„Vládnou nám zlí reptiliáni. Jediný, kdo nás může zachránit, je temný rytíř Vladimir Putin," tvrdí Thierry Baudet.

Putinovi koně v Nizozemsku: Wilders, „Farage v sukni“ či šéf strany věřící v reptiliány

Napsal/a Lucie Sýkorová 28. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Vítězství krajně pravicového populisty, euroskeptika a „přítele Ruska“ Geerta Wilderse v nizozemských parlamentních volbách vyděsilo loni v listopadu Evropu. Příliš se ale nemluví o tom, že Rusko má v zemi, která spoluzakládala EU, řadu dalších výrazných podporovatelů. 

Patři mezi ně i předseda další parlamentní strany FVD Thierry Baudet či známá aktivistka a influencerka usilovně podporující farmářské protesty v celé Evropě – Eva Vlaardingerbroeková. Oba zároveň propagují tzv. Nexit, tedy vystoupení Nizozemska z EU.

„Ráda bych byla novým Faragem,“ říká o sobě aktivistka a influencerka Vlaardingerbroeková. „Lidé se musí probudit a vystoupit z EU,“ burcovala loni ve videorozhovoru pro kanál GBNews. A letos ještě přitvrdila: Je čas zbořit babylonskou věž, napsala začátkem února na síti X k obrázku hořící budovy Evropského parlamentu.

Vlaardinerbroeková vystudovala práva a filozofii a ve 20 letech vstoupila do politiky. Stala se členkou strany Fórum pro demokracii hned po jejím založení v roce 2017 a v roce 2021 za ni kandidovala do Sněmovny reprezentantů.

Přerušila kvůli politice i studia. „Eva si uvědomila, že její povolání spočívá v kulturní válce, a ne v akademické sféře,“ stálo tehdy na jejím profilu na Linkedinu.

Milion sledujících na sociálních sítích

Stranu ale nakonec opustila ještě před volbami. Od té doby působí jako aktivistka a influencerka na sociálních sítích.

Je stále vlivnějším hlasem na mezinárodní radikálně pravicové scéně, píše nizozemský deník NRC. Má milion sledujících na sítích X a Instagram a často bývá váženým hostem alternativních médií a krajně pravicových akcí.

Stala se především velmi hlasitou podporovatelkou protestů zemědělců, a to nejen v Nizozemsku. Vydala se i na protesty německých zemědělců, přestože ti ji výslovně požádali, aby zůstala doma, protože nechtěli být spojováni s krajní pravicí.

Vlaardingerbroeková přesto v polovině ledna stála zabalená do nizozemské vlajky na německé dálnici, aby podpořila německé zemědělce a informovala svět o protestech farmářů.

V roce 2021 působila několik měsíců ve Švédsku jako moderátorka vlastní celoevropské talk show Let’s Talk About It na YouTube kanálu švédského média Riks, které je spojeno s krajně pravicovou stranou Sverigedemokraterna.

Nyní Vlaardingerbroeková postupně vystupuje otevřeněji jako součást Evropského identitářského hnutí. „Jsem ráda, že jsem zpátky na scéně,“ řekla v rozhovoru s Brittany Sellnerovou v listopadu 2022.

Sellnerová, kterou Vlaardingerbroeková nazývá svojí přítelkyní, je manželkou Martina Sellnera, vůdce rakouských identitářů. Ten Sellner, který na setkání s krajně pravicovou německou stranou AfD v Postupimi loni v lednu navrhl generální plán na deportaci milionů žadatelů o azyl a Němců s migračním pozadím.

Odhalení této skutečnosti vedlo v Německu k masovým demonstracím proti krajní pravici.

Ruska a Vladimíra Putina se mladá aktivistka zastává opakovaně. Zpochybňuje zobrazení Ruska jako agresora ve světle geopolitických událostí, jako je konflikt na Ukrajině, na sociálních sítích obdivuje i přímo Putina.

„Putinovo 30minutové vyprávění o ruské historii bylo neuvěřitelně zajímavé, nejen kvůli jeho současné politické relevanci, ale zejména proto, že přímo zdůrazňuje skutečnost, že ani jeden západní vůdce dnes nedokázal podat tak podrobnou historickou zprávu o svém vlastním národu jako Putin,“ napsala například letos v únoru na X.

Zdroj: síť X Evy Vlaardingerbroekové

Vlaardingerbroeková také často vychvaluje Tuckera Carlsona, bývalého moderátora americké televize Fox News, který vzbudil pozornost letos v únoru právě svým podlézavým rozhovorem s Vladimirem Putinem.

„Tucker je nejlepší z nejlepších v oboru. Říká pravdu tak, jak to nikdo jiný nedokáže. Stojím za ním na 100 %,“ napsala například před rokem na síti X.

Mnohokrát byla hostem v Carlsonově talk show na Fox News. V roce 2022 zde například s odkazem na konspirační teorie prohlásila, že současná krize je využívána k tomu, aby byla zemědělcům ukradena půda a mohly se na ní stavět domy pro přistěhovalce.

V dubnu 2023 vstoupila Eva Vlaardingerbroeková se svým otcem do římskokatolické církve a stala se hluboce věřící ženou s božským posláním. Při křtu přijala jméno Johanka, podle Johanky z Arku, jejíž citát „Nebojím se, neboť Bůh je se mnou. Byla jsem k tomu stvořena,“ cituje na svém profilu na X.

Vládnou nám reptiliáni

Thierry Baudet se objevil v nizozemském veřejném prostoru v roce 2016. Tehdy založil think-tank s názvem Forum pro demokracii, s nímž zorganizoval referendum o asociační dohodě EU s Ukrajinou.

