Protikorupční speciál na odpis. Vláda ho neplánuje, boj o něj vzdali i sami státní zástupci
VIDEO. Takzvaný protikorupční speciál, tedy státní zastupitelství dohlížející na vyšetřování korupce a nejzávažnější hospodářské kriminality, nakonec nejspíš nevznikne. Třeba v programovém prohlášení Babišovy vlády o něm nestojí ani slovo. A boj o speciál nakonec vzdávají i sami státní zástupci.
Přibližně od roku 2014 byl přitom zamýšlený speciál hitem protikorupčního boje i předmětem ostrých sporů mezi státními zástupci a politiky.
Ve vládním programovém prohlášení je o zákoně o státním zastupitelství jediná zmínka. „Předložíme nový zákon o státním zastupitelství, který nově nastaví nezávislost státních zástupců na výkonné moci.”
O speciálu, který byl snem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, naopak jakákoli zmínka chybí. A nenajdeme ji ani v části, která se přímo týká boje s korupcí.
„Budeme dále bojovat proti korupci ve všech oblastech. Za tím účelem zejména předložíme zákon na ochranu whistleblowingu a zákon o regulaci lobbingu vycházející z mezinárodních doporučení,” slibují v prohlášení Andrej Babiš a jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO).
Není vhodný čas
Myšlenku na speciál pomalu opouštějí i sami státní zástupci. Nebo přesněji řečeno pragmaticky hodnotí situaci, která velkému otevírání platného zákona o státním zastupitelství příliš nepřeje.
„Naučili jsme se s ním žít,“ říká prezident Unie státních zástupců Jan Lata v rozhovoru, který HlídacíPes.org pořídil v rámci projektu Mapa justice.
„V tuto chvíli nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu řeší vrchní státní zastupitelství v Praze i v Olomouci. Mně se zdá, že dělají svou práci dobře,“ říká Lata.
Podstatné části rozhovoru, které se týkají protikorupčního speciálu a nového zákona o státním zastupitelství, spustíte ve videu v úvodu článku nebo zde.
Celý rozhovor s Janem Latou, stejně jako s dalšími rozhodujícími představiteli české justice, bude HlídacíPes.org přinášet v následujících týdnech.
Dá se tedy říct, že státní zástupci pod vlivem okolností ustoupili od požadavku na zřízení protikorupčního speciálu? „Řekněme, že nevidíme nejvhodnější dobu na zásadní zasahování do zákona o státním zastupitelství,” říká Jan Lata.
Vratké postavení Pavla Zemana
Prezident unie ovšem zmiňuje jiný problematický bod platné úpravy, a to je postavení nejvyššího státního zástupce. Toho může vláda kdykoli odvolat, a to bez vysvětlování. A to vláda jakákoli, tedy i vláda bez důvěry a v demisi.
Hypoteticky se tak uzavírá kruh, v němž ministři vlády trestně stíhaného premiéra řídí resorty vnitra a spravedlnosti, které se podílejí na stíhání předsedy vlády. A případné odvolání nejvyššího státního zástupce jako hlavy veřejné žaloby by minimálně vyvolalo otázky o střetu zájmů.
Lata tuto konkrétní hypotézu komentovat nechtěl, v obecné rovině ale postavení nejvyššího státního zástupce považuje za největší slabinu platného zákona.
„Odvolání nejvyššího státního zástupce není spojeno s žádnými důvody, tento je jmenován a odvoláván vládou na návrh ministra spravedlnosti, a jeho postavení je tudíž velmi vratké,” řekl.
Postavení nejvyššího státního zástupce je tak podle Laty důvodem, proč zákon otevřít.
„Jestli se mě ptáte na největší problém zákona o státním zastupitelství, tak je to nejisté postavení nejvyššího státního zástupce jako hlavy žaloby,” řekl prezident Unie státních zástupců.
Článek je součástí projektu Mapa justice, který HlídacíPes.org připravuje za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Cílem projektu je zmapovat skutečné vlivy v české justici, popsat osoby a skupiny, které mají na její chod rozhodující vliv.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
7 komentářů
Dobrá zpráva. Korupci by měli vyšetřovat standardní SZ v běžném pracovním pořádku. Nicméně je nutné provést reformu státního zastupitelství, zjednodušit organizační strukturu, postavit SZ pod řádnou a nezávislou veřejnou kontrolu a vymáhat po SZ osobní zodpovědnost za chyby a nezákonnosti, kterých se soustavně a beztrestně dopouštějí. Ochrana whistleblowerů by mohla být dobrá věc.
Pokud rozumím Vašemu návrhu, tak je zřejmé, že jedině lid a jeho „lidová“ tvořivost by spolu dokázali zrychlit, zjednodušit, zefektivnit chod na všech stupních Státního zastupitelství, vyvodit spravedlivou odpovědnost za dosavadní (i budoucí) chyby a nezákonnosti, kterých se soustavně a beztrestně dopouštějí – to je Vaše stanovisko, tedy hříchy SZ, které máte zajisté ověřené. Teď ještě navrhněte, jak by lid řešil obsazování SZ, neboť pochybuji, že by tu „funkci“ byl ochoten někdo dobrovolně zastávat. Nebo snad již víte o nějaké líhni „Urválků“, kteří by rádi?
Vás je zjevně pro demokracii škoda …
Ok, pokud myslíte demokracii takovou, jak si ji představujete Vy, tak díky, pro takovou nemám pochopení, tzv. lidová demokracie se vždy v minulosti zvrhla ve zrůdu, to raději pomaloučku vpřed, jsem si jistější (životem).
Btw, ale ta „nezávislá veřejná kontrola a vymahání osobní zodpovědnosti za chyby a nezákonnosti“ se musí týkat celé justice, tedy i soudců . Jinak se toho moc nezlepší. Nemá cenu se tvářit že černé ovce jsou jen státní zástupci.
A ochrana whistleblowerů by mohla být dobrá věc, už před rokem projednávala stará vláda návrh zákona, ale pak to za voleb asi padlo. Že by se do toho ted hnal Babiš se zdá nepravděpodobné, ono by se to totiž mohlo snadno obrátit proti němu a jeho lidem na MF..
Souhlasím, problém se netýká jen SZ, ale obecně veřejné správy jako celku.
Pokud se mohu sarkasticky zeptat, jak součinnost s tímto připravovaným protikorupčním speciálem řešila reforma policie vyhlášená sotva před 2 lety policejním prezidentem Tuhým a odsouhlasená ministrem vnitra Chovancem a následně (k její škodě) i vládou ČSSD? A přitom, pokud by se tento speciál tehdy seriozně uvažoval a připravoval, musela by ho policie při své reformně vzít v potaz.
Takže se obávám že žádný takový zákon reálně v žádné vládě neuvažoval a všechno zůstalo jen u ohlupujících slibů o boji proti korupci , táhnoucích se pokud se pamatuju ještě k roku 2010, začátku vlády premiéra Nečase a naivní epizodní roli ministra vnitra „Big“ Johna..