Reakce Reného Zavorala: Normalizace není, Xaver a Mynářová do rozhlasu patří
POLEMIKA. Na redakci HlídacíPes.org se prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Hošny obrátil ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Nelíbil se mu tento komentář kolegy Ondřeje Neumanna. V dopise žádá „obratem“ publikaci níže uvedeného textu, přestože jej již předtím zveřejnil jinými kanály, aniž počkal na reakci redakce, s dodatkem „jsem zvědavý, jak to dopadne“. Dopadne to jednoduše: HlídacíPes.org se názorovým střetům nevyhýbá, polemika je ostatně ctihodný žánr, pokud se tedy vede podle pravidel.
Zavoralův text pravidla slušné polemiky nesplňuje, mimo jiné proto, že se vymezuje vůči tvrzením, které si ředitel Zavoral do textu spíše projektuje, než že by v komentáři Ondřeje Neumanna byla takto obsažena.
Úvodní odstavec, v němž Zavoral hrozí právními kroky a opakovaně osočuje autora i redakci ze lži, považuje redakce sice za zcela irelevantní, podobně jako závěr jeho „prohlášení“, publikujeme jej ale celé, v podobě, jak k nám dorazilo: jako dokument doby a náhled do myšlení a argumentace generálního ředitele prestižní instituce.
René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu:
Důrazně se ohrazuji proti lžím, pomluvám a manipulacím s fakty v článku Ondřeje Neumanna, který byl 16. listopadu 2020 zveřejněn na serveru Hlídací pes. Jsem připraven se proti nepravdivým informacím bránit, a zvážím proto v této souvislosti i veškeré možné právní kroky.
Jsem jednoznačně přesvědčen, že Český rozhlas (dále jen ČRo), v jehož čele mám tu čest stát již pátým rokem, plní dobře svou roli média veřejné služby a řídí se plně zákonem o ČRo a Kodexem ČRo nebo zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Vysílání ČRo je zcela nezávislé. Ondřej Neumann neuvádí jediný důkaz toho, že by vysílání ČRo porušovalo tato pravidla.
Musím se proto důrazně vymezit proti uveřejnění nepravdivých skutkových tvrzení, a to zejména tvrzení o dokončení normalizace, nadbíhání politické moci a podřízení Českého rozhlasu politické moci, která autor článku uvádí bez odkazu na jakýkoli jeho zdroj či relevantní podklad. Uveřejněním takových nepravdivých skutkových tvrzení dochází k záměrné dezinformaci veřejnosti, a dále k neoprávněnému zásahu do osobních práv Českého rozhlasu i mých coby generálního ředitele ČRo.
Ondřej Neumann často a rád používá slovo „normalizace. Normalizace, tedy období po srpnu 1968, spočívala v postupném odstavení politického vedení, stranických čistkách, v likvidaci vybraných společenských struktur a v drastických represích včetně obnovení cenzury. Pokud pan Neumann aplikuje termín „normalizace“ na Český rozhlas, je takové tvrzení zcela nepravdivé a znevažuje a poškozuje tím jméno ČRo jako instituce i práci všech jeho zaměstnanců, kteří tvoří zcela svobodně a zodpovědně; jejich práci nikdo neovlivňuje, nikdo je za jejich názory nepronásleduje.
Podle pana Neumanna má být „dokončením normalizace“ to, že se do vysílání po rodičovské dovolené vrací externí moderátorka, která bude moderovat zábavný pořad. Alexandra Mynářová v ČRo pracovala v letech 2010 až 2015, tedy v době, kdy v čele ČRo stál můj předchůdce Peter Duhan a kdy byl znám její osobní vztah s kancléřem prezidenta republiky Vratislavem Mynářem. Na práci paní Mynářové (dříve Noskové) tehdy ČRo neobdržel jedinou stížnost a vedení stanice, pro kterou tehdy pracovala, bylo s její prací spokojené.
V připravovaném pořadu Slavné dvojice paní Mynářová nebude zpovídat hosty z oblasti politiky, její povinností bude dodržovat zákon o ČRo a Kodex ČRo a řídit se jím jak v pořadu, tak při své osobní veřejné komunikaci. Český rozhlas nemůže a nechce diskriminovat nikoho tím, že by jako podmínku pro spolupráci s ní vyhodnocoval její osobní vztahy a rodinné příslušníky. Paní Mynářová nemůže být diskriminována pro svůj rodinný poměr – právě to patří do doby totalitního režimu a právě normalizace před rokem 1989.
Pan Neumann se tak ve svém článku o „normalizaci“ sám paradoxně dovolává uplatňování normalizačních praktik a toho, aby byli lidé před nástupem do zaměstnání kádrováni a aby byly prověřovány jejich osobní vztahy či snad dokonce názory nebo myšlenky. Pan Neumann také záměrně zamlčuje a překrucuje celou řadu dalších faktů – i to jsou postupy, které bohužel byly typické pro dobu před rokem 1989.
