Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.‬ Český prezident opět veřejně podpořil zájmy čínské společnosti Huawei.

Proti Číně, Rusku ani Huawei naše akce nemíří, ujišťuje ministerstvo před konferencí o sítích 5G

Napsal/a Robert Břešťan 2. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Do Prahy se sjeli experti na moderní technologie, telekomunikace a kybernetickou bezpečnost z celého světa. Na ministerstvu zahraničí ve dnech 2. a 3. května mají řešit výhody i rizika spojená s nástupem mobilních sítí páté generace. Zástupci Číny a Ruska zvaní nejsou.

V řadě států se už otvírají tendry na výběr partnerů pro budování sítí 5G. Letos na podzim se také v Česku chystá aukce nového frekvenčního rozsahu využitelného právě pro nejmodernější sítě páté generace. Vítěz pak bude mít čtyři roky na to, aby síť reálně vybudoval.

Téma sítí 5G a možných rizik získalo na závažnosti a na síle zejména díky vyjádření českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) z loňského prosince. Ten vydal varování, že software i hardware společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou.

„Jedním z našich hlavních argumentů bylo, že čínské firmy musí brát ze zákona povinně ohled na zájmy Číny a její bezpečnost. A tento náš argument nyní více či méně otevřeně přebírají další státy,“ říká za NÚKIB Daniel Bagge, český attaché pro USA a Kanadu působící na českém velvyslanectví ve Washingtonu.

„Pokud nedojde v Číně ke změně těchto zákonů, těžko mohou čínské technologické firmy konat jinak, a tedy to naše varování nadále bude platit,“ dodává Bagge.

Zeman fandí Huawei

I díky veřejně deklarovanému varování NÚKIB je Česko nyní na mezinárodním poli považováno za lídra v oboru ochrany kritické infrastruktury. Na konferenci mají dorazit experti z 28 zemí. Pozvaní jsou i zástupci velkých telekomunikačních firem jako je Deutsche Telecom, AT&T, Telecom nebo O2.

I když české ministerstvo zahraničí, které mezinárodní konferenci pořádá, ujišťuje, že akce není namířena ani proti Huawei, ani proti Číně nebo Rusku, zástupci těchto zemí na akci pozváni nebyli.

„Není to konference namířená proti nikomu, proti Číně ani proti Huawei, proti žádné konkrétní zemi nebo konkrétní firmě. Jde o to najít shodu v oblasti odolnosti 5G sítí, jejich regulace, bezpečnosti, ale i o využití příležitostí, které nabízejí,“ říká ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Miloš Zeman, kancléř Mynář, poradce Nejedlý na setkání se šéfy Huawei v Číně. ZDROJ: Facebook Jiřího Ovčáčka

Akce se koná jen několik dní po návratu prezidenta Miloše Zemana z Číny. Ten se tam spolu s kancléřem Mynářem a poradcem Nejedlým setkal s nejvyšším vedením firmy Huawei.

Zeman firmu opakovaně podpořil, v Pekingu nyní prohlásil, že „doufá, že Huawei bude zapojena do digitalizace v Česku včetně budování sítí páté generace“.

Státy, které v kybernetické bezpečnosti nepatří k podobně smýšlejícím, se konference neúčastní. To se týká například i Ruska a Číny, která se už rozhodla pro vlastní postup při zavádění sítí 5G a spoléhá na své vlastní firmy,“ upřesňuje ministr zahraničí Petříček.

Konference se chystá od ledna, není to na popud USA, jak se někde psalo, i když se zástupci USA účastní. Zveme země EU a NATO a dále země jako je Jižní Korea, Japonsko, Singapur, Izrael, zkrátka vyspělé země, které řeší rozvoj 5G sítí,“ dodává.

PPF: netahejte nás do politiky

Závěry jinak uzavřené expertní konference budou veřejně dostupné. Výsledkem má být dokument s pracovním názvem „Pražské principy“. Ty by podle ministerstva zahraničí měly sloužit k další diskusi na půdě Evropské unie a NATO.

