Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia
Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia,

Putinova hra o trůny. Recepty na drahou elektřinu existují, ale řešení vázne

ANALÝZA. Zima se blíží. Zlidovělý výrok ze ságy Hra o trůny, značící fakt, že za dveřmi je problém, dostává – s ohledem na energetickou krizi vyvolanou Ruskem a jeho agresí proti Ukrajině – reálný obrys. Ceny plynu a elektřiny jsou dramaticky vysoké, spolu s tím roste napětí ve společnosti, které s gustem přikrmují populističtí politici.

Bohužel jim v tom česká vláda zatím nahrává. Měla by do omrzení opakovat a vysvětlovat, jak a proč se věci mají, nahradit mýty srozumitelnými fakty a dát lidem pocit, že je v tom stát nenechá; tedy přidat funkční, realistický a široké veřejnosti pochopitelný recept na to, co se superdrahou elektřinou.

Hospodsky radikální řešení typu „budeme si vyrábět jen sami pro sebe a prodávat jen na vlastním písečku“, jaká se ve veřejné debatě též objevují, fungovat nemohou – a níže si řekneme proč.

Některé jiné nápady na cenové stropy mohou vést k tomu, že elektřina by možná byla levnější, ale byl by jí nedostatek – jak se ukazuje třeba na maďarské cestě stropu cen na pohonné hmoty (některými českými politiky taktéž původně vychvalované).

Jak stlačit cenu plynu

Ceny plynu meziročně vzrostly na třináctinásobek, od ledna cena elektřiny vzrostla zhruba o 620 %. Nemůže za to sám o sobě Green Deal ani německá Energiewende (i když s německými jadernými a uhelnými elektrárnami by všem teď bylo veseleji), nemůžou za to hamižné energetické firmy, nemůže za to Fiala ani Babiš. Může za to Putin a jeho válka.

Evropská unie jako celek dosud z Ruska importovala 60 % své spotřeby uhlí, 45 % plynu a 25 % ropy. Česko bylo na plynu z Ruska závislé takřka ze 100 %. A když se zbavujete závislosti, tak to bolí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Tento týden, 9. září, se sejde mimořádná Evropská rada pro energetiku, kde se má o cenách elektřiny a společném evropském postupu jednat. Nutno dodat, že takové jednání a společná akce byly na místě někdy tak v březnu, a ne více než půl roku poté, co Vladimir Putin rozehrál svou vlastní krvavou „hru o trůny“.

Je třeba s podivem, že – zjevně funkční – španělský a portugalský recept na regulaci prodejních cen elektřiny (zavedený v obou zemích v červnu) se ve veřejné debatě objevil teprve nedávno. Proč se tedy takzvaný Iberský model na evropské úrovni neobjevil nejpozději v červenci?

Oč jde? O to, že prodejní cenu elektřiny určuje vždy ta nejdražší výroba, která je nutná k naplnění poptávky; a tou jsou plynové elektrárny.

Cílem je tedy snížit nabídkovou cenu právě z těchto nejnákladnějších zdrojů. Španělsko a Portugalsko proto dotují náklady na výrobu elektřiny z plynu a tím snižují vliv drahého plynu na konečnou cenu elektřiny.

Peníze na to obě země berou od odběratelů (zhruba podobně jako čeští spotřebitelé platí v účtech příspěvek na obnovitelné zdroje), kteří tím ale získají výrazně stlačené celkové ceny elektřiny, již odebírají (jinými slovy celkové výnosy pro spotřebitele výrazně převyšují náklady). Právě o tom by měla být řeč na mimořádné Evropské radě pro energetiku.

Jako sóloakce pro samotné Česko přitom takové řešení nepřipadá v úvahu. Jsme totiž součástí sítě zemí, které jsou „elektricky“ na trhu nejlépe propojené – Česko, Německo, Francie, Švýcarsko, Rakousko, Slovensko a Maďarsko. Bohužel je zde také nyní – kvůli zákonům nabídky a poptávky – cena elektřiny nyní nejvyšší.

Naopak výrazně levněji je tam, kde přeshraniční trh kvůli technickým omezením funguje jen minimálně. A tak zatímco ve Španělsku se na konci srpna prodávala jedna megawatthodina za 351 eur, v sousední Francii – se Španělskem sítěmi dostatečně nepropojené – byla elektřina vůbec nejdražší, za 1130 eur (vliv má ale i vynucená bezpečnostní odstávka několika francouzských jaderných elektráren).

Nemluvit s ruským diktátorem

Česko, coby energetická křižovatka, nyní na propojení trhu doplácí, i když v předchozí dekádě z něj naopak jednoznačně cenově těžilo. Řešením však není zavřít se uvnitř vlastních hranic a vyrábět si jen pro sebe, jakkoli to zní lákavě.

Proč? Není prostě realistické si ze všech komodit vytáhnout z klobouku jen elektřinu a pak doufat, že sousedé, na které bychom takto ukázali prostředníček (v podstatě bychom tím od trhu s elektřinou odstřihli přinejmenším Slovensko, Maďarsko a Balkán), nám pak přes své území budou ochotně posílat to, co také nezbytně potřebujeme: ropu, plyn atd.

Nyní se v Česku a v Evropě mluví i o zastropování cen. Ani to není tak triviální, jak to zní. Když se udělá tupě, může vést k tomu, že energetické firmy omezí výrobu a k vysokým cenám se přidá nedostatek elektřiny.

