Letecký provoz nad Českem houstne. V rekordní den nad Českem letělo tři tisíce letadel

Napsal/a Robert Břešťan 12. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vloni byl letový provoz nad Českem rekordní, letošní sezóna jej ale překoná. Historicky nejvyšší počet letů nad Českou republikou za jediný den přinesl 16. červenec: 2928 letů.

Jen ve vrcholu letošní letní sezóny, v červenci a srpnu, český vzdušný prostor využilo 241 984 letadel, o osm procent více než za stejné období vloni.

Na Letišti Václava Havla zaznamenalo Řízení letového provozu v červenci a srpnu 38 098 pohybů letadel – tedy jejich startů a přistání.

Ukrajina, Čína, Rusko

Hustota leteckého provozu nad Českem i nad Evropou tak do jisté míry odráží i ekonomický vývoj. „Letecká přeprava se dá propojit s grafem růstu a poklesu HDP v jednotlivých zemích. Jsou na to studie, viděl jsem například nesmírně zajímavé grafy Boeingu a Airbusu a odpovídá to v dlouhodobém horizontu takřka dokonale,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Prvním indikátorem, který předchází ekonomické recesi i oživení, je podle něj cargo, tedy letecká přeprava zboží. „ Ta je ještě citlivější než osobní doprava a indikuje, kdy dojde k ekonomickému poklesu. Je to pořád nejdražší typ přepravy a je to to první, co se omezuje,“ vysvětluje Klas.

Ekonomické sankce EU proti Rusku se podle něj na českém nebi zatím zásadněji neprojevily, i když k poklesu přepravy cestujících na trase Rusko – ČR – Rusko již došlo.

Hlavní dopad na řízení dopravy nad českým vzdušným prostorem mělo především dění na Ukrajině. Konkrétně loňské sestřelení boeingu malajsijských aerolinií a následné uzavření vzdušného prostoru nad východní Ukrajinou.


Též jsme psali: Nad Českem vloni přeletělo bezmála 10 tisíc vojenských letadel


V souvislosti s událostmi na Ukrajině se totiž české ŘLP dočkalo paradoxu: výrazně přibylo letadel, jejichž provoz nad Českem bylo nutné hlídat, ale více práce neznamenalo více peněz za letové poplatky. Letadla totiž ve své většině prolétala jen na krátké trase nad jihem Čech.

„Prostor nad východní Ukrajinou je stále uzavřen, letadla se mu musejí vyhýbat. Letecké tratě jsou živý systém, mění se s ohledem na různé situace a události,“ podotýká k tomu Klas. Situace se podle něj ale, alespoň z hlediska provozu nad Českem, dostává do normálu.

Letecká sněhová koule

Nedávné spuštění přímého spojení mezi Prahou a Pekingem společností Hainan Airlines Jan Klas vítá.

„Z hlediska příjmů jsou to jednotky letů, takže nic, co by významně ovlivnilo naše hospodaření. Ale jinak je to pozitivní krok. Letiště Václava Havla potřebuje každou dálkovou linku a pokud směřuje do Asie, kde je největší růst letecké dopravy, tím lépe,“ říká Klas.

Vznik nového leteckého spojení do Asie podle něj může motivovat konkurenci. „V letecké dopravě to často funguje na principu sněhové koule, tedy, že jedna nová linka umožní otevřít nové linky. Rozhýbá to konkurenci, umožní to lépe organizovat navazující lety. Takže je to dobře,“ konstatuje Klas.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)