Otec pamětníka na poli. Foto: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

Režim tlačil na povinné dodávky, hospodáři z Hané dřeli a vzdorovali desetiletí

Napsal/a Post Bellum 16. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

„Nedáš to do družstva? Tak aj s děckama zdechneš na pangejtě!“ řekl kdysi předseda místního JZD tatínkovi Josefa Směšného. Josef se narodil v roce 1950 a od dětství znal jen dřinu. V rozhovoru pro Paměť národa dodává: „Do družstva jsme vstoupili v roce 1976, kdy už opravdu nebylo možné hospodařit soukromě…“

Svatba rodičů, 1942. Foto: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

Hanácká černozem byla a je nejúrodnější zeminou v Čechách i na Moravě. V této dědině již od dávného středověku vznikaly zemědělské usedlosti – některé se dochovaly dodnes. Například Kameníčkův grunt, jeden z největších v obci i okolí, kde v době po sametové revoluci vzniklo Hanácké muzeum v přírodě známé též jako Hanácké skanzen.

Několik dalších gruntů pak bylo prohlášeno za národní kulturní památky. Ne všichni, kteří v Příkazech žili, se ale měli vždy dobře. Na jedné straně byli sedláci – movití lidé, kteří svým gruntům vládli železnou rukou. A na straně druhé pak pacholci a děvečky, kteří u sedláků často dřeli jen za byt a stravu.

Oba rodiče Josefa Směšného neměli štěstí – narodili se totiž do rodin, které neměly vlastní statky: „Tatínkovi umřela maminka, když mu bylo deset let, a on pak brzy na to musel nastoupit jako pacholek k sedláku Vacovi.“

„Moje máma, ta zase dělala děvečku u Hudců. Ty rodiny obě vlastnily veliké grunty a naši tam dřeli skoro zadarmo. Táta jako pacholek spával v maštali vedle koní, maminka měla malou temnou komůrku,“ říká Josef Směšný.

Kdo neměl práci, ten prostě umřel hlady

Velkým snem Josefova otce bylo postavit si vlastní dům a vybudovat hospodářství. Po letech dřiny u sedláka, který jej v podstatě vykořisťoval, už toho měl plné zuby. „Tak začal táta stavět…“

„Jenomže když v padesátých letech žádal o stavební povolení, aby mohl vybudovat i stáj a chlév, režim mu to zamítl s tím, že teď je všechno zemědělství sjednocené a nikdo tu nebude dělat jako soukromník.“

Josef Směšný starší nakonec situaci vyřešil tak, že postavený dům prodal a od místní rodiny Vlčkových koupil dům jiný – takový, který měl chlév. Jeho snem bylo hospodařit na vlastním. Zažil dobu první republiky, na kterou ale nikdy nevzpomínal dobře: „Táta chtěl mít dobytek, abychom měli vlastní maso a abychom netloukli bídu tak, jak ji vytloukal on s maminkou v době, kdy dřeli u sedláků. Vždy mi říkal, že to byla doba, kdy se zle sháněla práce, a kdo neměl práci, ten prostě umřel hlady.“

Šli do JZD, aby maminka neumřela

I Jiří už jako kluk zažil dřinu. Směšným se skutečně podařilo vybudovat skromné hospodářství, ale režim na rodinu tlačil, ať se přidají k jednotnému zemědělskému družstvu. Když to otec odmítal, začali mu neúměrně zvyšovat povinné dodávky.

„Moje dětství bylo většinou jen o práci. Žádné lítání po venku s kamarády. Když jsem přišel ze školy, ležel na stole v kuchyni lístek se vzkazem: ,Zajdi na pole a nařež řepu pro krávy.‘ Práci jsem měl vždy naplánovanou na celé odpoledne…“

Rodiče pamětníka s vnoučaty, 80. léta. Foto: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

Díky usilovné dřině se Josefově rodině poměrně dařilo. Dokonce si časem pořídili automatickou mlátičku na obilí a ostatním, co takovou možnost neměli, nabízeli pomoc. Měli slepice, prasata, ale také krávy, které zastaly také kus práce – výborně se hodily třeba při orání. Přesto bylo těžké dodávky plnit.

„Díky těm kravám jsme zvládali dodávat mléko a maso. Ale problém byl s vejci. Byl to takový kolotoč: když jste nedodali vejce jako dodávku, nesměli jste zabíjet,“ říká Josef Směšný. Nakonec pomohla sousedka paní Bečáková, která za Směšné tajně plnila dodávku vajec, a ti jí za to zase dali kus masa nebo mléko.

Josef Směšný měl až do roku 1976, kdy se rodina konečně rozhodla vstoupit do družstva, dvě zaměstnání. Pracoval jako mistr v litovelské Tesle a vedle toho dřel na rodinném hospodářství. Protože byl jejich statek napsaný na maminku, která by kvůli tomu nesměla odejít do důchodu, jenže během 70. let již byla nemocná a vyčerpaná, rozhodl se Josef se sourozenci, že statek přeci jen odevzdají:

„Když odváděli krávy, tatínek to obrečel. Ale my jsme to museli udělat, protože máma by to už fyzicky nezvládla a umřela by…“

Su Hanák jak poleno

Josef Směšný je příkazským patriotem. „Já su Hanák jako poleno a v Příkazích tu hanáčtinu ovládám nejlíp ze všech. Někdy dávám i rozhovory do rádia – v hanáčtině,“ říká pamětník.

Již v důchodovém věku v Příkazech působí jako průvodce v Hanáckém muzeu v přírodě, Hanáckém skanzenu. Vedle toho je také správcem příkazské kapličky, kterou kdysi za značného finančního přispění sedláka Vacy vybudoval místní stavitel Josef Brach.

Josef Směšný v kapličce pořádá svatby, ale i poslední rozloučení. A během svého průvodcování ve skanzenu vzpomíná na doby, kdy jeho rodiče ještě hospodařili na vlastním. „Říkám lidem o všech těch ručních nástrojích, které už dneska sotvakdo zná, tyto vzpomínky by se měly zachovat,“ uzavírá Josef Směšný.


Autoři textu František Vrba a Hana Langová ůsobí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)