku té tzv. sametové revoluce tady byl také jasný duch toho tzv. reformního socialismu „pražského jara“ 1968… To ostatně mohl signalizovat i Dubček, který se najednou po mnohaletém „zapomnění“ znovu vynořil na scéně…
Ale když píšete o té sounáležitosti a sdílení demokracie se Západem, tak jedno z hesel té sametové revoluce bylo přece „Chceme do Evropy“ – což jasně naznačovalo příklon k těm integračním procesům na západ on nás (tehdy ještě ne EU)… Ale, možná už trochu odbočuji, o nějakém budoucím prolínání toho socialistického Východu a kapitalistického Západu v Evropě, o tom už se u nás občas oficiálně mluvilo, třeba v médiích, a asi hlavně pod vlivem Gorbačovovy „perestrojky“, už docela dlouho před listopadem 1989…
Problém spousty lidí je, že neumí v demokracii žít. Neumí se rozhodovat, neumí a nechtějí nést následky svých rozhodnutí a svých činů a své chyby, aniž by se z nich poučili, svádí na jiné, nebo na aktuální režim, uskupení, dobu, prostě na cokoliv, nebo kohokoliv, jen ne na sebe. A těmto lidem šedivý, nespravedlivý, rádoby rovnostářský socialismus vyhovoval a brečí po něm ještě dnes. Takových lidí mi není líto, můžou si za to sami. V každé společnosti jsou zastoupeny různé skupiny lidí, jinak to ani nejde, ale mít absolutní svobodu se všemi tzv.socialnimi jistotami, bez zodpovědnosti k vlastnímu životu a svým činům je utopie. Ještě stále je tu velká část národa zblblá právě z toho období, po kterém i Ibl „pláče“. Vzorem mu byl OSOŽák a mjr. Zeman. To mluví za vše.
Není divu, že Gottwaldovým a Husákovým pohrobkům znovu narostl hřebínek, když vidí sebevědomé komunisty opět v nejvyšších patrech politické representace a v čele korporací namísto v propadlišti dějin (čímž nemyslím nějaké řadové členy bývalé KSČ, nýbrž šmejdy, kteří se ke komunistické ideologii dodnes hrdě hlásí, resp. byvší nomenklaturní kádry, nyní představitele transformovaného Bratrstva rudé pracky).
Být komunistou, to neznamená hlásit se k určité politické orientaci, to znamená psychický defekt, paranoidní nazírání světa. Proto jsou stalinisté nepoučitelní. Jsem ochoten věřit, že nám dnes snad opravdu nehrozí znovuzřízení komunistických koncentračních táborů, ostnaté dráty na hranicích, zavedení výjezdních doložek a všeobecné pracovní povinnosti (hlavně však díky tomu, že někdejší nomenklaturní kádři a pohlaváři StB přesedlali na byznys a nehodí se jim do krámu restaurace někdejšího reál-socialismu). Zkušenosti z Ruska či Běloruska však ukazují, že i dnes se lze obávat hrubých zásahů do občanských svobod, včetně represí vůči opozici (byť dnes pro nás nepředstavitelných), dostane-li se k moci kleptokracie (kterou představuje Babišova bezskrupulózní parta), ignorující demokratické principy a vymaněná zpod aspoň nominální kontroly mezinárodního společenství. Zároveň nemám ovšem nejmenších pochyb o tom, že zatvrzelí stalinisté – obdivovatelé Kima, Stalina, Gottwalda a Che Guevary − jako ježibaba Semelová, s. Skála či s. Grebeníček − jsou kdykoliv ochotni zaprodat republiku Ruskému impériu a dosud si nenechali zajít chuť vypořádat se s buržuji (čti s opozicí) po čekisticku … a není jejich zásluhou, že k tomu zatím neměli možnost.
