Robert Břešťan: Putinflace, zažraný pocit nárokovosti a spílání premiéru Fialovi
KOMENTÁŘ. Populisté typu Andreje Babiše vytrvale v lidech budují pocit, že mají neustále na něco nárok, že se o ně stát musí postarat za všech okolností a že měřítkem dobrého vládnutí je vlastně jen to, kolik se nasype z „eráru“ do jejich kapes. Prostě musíte něco dělat pro naše lidi.
Záběry z Otrokovic, kde se na premiéra Petra Fialu sesypal místní výkvět, jsou pozoruhodnou ukázkou mentality nikoli nevýznamné části společnosti. Z výkřiků na záznamu jsou vedle různých nesmyslů slyšet i zuřivé požadavky, že stát musí pomáhat našim lidem a jedním dechem i výčitky, že „zadlužujete stát!“.
Ano, hospodaření státu má být ideálně vyrovnané a šetřit je správné – ale nesmí se šetřit na mně. „Proč vláda nepomáhá našim děckám?” huláká na premiéra jedna z žen. U toho se zastavme. Vláda totiž pomáhá – zvyšuje deficit; platí z něj nárůst sociálních dávek, plošné příspěvky na děti, nově i výdaje na zastropování cen energií. Jen je dobré vědět, že je to na úkor právě „našich děcek“. A možná i „děcek jejich děcek“.
Řekni, kde ty miliardy jsou
Ti, kdo spílají Fialovi, a s láskou vzpomínají na Babišovy „lepší časy“, na to slyšet nebudou, ale v ekonomicky dobrých časech (a roky 2017 – 2019 takové nepochybně byly) měla vláda vytvářet polštář pro časy horší. Premiér Babiš místo toho uplácel své voliče a podporoval jejich návyk na to, že stát je tu od toho, aby jim něco platil: vyšší důchody nebo třeba velkorysý příspěvek na dopravu.
Akcelerovalo to v době covidu. Právě tehdy celou společností prostoupil pocit nároku – krátkodobě oprávněný. Problém je v tom, že už nám zůstal a je vytrvale přiživován populistickými politiky typu Andrej Babiš. Donekonečna ale dojit stát nejde. Nebo možná jde, ale „naše děcka“ nám za to vůbec nepoděkují.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Připomeňme i nedávnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, podle nějž „téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů v roce 2021 nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19“. Nikdo nezpochybňuje pomoc lidem v nouzi, rozhazovačnost za Babiše a Schillerové byla ale opravdu jiný případ.
„Kdyby se české vlády chovaly fiskálně odpovědně a během ekonomicky příznivých let předcházejících pandemii vytvářely rezervy pro případ krize, byla by nynější situace veřejných financí výrazně optimističtější,“ konstatuje člen Národní rozpočtové rady (NRR) Jan Pavel.
Právě NRR v těchto dnech vydala svou pravidelnou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí a není to – dle očekávání – radostné čtení.
Připomíná, že v posledních letech se příjmy veřejných rozpočtů snižují a výdaje naopak narůstají. To, že to nemůže v součtu dlouhodobě vycházet, by mělo být jasné i davu v Otrokovicích.
I stávající vláda hospodaří a dále hospodařit bude se stamiliardovými deficity. Za stávající hlubokou energetickou a inflační krizi nemůže (podobně jako Babiš nemohl za covid jako takový), spadla na ni z Kremlu a musí na ni reagovat. Krátkodobě proto ani vysoký dluh není problém. Ale…
„Problém není v tom, že máte krizi a na ni nějak reagujete. Problém je v tom, když tu reakci přeměníte na strukturální opatření. Když teď budou kompenzace na energie, utratí se za ně 160 miliard a pak to skončí, tak to problém není. Ani za covidu nebyl problém kompenzační bonus nebo antivirus, ale to, že se současně trvale zrušily daně z převodu nemovitostí či superhrubá mzda. V krizi se mají dělat jednorázová opatření zaměřená právě na krizi, ne opatření trvalá,“ vysvětluje Jan Pavel.
