První stopa po Zemanově čínském poradci. Je obviněn z uplácení provinčního tajemníka
V Číně se po dlouhé době objevily první informace o osudu čestného poradce českého prezidenta Miloše Zemana, bývalém předsedovi konglomerátu CEFC Jie Ťien-mingovi.
Jak upozornil expertní server o Číně, Sinopsis.cz, čínská státní televize přinesla ve čtvrtek večer zprávu o procesu s bývalým stranickým tajemníkem provincie Kan-su Wang San-jünem a jedno z obvinění vůči němu je, že přijal úplatky právě od Jie Ťien-minga.
Růst na korupci a na dluh
V jaké výši úplatek měl být není jasné. Týkat se ale měl snahy šanghajské pobočky CEFC získat podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan) prostřednictvím tehdejšího předsedy státní China Development Bank (CDB) Chu Chuaj-panga.
Tajemník Wang měl také stejnou cestou zprostředkovat úvěr pro chajnanskou pobočku CEFC od CDB ve výši 4,8 miliardy USD.
Byla to právě China Development Bank, kdo financoval prudký růst společnosti CEFC na dluh.
Podle rychle zcenzurovaného článku v respektovaném čínském finančním časopise Cchaj-sin z března tohoto roku prováděla CEFC fiktivní obchody mezi svými četnými pobočkami a dalšími spřátelenými subjekty, aby vyvolala dojem obrovského obratu a mohla získávat další půjčky.
Včerejší zpráva čínské televize je vůbec první informací o osudu Jie Ťien-minga od březnového ujištění delegace českého prezidenta, vyslané pátrat po okolnostech jeho zmizení, že je skutečně vyšetřován z “porušení zákonů”.
Jie Ťien-ming zmizel v ČLR nejspíše v únoru tohoto roku a je podle všeho vyšetřován vnitrostranickou disciplinární komisí v tajném extralegálním procesu.
Ten se může táhnout libovolně dlouho a není jasné, kdy a zda vůbec bude Jie oficiálně obviněn u řádného soudu. I pokud by k tomu skutečně došlo, bylo by soudní řízení jen čistě formálním potvrzením viny.
Fotografie se Zemanem
Jak upozornil Sinopsis, obvinění vůči předsedovi CEFC Jie Ťien-mingovi z uplácení vysokých politiků v Číně jsou do značné míry analogická k obviněním vůči představiteli neziskového křídla CEFC Patricku Hoovi.
Ten je v USA obviněn z korupce vysokých funkcionářů OSN a politiků v několika afrických zemích. Nově vůči němu přibyla také obvinění z nelegálních obchodů se zbraněmi v citlivých oblastech v Africe a obcházení sankcí vůči Íránu.
Jie Ťien-ming přesto nadále zůstává poradcem českého prezidenta. Toho si všímají zahraniční média, která pravidelně doprovázejí články o Jie Ťien-mingovi i Patricku Ho fotografiemi předsedy Jie ve společnosti Miloše Zemana.
Soud s Patrickem Ho byl původně naplánován na 5. listopadu 2018, ale bude nejspíše kvůli procedurálním komplikacím odložen.
Lze očekávat, že při něm vyjdou najevo další okolnosti ohledně společnosti CEFC a jejího předsedy Jie Ťien-minga.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Řekni mi s kým kamarádíš, a já ti řeknu jaký jsi.
Jaký je rozdíl mezi Jie Ťien-Mingem a Babišem ? Jaký je rozdíl mezi čínskou policií a českou policií ? Co je výhodnější , dotace od EU nebo úvěr od CDB.? Také platí v Číně pravidlo hloupý kdo dává-ještě hloupější kdo nebere?