Holt ještě asi dlouho budeme lavírovat na pomezí mezi demokracií a socialismem, přinejmenším do té doby, než vymře generace kolaborantů a naivních hlupáků nostalgicky vzpomínajících na rohlíky za 15 halířů a „báječná léta pod psa“, kdy se dalo proflákat život až do penze a ke kariéře stačilo vlastnit červenou knížku a držet hubu (viz třeba: https://www.facebook.com/fero.hrabal/media_set?set=a.502456976461054.114553.100000902690635 )!
Ovšem ti komouši jsou v nejvyšších patrech jen proto, že je tam zatáhl „spasitel“ národa, , komunista, estébák, zloděj, podvodník, lhář a slovák Andrej Babiš….
a blbý národ jásá ANO, bude líp! Nebude! Tenhle pronárod si to nezaslouží…..blábol „Sametová revoluce byl pouhý podraz na lidi!!! Havel zde uděla bordel ožrala jeden a doplácíme na to všichni. Rozehnat všechny měli. Škoda! Věčná škoda!!!“ to dokazuje!
Ibl je buď magor, nebo provokatér. To že je absolutní nevzdělanec, byť od policie odešel jako kapitán, je nadevše jasné. Plácá nesmysly a bludy a asi tomu i sám věří. Je to chudák.
Problém je, že není problém, aby u policie takové individuum pracovalo.
Přesně, jasným důkazem je ušatý traktorista, momentálně výborně placen u celní správy
Je to pravda. Nebylo to jednostranné. Jedni mlátili, víc než museli, druzí byli mláceni a nemohli se bránit.
Nebylo to jednostranné. Jedni mlátili, druzí byli mláceni.
Svíčkou nejde tkaničky u bot zapálit. Stačí to zkusit na starých botech. To snad jedině letlampou.
Koho to dnes po 30 ti letech od 1989 zajímá.
Mně je ukradený pošahany sebevrah Palach (že se nedělali takové oslavy pro Opletala), mně zajímá proč a kdo stojí za rozkradenim republiky.
Podívejte se kam jsme to došli.
Schválně, kolik lidí by dneska šlo zvonit klíčemi.
Já tedy ne!
Vždycky si vzpomenu na rodiče, milovali Havla, radovali se … do 1997 byli oba před důchodem bez práce. Pak už jen naříkali.
Moje generace naštěstí má to co oni vybudovali za těch zlých komunistů ale co po nás budou mít ti další 🙄
Sloužil jsem 90 a 92, naši v uvozovkách starý tam byly taky MV a vyprávěli, že v průběhu demonstrace už bránili samí sebe před demonstrantama , házeli na ně kostky a různé, nikdo není bez viny
Já osobně tento článek hodnotím kladně a mám stejný názor jako pan Ibl,oceňuji i jeho postoj zveřejnit svůj názor,za to mu patří dík. Význam ideje reálného socialismu zhodnotí až čas a historie.
OMG antoníne. Z té poslední věty jednoho až mrazí. Nebo jinak, už se mi chce zase zvracet!!!