Například Janek Kroupa určitě nebyl z rozhlasu „vyštván“, ale odešel na vlastní žádost do jiného mediálního domu, který mu učinil pracovní nabídku. Stalo se tak dávno po sporu, který jsem s panem Kroupou měl kvůli formě (nikoliv obsahu!) zpracování jedné z jeho reportáží.
Pan Neumann také „zapomněl“ zmínit, že odvysílanými příspěvky a pořady Janka Kroupy na téma hospodaření Agrofertu se následně zabývala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jako orgán dohlížející na dodržování právních předpisů v oblasti rozhlasového a Prohlášení Generálního ředitele ČRo televizního vysílání a konstatovala porušení § 31 odst. 3 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Abych se držel vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, porušení objektivity a vyváženosti shledávala Rada v tom, že daná problematika byla prezentována jednostranně bez konfrontace s názory a stanovisky odborníků a posluchačům nebyl nabídnut vyvážený pohled na dané téma.
Angažmá – podle pana Neumanna – „tuctového“ moderátora Lubomíra Veselého pak přineslo jednu neoddiskutovatelnou věc, a tou je pozitivní reakce ze strany posluchačů regionálních stanic ČRo, což dokládá aktuální evaluační výzkum zpracovaný pro Český rozhlas v říjnu letošního roku. Pořad Xaver a host patří mezi úspěšný síťový formát regionálních stanic ČRo a má svým charakterem místo ve vysílání média veřejné služby, protože mezi hlavní úkoly Českého rozhlasu dle zákona o ČRo i Kodexu ČRo není jen informovat a vzdělávat, ale také vyrábět a vysílat zábavné pořady.
Srovnávat Václava Moravce s Lubomírem Veselým je tak zcela zavádějící. Zatímco Václav Moravec připravuje politický diskusní pořad, Lubomír Veselý moderuje lifestylový zábavný formát pro posluchače regionálních stanic ČRo.
Český rozhlas ani já se rozhodně nebráníme kritice ze strany veřejnosti i novinářů. Nicméně i pro novináře jako „hlídací psi demokracie“ ve smyslu rozhodovací praxe českých soudů a rovněž rozhodovací praxi Evropského soudu pro lidská práva platí, že pro kritiku je požadováno, aby vycházela z pravdivých podkladů, které by měly být v konkrétním článku uvedeny, aby měl čtenář možnost informace přezkoumat a zaujmout k nim své vlastní stanovisko.
V tomto se článek pana Neumanna se zcela vymyká standardním principům novinářské práce a profesionality. Lze z něj dovodit, že cílem textu bylo dehonestovat Český rozhlas i mě osobně. Ostatně tento záměr se zdá být pojítkem většiny článků, které se na serveru Hlídací pes týkají mé osoby či mých aktivit coby generálního ředitele ČRo.
Závěrem musím důrazně konstatovat, že Český rozhlas není a nebude podřízen žádné politické moci, stejně jako se nebude podřizovat ani útokům různých vlivových skupin, včetně těch mediálních. Úkolem Českého rozhlasu je vysílat v souladu s platnými normami, zejména pak se zákonem o ČRo a Kodexem ČRo. A přesně to – i pod mým vedením – také Český rozhlas činí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
1) Pane Neumanne, cisty zasah! Potrefena husa se ozvala. Osobne si myslim, ze Zavorala rozpalila dobela kritika v diskuznich prispevcich. Ktere samozrejme nejsou soucasti clanku. Mozna se blizi konec diskuzi na HP. Treba by stacilo uvest – komentare nevyjadruji stanovisko reakce. 2) V uvodnim clanku nikde neni kritika prace radovych zamestnancu CRo. 3) Zavoral zapomnel rict, ze soucasti normalizace bylo predevsim vytvareni „ruzove mlhy“ – vsechno je v poradku a mirime ke svetlym zitrkum. Neni divu, ze jednou z tehdejsich hvezd byla Stanice Hvezda (dnesni Radiozurnal). Ale tezko ocekavat od vrchniho normalizatora, ze by se k normalizaci CRo priznal. Hlupak si taky neuvedomuje, ze je hlupak. 4) Jeho reakce je typicky projev papalasske nadutosti – protivnikuv nazor je okamzite oznacen za lez, je mu vyhrozovano soudy (podobne jako chtel kdysi Eman touto cestou zlikvidovat Respekt). 5) Zavoral si sam nabiha na vidle – nekde se foti s Mynarovou a pak se divi, ze nekoho hned napadne protekce. 6) To proc z CRo odesel (nebo musel odejit) Kroupa, by nam rekl jedine Kroupa. Tyhle trapne manipulace nevysvetluji vubec nic. 7) Zajimalo by me, jestli je v tom zakone o verejnopravnich mediich nejaka povinnost vyrabet zabavne porady. To by mela byt parketa komercnich radii. CRo diky rozhlasovemu poplatku nepotrebuje resit sledovanost/poslechovost, nemusi nadbihat posluchacum a muze se zamerit na ty narocnejsi. 8) Pokud Vas Zavoral zazaluje a prohrajete, vypiste sbirku. Prispeju, kolik budu moct. Bez HP by to nebylo ono.
