Psí týden: Proč Češi touží po vládě silné ruky, Babiš má zkontrolovat sám sebe a policisté fotí všechny řidiče
Napsal/a Ondřej Neumann 23. ledna 2016
Ve třetím lednovém týdnu jsme psali o stále agresivnější kremelské propagandě i o ztrátě ruské historické paměti. Jako první HlídacíPes.org upozornil, že policisté ve velkém pořizují a uchovávají fotografie aut a řidičů, kteří se ničeho nedopustili. Velký ohlas vzbudila i naše informace, že Brusel žádá po úřednících ministerstva financí, aby zkontrolovali svého šéfa Andreje Babiše…
- Evropská komise požádá o prověrku padesátimilionové dotace na luxusní rekreační sídlo Farma Čapí hnízdo, které patří ministru financí Andreji Babišovi. Jestli při přidělení dotace nebyla porušena závazná pravidla, prověří úředníci ministerstva financí. Ti dosud žádost nedostali. Prověrku oznámila komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová v dopise, který zaslala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Odpověděla tak na dotaz poslanců, kteří upozorňovali, že úředníci Regionálního programu Střední Čechy porušili v roce 2008 podmínky dotační výzvy. Více o lehce absurdním požadavku v článku Zkontroluj sám sebe. Bruselská výzva Babišovi kvůli Čapímu hnízdu.
- Země, které nás předběhly v EET. Potíže mají všude, ve Slovinsku pokladny přispěly k pádu ministra financí. Zavedení on-line pokladen přineslo slovinskému ministru financí Dušanu Mramorovi smůlu. Od druhého ledna 2016 by sice měli všichni podnikatelé na pokladnách účtovat, daňoví úředníci ale musí tolerovat, že si tři čtvrtiny obchodníků ještě nestihly potřebné přístroje pořídit. Dva týdny a dva dny po zavedení pokladen musel navíc Mramor rezignovat, píše v článku hojně sdíleném na sociálních sítích Petr Holub.
- Před 25 lety stovky tisíc Moskvanů vyšly do ulic podpořit litevský národ odcházející od SSSR. Dnes by klidně schválily novou okupaci. Rusové kategoricky odmítají debatu o jakékoli jiné verzi událostí 20. století, než té sovětské. Ve svém komentáři pro Deutsche Welle to píše ruský novinář Konstantin Eggert. HlídacíPes.org významné pasáže komentáře publikuje díky překladu Evy Romancovové: Rusko, svobodné pobaltské státy a ztráta ruské historické paměti.
- Bin Ládin žije na Bahamách, naskočily české proruské weby na loňskou satiru. Prokremelská média v Rusku, ale i v západních zemích vyznávají schizofrenní přístup: na jedné straně varují, že západním médiím nelze věřit, na straně druhé se jimi pro větší „důvěryhodnost“ smyšlených zpráv zaštiťují. Poukazuje na to pravidelný přehled bruselského komunikačního týmu zaměřeného na ruskou propagandu East StratCom, jehož členem je i český novinář Jakub Kalenský. Přehled za druhý lednový týden zmiňuje i Českou republiku a některé české servery, všiml si Robert Břešťan.
- A ruské propagandy se týkal i další materiál šéfredaktora HlídacíPes.org. Německý právník Martin Luithle podal k berlínskému státnímu zastupitelství trestní oznámení na zpravodaje ruské státní televize „Pervyj kanal“ v Německu. Za šíření dezinformací a nenávisti. Je to zřejmě první případ, ve kterém bude policejnímu vyšetřování čelit novinář šířící kremelské lži.
- A Rusko po čtvrté v materiálu Uprchlíci, Rusko, Řecko… Evropa čelí až příliš mnoha krizím najednou, varuje Tomáš Prouza. Rusko bude nadále předstírat, že je velmocí; problémy s řeckým dluhem se vrátí; a příliv uprchlíků se nezastaví, předpovídá státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. V rozhovoru s Janem Jedličkou z EU office České spořitelny pak v případě migrantů zdůraznil potřebu přesvědčit je o tom, že se chtějí stát Evropany. O čem dalším mluvil blízký spolupracovník premiéra Sobotky, přezdívaný “český pan Evropa”?