Jako jedna z variant se jeví strop na cenu pro spotřebitele s tím, že rozdíl se bude výrobcům kompenzovat, ideálně z jejich vlastních peněz – vybraných ze speciální daně pro energetické firmy či třeba vyšší dividendou od ČEZ.

Zopakujme na závěr, proč je tedy elektřina tak drahá a proč ještě možná dvě až tři zimy bude: Může za to drahý plyn z Ruska, nervozita trhu a obavy z toho, co bude – opět zdůrazněme, že vlivem ruské agrese proti Ukrajině, vlivem Putinovy politiky.

Jistě, slova a vysvětlování nás v zimě nezahřejí. Je proto v našem zájmu snižovat závislost na Rusku na nulu, zateplovat, snižovat energetickou náročnost, rozšiřovat obnovitelné zdroje, kapacity LNG i jadernou energetiku – ideálně v podobě malých modulárních elektráren.

Ale rozhodně nelze podléhat dojmu, že by snad něčemu pomohlo zkusit se nakonec s ruským diktátorem nějak dohodnout.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Tomáš Kuruc napsal:

  Proč se ale určuje cena z nejdražšího zdroje, když je třeba teď v létě tento zdroj málo využívaný? Neměl by to být jakýsi průměr? Taky neříkám, že mě cena vytápění stojí 25 Kč/kWh, kdybych topil pět dní v roce plynem a jinak například fotovoltaikou či dřevem za dejme tomu 5 Kč/kWh. Tedy průměr bude nad pět korun a ne 25 korun. A zase doplácíme na zelený mozky, který si nespočítali, že když nesvítí a nefouká, musí být záloha. No a Němci s tím svým demagogickým vypnutím jaderek tomu pomohli zcela nejvíc.

  • A. S. Pergill napsal:

   Tohle je jakési reziduum trhu: Cenu komodity určitého druhu na něm určuje ta nejdražší, která se ještě prodá (ti., co dokážou vyrábět levněji mají mezi výrobní a prodejní cenou větší bonus). Na tomhle principu je pak založen rozdíl ceny hektaru zemědělské půdy v úrodné nížině a na neúrodných vršcích.
   Problém je, že trh s elektřinou fakticky neexistuje. Existuje jen dodržování jakýchsi nesmyslných direktiv (od emisních povolenek, přes přednostní nákup energie z OZE za astronomické ceny až po pseudoburzu v Lipsku), což trh není, jako nebvyl trh direktivně určená cena zboží za socialismu (a na rozdíl od třeba digitálek se ta elektřina na černo prodávat a kupovat nedá – protože černý trh jakžtakž generoval reálné ceny i za toho socíku).

 2. Ondrej napsal:

  ano, je to tak, putler proti nam pouziva zavislost na jeho plynu jako regulerni zbran a chce touto cestou naprosto rozvratit nasi spolecnost a dostat idealne k moci nejake jeho zdejsi „kolobaranty“ a sluhy, viz sobotni demonstrace dezolatu – tam jich na podiu bylo hned nekolik, kteri by se tohoto ukolu „chopili“.
  Je naprosto nezbytne najit uspokojive reseni na urovni EU a to co nejdriv, to bude jedina spravna odpoved, souhlasim, ze tady proste vsichni zaspali vcetne nasi vlady a je co napravovat, vcetne komunikace k obcanum a zaroven je jasne, ze to neco bude stat, a to nejen penize, ale i nejaky ten „diskomfort“. Zajimave je, ze napr Nemci se na to pripravuji a berou to vazne, my jsme nezrala spolecnost protoze se tomu nemala cast spolecnosti smeje, ze by si meli oblest jeden nebo dva svetry navic, ale k smichu to neni, je to naprosto racionalni a dost mozna to proste bude potreba minimalne jednu zimu. Pak se postupne zbavime zavislosti na toxickem plynu diktatora a vraha putina a bude hned mnohem lepe, pokud to nedokazame, tak dopadneme velmi spatne a doufam, ze vlada uz si to plne uvedomuje, ted je cas zacit konat!

  • A. S. Pergill napsal:

   Němci se na to nijak nepřipravují: Vypínají jaderné elektrárny, do nedávna stavěli Nord Stream 2 jak voteklí a dnes akorát vědí, že „elektřina je přece v zásuvce“.

 3. petrph napsal:

  Jestli bych si dovolil, tak je zde jedna věta evidentně nepravdivá, totiž že
  „..Česko, coby energetická křižovatka, nyní na propojení trhu doplácí, i když v předchozí dekádě z něj naopak jednoznačně cenově těžilo.“
  Ale přece, není pravda že ne? Přece díky tomuto propojení trhu byl i ten plyn i ta elektřina pro naše odběratele mnohem dražší, než by mohl být.
  Jediný , komu se to snad vyplácelo, byl ČEZ který svou elektřinu přes ten trh „do zahraničí prodával, Ten ze svého zisku sice vyplácel státu dividendu, ale ta byla mnohonásobně menší než ztráty těch českých odběratelů na jim prodávané drahé elektřině, Není to tak??

  Tudíž, ale nejen proto, je nutné se ptát proč naši čeští politici rozhodují o jakýchkoliv opatřeních tak pozdě, a pokud možno vůbec.
  A tady hledat tu skutečnou oligarchii nikoliv u Babiše – který je i se svým Agrofertem proti skupině ČEZu a dalším energetickým společnostem v zahraničí. učiněný chudák…

Přidávání komentářů není povoleno