První křesťanští uprchlíci z Iráku dorazí do Česka na konci ledna
První skupina třiceti uprchlíků původem z Iráku zamíří do České republiky na konci ledna. Další budou následovat v únoru.
Jedná se o první část ze skupiny 152 křesťanů, kteří utekli před hrozbou Islámského státu z okolí iráckého Mosulu. „Prvních třicet již má uznaný status mezinárodního uprchlíka, což situaci zjednodušuje. Jsou nyní už mimo Irák, v táborech v Libanonu,“ vysvětluje Martin Frýdl za nadační fond Generace 21, která přijetí křesťanských uprchlíků v Česku vyjednala s vládou.
Z Libanonu k Jihlavě
Vláda o přijetí křesťanských uprchlíků z Iráku rozhodla v polovině loňského prosince. První skupina je složena ze sedmi rodin se, se 14 dětmi ve věku do 14 let, z toho osmi v předškolním věku. „Ve skupině je polovina žen a polovina mužů,“ upřesňuje Frýdl.
Veškeré náklady na dopravu i pobyt uprchlíků hradí nadační fond. Po příletu do Česka projdou všichni uprchlíci několikadenním přijímacím řízením v uprchlickém zařízení v Zastávce u Brna.
„Poté budou několik měsíců společně v jednom ubytovacím zařízení u Jihlavy. Budou se učit česky a pak by měli jít do křesťanských komunit a diecézí, kde se zapojí do života v Česku,“ říká Martin Frýdl.
„Cítíme podporu pro naši aktivitu od většiny lidí v naší zemi, stejně jako průřezově skrz celé politické spektrum. Doufáme, že irácké křesťany dobře přijmeme, pomůžeme jim překonat prázdnotu a beznaděj a přivítáme je jako naše nové sousedy,“ říká ředitel Nadačního fondu Jan Talafant.
Mise Otce Benajmina
V uprchlickém táboře v iráckém Erbílu žije v těžkých podmínkách zhruba 400 křesťanských rodin, kteří uprchli z jiných částí Iráku.
„Jsou to lidé, kteří jsou v nouzi a musí žít jen z mála. Od nás dostávají jen jídlo, pití, nějaké oblečení, aby přežili. Žijí ve stanech, kontejnerech, rodinný život je nemožný… Žádné soukromí, plno nemocí, špíny… Projevuje se tam stres, někdy přerůstá do duševních chorob. Žádné školy, vzdělávání, žádná budoucnost,“ shrnul v rozhovoru pro HlídacíPes.org otec Benjamin, syrský pravoslavný kněz působící právě Erbílu.
Právě on v průběhu loňského roku s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou vyjednával o možnosti přijetí křesťanských uprchlíků v Česku.
Čtěte též: Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou, říká syrský kněz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Lidi, tentokrát nejde o Muslimy, ale o lidi, kteří potřebují pomoc. Doufám, že se jim pomoci u nás dostane.
Proč by neměli muslimové potřebovat pomoc? Já doufal, že se u nás dostane pomoci všem potřebným; že někteří odmítají i iniciativu Generace 21 mě vůbec nepřekvapuje, jen to ukazuje jejich farizejství …
Jsem velmi rád, že poskytnutí trvalého azylu uceleným rodinám (tedy nikoli mladým silným, potenciálně nebezpečným chlapíkům)se nakonec podařilo. Jednou z prvních našich politických stran, která toto řešení navrhoval, byla Koruna česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska s tím, že jako poskytovatelé pomoci máme právo si vybírat, komu pomůžeme. Orientace na křesťany je myslím jasná – jsou to lidé podobné kultury, a protože Korán není jejich kniha, patří nepochybně k nejohroženějším komunitám na Středním východě. Takže pomůžeme, a přitom si do Evropy nepřitáhneme Islám. Je dobře, že se to podařilo, pokračujme. Díky!
Děkují Nadaci Generace 21 ! za usilovnou pomoc Křesťanům,kteří jsou na pokrájí vyhlazení – Satanem v podobě člověka – čili Státem IS-.Děkují a Bůh Vám žehnej! Jsem s Vámi v modlitbách i v pomocí..