Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu se stal René Zavoral. Podívejte se, co chystá

Napsal/a Robert Břešťan 20. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada Českého rozhlasu zvolila nového ředitele významného média – veřejnoprávního Českého rozhlasu. Stal se jím dlouholetý náměstek bývalého generálního ředitele Petera Duhana a doposud programový ředitel rozhlasu René Zavoral. Získal sedm hlasů.

Rozhodlo o tom druhé kolo hlasování, do nějž šel René Zavoral s pěti hlasy jako favorit. Druhým postupujícím byl mediální manažer Tomáš Skřivánek, který v prvním kole získal jen dva hlasy radních. Po jednom hlasu v prvním kole dostali manažer Michael Kralert a děkan Fakulty sociálních věd UK Jakub Končelík, žádný hlas nedostal novinář a právník Tomáš Němeček.

Druhé kolo volby se konalo po půlhodinové přestávce. Po ní radní opět hlasovali a výsledek byl jasný. René Zavoral získal sedm hlasů, Tomáš Skřivánek dva.

Funkční období generálního ředitele rozhlasu je šestileté. „Umím uznat chybu a umím ji napravit. Ne vše se v Českém rozhlase povedlo,“ přiznal při veřejném slyšení Zavoral. „Vím, jaké konkrétní kroky k nápravě udělat a také jak je udělat,“ dodal Zavoral. Český rozhlas je podle něj ovšem nyní ve velmi dobré kondici a je v jeho očích nenahraditelným médiem – má vzdělávat, bavit a spojovat, má být „pilířem demokracie a dobrého žití v ČR“.

Zavoral v Českém rozhlase působí od roku 2001. Přes posty tiskového mluvčího, šéfa odboru komunikace, marketingu a PR se stal šéfem strategického rozvoje ČRo a náměstkem pro program. V letech 2005-2006 krátce působil v Komerční bance. V minulosti byl členem ODS. V aktuální volbě generálního ředitele byl považován za kandidáta s – veřejně nevyřčenou – podporou hnutí ANO.

Ve svém projektu Zavoral mimo jiné píše:

  • Zmiňuje „nepřehledný informační a mediální chaos“ spolu s rozkolísaností tradičních hodnot v celé společnosti. Rozhlas má v tomto světě působit jako kvalitní, relevantní, důvěryhodná a normotvorná národní instituce.
  • Vytvořil by rozhlasového ombudsmana, který by se věnoval stížnostem a postřehům posluchačů.
  • Snížil byl počet vedoucích pracovníků, srozumitelně nastavil řídící pravomoci a odpovědnost, vytvořil ekonomickou redakce, posílil zpravodajský post v Bruselu a otevřel pozici stálého zpravodaje v Číně.
  • Na stávající profilaci stanic by Zavoral v podstatě nic neměnil.
  • „Model, v němž Centrum zpravodajství (CZP) dodává všem stanicím zpravodajství a aktuální publicistiku, se po třech letech fungování ukazuje zbytečně robustní z důvodu zdvojené editorské struktury,“ přiznává Zavoral.
  • Plánuje spojení obou zpravodajsko-publicistických stanic a CZP do jednoho celku. Slibuje si od toho „urychlení plánovacích procesů, vzájemnou koordinaci a posílení zpravodajského a redaktorského týmu.“
  • Zavoral by změnil organizační strukturu – sedm ředitelů by bylo přímo podřízených generálnímu řediteli. Výsledkem by měly být úspory i posílení role šéfredaktorů stanic.
  • Internetové zpravodajství ČRo by podle něj mělo existovat jako „stanice“, nezávisle na vysílání.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)