Motorkáři z ruského klubu Noční vlci v Praze. Foto: CNC, KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia

Putinovi Noční vlci jsou v Česku stále aktivní. Na Slovensku je tvrdě zasáhly unijní sankce

Napsal/a Vojtěch Berger 8. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Šéf slovenské pobočky prokremelského motorkářského klubu Noční vlci Jozef Hambálek má od července kvůli sankcím Evropské unie zmrazený majetek. Podnikatel, který se proti postupu úřadů brání trestním oznámením, nesmí kvůli sankčním podmínkám mimo jiné ani do Česka. Právě česká pobočka Nočních vlků, s níž byl Hambálek často v kontaktu, však dál funguje. Firma jejího českého šéfa ještě loni chtěla postavit u Brna střelnici. Dnes už prý plány změnila.

Zablokované platební karty i podíly ve firmách, odtažení vozidel a motorek – červencové zařazení na sankční seznam mělo pro trnavského podnikatele a prodejce motocyklů Jozefa Hambálka citelné následky. Na seznam ho Evropská unie zařadila 21. července.

Ve zdůvodnění uvedla, že „může být napojen na ruského prezidenta Vladimira Putina“ a že jeho aktivity včetně činnosti klubu Noční vlci „mohou být považovány za bezpečnostní riziko pro Ukrajinu a EU“. Podle Unie také Hambálek aktivně šíří ruskou propagandu.

MZV: Do Česka nesmí

Protože je ale Hambálek občanem členské země EU, ocitl se v jakémsi právním vakuu. Do unie totiž formálně nesmí – i když v ní sám žije. „Pokud se jedná o občana EU umístěného na sankční seznam EU, který ale není občanem ČR, je mu přístup do Česka odepřen,“ vysvětluje na dotaz HlídacíPes.org tiskový odbor českého ministerstva zahraničních věcí.

Právě do Česka se Jozef Hambálek v minulých týdnech chtěl vydat, nebo se o možnosti takové cesty alespoň snažil informovat u českých úřadů. Podle jeho vyjádření na Facebooku ale nedostal uspokojivou odpověď a různé úřady si jeho dotaz prý přehazovaly mezi sebou.

„Pan Hambálek se písemně obrátil na Stálé zastoupení ČR v Bruselu na začátku srpna tohoto roku. V naší odpovědi jsme mu doporučili, aby se se svou žádostí o přezkoumání jeho zařazení na sankční seznam EU obrátil na Generální sekretariát Rady EU. Právě ten je k této problematice gesčně příslušný,“ doplňuje ministerstvo zahraničí.

Česko je pro Hambálka – kromě Ruska, kam opakovaně s motorkáři z Nočních vlků jezdil – důležitou destinací. Právě tuzemská pobočka klubu totiž s Josefem Hambálkem před ruskou invazí na Ukrajinu často spolupracovala. Z Trnavy, kde Hambálek žije a podniká, to je do centrály české pobočky Nočních vlků v Brně relativně blízko.

Hlavní tváří českých Nočních vlků je podnikatel Marek Radkovič. Radkovičovy blízké kontakty s Jozefem Hambálkem dokazují desítky fotografií na sociálních sítích ze společných akcí v Česku, na Slovensku nebo v Rusku (viz náhled níže, Marek Radkovič a Jozef Hambálek druhý a třetí zleva).

Střelnice nakonec nebude

Marek Radkovič je zároveň předsedou spolku NV Europe MC, pod jehož hlavičkou akce Nočních vlků v tuzemsku probíhají. Ve stanovách má kromě propagace motosportu a organizace motoristických srazů v Česku i zahraničí mimo jiné zapsánu také „podporu, propagaci a rozvoj tradičních evropských hodnot, zejména vlastenectví, křesťanství a rodiny“.

Radkovič do letošního července vlastnil stavební firmu Sandwaste Investment. Shodou okolností den předtím, než Jozefa Hambálka zařadila EU na sankční seznam – a zmrazila mu majetek, Radkovič podle obchodního rejstříku svůj stoprocentní podíl ve firmě převedl na jinou jednatelku a ve firmě dál figuruje jen jako prokurista.

Časovou shodu změn ve své vlastní firmě se zmrazením Hambálkova majetku na Slovensku nechtěl Marek Radkovič nijak komentovat. „Nebudu vám na to vůbec odpovídat, to jsou moje osobní záležitosti,“ říká.