„Nejde nám o to, aby byly závěry stoprocentně konsensuální, to bychom se k ničemu nedobrali. Chceme nekonfliktně shrnout hlavní otázky a závěry diskuse a pracovních skupin,“ vysvětluje náměstek ministra Martin Povejšil.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Společné evropské řešení má mít podle něj tři pilíře: bezpečnost sítí (jež bude primárně odpovědností jednotlivých států), ochranu osobních údajů a také změnu a přizpůsobení stávajících regulací v rámci EU (zejména soutěžního práva).

„Firmy samy řeší, co je pro ně nejvýhodnější, řeší kompatibilitu, prospěch pro svůj byznys, ale nelze odhlédnout od bezpečnostního aspektu pro stát. Pak je ale nutná právě změna i na úrovni evropského práva, protože v takovém případě například nelze firmy vinit z nějakého kartelu,“ vysvětluje náměstek Povejšil.

„Nechceme diktovat žádné blacklisty firem, chceme ale určit jasné standardy a ty pak předat firmám. Standardy by měly být stejné všude v EU a pro všechny firmy v oboru. Pokud si samy firmy nebo státy vytvoří své blacklisty, je to v jejich kompetenci,“ doplňuje.

Ve vztahu k Huawei je v Česku často zmiňována společnost PPF, respektive jí vlastněná telekomunikační společnost O2. Ta s Číňany podepsala memorandum o spolupráci, zástupci firmy však odmítají, aby byli kvůli tomu vtahováni do politiky.

„Memorandum o spolupráci s Huawei je obecné, nijak zavazující. Žádné smlouvy jsme s Huawei neuzavřeli. Nyní provádím bezpečnostní audit. Pokud Evropa nebo ČR přijme nějaká pravidla, budeme je samozřejmě respektovat,“ řekl 10. dubna v České televizi v pořadu Události, komentáře ředitel pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF Vladimír Mlynář. Poznamenal, že stávající 4G síť O2 je postavena na technologiích Nokia a Siemens.

5G a demokratické volby

Letos na konci března představila svá doporučení pro rozvoj sítí páté generace i Evropská komise. 

„Sítě páté generace (5G) budou tvořit páteř našich společností a ekonomik, propojí miliardy předmětů a systémů, a to v tak kriticky významných odvětvích, jako jsou energetika, doprava, bankovnictví a zdravotnictví, budou je využívat i průmyslové řídicí systémy, které obsahují citlivé informace a podporují bezpečnostní systémy,“ píše v dokumentu komise.

„O digitální infrastruktury a sítě 5G se čím dál tím více opírají i demokratické procesy, jako jsou volby. Je proto jasné, že je třeba řešit jakékoli slabé stránky těchto infrastruktur a sítí,“ doplňuje.

Evropská komise vypočítává i finanční dopady nové technologie; celosvětové příjmy ze sítí 5G by měly podle odhadů Evropské komise v roce 2025 dosáhnout ekvivalentu 225 miliard eur. Jiné zdroje uvádějí, že přínos zavedení sítí 5G do čtyř klíčových odvětví, konkrétně automobilového průmyslu, zdravotnictví, dopravy a energetiky, by mohl dosahovat 114 miliard eur ročně.

Sítě páté generace slibují v mobilních technologiích výrazně vyšší rychlost a kapacitu přenosu.

Podle odborníků se v technologiích pro 5G již začínají stírat cenové rozdíly mezi Čínou a Evropou, kde jsou lídrem hlavně firmy Nokia a Ericsson.

Čínská Huawei a její konkurenceschopné ceny těží do značné míry ze státní podpory. Právě úzký vztah čínských technologických firem se státem je ale z hlediska Evropské unie a požadavků na bezpečnost považován za hlavní problém.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)