Neničit veřejné finance
Na druhé straně svůj podíl viny na prohlubujícím se deficitu Fialova vláda má. Útok Ruska na Ukrajinu, z toho plynoucí problémy, „putinflaci“ a vysoké ceny energií sice tehdy nikdo nečekal, ale na problémy (na příjmové stránce) si stávající kabinet zadělal sám – předvolebním paktem ODS s Babišem na zrušení superhrubé mzdy. Což znamená trvalou ztrátu příjmů asi 120 miliard korun. Jak by se teď tyhle peníze hodily. Tím spíše, že by lidem v peněžence vlastně nijak nechyběly.
Do toho přišly i další škrty v příjmech typu snížení spotřební daně z nafty (zatím do roku 2023), zvýšení limitu pro registraci k DPH, zrušení silniční daně, vyšší limit na paušální daň…
Na straně výdajů zase mimořádné valorizace důchodů, které mají tu nepříjemnou vlastnost, že se propíšou do každého dalšího zvyšování důchodů. A tak jen v příštím roce na důchody a další mandatorní výdaje i kvůli tomu stát vynaloží o 100 miliard víc než v letošním roce.
„Jednorázové šoky řešíme trvalými opatřeními a to je to, před čím my varujeme a to je neudržitelné,“ komentuje to předseda NRR Mojmír Hampl.
Co lze tedy teď dělat, aby vláda ustála krizi a zároveň dále neprohlubovala problém s veřejnými financemi? K jednorázovým, mimořádným výdajům najít jednorázové, mimořádné příjmy. Například v podobě daně z nadměrných zisků energetických firem či bank. K tomu se ale vláda (zatím) neodhodlala.
Je přitom zjevné, že příjmy na stávající výdaje nestačí. Buď tedy bude muset stát výhledově škrtat své služby, nebo navýšit příjmy – a to jinak, než skrze (promyšlené) zvyšování daní nejde. Ani jedno nebude populární a rozhodnost vládních politiků zřejmě brzdí správné tušení, že volič – ten s permanentně nataženou rukou – jim to v příštích volbách spočítá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
39 komentářů
Je mi líto, současná vláda má na současné krizi jednoznačný podíl. Racionálně a nikoli v intencích Putina jednající vláda by nevyhlásila zákaz frakování (který Babiš odmítl vyhlásit), protože tím likviduje možnost těžby vlastního zemního plynu i výstavby zdrojů na geotermální energii. Racionálně fungující vláda by, na rozdíl od Fialy a spol. odmítla Green Deal, který byl prolobován a prosazen proti vůli obyvatel EU Putinovými agenty (a kde jimi ne, tam pracovali agenti Číny a islámských teroristů). Racionálně jednající vláda by drasticky zvýšila těžbu uhlí a alespoň zčásti jím substituovala plyn, odmítla platit nesmyslné emisní povolenky (i za cenu odchodu z EU) a přestala posílat všechnu elektřinu na Lipskou burzu, tedy vykrmovat národ, který nám dluží stamilióny za válečné reparace. Racionálně jednající vláda by v nějakém zrychleném režimu schválila výstavbu dalších jaderných bloků, nejen v Dukovanech, ale i dostavbu Temelína podle původního projektu a rovněž výstavbu Blahutovic.
Človíčku to jste se nyní probudil z osmiletého spánku?Neplete si zloděje Bureše se slušným člověkem Fialou?To o čem píšete jde za tím zlodějským udavačem a jeho řitními alpinisty.Stačí si přečíst zprávu NKU,co se dělo se státní kasou za covidu.Vy jste zřejmě jeden z těch co stojí s nataženou rukou a umí jen brát.Vy a Vám podobní by si měli uvědomit že stát není dojná kráva!
Za covidu byl prostě covid. Vláda udělala spoustu chyb (a byla a je za to právem kritizovaná), navíc se dostala do vleku vykuků, placených od píchnuté injekce neúčinného sajrajtu (v některých státech už byly vysouzeny miliony pro zdravotně poškozené a pozůstalé po zabitých). Nicméně to byla úplně nová a nečekaná situace.
Naopak problémy s energií jsou situace, v níž by se patrně dokázal orientovat i Pepek Vyskoč ze Švejka. A není to poprvé, co k něčemu takovému došlo, viz ropná krize a v ČSSR taky uhelná krize. Takže se dalo vyjít z toho, co se udělalo dobře i z toho, co špatně (reakce socialistické vlády by měla být odstrašující příklad, přitom současná vláda si počíná dost podobně).