Byl jsem estébák, byl jsem kriminalista, byl jsem i důstojník první polistopadové kontrarozvědky ÚOÚD. I já jsem dal rozhovor pro Post Bellum…a rozhodně bych žádál před zveřejněním článku konzultaci za účelem korigování textu! Ne z důvodů utajování něčeho, ale z důvodů zabránění zveřejnění nepřesností. A taky proto, aby bylo zveřejněno vše, co jsem řekl. To za prvé. U složky StB jsem byl zařazen na problematice vnějšího zpravodajství, vízových cizinců. Poznal jsem vše s čím StB pracovala, tedy agentůru, technické úkony, sledování. V roce 1984 jsem odešel na kriminálku, problematiku vloupání. Z důvodu nikoliv „hospodského povalování“ jak míní pan Ibl o estébácích, ale z důvodů pochopení jistých nepravostí, spojených s touto složkou z dávné minulosti, stejně jako s faktu odporu k pokynů nadřízené složky rozpracovávat lidi jen proto, “ co kdyby.“ V září 1990 jsem nastoupil, bohužel, k ÚOÚD. Převzal jsem torzo zbylých písemností po zrušené StB, včetně živého stavu agentůry. M.j. jedním z úkolů bylo hledání typů, využitelných v „nové době.“ ÚOÚD byl 20.12.1990 zrušen. Pane Ible, u této složky sloužili jak příslušníci StB, tak VB, dokonce i z Kladna. Není mi nic známo o povyšování estébáků na vébáky, není mi dokonce známo nic o povyšování estébáků na lidi „z ulice“, delegované do tajné služby Občanským fórem. Čímž neříkám, že jste nemohl narazit na libového frajera, kteří jsou všude, ale spíše tlumočíte názory „starých vébáků“ z doby, kdy skutečně řevnivost mezi těmito dvěma složkami SNB byla. „Hospodské povaleče“ jsem poznal osobně spíš mezi vébáky, hlídkaři, kteří se do hospody šli zašát a něco pojíst a popít! Dále, proč by estébák v době služby chodil do „trojek nebo čtyřek?“ To bylo prostředí spíš pro VB, kriminálku! Vím to, chodil jsem tam! A u StB do hotelů, kde docházelo ke koncentraci vízových cizinců. Dále. Odsloužil jste si svých dvacet let a získal jste nárok na solidní rentu! Proč jste odešel ze služeb a nebylo v tom kus vychcanosti? Renta plus možnost neomezeného přivýdělku je velmi dobrá sociální jistota. Upozorňuji, že „za nás“ se na renty neodcházelo! A renta je dnes příčinou odchodů zacvičených zkušených příslušníků ze služeb Proto by nebylo od věci ji zrušit! A vyplácet ji až po odchodu do důchodu. Souhlasím s Vámi v názoru, že vše v minulosti nebylo špatné! Ale podrazy, špatnosti a zlo se děly! A dějou se i po „sametu.“ Personální obsazení policie, tajných služeb a justice byo a je otřesné. Exkomunisté, exStB civilní i vojenská pronikla do nových služeb…u vojáků i agentůra VKR. Estébák prováděl reformu policie za souhlasu ministra a policejního presidenta! President ČR nejmenuje profesorem člověka pro jeho vazby na StB. U premiéra to samé mu nevadí! Vidíme kdo soudil a soudí očistné kauzy agentů StB! A s jakým výsledkem! Vidíme kdo po třicet let sedí v justici. Soudci, kteří posílali do kriminálů i takové, které Vy, pane Ible, zpracovával obuškem na ulici! A jde to. Podívejte se na dva lustrační zákony, kdy jeden něco někomu zakazuje, druhý uděluje výjimky! Podívejte se na bezzubý zákon o protiprávnosti komunistického režimu! Zrušení StB neznamenalo v praxi vůbec nic. Pár tisíc zlikvidovaných řadových pěšáků, zejména z těch po linii II.Správy SNB a vše ostatní pod jiným názvem funguje dodnes. O rozvědných součástech nemá smysl psát. Prověrkáři Občanského fóra se skládali mnohdy z lidí, snažících se chytit vítr a likvidovali bez důkazů…mnihdy sami s cejchem komunistů a agentů z padesátek! Čest výjimkám!!! Pane Ible na ÚOÚD složili i kluci z VB v Kladně! A jeden Kladeňák veskrze civilista byl v náčelnické funkci. A můžete hádat, kdo ho zlikvidoval!!! A jak dopadl jeho zástupce, příslušník S -StB Praha! Závěrem jedno. U StB jsem nikoho nemlátil, nezavřel, netýral fyzicky ani psychicky a vše kolem svojí osoby jsem si nechal po roce 1995 policejně prověřit! A dopadlo to jednoznačně v můj prospěch! Lháři, gauneři, agenti, členové SČSP, novináři ze svých tehdejších lží nedokázali nic! Jeden se mi dokonce omluvil! Což mi bylo pochopitelně prd platné! Nicméně platí a je historicky dokázané, že všude, jde „komunista tahal za nitě“ byli oběti nevinných, ale i oběti z vlastních řad. Budiž to výstrahou těm, zejména mladým a naivním, třeba i v ideál výchovou věřícím, jako jsem byl já! A ať nezapomínají, že není komunista jako komunista, není estébák jako estébák. Jedni jsou dnes zločinci, druzí, stejní, slouží „demokracii“ naprosto bez problémů. Všude !