- Blik. A mají vás. Policie fotí každého, kdo projede kolem jejích radarů. Je to vcelku běžná situace. Jedete kolem policejní kamery, která sleduje rychlost nebo dodržování odstupu vozidel. A najednou blesk – přestože jste se ničeho nedopustili. Znervózníte, ale necháte to být. Koneckonců žádná složenka do pošty nepřijde. Za nějakou dobu si na to zvyknete. Česká policie ve velkém pořizuje a uchovává snímky vozidel a řidičů, kteří se ničeho nedopustili, zjistil Robert Malecký. Říká se tomu systém automatické kontroly vozidel, který v ostrém provozu funguje zatím ve třech krajích. Vysloužila si za to kritiku ochránců soukromí a také jednu z nominací na letošní ceny Velkého bratra.
- Zemětřesení v bílém resortu má propuknout na podzim. Snaží se o to skupina senátorů z ČSSD, lidové strany a hnutí ANO, kteří chtějí zrušit kontrolu podnikatelů a odborů nad sto miliardami zdravotnických dotací ročně. „Jde o veřejné peníze, měl by nad nimi být veřejný dohled,“ říká jejich mluvčí Alena Dernerová (Severočeši.cz) a dodává, že veřejnost dnes o využití zdravotnických peněz nic neví: Stomiliardový kostlivec v českém zdravotnictví. Pojišťovny porušují ústavu, tvrdí senátoři.
- Češi lékaře milují. Jsme čtvrtí na světě v počtu návštěv v ordinacích. Výdaje na veřejné zdravotnictví v České republice se ročně pohybují kolem 250 miliard korun. Se započtením soukromých výdajů české zdravotnictví ročně spolyká zhruba 300 miliard korun. Třetinu všech výdajů tvoří léky bez receptu a další léčiva, čtvrtinu pak léky předepsané lékařem a další čtvrtinu ambulantní zdravotní péče.
- Manželka generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda už nepracuje jako grafička v jím vedeném státním podniku. Renatu Szórádovou přivedl šéf Lesů ČR do odboru marketingu a komunikace loni v září, informoval 21. prosince server HlídacíPes.org. Szórádová teď pracovní poměr ukončila, podnik vypsal na její místo výběrové řízení.
- V české společnosti narůstají xenofobní nálady, po vládě pevné ruky volá 67 % lidí. Pouze 51 % upřednostňuje demokracii před reálným socialismem minulého režimu. Vývoj České republiky i očekávání a pocitů Čechů a Češek za posledních 25 let detailně shrnul průzkum společnosti KPMG. „Pracovní heslo je „máme se lépe, cítíme se hůře“. Zní to docela apokalypticky, ale my nechceme rozšiřovat skupinu alarmistů,“ říká Jan Žůrek, řídící partner KPMG a člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Více v článku Naděje a očekávání Čechů se za 25 let dramaticky změnily. K horšímu.
- Rada Českého rozhlasu zvolila nového ředitele významného média – veřejnoprávního Českého rozhlasu. Stal se jím dlouholetý náměstek bývalého generálního ředitele Petera Duhana a doposud programový ředitel rozhlasu René Zavoral. Získal sedm hlasů. Rozhodlo o tom druhé kolo hlasování, do nějž šel René Zavoral s pěti hlasy jako favorit. Druhým postupujícím byl mediální manažer Tomáš Skřivánek, který v prvním kole získal jen dva hlasy radních. Po jednom hlasu v prvním kole dostali manažer Michael Kralert a děkan Fakulty sociálních věd UK Jakub Končelík, žádný hlas nedostal novinář a právník Tomáš Němeček. Co chystá nový generál ČRo?
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)