Aby bylo jasno: mělo by dojít k návratu k uhlí, jímž by se dal v některých destinacích substituovat zemní plyn. Mělo už dávno dojít k přípravě exploatace našich ložisek břidličného plynu. Obojí dohromady by vyřešilo situaci v energetice do výstavby potřebných jaderných bloků.
Jistěže by se dalo něco udělat i s umělým zdražováním energie spekulativními přeprodeji emisních povolenek a s burzou v Lipsku, kterou vykrmujeme Němce.
Naše vláda se nezmotala ani na zrušení povinného denního svícení aut ve dne, které má potenciál úspory pohonných hmot asi půl týdne až týden celorepublikové roční spotřeby. Takže, je mi líto. Akorát zadlužuje naše potomky, i ty ještě nenarozené.
I slušný člověk díky své nevědomosti a neodbornosti napáchá veliké škody
Tak budeme doufat, že nemáš žádnou funkci, kde by jsi mohl spáchat škodu, slušný člověče.
pane Pergille vám už z toho všeho dočista hrabe. Green Deal byl prosazen proti vůli obyvatel EU Putinovými a čínskými agenty? Ano, Green Deal nám opravdu způsobil drahé energie, ale můžeme si za to sami. Aha, tak to je nová strategie administrativy EU hodit definitivně vše co se nepovedlo na Putina a Čínu. Opravdu pane Pergille větší blbost jsem už dlouho neslyšel !!!
Petronixi, to, že Green Deal by prolobován alespoň zčásti Putinovými lidmi, tvrdí velení NATO. Já to jen opakuji.
To, že většina obyvatel EU není blbá, a tudíž nebere, že přes den bude jezdit v elektromobilu a v noci ho dobije fotovoltaickými panely, jak to hlásají ekologové, je taky pravda. V podstatě ani ti hloupí Němci nevolí většinově zelené.
Green Deal je jen projev toho, že v EU neexistuje reálná demokracie.
A, mimochodem, Velká Británie, která je, pro ni naštěstí, z toho spolku venku, ohlásila přípravu těžby svého břidličného plynu, kterého má tolik, co spotřebuje EU za padesát let. EU plave na břidličné ropě a plynu, ale její vedení to nechce těžit, raději nechá zemřít miliony obyvatel hladem a zimou.
Tahle vláda fakt na dnešní době podíl nemá a greel deal je jen okrajově a hlavně tlak na budování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů řeší závislost na nákupu plynu. Navíc je jen otázkou času, kdy celosvětové zásoby ropy a plynu dojdou. Dokonce i ti Saudi pochopily, že z ropy žít věčně nebudou.
Co se týče válečných reparací, tak těch se Československo vzdalo a nic na tom Okamura ani jeho noshledi nic nenadělají.
Co se týče dostavby či výstavby jaderných eletráren, tak ty mohla klidně schválit i Babišova vláda. Navíc takový blok fakt za rok nepostávite. Ale chápu, že hledáte sladná řešení, ale taková nejsou.
Profesor Fiala se již před volbami jednoznačně vyjádřil, že s Green Dealem nehodlá nic dělat. Je to také důvod, proč spousta lidí ODS nevolila.
Obnovitelné zdroje zvyšují naši závislost na plynu, protože jinak, než paroplynovými elektrárnami se jejich výkyvy vyrovnávat nedají (vodní energie, jíž by to teoreticky také šlo, máme prost málo). Pokud bychom zrušili OZE, nebo alespoň zrušili povinný výkup elektřiny z nich, šla by naše spotřeba plynu dolů. I Němci chápou, že OZE jsou podvod, že jsou jen zástěrkou pro výrobu elektřiny z ruského plynu. Proto budovali Nord Stream 1 (a v podstatě je postavená už i dvojka).
Fiala tohle při svém humanitním vzdělání nechápe Co je ale horší, není s to si dát poradit od energetiků a dalších lidí, kteří jsou v tomto vzdělaní (na rozdíl od Babiše nebo Okamury).
