Rakouská kontrarozvědka ztrácí partnery kvůli Rusku. Česká BIS omezovat spolupráci nechce
Rakouská kontrarozvědka přichází o partnery v zahraničí. Podle zpráv rakouských médií nedávno přerušily výměnu zpravodajských informací s Rakouskem tajné služby Nizozemska a Velké Británie. Důvodem je blízkost ministra vnitra Herberta Kickla, respektive jeho strany Svobodných k Rusku. Západ se bojí, že by Kreml mohl tajným zprávám pro Rakousko „naslouchat“.
„Londýn a Amsterdam nám nezvedají telefony,“ potvrdily deníku Der Standard zdroje zevnitř rakouské kontrarozvědky BvT.
Hlavním důvodem je podle novin blízkost pravicově-populistické strany Svobodných k Rusku. Právě Svobodní mají v rakouské vládě post ministra vnitra a strana má s Kremlem podepsanou i formální dohodu o spolupráci.
Rakouským agentům hrozí, že bez zpráv od zahraničních kolegů zůstanou „slepí a hluší“. Česká kontrarozvědka BIS se ale kontakty s Rakouskem rušit nechystá.
Příliš důležitý soused
„Pro nás jsou služby sousedních států klíčové a zatím nemáme žádný důvod spolupráci nějak omezovat,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí BIS Ladislav Šticha. Připouští ale, že „některé služby partnerských zemí mají skutečně tendenci tzv. nechávat BvT za dveřmi“.
To nedávno znovu potvrdil i šéf BvT Peter Gridling, podle nějž se rakouská kontrarozvědka stále neúčastní jednání pracovních skupin v rámci takzvaného Bernského klubu, kde evropské tajné služby spolupracují.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
BvT se podle Gridlinga v rámci Bernského klubu stáhla do pozadí dobrovolně, aby pomohla obnovit důvěru ze strany partnerů.
Problémy a postupná ztráta důvěry provázejí BvT celý poslední rok. Už v únoru 2018 provedla rakouská policie v sídle kontrarozvědky razii. Bylo to krátce poté, co se ministrem vnitra, pod kterého tajná služba i policisté spadají, stal zmiňovaný Herbert Kickl ze strany Svobodných.
Tajná služba proti extremistům
Před razií se kolem BvT vznášela podezření na porušování interních předpisů a možná i nelegální činnost uvnitř služby, například poskytování vzorů pro severokorejské pasy třetím partnerům či neoprávněné uchovávání citlivých dat, která měla být správně smazána.
Opozice ale obvinila stranu Svobodných, že se razií snaží zkomplikovat vyšetřování případů pravicového extremismu v Rakousku, ke kterému mají Svobodní dlouhodobě blízko. (Kontakty Svobodných na extremisty a radikální hnutí jako buršáci nebo identitáři zmapoval HlídacíPes.org například ZDE či ZDE).
BvT vznikla v roce 2002 a je jednou ze tří rakouských zpravodajských služeb. Analyzuje mimo jiné rizika plynoucí z extremistických směrů jako je radikální islamismus a krajní pravice.
„BIS považuje celou situaci kolem rakouské zpravodajské služby BvT za velmi nešťastnou. Jedná se přitom o reakci na problém, který teoreticky může potkat jakoukoliv službu na světě,“ dodává mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha.
Rakouské soudy mezitím loňské razie v sídle BvT i v bytech některých jejích zaměstnanců prohlásily z velké části za protiprávní, kauzou se stále zabývá vyšetřovací výbor rakouského parlamentu.
Že BvT nemá kvůli kauzám z poslední doby od zahraničních partnerů všechny aktuální a potřebné informace, ukázalo i nedávné vyšetřování atentátu na mešity na Novém Zélandu.
Pachatel Brenton Tarrant před útokem pobýval i v Rakousku, tamní ministerstvo vnitra ale čtyři dny po atentátu tvrdilo, že nemá „žádné důkazy“ o jeho pobytu na rakouském území. O několik hodin později přinesla ale média zprávy o Tarrantových fotkách, které při své cestě po Rakousku pořídil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Ten atentátník měl zákaz vstupu do Evropy? Pokud ne, tak proč by ho mělo rakouské ministerstvo vnitra sledovat a mít důkazy o jeho pobytu? A že se zajímal o turecké války
My jsme se o těchto tureckých válkách (celkem osmi v létech 1525 až 1791) učili na měšťance, až po válce, za Protektorátu jsme to měli v učebnicích dějepisu, bůhví proč, začerněné. Taky bych se býval rád podíval na místa, kde se odehrávaly, ale 41 let to nešlo a potom nebyl čas, dnes sotva dojdu do obchodu za rohem.
Jako člověka jistě o dost mladšího než Vy mě tedy zaujala ta Vaše informace, že jste to „měli za Protektorátu v učebnicích dějepisu začerněné“… A taky si tedy lámu hlavu, proč…???
Tak je třeba taky známo, že nacisté v Rakousku dost uznávali Evžena Savojského, vojevůdce habsburské armády ve válkách proti Turkům (a taky Francouzům) z přelomu 17. a 18.století. Po Evženu Savojském se jmenovala i jedna divize Waffen SS (a tuším, že i snad německá válečná loď)… A taky by se dalo dodat (ale to už spíš asi jen jako takovou zajímavou historickou souvislost než kvůli něčemu jinému), že princ Evžen Savojský se tedy i osobně stal blízkým anglickému/britskému politikovi a vojevůdci Johnu Churchillovi, vévodovi z Marlborough, což byl člověk ze stejné rodiny jako Winston Churchill, mám za to, že přímo jeho předek z x-té generace…
Tak že by nacisté měli zájem, aby se k nim přidalo taky Turecko, a kvůli tomu…??? Tak to asi hodně těžko (navíc taky, Turecká republika v téhle době, krátce po smrti Kemala Atatürka, se zrovna k dědictví Osmanské říše moc nehlásila)… A pak taky, když to řeknu takhle škodolibě, Hitler nebyl Merkelová, a i když je MOŽNÁ může spojovat nějaká idea tandemu „Němci-muslimové“, tak podle Hitlera určitě alespoň v Evropě měli hrát vládnoucí roli germánští Němci, žádní turkotatatarští (příp. semitští, míněno arabští) muslimové…???
Ale k tomu jak píšete, že to „41 let nešlo“… Tak ono hodně těch míst je v Maďarsku (třeba slavný Moháč), a do Maďarské lidové republiky se alespoň v té závěrečné fázi komunismu jezdilo od nás běžně… Pak něco Jugoslávie, Rumunsko… A i tohle byly pro takového běžného turistu z Československa za komunistů samozřejmě dostupnější země než to sousední Rakousko… A k tomu Maďarsku, kde těch míst je jistě víc než v Rakousku… Nakonec, samotná Budapešť – velký kamenný Evžen Savojský tam ze sedla velkého kamenného koně hledí z nádvoří Budínského hradu na Dunaj…