Už sa jebů esenbáci……..😁😁😁😁😁
Nechcete si to vyříkat soudruzi na svém webu?
Vážený Tomáši, pokud se týče „jebání,“ znám lepší „formu“ a Vy jistě taky. Můj příspěvek je motivován snahou seznámit veřejnost osobním prožitkem ve službách MV. Činím tak více než dvacet let , vystupuji neanonymně a co napíšu nebo řeknu, tak za tím si stojím a musím případně dokázat. Nikdy jsem nezastíral svůj podíl na udržování tehdejší moci. Mohu dokázat každý den své služby a konfrontovat své pracovní plány odsouhlasené mým nadřízeným s archiváliemi spravované ABS a ÚSTRem. Asi tak.
Tak některé příspěvky tady v komentářích jsou fakt síla. Některých je mi upřímně líto. Svoboda je pro některé prázdný pojem. Asi stockholmský syndrom, ale po tolika letech ….
Primitiv a nevzdělaný hlupák bez nejmenšího rozhledu.
Pro svůj osobní prospěch neváhal vstoupit do zločinecké orgnizace KSČ i její ozbrojené složky SNB a nechal se platit z daní lidí, které mlátil.
A že bolševický okupační režim hájí i dnes ukazuje, že vskutku komu není dáno v apatyce nekoupí.
Všichni se dnes ohanite západem, co tam udělají policisté s demonstraci. Byla by třeba u nás dát pravomoc policii, jako třeba v Německu nebo v Americe. Pak by jste všichni seděli doma na vystrašeným zadku a drželi hubu. Já byl v Praze 89 a tyhle kecy všech to je jen jedna baba povídala.
„Pro svůj osobní prospěch neváhal vstoupit do zločinecké orgnizace KSČ …“ Totéž udělal dnešní prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, dokonce těm zločincům v Prognostickém ústavu předsedal a veřejně se k tomu přiznal a pak za Havlabyl ministrem. Možná kdyby ten „Primitiv a nevzdělaný hlupák bez nejmenšího rozhledu.“ to udělal jako Vladimír Dlouhý, tak byste ho tak neodsuzoval. Pravda, Dlouhý nevyfasoval v Prognosťáku pendrek a milicionářskou pušku měl zamčenou ve skladě, takže lidi jen obelhával, ale nemlátil.
Jediný rozdíl mezi soudruhem esenbákem a soudruhem Dlouhým je ten, že Dlouhý nepochybně disponuje kladným číslem IQ.
Kladné číslo IQ nemůže být omluvou, ale jen přitěžující okolnstí. Chrytrý darebák je z principu nebezpečnější než hloupý darebák.
Takže se můžeme shodnout na tom, že oba soudruzi jsou komunističtí darebáci.
A kdo natáhl do nejvyšších pater komouše Zimu ( rektora Univerzity Karlovy ), Pavla Rychetského ( předsedu Ústavního soudu ), Jaroslava Kuberu ( předsedu Senátu PČR ), Milana Štěcha ( bývalého předsedu PČR ), ? Zemana tam natáhli jeho voliči. Babiše bohužel taky. Proti výše jmenovaným ( s výjimkou Kubery, ten v r. 68 z KSČ vystoupil ) byl ten Ibl jen zblbnutý chudák. Ale ty výše zmíněné pány nikdo neřeší. Naopak nám kážou o demokratických hodnotách. Co Vy na to Tondach ? Za to může taky Babiš ? Ne že bych jej teda obhajoval, to fakt ne. Ale tihle všichni upřednostnili osobní prospěch před morálkou a slušností. To o nich hodně vypovídá . Klidně to udělají znovu. Povaha lidí se časem zase až tak moc nemění. A mimochodem, fakt jsem rád, že revoluce v roce 89 proběhla a že tu zaplaťpánbůh ten kapitalismus s tržní ekonomikou máme, i když se soudruzi z Bruselu ve spolupráci ze spojenými dobrotrusy všech zemí poslední dobou horentně snaží jej přeměnit na jeho pouhou karikaturu.