Nizozemští voliči se v tomto referendu vyslovili v poměru téměř dva ku jedné proti dohodě.

Přestože referendum nebylo závazné, znamenalo to pro premiéra Marka Rutteho, že musel žádat v Bruselu o ujištění, že dohoda nepovede k automatickému členství Ukrajiny v EU a nezaváže členské země k finanční podpoře země.

V roce 2017 založil Baudet na základech think-tanku politickou stranu Forum pro demokracii (FVD).

„Zatímco o vazbách Wildersovy strany PVV na Rusko nemáme žádné informace, víme, že Forum pro demokracii má mnoho kontaktů do Ruska. Existuje i podezření na financování z Ruska,“ řekla webu HlídacíPes.org Sarah de Langeová, profesorka politického pluralismu na Amsterdamské univerzitě.

Strana FVD se poprvé zúčastnila voleb v roce 2017 a získala dvě křesla ve Sněmovně reprezentantů. Po komunálních volbách v roce 2018 obsadila tři křesla v městské radě Amsterdamu.

Zemské volby v roce 2019 přinesly straně 86 mandátů ve dvanácti nizozemských provinciích, ve třech z nich se FVD stala největší stranou.

Do Evropského parlamentu se v roce 2019 dostali tři kandidáti FVD, rok na to ale stranu opustili. V parlamentních volbách v roce 2021 strana vedla kampaň proti lockdownu a opatřením souvisejícím s pandemií Covid-19 a podařilo se jí získat osm poslanců ve Sněmovně reprezentantů.

Baudet se nikdy netajil svou podporou Ruska. Důrazně se postavil proti sankcím EU vůči Rusku už po okupaci Krymu v roce 2014.

Strana FVD ve svém volebním programu z roku 2017 navrhovala normalizaci vztahů s Ruskem a Baudet opakovaně zpochybňoval kritiku nizozemské vlády vůči Rusku kvůli sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines v roce 2014.

V roce 2020 unikly do médií Baudetovy zprávy z aplikace WhatsApp, které odhalily jeho úzké kontakty s Rusem žijícím v nizozemském Haagu Vladimirem Konrilovem, který má podle článku v New York Times z roku 2017 vazby na Kreml.

Kornilov tyto vazby popírá, pravidelně ale propaguje prokremelské narativy.

Vladimir Kornilov je Rus s ukrajinským pasem, do roku 2013 byl ředitelem Ruského institutu SNS na Ukrajině a měl úzké kontakty se separatisty v Donbasu.

V Haagu údajně vede Centrum pro euroasijská studia. Píše také pravidelně komentáře pro Ria Novosti. V roce 2017 se mu podařilo získat rozhovor v nizozemské televizi, která jej prezentovala jako „experta“, upozornil deník Volkskrant.

Nizozemský investigativní televizní pořad Zembla uvedl, že Thierry Baudet posílal před referendem o dohodě s Ukrajinou v roce 2016 zprávy svému kolegovi, v nichž popisoval Kornilova jako „Rusa, který pracuje pro Putina“.

Ze zpráv také vyplynulo, že Baudet byl zřejmě Kornilovem placen. To se politik následně snažil vyvrátit a odhalené zprávy prezentoval jako vtip a nadsázku.

Od roku 2020 novináři a politologové popisují Baudetovy názory jako posun od konzervatismu a nacionalismu ke konspiračním teoriím, radikalismu a v některých případech k neofašistickým a antisemitským názorům.

Ve videu z října 2022 už Thierry Baudet otevřeně přiznává, že věří v konspirační teorie: „Vládnou nám zlí reptiliáni. Jediný, kdo nás může zachránit, je temný rytíř Vladimir Putin. Putin je hrdina, myslím, že zvítězí… A my musíme udělat vše pro to, abychom ho podpořili. On bojuje náš boj…“

Expanze do Vlámska

V roce 2022 získala FVD znovu zastoupení v Evropském parlamentu, když do strany přeběhl bývalý senátor za PVV Marcel de Graaff.

Ten byl původně členem skupiny Identita a demokracie, ale i tato frakce jej později vyloučila kvůli nesouhlasu s jeho postojem k Rusku. De Graaff byl jedním ze 13 europoslanců, kteří v březnu 2022 hlasovali proti odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.

Marcel De Graaff má vést kandidátku FVD do letošních eurovoleb v belgickém Vlámsku, kde momentálně sílí hlasy pro odtržení od Belgie. FVD zde letos v lednu založila pobočku. Voleb se zde bude moci zúčastnit, pokud sesbírá do 12. dubna 5000 podpisů.

Stále není jasné, zda bude FVD po volbách usilovat o sblížení s Identity & Democracy, která před dvěma lety Marcela de Graaffa vyloučila.

Baudet chce prorazit „centrismus“ klasických středových stran a za tímto účelem uvažuje i o „široké spolupráci mezi krajní levicí a pravicí“, píše deník Niewsblad.

Hned na prvním předvolebním meetingu ve Vlámském Genku nazval Baudet Rusko hlavním spojencem Evropy, uvádí dále deník.

Publikum se snažil přesvědčit, že Vlámská pravicově populistická strana Belang a holandská Wildersova PVV jsou vlastně totéž, stávají se součástí mainstreamu a už jsou málo radikální. „Obě strany podporují Izrael a Ukrajinu a během koronavirové krize nehnuly ani prstem.“

Podle předpovědi think-tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR) by mohlo být deset z 31 nizozemských europoslanců v euroskeptické frakci ID, čímž by se Nizozemská skupina stala třetí nejpočetnější v této frakci po Francii a Německu.

Poté, co byl vyloučen Marcel de Graaff, není v současné době v této frakci žádný nizozemský europoslanec.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)