Reparace nám byly upřeny po komunistickém puči, režim jím vytvořený je už víc než tři desítky let pryč. Pokud bychom dostali Němce pod tlak (nejlépe ve spolupráci s Poláky a snad by se přidaly i další státy), mohli bychom dosáhnout alespoň toho, že by nám přestali vnucovat ty své „ekologické“ fantasmagorie.
Taky nemůže, když ho bureš v předklonu podepsal. Nemluvě samozřejmě o burešovské likvidaci STORKU II, dostavby Temelína a neprodloužení dodávek z Norska. Fiala neštěstí nemá na rozdíl od bureše ručičky do zadu, takže zajstil náhradní dodávky, navýšení kapacit produktovodů a protože má na rozdíl od bureše rovnou páteř odmítl zákaz spalovacích motorů a prosadil podporu jádru.
Pokus EU plošně něco zakáže, tak to zakáže všem členským státům, i ty spalovací motory nebo jádro. Souhlas či nesouhlas členských států nikoho v Bruselu nezajímá. Kapacity produktovodů nejde navýšit, to by se musely položit nové roury.
Grean Deal byl odsouhlasen premiéry členských států EU dávno před našimi volbami 10/2021. Promiňte mi mou neznalost, ale mohl byste napsat, kdo byl v té době premiérem ČR? Díky.
Je mi líto, nastoupila nová vláda, a ta přesmykla chování ČR z modu „udělám jen to, co musím“ do modu „hurá! čím zeleněji tím lépe!“.
Premiér navíc neměl od občanů pověření k něčemu takovému.
V době toho schvalování teklo z Ruska obrovské množství plynu, umožňující předstírat, že Green Deal může fungovat. A stavěl se Nord Stream II, protože by stávající přívod plynu do EU po zavedení GD do široké praxe byl málo. Teď se podmínky změnily a bylo by racionální na ně zareagovat alespoň dočasným pozastavením GD, dokud nebudou k dispozici zdroje plynu, cenou a kvalitou srovnatelné s tím předválečným ruským. Norsko ani USA takovými zdroji nejsou.
výborně!!!!!
Víte!
Stát má mít jen jednu starost. Udržovat mezinárodní vztahy ohledně obchodování a pak zajistit bezpečnost a základní chod státu. Ale ani to nemusí být v budoucnu potřeba. Ostatní má být jen na jednotlivci samotném.
Pochopit co je vlastně život a jak se žije, to je To, čemu se říká evoluce mysli. No a ta může trvat i ticíce let. Divíte se pak že se děje to co se děje???? Já ne.
Moudrost v rozhodování posílá Antonín
„místní výkvět, jsou pozoruhodnou ukázkou mentality nikoli nevýznamné části společnosti“?
Je s podivem jak dokážete škatulkovat obyvatelstvo. Je tak ubohé napsat, že mimo různých nesmyslů jsou slyšet i zuřivé požadavky. Ovšem dobře víte, že bylo v oněm okamžiku upozorněno, že vláda pomáhá všem, ale už není ochotná pomáhat vlastním lidem. V úvodu napíšete, že tito lidé jenom čekají kolik jim stát nasype, ale váš plátek sám čeká na to, kolik jim lidé nasypou ze svých kapes.
Ale ti lidé to tomu plátku sypou dobrovolně a já státu dobrovolně daně neplatím….
„Což znamená trvalou ztrátu příjmů asi 120 miliard korun. Jak by se teď tyhle peníze hodily. Tím spíše, že by lidem v peněžence vlastně nijak nechyběly.“
Jak to víte že by jim nechyběly?
Komentář Roberta Břešťana představuje velice správný a potřebný postoj k politice vlády a k jednání opozice. Pokud občané příliš spoléhají na stát a necítí vlastní zodpovědnost za sebe, je tím bržděn ekonomický pokrok.
Naprosto přesné…. Bohužel lidé jsou na státu závislí čím dál víc a evidentně jim to vyhovuje a stát samozřejmě také
Problém je, že stát sám vytvořil situaci, za níž se lidé nemohou o sebe postarat. A nyní odmítá tohle řešit. A občané sami si pomoci nemohou. A co víc, pokud by mohli, tak by ten stát vůbec nepotřebovali.