Opravdu nechápu spoustu z vás zde!! Za komunistů všichni vystudovali co jsou dnes v politice!!!! Byl zde pořádek, jistota. Že byly dráty okolo no a co??? Tady máš přechod, nechceš dostaneš po papule a to je správné!! Dnes tu je bordel a tisíce hajzlíků, kteří by se sem dříve vůbec nedostali. To není demokracie, ale nehorázný bordel a rozkradení státu! Už, aby se poměry obrátili. Babiš se nedá a to se nikomu nelíbí, jako Zeman. Kašle na předsudky, říká svůj názor. P. Ibla obdivuji, a měli by si zněj mnozí z vás vzít příklad. Neplivejte na KSČ, když o tom nic nevíte!!!!
Ještě mi, prosím vás, Kamile vysvětlete, kdo to tady rozkradl? A jestli schvalujete dráty okolo republiky a názor, že „nechceš dostaneš po papule“ , tak po papule zasloužíte tak akorát vy, nemocný člověče.
Chlape, Vy máte dost…. To nemyslitelné vážně, že ne.
Na KSČ (KSČM) plivu každý den.
Byl jsem tam taky v lednu i v srpnu byla tam svoloč máničky a feťáci hrůza.Velitel SNB npor.Řřřicha.
Soudruhu nadporučíku Řeřicho, nebo Řřřicho……máte blbý kecy ještě dnes, vy máničko, feťáku, svoloči a hrůzo. Jste ještě dneska velký frustrovánek a to mě těší. Přeji hezký slunečný den.
Ano, taky jsem byl za totáče mánička a pohyboval se v prostředí rockerů a metalistů. Tihle lidi neměli na rozdíl od ostatních zglajšalchovaných jedinců majících rodiny a nade vše vyznávajících klídek , totiž co ztratit. Protože byli vnitřně svobodní. Jaký to kontrast s pány Zimou a těmi mnou výše uvedenými, kteří v obavě o svoji kariéru raději vstoupili do KSČ a dnes nám kážou o demokracii.
Na článku mi docela vadí neústálé komentáře autora článku. Vlastně se mi neustále snaží podsunout, co si o tom člověku mám myslet. O člověku, který se s ním slušně bavil, odpovídal mu na otázky (které zde nejsou uvedeny) a vyjádřil svobodně své pocity. Pro mě je ten pan Ibl poměrně odvážný, protože i dnes se zjevně trestá špatný názor. Tento článek je ostatně toho důkazem. Odpovědi pana Ibla jsou v podstatě zneužity pro nějakou novodobou propagandu. Inu autor článku také zjevně prošel také politickým školením (nebo má ty manýry hodně dobře nakoukané a osvojené). Žádná doba ani režim není černobílý, nikdo není neomylný a nikdo a to ani dnes nemá vždy všechny informace na to, aby se mohl správně rozhodnout a aby jeho rozhodnutí bylo jako správná hodnocena třeba i za 50 let. Mimochodem, zkuste si schválně najít jaké manévry se konaly v Polském Krakově 8.12.2018, kam šli POKOJNĚ manifestovat lidé na klimatické fórum. Ano, nezmlátili je, ale připraveni na ty děti byli perfektně a v jaké přesile. Nebo demonstrace v poslední dobe v Německu… V tomto je to stále stejné a bude to vždy stejné, jenom dnes se tomu říká zajištění bezpečnosti…