Radkovičova firma také vlastní objekt v obci Sokolnice poblíž Brna. Jde o velkou, odlehlou hospodářskou usedlost na okraji obce. Podle zápisu z jednání rady obce z loňského února plánovala společnost, jejíž tehdejší jednatel je hlavní tváří motorkářů Nočních vlků v Česku, na okolních pozemcích vybudovat i krytou střelnici.

„Chtěla by v budově zřídit kancelářské zázemí pro svoji činnost a na nádvoří objektu vybudovat plochy pro parkování svých stavebních strojů,“ popisuje dále plány Radkovičovy firmy zápis z obecní rady, která záměr firmy tehdy vzala na vědomí. Dnes už ale Marek Radkovič tvrdí, že nápad se střelnicí není aktuální.

„Určitě neplatí. Máme tam úplně jiné záměry ohledně sídla firmy,“ říká pro HlídacíPes.org. „V tuto chvíli tam nic takového postavit nelze, protože to není v souladu s územním plánem,“ upřesňuje starosta Sokolnice Libor Beránek.

O střelnici se mluvilo i v souvislosti se zmiňovaným šéfem slovenských Nočních vlků Jozefem Hambálkem. I on má, či do zmrazení majetku měl, vojensky vyhlížející areál – původně zemědělský objekt na venkově, v obci Dolná Krupá u Trnavy.

„Vojenskou základnu“ (ve skutečnosti zmíněný zemědělský objekt, kterému Hambálek dal zvenku jen maskovací nátěr a opatřil plot žiletkovým drátem) zmiňuje i Evropská unie ve svém zdůvodnění, proč na slovenského občana uvalila sankce.

Peníze na věnce a květiny

Tím se dostáváme k trestnímu oznámení, o němž byla řeč v úvodu a které Jozef Hambálek zveřejnil na svých sociálních sítích. Podle něj uvalením sankcí na jeho osobu došlo ke zneužití pravomocí veřejného činitele a k porušení lidských práv.

„Všechno nasvědčuje spíš tomu, že ohledně mojí osoby bylo přijaté politické stanovisko zaměřené na cílenou a veřejnou likvidaci mé osoby v rámci politického boje s opozicí současné vlády. Ohrazuji se proti tomu, abych byl používán jako nástroj hybridní války,“ píše Hambálek v trestním oznámení.

V něm se také vymezuje proti tomu, že by slovenská pobočka Nočních vlků byla pod vlivem ruského Putinova režimu. Klub podle něj financují jen sami jeho členové: „Sesbírané finance se používají na nákup květů a věnců, které ukládáme na památníky,“ píše Hambálek.

Mediálně často zmiňovaná fotografie, na které si před pěti lety potřásl rukou s Vladimirem Putinem, prý v žádném případě nedokazuje jeho napojení na Kreml: „Stalo se to jednou v mém životě a bylo to neorganizované setkání, které mě samotného zaskočilo a překvapilo,“ píše o setkání s ruským prezidentem.

„Považuji se za slovenského patriota a nikdy jsem nepropagoval a ani nebudu propagovat jakoukoli válku a ani válku na Ukrajině,“ doplňuje. Klub prý původně zakládal s tím, že si bude připomínat hlavně odkaz Slovenského národního povstání a druhé světové války.

V průvodu za Putina

Realita působení Nočních vlků a jejich různých evropských poboček je však úplně jiná. K Putinovu režimu mají i více než půl roku po ruském vpádu na Ukrajinu stále velmi blízko.

Marek Radkovič na svém Instagramu zveřejnil fotografie z výjezdu Nočních Vlků do Bosny. Datum publikace fotografií je 9. července, tedy ještě před uvalením sankcí na Jozefa Hambálka, který je na fotkách z Balkánu vidět také.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marek Radkovič (@marekradkovic)

Kromě obvyklých rekvizit, jako jsou kožené vesty s nápisy v azbuce, je z některých záběrů vidět i to, že někteří účastníci motorkářského srazu mají na sobě trička s kombinací ruské a srbské vlajky překryté písmenem Z. To je od začátku války na Ukrajině považováno za symbol podpory ruské invaze.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marek Radkovič (@marekradkovic)

Právě na Balkáně jsou tamní sympatizanti klubu Noční vlci v podpoře Putinova režimu velmi aktivní. V březnu například Noční vlci demonstrovali na podporu Ruska v Bosně a v srpnu se účastnili protestů proti pochodu za práva sexuálních menšin EuroPride v Bělehradě. Účastníci protestního pochodu tehdy nesli pravoslavné ikony i portréty Vladimira Putina.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)