Je to stát, který vygeneroval nesmysly typu šíleně drahého „boje za klima“, který ve skutečnosti v řadě konkrétních případů zvyšuje emise skleníkových plynů a ve zbytku žádné benefity nepřináší. Je to stát, který naprosto nezvládl situaci s válkou na Ukrajině (protože i slaboduchému muselo být jasné, že jedinou reálnou odpovědí Ruska na sankce je zavření kohoutů s plynem a ropou). Už půl roku měli soudruzi makat až by se z nich kouřilo na tom, aby nás tato situace nezaskočila a oni spíš dělali po vzoru silničářů, které taky každý rok zaskočí, že v zimě padá sníh.
To jsi to burešovi nandal lžirgile.
To není vina zdaleka jen Babiše. To je vina paternalistického pojetí státu, který obecně prosazuje levice a tč. je největším zdrojem této úchylky EU (poté, co se komunisté odebrali na smetiště dějin a sociální demokraté se řadí za ně). Babiš je v tomto naprosto nevinně.
Je válka a hrozí řecký scénář. Lidi musí zatnout zuby.
Problém je, že „řecký scénář“ zavinila do značné míry „tulení nemoc“ Řeků. Ta se přitom u nás tak masově nevyskytuje.
Jak praví staré přísloví “ Hic Rhodus, hic salta“.
Jinak řečeno, současná energetická krize je srovnatelná (spíše i větší) s tou covidovou.
Tu covidovou u nás řešil se svou vládou pan premiér Babiš, tu současnou energetickou řeší se svou vládou pan premiér Fiala.
To jediné je bude možné srovnávat, jak kvalitně, ve prospěch tohoto státu a jeho občanů , s jakými náklady, i s jakými škodami ty krize řešili a vyřešili. Nic víc
Už groteskní se zdá představa redakce, že prý měl pan Babiš za roky 2017 – 2019 vytvářet polštář pro časy horší.“ To asi těžko, když pro naše ministerstva (nikoliv jen pro premiéra a vládu) je pojem „vyrovnaný rozpočet“ z oboru fantasy.
Ale kdyby snad něco ušetřil, utratilo by se to během covid krize. Na to aby z toho mohla rozdávat „svojí“ podporu Fialová vláda by určitě stejně nezbylo..
Takže řešení energetické krize si bude muset Fialova vláda navrhnout a prosadit sama, na svou vlastní politickou zodpovědnost. A taky si na to sama a na svou politickou zodpovědnost sehnat peníze. V tom jí přece nezávislí novináři radit nemůžou, ani jí předem dávat pardon.
Ale samozřejmě, že měl Babiš za roky 2017 – 2019 vytvářet polštář pro časy horší. Ví to každý dobrý hospodář, který nemyslí jen v horizontu svého momentálního volebního období, neuplácí své voliče a věděl to už biblický Josef v Egyptě.
Jaký jiný smysl měl úplatek 5000 Kč důchodcův době covidu (sám jsem důchodce a nijak jsem v covidu zhoršenou finanční situaci necítil), Babišovy hysterické výkřiky o tom, jak osobně rozveze roušky a respirátory a přitom neschopnost je zajistit za rozumné ceny, jaký smysl měl celoplošný lockdown s ohromnými dopady na ekonomiku a přitom se stejnými zdravotními výsledky jako v zemích, kde vše běželo bez uzavírek podniků, škol a volnočasových aktivit, zejména sportovních?
Kdyby se Babiš a jeho vláda chovali racionálněji, nemusela by být inflace tak vysoká a byl by polštář pro lepší zvládnutí krizí ekonomických i politických a mohli jsme si případné další finance půjčovat s nižším ratingem. Ale to zjevně nebylo jeho cílem. Babišovo chování bych charakterizoval směsicí stylu madame de Pompadour a komunistů deroucích se k moci: tedy po nás potopa a čím hůř, tím líp.
Ono je vždy nejjednodušší vykřikovat v opozici nesmysly typu Fialova drahota.
Že bych na to upozornil, a právě proto že je to napsáno “ za roky 2017 – 2019, čili to se mělo týkat právě že období ještě před covidovou krizí, kdy se snad ještě šetřit dalo..