Ach ten český pravopis. U generálního ředitele bych očekával vyšší úroveň. Pes se skloňuje podle vzoru pán, pane generální!
vždyť je to jen veřejnoprávní ředitel a oficiální text
Ubohost k pláči! A tohle je ředitelem Českého rozhlasu……
Děkuji HP, že zveřejnil reakci pana RZ. Pozorný čtenář by snad pojal představu, že reakci autor psal ještě v jistém pohnutí mysli. Kdyby to konzultoval třeba s manželkou, tak by mu poradila, ať se na to vyspí a rozmyslí si to.
Dal by se velice úspěšně rozporovat každý autorův odstavec.
Podobnou reakci bych očekával od člověka na výrazně méně odpovědné pozici.
Obávám se, že pan RZ dost dobře nechápe, proč je tady ČRo a komu má sloužit. Smutné.
Na jedné straně ředitel Zavoral rádoby nechápe, co znamená normalizace ČR, na straně druhé to v textu sám vysvětluje. Ano, normalizace znamená, že se nebudeme pouštět do kontroverzních témat, ale budeme díky Xaverům a Mynářovým mít bezproblémové lifestylové sedánky, aby zapomněli, že Babiš neoprávněně bere dotace, Zeman lže, vládá nezvládá krizi atd. Tomu se říká normalizace. A Zavoral se může opřít o masy – lid to přece chce, máme tisíce pozitivních ohlasů! Je to opravdu hnus a jsem rád, že HlídacíPes a jiná média se tomu nebojí postavit.
Vite, máte částečně pravdu, a částečně se mýlíte. Ono jde zkrátka o to, že ani vřp ČRo, ani jiná média nemohou vytvářet a vysílat jenom kontroverzní pořady, ve kterých budou tvrdě kritizovat politiky. Vysílají a mají vysílat i jiné pořady, třeba ty bezproblémové lifestylové sedánky.. Nebo třeba naprostá fakta typu „Je právě šest hodin tut“…:)))
Nějak tak. Nechci zde pana ředitele ve všem chránit, těch dalších problémů tam jistě je řada. Ovšem v tom zásadním má samozřejmě pravdu. Že totiž nelze, ani ve vřp médiu provádět kádrování jako za normalizace . (Jen tedy podotýkám, nelze, tedy nemělo by – tedy ani v jiných případech .) Něco jiného je, zda pak ti lidé odvádějí kvalitně svou práci – jenže od toho, má ČRo svůj kodex, taky nadřízenou Radu, a taky nemálo ochotných oznamovatelů, schopných si hned kvůli každému výšplechtu stěžovat.
V čem je totiž neustálý omyl těch dnešních kritiků, tak že na většinu publikovaných informací vůbec nelze aplikovat ono kritérium „jediné pravdy“ (notabene od těch jediných naprosto čistých reportérů), ale pohybujeme se v poměrně širokém okruhu paradigmat, konsenzů a názorů.
Ostatně – obávám se, že právě tato koro krize otevřela lidem oči, dostali jsme se do stavu, kdy právě tu jedinou potřebnou odbornou pravdu nikdo nezná, ale pouze se snaží, dosti tvrdě (i mediálně) protlačovat ten svůj názor.
Už to že – minulou středu vyhodila ochranka z obchodu těhotnou maminku s kočárkem „na základě vědecky podloženého!!!!!!! vládního návrhu“ je hrůzné, a hned na to přišla další „naprosto čistá pravda?“ podívejte se čím odborník a lékař profesor ministr (all in one) Blatný zdůvodnil povolení prodeje zbraní a střeliva – a to v době, kdy by si lidé potřebovali (a pro děti) nakoupit spíše oblečení na zimu…
** Jo vlastně ještě drobná poznámka, když se teď dívám, jak politici vymetají s médii (třeba při mnohohodinovém čekání na tiskovém konference), tak si říkám jestli taková práce není spíš za trest, na kterou by pan ředitel poslal právě ty s kádrovým škraloupem :))))))))))))
petrph -názorná relativizace pravdy ,“každý má svou pravdu“. Pravda může být jen jedna ale mohou být jiné názory.
Dobrý den, to je pěkná legrace, pan Zavoral se odvolává i na svého předchůdce Petera Duhana, který byl v husákovské normalizační televizi dramaturgem „zábavných pořadů“. Dovolte, abych se alespoň nyní zasmál, když tehdy jsem televizor neměl a viděl tu TV zábavu jen u známých
S pozdravem pamětníka Pavel Šimek
Z textu ředitele Zavorala bych podepsal každé slovo. Mediální štvanice pořádané těmi „správnými“ novináři, kteří spolu drží, navzájem si nahrávají a jdou na ruku, jsou skutečně nechutnou normalizační praktikou přenesenou do současnosti.