Kolik utratila vláda během covidové krize a jak efektní to bylo, to jsou ty Vaše zmíněné příklady, a zda se to dalo jinak je jiná věc, a je na to spousta názorů, Jak se říká, po pitvě je každý generálem.
Nakonec, vidíme na současné energetické krizi že to Fialová vláda voře stejně jako ta Babišova, a že nic jinýho, než že bude vyplácet stovky miliard nepřišla..Akurát jak vidíte někomu jinýmu – energetickéjm firmám za to že zastropujou ceny :)))))
… no tam máte Vaše ideologické vidění, protože „covid“ přišel, probíhal a odezní – resp. odeznívá s nějakými důsledky, které se v čase budou marginalizovat v nákladech státu… To že z počátku se nevědělo jak na to, tak to je pravda, ale ta energetická krize a její řešení, je vrcholný dogmatismus Fialy a kol., protože vláda si svým fundamentalismem hraje se životy lidí a ceny těch energií už rapidně neklesnou… Výmluvy na „Putina“ jsou ideologické, protože on přece nenavrhl obchodovat energie na burze, neurčil si natvrdo green deal, apod.. K budoucímu kladnému řešení středoevropské energetiky byl přece postaven Nord Stream 2 a rozhodně tedy jeho nespuštění je věcí politického dogmatismu, který odnáší občané tohoto celku, přičemž takové země jako Maďarsko a i Rakousko, se k tomu zdaleka nestaví jako Fiala a kol…
Podle odborníků na ekonomii (nemám důvod jim nevěřit) jsme byli v době konce Babišovy vlády šestou nejméně zadluženou zemí EU.
Problém jste nepochopil.Je tu, bohužel,dost lidí,kteří se v problematice chodu státu vůbec neorientují,řídí se emocemi a lehce se nechávají ovlivnit poulistickými a demagogickými frázemi.
Obávám se, že ten, kdo nechápe podstatu problému, je naše vláda.
FIALOVA vláda se snaží pomáhat lidem v nouzi, zbrojit a navíc ještě šetřit. V dnešní době skoro nemožná kombinace. Zvlátě, když naše svobodná mídia prakticky denně masírují národ zprávama o zdražování , inflaci a tím vytvářejí pochmurnou , protivládní náladu. Přitom banky mají obrovské zisky a státní úředníci se bojí zveřejňovat své vysoké platy oproti průměrné penzi. Než Borhyová a další zaměstnanci začnou pouštět do éteru zprávy o drahotě tak by měli zveřejntit své vysoké platy. Copok se za ně stydí? Že velké části našeho národa vedenou Okamurou, Foldynou a dalšími skoročechy, nevadí vraždění nevinných obyvatel je jiná kapitola . Národ Zátoka a Bati se chová jak potomci komunistických estébáků.
Já v principu souhlasím s kroky Fialovy vlády v energetické oblasti. Co ale opravdu nesnáším je mentorování pana Fialy o tom, co máme dělat. Ten člověk asi neví, že to většina lidí dělá už dávno i bez jeho hraběcích rad a jen je svým tlacháním lidi proti sobě popuzuje. Když do toho Ještě přidá, že za všechno může Putin, jak všichni musíme pomáhat Ukrajině, neřekne ani jedno kritické slovo k zelené politice EU, tak má smrtonosný koktejl na stole. Přihlouplí novináři se pak diví, jak spousta lidí Fialu hejtuje a nadává mu na demonstracích. Vždyť je to takový slušný člověk. Bohužel ale neschopný z akademických výšin pochopit lidi, kteří tuto dobu reálně žijí mimo vládní lavice. Novináři by ale měli.
Souhlasíte ze zadlužením našich vnuků. případně pravnuků? Já tedy ne.
A už jsi to napsal burešovi, lžirgile?
Za Babiše jsme patřili mezi nejméně zadlužené státy EU, bez ohledu na průšvih jménem covid. To současná vláda plánuje 1/4 bilionu nových dluhů každý rok, tedy dohromady bilion.
Ten dluh opravdu nezvládnou splatit ani naši vnuci, leda bychom nalezli na našem území nějaké super naleziště vzácných surovin.